Σχέση λίστας και μελλοντικού συλλόγου - συζήτηση.

Gallery μελών!!

Σχέση λίστας και μελλοντικού συλλόγου - συζήτηση.

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 09 Ιουν 2016, 12:56

Καλημέρα σε όλη την παρέα,

Όπως όλοι ενδεχομένως έχετε αντιληφθεί, στο εσωτερικό της κοινότητάς μας, κυοφορείται εδώ και αρκετό καιρό (κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί πως είναι χρόνια πλέον) μια μεγάλη ιδέα:
Η ίδρυση συλλόγου που αφενός θα ενώσει όλους τους φίλους του καιρού και της μετεωρολογίας και αφετέρου θ'αποτελέσει την αφετηρία για την σύνδεσή μας με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς, αλλά και την πραγματικά εξωστρεφή δραστηριότητα της ενασχόλησής μας. Η ύπαρξη συλλόγου, μπορεί να μας ενώσει, να μας δώσει σκοπό και αντικειμενικούς στόχους όπως για παράδειγμα τη διοργάνωση ημερίδων, δραστηριοτήτων, την δημιουργία μιας μεγάλης ενημερωτικής ιστοσελίδας, την διοργάνωση εκθέσεων φωτογραφίας, σεμιναρίων, την επίσκεψή μας και την ουσιαστική μας σύνδεση με επίσημους φορείς, ακόμη και με ΜΜΕ, την αναζήτηση χορηγιών, ακόμη και το δίκτυο παρατηρητών και μετεωρολογικών σταθμών. Αρκεί μόνο να δει κανείς, με ποιό τρόπο έχουν οργανωθεί άνθρωποι από άλλους χώρους και χόμπυ, όπως οι ερασιτέχνες αστρονόμοι, αυτοκινητιστές κ.α. Είναι κρίμα και έχει αργήσει πολύ κάτι ανάλογο και στο δικό μας χώρο.

Με αυτό το post δεν απευθύνομαι στα στενά όρια της κοινότητάς μας. Απευθύνομαι σε όλο τον κόσμο της μετεωρολογίας και προσωπικά, θα φροντίσω να το λάβουν υπόψιν όσοι περισσότεροι γίνεται. Ξέρω πολύ καλά οτι οι εποχές είναι δύσκολες και οι περισσότεροι δεν έχουν ούτε ως δεύτερη, ούτε καν ως τρίτη/τέταρτη προτεραιότητά τους το να εμπλακούν ενεργά στον χώρο των καιρόφιλων. Ξέρω επίσης πολύ καλά ότι, η ύπαρξη του facebook, είναι απλή και βολική. Απλούστατα, κάποιος ανεβάζει 5 λέξεις, μια φωτογραφία και στη συνέχεια, μετράει πόσα likes πήρε για να υπολογίσει περίπου πόσοι τον είδαν! Η ικανοποίηση σταματάει εκει, λες και αυτό ήταν η ουσία της επικοινωνίας: Να ακουστείς χωρίς να ακούσεις...να διαβαστείς χωρίς να σε ενδιαφέρει τι λέει ο άλλος γι αυτό. Τίποτα δεν μένει στο τέλος, πουθενά κάποιο αρχείο, κάποιο σημείο αναφοράς. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του ανθρώπου, που τα γραπτά δεν μένουν. Βέβαια αυτό, το αντιλαμβάνονται όλοι. Δεν υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος που να πιστεύει πως έτσι επιτυγχάνεται ουσιαστική επικοινωνία. Ωστόσο, όλοι το χρησιμοποιούν. Εάν πραγματικά πίστευα οτι ο λόγος που γινεται αυτό, είναι διότι δεν υπάρχει καμία ανάγκη επικοινωνίας, θα είχα ήδη, προ πολλού παρατήσει κάθε κοινωνική προσπάθεια τόσο εδώ στην hellasweather, όσο και οπου αλλού συμμετέχω. Ο λόγος είναι αλλού και δεν θα επεκταθώ τώρα, αλλά ειδικότερα όσον αφορά εμάς, θα πρέπει να ξέρουμε πως κάθε τί που συμβαίνει εδώ, είναι αντανάκλαση της ίδιας μας της ζωής. Η hellasweather ήταν καλά, γιατί είμασταν κι εμείς καλά. Η οικονομική κρίση, οι φρενήρεις ρυθμοί, ο φόβος, η ανασφάλεια ήρθαν και εδραιώθηκαν επισήμως μετά το 2010 (ανεπισήμως υπήρχαν ήδη). Το facebook γιγαντώθηκε τότε. Αρκετοί από εμάς προσπαθούμε να επιβιώσουμε και στην προσπάθειά μας αυτή, αποξενωνόμαστε από τους διπλανούς μας και από τον ίδιο μας τον εαυτό. Αυτά τα δύο, πάνε μαζί. Παρακάτω, θα υποστηρίξω πως ισχύει και η αντίστροφη σχέση: Δεν είναι μόνο η hellasweather αντανάκλαση της ζωής μας. Είναι και η ζωή μας, αντανάκλαση της hellasweather και βελτιώνοντας το πρώτο, βελτιώνουμε και το δεύτερο.

Η hellasweather είναι μια απάντηση. Σε όλα αυτά που συμβαίνουν στον μετεοχώρο και γενικότερα.
Όσοι μεγαλώσαμε και ωριμάσαμε μέσα της (τόσο καιρικά, όσο και σαν άνθρωποι - είμαι κ εγω ένας από αυτούς), το ξέρουμε πολύ καλά αυτό. Η hellasweather έχει ήδη περάσει στην αθανασία, διότι ζει και θα συνεχίσει να ζει μέσα από όλους εμάς. Διαμόρφωσε αντιλήψεις και στάση ζωής, κυοφόρησε τις περισσότερες ιδέες και ιστοσελίδες που υπάρχουν αυτή τη στιγμή, πολλαπλασιάζεται και θα συνεχίσει να το κάνει, είτε το θέλουμε είτε όχι. Η αρχική φωλιά, αυτός εδώ ο χώρος, μπορεί να φαντάζει άδειος και παρατημένος, αλλά δεν είναι. Κάποιοι πιστεύουν οτι αυτός ο κύκλος έκλεισε. Όσοι το λέτε αυτό ελπίζω να το έχετε σκεφτεί καλά. Ξαναλέω οτι η hellasweather είναι μια απάντηση σε όλα αυτά που συμβαίνουν τριγύρω. Είστε η hellasweather, ένας ένας ξεχωριστά, ακόμη κι αν δεν συμμετείχατε ποτέ. Εχετε ενστερνιστεί ιδέες και έχετε συμμετάσχει σε κοινότητες και project που πρώτα συζητήθηκαν εδώ. Αυτό ισχύει για όλους ακόμη κι γι αυτούς που επέλεξαν να βρεθούν απέναντι για διάφορους προσωπικούς λόγους. Εσείς ειδικά, είστε οι περισσότερο hellasweather! Η αντίδραση προϋποθέτει ένα πράγμα: Την δράση και επιπροσθέτως την συναισθηματική εμπλοκή. Αγαπήσατε και αγαπάτε όλοι τον χώρο, ο καθένας με τον δικό του τρόπο.
Φίλοι, αυτός ο κύκλος δεν κλείνει ποτέ. Απευθύνομαι σε όλους μα όλους σας, λέγοντας και υποστηρίζοντας πως απλούστατα ήρθε η ώρα να προχωρήσει ένα ακόμη βήμα παραπέρα. Να ωριμάσει η ιδέα και να αγκαλιάσει ξανά, όλους τους φίλους του καιρού. Όσοι πιστεύετε οτι η εποχή πλέον δεν είναι κατάλληλη, θα σας υπενθυμίσω πως όλα γύρω μας καταρρέουν, γιατί το αφήνουμε να συμβεί. Κι αν η οικονομική κατάσταση της χώρας μοιάζει να μην αντιστρέφεται παρά με ένα θαύμα ή μια μεγάλη επανάσταση, προτείνω ν'ασχοληθούμε με τα εφικτά: Ας προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε εμάς τους ίδιους, την επικοινωνία μας, ας βάλουμε τους στόχους μας και ας δουλέψουμε επιτέλους όλοι μαζί, χωρίς εγωισμούς, χωρίς εξουσία, χωρίς ευθυνοφοβία. Νομίζετε πως οταν μάχεστε για την επιβίωση, η αποξένωση θα σας βοηθήσει περισσότερο; Νομιζει κανείς πως, χωρίς ελευθερία, χωρίς διάλογο, χωρίς δημοκρατία, χωρίς αλληλεγγύη, χωρίς σκοπό, χωρίς συνειδητοποίηση, θα μπορέσει να είναι ευτυχισμένος; Ποτέ και πουθενά δεν συνέβη αυτό.
Ας αρχίσουμε από τα εφικτά λοιπόν και όταν το καταφέρουμε θα δούμε πως και τα δύσκολα, δεν είναι όπως αρχικά φαίνονταν! Δεν μπορώ να το τεκμηριώσω, αλλά το έχω δει να δουλεύει στην πράξη, στην ιδια μου τη ζωή έως τώρα. Η hellasweather ειναι λοιπόν η απάντηση. Τώρα είναι η ώρα να μεγαλώσουμε την ιδέα της. Τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή.

Κάποιοι θα γνωρίζετε ή θα έχετε αντιληφθεί, ή ακόμη και συμμετάσχει σε άλλες προσπάθειες δημιουργίας συλλόγου, ή γενικότερες ιδέες ένωσης των φίλων του καιρού. Κατά τη γνώμη μου είναι όλες καταδικασμένες για έναν και μόνο λόγο: Μπορεί τύποις ν'αποτελούν συλλογικές προσπάθειες, επί της ουσίας όμως είναι δημιουργήματα που εξυπηρετούν κάποιο σκοπό ή την φιλοδοξία μας ομάδας ανθρώπων. Το κυριότερο: Δεν υπάρχει δημοκρατική διαδικασία. Όποια προσπάθεια ξεκινήσει κατ'αυτόν τον τρόπο, έχει κοντά και πήλινα ποδάρια. Η πράξη το αποδεικνύει.
Αυτό που μπορεί να καθυστερεί τις διαδικασίες στον δικό μας χώρο, είναι η δημοκρατικότητά τους. Η δημοκρατία είναι το όχημα και η διαδικασία η μηχανή του. Τί χρειάζεται για να δουλέψει; Συμμετοχή! Η συμμετοχή είναι το καύσιμο! Χωρίς συμμετοχή δεν κινείται τίποτε.
Η "ανάγκη της εποχής" (sic), επιτάσσει πρωτοβουλίες, παραγκωνίζει την δημοκρατία στο όνομα της ανάγκης, αυτό γίνεται παντού. Όσοι υποστηρίζουν τέτοιες πρακτικές το κάνουν στο όνομα της "κοινής λογικής", αυτοαποκαλούνται "πραγματιστές" και "λογικοί" και σε περίπτωση που κάτι φαινεται να πετυχαίνει, το φέρνουν ως παράδειγμα προς μίμηση. Κάποιοι μάλιστα θεωρούν την δημοκρατία, ή την δημοκρατικότητα ως περιττό βαρίδι.
Απευθύνομαι σε όσους με κατηγόρησαν για έλλειψη πρωτοβουλιών. Ο ρολος μου ως συντονιστή της διαχειριστικής ομάδας προέκυψε ως ανάθεση από τους ιδρυτές της κοινότητας. Δεν είχα την φιλοδοξία, περισσότερο διάθεση προσφοράς και αγάπη για τον χώρο. Ο ίδιος ξέρετε πολύ καλά οτι έθετα πάντα τον εαυτό μου στην διάθεση της κοινότητας και δεν απέφευγα να συγκρουστώ υποστηριζόμενος τις διαδικασίες μας. Σε κάθε πανελλήνια κάναμε όλοι οι συντονιστές, τον απολογισμό και ελέγχονταν τα πάντα. Θεώρησα σωστό, όσοι συμμετέχουμε στην ομάδα, να ψηφιζόμαστε από το σύνολο. Δεν έγινε απλώς γιατί το θεώρησα εγώ! Αν επιχειρούσα κάτι διαφορετικό, θα γνωρίζατε όλοι πως δεν θα ανήκω πια σε αυτήν την κοινότητα. Θα ήταν κάτι άλλο, και μοιραία ο διαχωρισμός αυτός θα φαινόταν όπως και οι συνέπειές του.
Ο δύσκολος δρόμος της δημοκρατικότητας είναι μονόδρομος.
Έτσι λοιπόν οι πρωτοβουλίες μου, περιορίζονται στον ρόλο μου ως συντονιστή. Οποιαδήποτε άλλη χρήση εξουσίας, θα ήταν σαν να ακύρωνε την ίδια μου την ύπαρξη τόσα χρόνια. Η διαδικασία ίδρυσης ενός συλλόγου, εάν λάβουμε υπόψιν μόνο το νομικό σκέλος, είναι, θεωρητικά, μερικών εβδομάδων υπόθεση. Θα μπορούσα να το κάνω, όπως και ο οποιοσδήποτε θα μπορούσε είτε εδώ, είτε αλλού. Αργά ή γρήγορα θα καταλάβαινε όμως πως αυτό, θα ήταν ένα αδειανό πουκάμισο. Ενα κουφάρι, ένα δέρμα χωρίς σκελετό και χωρίς ζωή.
Η hellasweather ειμαστε όλοι και ειμαστε ίσοι απέναντι στον χώρο και απέναντι στους άλλους. Αυτό, αποτυπώνεται και στις διαδικασίες μας. Η hellasweather είναι ένας χώρος ενωτικός, ανοιχτός, δημοκρατικός, με ελευθερία απόψεων και λόγω ιστορίας, έχει τεράστια εμπειρία στις συλλογικές διαδικασίες. Ένας ακόμη λόγος γιατί, η ιδέα ενός συλλόγου - εξέλιξης της hellasweather θα μπορούσε να ξεκινήσει μόνο από εδώ. Ένας ακόμη λόγος γιατί, η hellasweather είναι η απάντηση. Είναι όμως και μια ερώτηση: Είμαστε ακόμη εδώ; Υπάρχει ακόμη η hellasweather μέσα μας;

Στην πανελλήνια συνάντηση στη Ζαρούχλα, σκοπός της οποίας ήταν η συζήτηση για την προοπτική ίδρυσης συλλόγου, φάνηκε πως το σημαντικότερο ζήτημα ήταν, η σχέση της λίστας μας με τον καινούργιο σύλλογο. Θα αποτελεί κάτι ευρύτερο από την hellasweather συντηρώντας την, προσπαθώντας παράλληλα να εντάξει μέσα όλους τους καιρόφιλους; Θα αποτελεί κάτι πιο ειδικό με την hellasweather σαν ένας φορέας υποστήριξής της; Θα αποτελεί κάτι αποστασιοποιημένο από την hellasweather με χαλαρή σχέση μαζί της; Η μήπως θα αποτελεί την εξέλιξή της;
Αυτήν την απάντηση δεν θα τη δώσω ούτε εγώ, ούτε η διαχειριστική ομάδα. Θα τη δώσουμε όλοι.
Θα πρέπει όμως να γνωρίζετε, πως ο καθένας απο εμάς διατηρεί τις προσωπικές του απόψεις. Θεώρησα σωστό να γίνει πρώτα εκτενής κουβέντα με τη διαχειριστική ομάδα, δηλαδή τον Αλέξανδρο και τη Μαρία (Ο Γιώργης ο Γερακάρης ζήτησε να αποχωρήσει για προσωπικούς λόγους άσχετους με την hellasweather).
Η αλήθεια είναι πως εμείς, ως ομάδα, έχουμε μια πιο συγκεκριμένη άποψη για το ζήτημα αυτό. Προσωπικά την έχω εκφράσει τόσο στη Ζαρούχλα, όσο και παλαιότερα κατ'ιδίαν και δημοσίως. Τα όσα έγραψα παραπάνω είναι μια διαφορετική έκφραση αυτής της αποψης.
Δηλαδή: Ο σύλλογος θα πρέπει να έχει στενή σχέση με την hellasweather και ένας από τους σκοπούς του θα πρέπει να είναι η στήριξή της. Εξάλλου, η ιδέα της δημιουργίας του, προέκυψε μέσα από την ανάγκη χρηματοδότησης της νέας πλατφόρμας συζητήσεων που έχουμε οραματιστεί! Οποιος υποστηρίζει οτι η hellasweather δεν μπορεί να ενώσει, η απάντηση έρχεται από την ίδια την πραγματικότητα: Αυτή τη στιγμή, που η λίστα έχει συρρικνωθεί πλέον πολύ, η πολυδιάσπαση στον χώρο της μετεωρολογίας είναι η μεγαλύτερη που υπήρξε ποτέ και συνεχίζεται με ρυθμούς που μόνο αποσύνθεση θυμίζει. Υποστήριξα και υποστηρίζω σθεναρά την ιδέα της κοινότητάς μας: Η ένωση όλων των φίλων του καιρού. Η ιστορική της συνέχεια, το πλούσιο αρχείο, οι ιδέες της, όλα είναι εδώ και είναι αναγκαία όσο ποτέ άλλοτε για την προσωπική πραγμάτωση κάθε ενός από εμάς ειτε ανήκουμε είτε όχι. Η hellasweather ήταν πάντα ενωτική και αυτό θα πρέπει να υποστηριχθει. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος, ούτε να κλείσει, ούτε να αποστασιοποιηθεί από τη δημιουργία συλλόγου. Αντιθέτως, αποδεικνύεται οτι η στήριξη της κοινότητάς μας, είναι ταυτόχρονα στήριξη για όλο τον μετεόκοσμο.
Αυτή είναι η άποψή μου.

Θα ξεκινήσουμε την ψηφοφορία λοιπόν, με τα ερωτήματα που αφορούν τον πυρήνα της σχέσης hellasweather-συλλόγου, όπως τέθηκαν στη Ζαρούχλα και με μικρές μόνο συντακτικές αλλαγές. Τα ερωτήματα θα είναι:

1. Τα μέλη του συλλόγου θα πρέπει να είναι απαραίτητα και μέλη της hellasweather;
ΝΑΙ
ΟΧΙ

2. Τα μέλη της hellasweather θα πρέπει να είναι απαραίτητα και μέλη του συλλόγου;
ΝΑΙ
ΟΧΙ

Οι συνδυασμοί των απαντήσεων στα 2 παραπάνω ερωτήματα είναι 4. Κάθε ένας από αυτούς, παράγει μια ξεχωριστή περίπτωση σχέσης συλλόγου-hellasweather.
Σας καλώ να το σκεφτούμε σοβαρά και να το συζητήσουμε εκτενώς, εδώ, προτού αρχίσει η ψηφοφορία. Ορίζεται πως, η ψηφοφορία θα ξεκινήσει την Πέμπτη 16 Ιουνίου, εκτός εάν στο μεταξύ προκύψει η ανάγκη λόγω εκτεταμένης συζήτησης (το εύχομαι), να αναβληθεί η έναρξή της.

Με εκτίμηση,
Πάντα φίλος και συνοδοιπόρος.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Re: Σχέση λίστας και μελλοντικού συλλόγου - συζήτηση.

Δημοσίευσηαπό christosz » Τετ 15 Ιουν 2016, 19:42

Έγραψα ένα κείμενο για να τεκμηριώσω την άποψη μου πάνω στο θέμα, το έσβηνα και το ξανα έγραφα κάμποσες φορές και τελικά το έσβησα όλο...

Είναι πολύ πολυσύνθετο το θέμα και ακόμα δεν ξέρω αν εχω μια κατασταλαγμένη άποψη για το τι είναι το σωστό. Είχα κάτι στο μυαλό μου, στη συνάντηση όμως που έγινε στη Ζαρούχλα είχα την ευκαιρία να ακούσω και άλλες απόψεις που με προβλημάτισαν ιδιαίτερα. Θα ήθελα να ξαναδώ εδώ και άλλες απόψεις για μια τελική σούμα ας πούμε.
Αυτή τη στιγμή συγκλίνω προς το να είναι απαραίτητα τα μέλη του συλλόγου και μέλη της hellasweather αλλά τα μέλη της hellas weather να μην είναι απαραίτητα μέλη του συλλόγου.
Κατανοώ τα προβλήματα που δημιουργούνται απο αυτή τη σχέση βέβαια.
1) Κάποιος που έχει επιλέξει να μην είναι στη hellasweather γιατί να γραφτεί για να μπεί στο σύλλογο.
2) Βασική αρχική ιδέα για τη δημιουργία του συλλόγου ήταν και η χρηματοδότηση για την αναβάθμιση της ιστοσελίδας. Άρα γιατι κάποιος που έχει μια δικιά του σελίδα να χρηματοδοτήσει την hellasweaher.
Αυτό που έχω στο μυαλό μου για την επόμενη μέρα μετά την ίδρυση του συλλόγου είναι οτι η hellasweather θα προσφέρει απλά στον σύλλογο ενα καταφύγιο για να αρχειοθετηθεί το πολύ πλούσιο υλικό που υπάρχει. Δεν θα δρά αυτός ο χώρος ανταγωνιστηκά με τους άλλους αλλά αντιθέτως θα είναι σαν μια διαφήμισή τους. Θα είναι ένας χώρος για μια ανταλλαγή απόψεων και ιδεών για να μας κάνει καλύτερους είτε στην πρόγνωση είτε στη φωτογραφία/βιντεο είτε σε ότι άλλο έχει σχέση με τον καιρό. (Ποτέ δεν κατάλαβα πώς καταφέρνουμε να έχουμε διαμάχες ακόμα και για τον καιρό, αυτό με ξεπερνάει ως άνθρωπο και είναι πέρα από αυτά που μπορώ να κατανοήσω.)
3)Γιατί κάποιος να μπορεί να είναι μέλος της hellasweather αλλά όχι του συλλόγου, να απολαμβάνει δηλαδή τα προνόμια που οι άλλοι έχουν πληρώσει για να φτιαχτούν.
Αυτό το αφήνω έτσι γιατι θεωρώ ότι ένας τέτοιος χώρος θα πρέπει να είναι ελεύθερος και να αφήνεται στην ανάγκη του καθενός να προσφέρει σε αυτό

Θεωρώ πολύ δύσκολη τη λήψη αυτών των αποφάσεων για τη δημιουργία του συλλόγου γιατί πάμε να κάνουμε κάτι κόντρα στη φυσική εξέλιξη, που είναι η συνεχής διάσπαση και η ανάδειξη του ατομικισμού. Είναι κάτι που θέλει πολύ όρεξη και πραγματικά δεν ξέρω πόση έχω... Ακούγομαι σαν γέρος αλλά πραγματικά πιστεύω οτι σε φθείρει σιγά σιγά αυτή η χώρα, ή αυτός ο κόσμος δεν ξέρω. Ίσως να έχει αντιστραφεί πλέον η τάση του ανθρώπου για συλλογικότητα. Κάποιες απο τις απόψεις επι του θέματος υπάρχουν και στο θέμα "σκέψεις για την δημιουργία συλλόγου" όποιος έγραψε εκεί και θέλει να μεταφέρει κάτι εδω ας το κάνει για την συνοχή του θέματος.
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Τετ 15 Ιουν 2016, 22:26

Καλησπέρα!

Για το θέμα έχω τοποθετηθεί αναλυτικά εδώ: viewtopic.php?f=3&t=1094&start=20#p29490 όπου σημειώνω ότι είμαι αντίθετος στην ίδρυση συλλόγου που θα έχει χαλαρή σχέση με τη λίστα. Για τους λόγους δε που στο ως άνω κείμενο ειδικότερα αναφέρονται, προτείνω συνοπτικά:

Μέλη του συλλόγου να μπορούν να εγγραφούν μόνο όσοι είναι (ή εγγράφονται ταυτόχρονα) μέλη της λίστας, χωρίς όμως να είναι υποχρεωτικό για τα μέλη της λίστας να είναι και μέλη του συλλόγου. (Τα μέλη του συλλόγου θα μπορούν, βεβαίως, να μετάσχουν και σε άλλους συλλόγους, διαδικτυακές κοινότητες, κλπ, υπό την αυτονόητη προϋπόθεση ότι δεν θα ενεργούν προς βλάβη των σκοπών του συλλόγου και της λίστας).

Τονίζεται ιδιαίτερα ότι κατά κανόνα δεν υπήρξε ποτέ θέμα ανταγωνισμού της λίστας με άλλους χώρους ή τουλάχιστον δεν εκπορεύθηκε τέτοιος ανταγωνισμός από τη λίστα, ούτε και υπήρξε ή υπάρχει "ασυμβίβαστο" για την παράλληλη συμμετοχή στη λίστα και σε άλλους χώρους. Συνεπώς, εφόσον ούτε υιοθετήσαμε τέτοιον ανταγωνισμό, ούτε και έχουμε κάποιον λόγο να το πράξουμε στο μέλλον, δεν βρίσκω το λόγο κάποιος να θέλει να είναι μέλος του συλλόγου, αλλά όχι της λίστας. Διαφορετική εκδοχή (δηλ. να δεχθούμε ότι θα μπορεί κάποιος να είναι μέλος μόνο του συλλόγου και όχι της λίστας) οδηγεί σε πολύ χαλαρή σχέση συλλόγου - λίστας, σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που θεωρώ ότι ένας τέτοιος σύλλογος -όχι μόνο δεν πρέπει, αλλά- δεν δικαιούται να χρησιμοποιεί οποιοδήποτε στοιχείο της λίστας (όνομα, λογότυπο, ιστότοπο, κλπ).

Επί των ερωτημάτων που τίθενται προκρίνω, λοιπόν, τις παρακάτω απαντήσεις:
1. Τα μέλη του συλλόγου θα πρέπει να είναι απαραίτητα και μέλη της hellasweather;
ΝΑΙ
2. Τα μέλη της hellasweather θα πρέπει να είναι απαραίτητα και μέλη του συλλόγου;
ΟΧΙ
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Παρ 17 Ιουν 2016, 11:31

Καλημέρα,

Προσωπικές απόψεις, δίχως να το έχω πολύ καθαρό στο μυαλό μου....

Ως πρώτη κίνηση θα πρότεινα να έρθουμε σε επικοινωνία με άλλες ομάδες με τις οποίες έχουμε "πιο στενή" συνεργασία, είμαστε πιο κοντά με λίγα λόγια...

Αν ο σύλλογος είναι κάτι, πανεθνικό το οποίο έχει σκοπό να ενώσει όλες τις ομάδες ενασχόλησης με τον καιρό (από απλή παρατήρηση και πρόγνωση, φωτογραφίες, chat, κλπ) τότε θα είναι ένα σύνολο στο οποίο η λίστα (αλλά και η κάθε άλλη ομάδα που θα ενταχθεί) θα είναι υποσύνολό του. Διαφορετικά, θα έλεγα ότι δεν υπάρχει λόγος δημιουργίας ενός συλλόγου HellasWeather ή όπως αλλιώς θα ονομαστεί, απλά θα πρέπει να ορίσουμε κάποιες διαδικασίες μας και έναν οδικό χάρτη για να “βελτιωθούμε” ως ομάδα

Εφ' όσον στο νέο σύλλογο θα υπάρξει καταστατικό ίδρυσής του, θα έχουμε Δ.Σ. και το ελάχιστο που θα πετυχαίνει το κάθε μέλος με τη συνδρομή θα είναι το δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό teometeo » Παρ 17 Ιουν 2016, 17:21

Τι και αν περάσαν τώρα χρόνια,καλησπερίζω και χαίρομαι που ξαναγράφω στον χώρο όπου ξεκίνησε η διαδυκτιακή μου ενασχόληση με τον καιρό και φυσικά είναι η πρώτη γνήσια ομάδα καιροφίλων απο που ξεκίνησαν όλα,και γενικότερα η ερασιτεχνική μετεωρολογία και ότι βλέπουμε γύρω γύρω απο δώ και απο εκεί,έχουν ώς σημείο αναφορά της hellasweather.Άς μην μακρυγορήσω να καταθέσω την άποψη μου ώς έναν πρόλογο σχετικά με τον σύλλογο.Όπως ξέρουμε η διαδυκτιακή επανάσταση και ο εθισμός της επικοινωνίας μας μέσω του facebook κατακερμάτισε τον κόσμο της ερασιτεχνικής μετωρολογίας σε πάρα πολλα κομάτια.Οι νεότερες γενιές των καιροφίλων ,νιώθουν ευχάριστα και άνετα απλώς γράφοντας στο πί και φί μια αναφορά,μια εκτίμηση,τι είδε στο GFS ,πως πάνε τα ensembles, άν τσίπησαν τα θερμόμετρα,άπειρες αναφορές,πόσα πόστ πάρα πολύ σημαντικά χάνονται στον ορυμαγδό και απλά τα κοιτάμε με θαυμασμό την ώρα που σκρολάρουμε το mouse για να δούμε τις κόκκινες ειδοποιήσεις που μας ήρθαν στο facebok.Πιστέυω με το παραπάνω ειδικά παράδειγμα καταλαβαίνει κανείς ότι υπάρχει σαφής ανάγκη περισυλλογής και οργάνωσης,όλων αυτών των πολύ ενδιαφέροντων τοποθετήσεων ,αναφορών,προγνώσεων ,πράγμα πχ που θα μπορούσε κάλλιστα να το είχε ώς αρμοδιότητα και σύλλογος φίλων του καιρού.Το να πίσεις όμως τον κόσμο τον διάσπαρτο το να πέσει το πρώτο νερό στο ρυάκι ώστε το ρυάκι να γίνει μεγάλο ποτάμι,η συμμετοχή όπως είπε και ο φίλτατος Νίκος είναι το κάυσιμο.Πρέπει να ανοιχτούμε εκεί όπου βρίσκεται το πλήθος του κόσμου ώστε να κατανοηθεί αυτή η ανάγκη,εκεί εστιάζω το κλειδί της επιτυχίας,πχ θα μπορούσαμε να το πετύχουμε με την οργάνωση ενός ανοιχτού συνεδρίου σε έναν συγκεκριμένο χώρο εκδήλωσης να κατθέσουμε τις απόψεις μας,ένα ανεκτό κάλεσμα ,ώστε να πείσουμε τον κόσμο για το όλο εγχείρημα και να μιλήσουμε συγκεκριμένα.Τα παραπάνω τα καταθέτω σαν μια πρώτη παράγραφο για την ανάπτυξη της κουβέντας που θα ήθελα να πάρει φωτιά απο συμμετοχή,γιατί εκεί είναι το όλο το κλειδί.Απο θέματα οργάνωσης και τις απόψεις που έχει καταθέσει ο Νίκος συμφωνώ σχεδόν καθολικά.τώρα σχετικά με το θέμα της ψηφοφορίας,εδώ ψηφίζουμε?Υπάρχει κάποια ανοικτή δημοσκόπηση? Άν απαντάμε εδώ,θέλω να πώ,ότι επειδή η άποψη μου είναι ότι η hellasweather θα έπρεπε να είναι εγγυητής του συλλόγου ,αλλά άνοιγμα προς όλο τον κόσμο που αγαπάει τον καιρό,και θα ήθελε να είναι σε έναν τέτοιο σύλλογο.τώρα σχετικά με το θέμα της ψηφοφορίας,εδώ ψηφίζουμε?Υπάρχει κάποια ανοικτή δημοσκόπηση
Δηλαδή στην ερώτηση της δημοσκόπησης απαντάω :
ΟΧΙ
ΥΓ : Χαρά μου που ξανανταμώνω,με τους παλαιότερους αλλά με τους νεώτερους φίλους της hellasweather !
Τελευταία επεξεργασία από teometeo και Παρ 17 Ιουν 2016, 17:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
teometeo

Δημοσίευσηαπό christosz » Παρ 17 Ιουν 2016, 17:28

teometeo έγραψε:.τώρα σχετικά με το θέμα της ψηφοφορίας,εδώ ψηφίζουμε?Υπάρχει κάποια ανοικτή δημοσκόπηση?Που δεν μπορώ να την δώ,σαν νέος εδώ? ΥΓ : Χαρά μου που ξανανταμώνω !

Δεν έχει ανοιχτεί ακόμα θέμα ψηφοφορίας δόθηκε παράταση στον διάλογο (γιατί είναι και καλοκαίρι και όλα κινούνται πιο αργά!! :lol: )
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό teometeo » Παρ 17 Ιουν 2016, 17:34

Σε ευχαριστώ Χρήστο καλως σε ξαναβρίσκω!Και γώ θα ήθελα να καταθέσω ολοκληρωμένα όλη την άποψη μου ,αλλά επειδή θα είναι έκθεση και θα φάω 3 ώρες και επειδή τρέχω να προλάβω να φύγω Αγκίστρι για να αποφύγω τον Κάυσωνα,άν έγραφα τις σκέψεις μου θα ξέμενα στην καυτή Νίκαια,αλλά έριξα ένα πρώτο πόστ κυρίως για νας ξανακαλοσωρίσω και να προλάβω την δημοσκόπηση :P
teometeo

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Σάβ 18 Ιουν 2016, 17:26

Καλησπέρα φίλοι,

Θοδωρή καλωσήρθες!
Χαίρομαι πάρα πολύ για την επιστροφή σου στο κοινό μας σπίτι , το οποίο ξέρω και ξέρουμε όλοι πόσο πολύ το νοιάζεσαι. Ακόμη περισσότερο όμως χάιρομαι διότι η διάθεση και η αντίληψη για το νέο εγχείρημα του συλλόγου είναι η ίδια και είναι ενωτική και συλλογική!
Είμαι κ εγώ σε διαδικασία ετοιμασιών για εκδρομή όπου δεν θα έχω Ίντερνετ. Σιγά σιγά ξεκινάει η συζήτηση και ηκατάθεση απόψεων σχετικά με τα 2 πρώτα ερωτήματα της ψηφοφορίας και κρίνω πως αξίζει μια παράταση ακόμα ώστε να κατατεθούν κι άλλες απόψεις.Νομίζω πως καλό θα ήταν να μείνει το θέμα λίγο ακόμη ανοιχτο μέχρι όλοι να επιστρέψουμε..

Η ψηφοφορία θ ανοιχτεί σε άλλο τοπικ κ θα ενημερωθείτε. Θα είναι εξάλλου sticky και θα φαίνεται από όλες τις σελίδες όπως κ αυτό.

Καλό τριήμερο σε όλους!
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 07 Ιούλ 2016, 12:48

Όπως θα είδατε και στο email που στάλθηκε σε όλα τα μέλη, δόθηκε μια μικρή παράταση στην πρώτη μας ψηφοφορία, έως και την Κυριακή 10/7.
Όπως έχουμε γράψει, τα πρώτα δύο ερωτήματα
1ο: viewtopic.php?f=3&t=1182
2ο: viewtopic.php?f=3&t=1183
... απαντώνται συνδυαστικά, και μας δίνουν 4 συνδυασμούς απαντήσεων.

Ξεκινήσαμε από αυτά, διότι αφορούν την (πληθυσμιακή και τυπική) σχέση της κοινότητάς μας με τον υπό δημιουργία σύλλογο...
Αν και έχω ήδη περιγράψει τους 4 συνδυασμούς απαντήσεων σε αυτά τα δύο ερωτήματα, νομίζω πως είναι χρήσιμο να γίνει και μια σχηματική απεικόνιση, σαν ένας σύντομος οδηγός για όσους αποφασίσουν να ψηφίσουν την τελευταία στιγμή:

Φανταστείτε οτι ο λευκός χώρος είναι όλοι οι φίλοι του καιρού, είτε ανήκουν στην hellasweather, είτε στο σύλλογο, είτε όχι. Με μπλε απεικονίζονται όσοι ανήκουν στην hellasweather με ροζ όσοι ανήκουν στον σύλλογο.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Καλή ψήφο!
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό manailog » Παρ 08 Ιούλ 2016, 1:33

Καλησπέρα σε όλους. Θα καταθέσω κι εγώ τη δική μου άποψη, λίγο καθυστερημένα αλλά είχε απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου λόγω αλλαγής του e mail μου και σήμερα ο Νίκος τον ενεργοποίησε (σ΄ευχαριστώ Νίκο) και μπορώ να πω την άποψή μου. Πρώτον να δώσω τον ορισμό τι είναι σύλλογος: το νομικό πρόσωπο που λειτουργεί επιδιώκοντας την επίτευξη κοινών στόχων που καθορίζονται στο καταστατικό του. Δίνεις λοιπόν μια νομική υπόσταση σε κάτι κοινό σε μια ομάδα ανθρώπων με κάποιο κοινό χαρακτηριστικό. Νομιμοποιείς κάτι που μπορεί να υπήρχε χωρίς όμως νομική υπόσταση. Επομένως δεν βλέπω τον λόγω (πλην οικονομικούς) να μην θέλει κάποιος να ανήκει στον σύλλογο και να είναι μόνο στην Hellasweather. Από την άλλη το να θέλει κάποιος να είναι στο σύλλογο και να μην επιθυμεί να είναι στη λίστα σε έναν χώρο κυρίως ιντερνετικό που του δίνει εύκολα δημόσιο λόγο θα μπορούσα να το καταλάβω. Με το να ψηφίσουμε λοιπόν ΝΑΙ σε οποιοδήποτε από τα δύο ερωτήματα θεωρώ ότι με κάποιο τρόπο είναι σαν να επιβάλλουμε μια κατάσταση που ενδεχομένως κάποιους να ενοχλήσει . Προσωπικά θεωρώ τη λίστα της Hellasweather την καρδιά που χτυπά σε ένα σώμα που ονομάζουμε Σύλλογο (καιρόφιλων) ή όπως αλλιώς ονομασθεί, και δεν φοβάμαι καθόλου για την λίστα όπου με ή χωρίς σύλλογο θα συνεχίσει να χτυπά και θα είναι απλά αυτή που θα δίνει ζωή στο σύλλογο . Θεωρώ λοιπόν πως ενώ θα έχουν στενή σχέση ο σύλλογος με την λίστα είναι άλλο πράγμα ο σύλλογος (νομική υπόσταση) και άλλο πράγμα η λίστα (διαδικτυακή υπόσταση) με τεράστια όμως αξία λόγω σχέσεων των μελών του και του πολύτιμου αρχείου του . Θεωρώ λοιπόν πως αν απαντήσουμε ΟΧΙ και στα δύο ερωτήματα είναι αυτό που θα δώσει περισσότερη ελευθερία επιλογής των μελών και χωρίς επιβολές θα ακολουθηθεί ο δρόμος που τους περισσότερους θα εκφράζει.
Εδώ όμως θέλω να κάνω μια μικρή πρόταση. Θεωρώ πως ο σύλλογος πρέπει να έχει την υποχρέωση να προστατεύει την καρδιά του , δηλαδή τη λίστα. Αυτό θα μπορούσε να γίνει εάν τουλάχιστον οι διαχειριστές της λίστας υποχρεωτικά θα πρέπει να είναι και μέλη του συλλόγου. Μπορεί τώρα να μοιάζει αυτονόητο αλλά δεν ξέρω τι γίνεται αύριο. Έτσι θα υπάρχει τουλάχιστον μια διαχειριστική εξάρτηση μεταξύ λίστας και συλλόγου και ένας νομικός μανδύας προστασίας της λίστας. Προσωπικά θα ήθελα να είμαι μέλος του συλλόγου αυτονόητη η λίστα.
Καλό βράδυ σε όλους.
Γιώργος Μαναϊλόγλου
Κάντζα Παλλήνης Αττική και Βόλος
Meteorama http://www.meteorama.gr
Άβαταρ μέλους
manailog

Επόμενο

Επιστροφή στο Gallery

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης