Ποδηλατικές Αναβάσεις

Εδώ γράφονται εμπειρίες από εκδρομές κι εξορμήσεις μας

Ποδηλατικές Αναβάσεις

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Κυρ 22 Ιαν 2012, 20:11

Καλησπέρα,

σήμερα Κυριακή ξεκινήσαμε με έναν φίλο με τα ποδήλατά μας από τα 246m στο Πάτημα Χαλανδρίου για να ανέβουμε στην κορυφή του Υμηττού. Η ημέρα ήταν ιδανική για κάθε δραστηριότητα στο βουνό, αρκεί να υπήρχε η κατάλληλη ενδυμασία. Ομολογώ ότι δεν περίμενα να κάνει τόσο κρύο στον Υμηττό, τον έχω συνηθίσει σε πιο light θερμοκρασίες...

Η επιβεβαίωση έρχεται σύντομα για την παγωνιά στο βουνό καθώς λίγο πριν τα 500 μέτρα συναντούμε παγωμένα νερά...

Εικόνα
Παγωμένα νερά στον Υμηττό by ndimensi, on Flickr

Ο ήλιος ακόμη είναι χαμηλά στον ορίζοντα οπότε η βορεινή πλευρά του Υμηττού δεν βλέπει και πολύ... φως. Εδώ μια όμορφη στιγμή με τα πεύκα σαν να τεντώνονται να ρουφήξουν το λιγοστό φως του Γενάρη...

Εικόνα
Πεύκα στο πρωινό φως by ndimensi, on Flickr

Με την Εύβοια έχουν δείξει κι άλλα μέλη τι συμβαίνει φέτος. Πάντως σήμερα πρέπει να κοίταξα αμέτρητες φορές προς το σημείο όπου βρίσκεται μιας και η εικόνα της το άξιζε ξανά και ξανά...

Εικόνα
Λευκή Εύβοια by ndimensi, on Flickr

Να ήταν όλες οι ημέρες καλοκαιρίας στην Αττική σαν και τη σημερινή. Διαύγεια, καταγάλανος ουρανός, και φρέσκος αέρας...

Εικόνα
Πανόραμα Λεκανοπεδίου Αθήνας by ndimensi, on Flickr

Επιστρέφοντας, μια στάση σε ένα σημείο του βουνού όπου φαίνεται Μεσόγεια, Νότιος Ευβοικός Κόλπος και Κυκλάδες.

Εικόνα
Όσο φτάνει το μάτι Ανατολικά... by ndimensi, on Flickr

Η συνολική διαδρομή που διανύσαμε με το φίλο ήταν 31 χλμ και το υψόμετρο που φτάσαμε ήταν στα 860 μέτρα (η κορυφή του βουνού είναι στα 1026). Στο ξεκίνημα του γυρισμού, στην κατηφόρα με τη θερμοκρασία εκείνη την ώρα (13:00) κοντά στους 3-4 βαθμούς και ο συνδυασμός τα 50+ χλμ του ποδηλάτου συν δεν ξέρω πόσα αυτά του αέρα μας έδωσαν και καταλάβαμε από παγωνιά :shock: :?
Πάρα πολύς ο κόσμος στο βουνό, κάθε ηλικίας, ένα βουνό της Αττικής που έχει πολύ πολύ μεγάλη σημασία για τους κατοικούς αυτής της πόλης...

Καλή βδομάδα να έχετε.
Τελευταία επεξεργασία από Konstantinos και Σάβ 26 Ιαν 2013, 17:09, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Re: Ποδηλατική ανάβαση Υμηττού

Δημοσίευσηαπό Maria K » Κυρ 22 Ιαν 2012, 20:25

Απολαυστική και για μας, η φωτογραφική βόλτα, Κωνσταντίνε! Πράγματι, σήμερα, αλλά και χθες, η διαύγεια του δυτικού έδωσε μαθήματα Γεωγραφίας. Από το ταπεινό υψόμετρο του πίσω μπαλκονιού ανάμεσα στα σύρματα και τις κεραίες, το βλέμμα μου έψαξε πολλές φορές την κατάλευκη κορυφή της Ζήρειας με το ρυτιδιασμένο ανάγλυφο του βουνού να γίνεται ορατό, κάτι πολύ σπάνιο. Εξίσου καθαρά φαινόταν και ο Ολίγυρτος και λίγο πιο κάτω διέκρινα κι ένα άλλο λευκό φρύδι. Να ήταν άραγε το Αρτεμίσιο;
Χαρακτηριστικά αλκυονίδας είχε η σημερινή μέρα, λοιπόν αλλά η παγωνιά καροδοκεί.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Κυρ 22 Ιαν 2012, 20:34

Πράγματι Μαρία την σημερινή ημέρα την ρούφηξα στην κυριολεξία για πολλούς και διάφορους λόγους. Αν προλάβω θα κάτσω να ψάξω στις εικόνες που ήδη ανέβασα τι βουνό φαίνεται. Η Εύβοια πάντως με μάγεψε ακόμη κι εξ αποστάσεως...
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό christosz » Κυρ 22 Ιαν 2012, 21:33

Μπράβο Κωνσταντίνε!! Πόλυ ωραιες οι φωτογραφίες!!! Πράγματι σημερα πρέπει να ηταν απόλαυση εκει...
Εγω τον Υμηττό τον γνωρισα οταν περασα στη σχολή μιας και μεχρι τοτε ηταν πολυ πιο ευκολο για τους γονεις μου να μας πάνε στην Πάρνηθα.
Με εξέπληξε μπορώ να πω μιας και δεν περιμενα να ηταν τόσο ομορφος και σε συνδιασμο με τα πολλά σημεια με θεα τον κάνει εναν μοναδικο προορισμο για χαλάρωση το Σ/Κ. Εντυπώση μαλιστα μου κανει οτι μόλις φτανεις στη μ. Καισαριανης (η οποια ειναι κλειστη προς την αθηνα με καποιους λόφους) ειναι σαν να εφυγες πολυ μακρια απο τη φασαρια και το τρεξιμο της αθηνας(αποσταση απο τον περιφεριακο του καρεα για οσους δεν ξερουν ειναι με το αμάξι 2 λεπτα!)!
Αγαπημενος προορισμο και για την σκυλιτσα μου μιας και της δινει την ευκαιρια και για το αγαπημενο της παιχνιδι, το κυνηγι της χελώνας!!!! :lol: :lol:
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό aspyriris » Κυρ 22 Ιαν 2012, 22:14

Πολύ ωραία Κωνσταντίνε!
Αναμνήσεις ξύπνησαν βλέποντας φωτογραφίες από το αγαπημένο μου βουνό,
που δε θα μπορούσε να είναι άλλο ζώντας για περίπου 30 χρόνια στους πρόποδές του σε Ζωγράφου και Καισαριανή..
aspyriris

Δημοσίευσηαπό LeoP » Δευτ 23 Ιαν 2012, 15:30

Ο Υμηττός είναι πραγματικά μια βουνο-όαση για αυτούς που θέλουν πάση θυσία μια ορεινή δραστηριότητα και είναι εγκλωβισμένοι στην Πόλη. Και παρόλο που είναι κοντό βουνό, το φαινόμενο ύψος του, το οποίο είναι όσο και το πραγματικό του σε κάνει να έχεις μια καλή "ορεινή αίσθηση" όταν βρίσκεσαι κοντά στις κορυφές του.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Δευτ 23 Ιαν 2012, 16:14

LeoP έγραψε:Ο Υμηττός είναι πραγματικά μια βουνο-όαση για αυτούς που θέλουν πάση θυσία μια ορεινή δραστηριότητα και είναι εγκλωβισμένοι στην Πόλη. Και παρόλο που είναι κοντό βουνό, το φαινόμενο ύψος του, το οποίο είναι όσο και το πραγματικό του σε κάνει να έχεις μια καλή "ορεινή αίσθηση" όταν βρίσκεσαι κοντά στις κορυφές του.

Πολύ μου αρέσε η έκφρασή σου καλή "ορεινή αίσθηση". Τον βρίσκω πολύ εύστοχο χαρακτηρισμό για τον Τρελό...
Τελευταία επεξεργασία από Konstantinos και Δευτ 23 Ιαν 2012, 17:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Angelos » Δευτ 23 Ιαν 2012, 17:15

Πανεμορφες φωτογραφιες...!!!

Η Διρφυς χιονισμενη και κατασπρη απο τις 22 Δεκεμβριου... οπως και ολα τα βουνα μας, απο Φαλακρο μεχρι Ψηλορειτη... και τα καλυτερα δεν εχουν ερθει ακομα... φοβερη χρονια για τα βουνα μας!
Δίρφυς για πάντα...!!
Άβαταρ μέλους
Angelos

Δημοσίευσηαπό Solon » Τρί 24 Ιαν 2012, 18:14

Κρυώσατε ε;

2002

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Solon

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τρί 24 Ιαν 2012, 19:06

Τι αναμνήσεις είναι αυτές Σόλωνα που μας φέρνεις στο νου!!! Είχες πάει βόλτα με ποδήλατο τότε;; Άψογος!! Αλλά και οι φωτογραφίες σου συλλεκτικές στην καιρική μας μνήμη και όχι μόνο...
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Επόμενο

Επιστροφή στο Εκδρομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης