Ποδηλατικές Αναβάσεις

Εδώ γράφονται εμπειρίες από εκδρομές κι εξορμήσεις μας

Re: Ποδηλατική ανάβαση Υμηττού

Δημοσίευσηαπό Solon » Τρί 24 Ιαν 2012, 19:37

Εγώ να δεις τι αναμνήσεις έχω από εκείνη τη μέρα και όχι μόνο καιρικές. Μπορώ να πω ότι τότε είχα κατακτήσει δύο κορυφές, αλλά όπως πάντα μετά την κορύφωση, έρχεται η κάθοδος.
Solon

Δημοσίευσηαπό Corsair » Τρί 24 Ιαν 2012, 20:49

Γειά σου ρε Σόλωνα φίλε! Εμένα να δεις τι μου θύμισες... Πως δε σε πέτυχα πουθενά εκεί πάνω ρε συ, τόσες φορές που πηγαινοερχόμουνα...!!!!!
5 Φλεβάρη 2005...ancient history....!!!!!
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Και μιά μέρα μετά, τα απίθανα "αστεράκια" , μιά και μόνη φορά...
Εικόνα
Να είσαι καλά...
ΕικόναΓιώργος Διακάκης
http://www.youtube.com/watch?v=L61pU9TYOrs
Άβαταρ μέλους
Corsair

Δημοσίευσηαπό Solon » Τρί 24 Ιαν 2012, 21:10

Γειά σου αργηγέ! Εμ, εσύ πήγαινες από χωματόδρομο, εγώ ασφάλτινος που να βρεθούμε; :mrgreen:
Solon

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τετ 25 Ιαν 2012, 8:20

Καλά βρε Διακάκη και στο ποδήλατο τετρακίνητος!! Πού το πήγες το όχημα μέσα στη λάσπη και το χιόνι!! :shock: :lol:
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Edward N. Lorentz » Τετ 25 Ιαν 2012, 11:44

Και εγώ όταν πήζω στο φυσικό παίρνω τα μονοπάτια προς Υμηττό. Ευλογία ότι η σχολή
είναι χτισμένη σε αυτό το σημείο. Θέλω να πάω και με το ποδήλατο άλλα πρέπει να βγάλω τα λάστιχα της πόλης και να βάλω τα χωμάτινα. Προς το παρόν δια ασφάλτου πεντέλη η οποία δυστυχώς έχει κατακαεί και δεν συγκρίνεται με την φύση που υπάρχει στην Καισαριανή .
Edward N. Lorentz

Δημοσίευσηαπό Corsair » Τετ 25 Ιαν 2012, 12:22

Κωνσταντίνε μου, παντού, παντού και παντός καιρού!!! Οσο μπορούμε φίλε ακόμα!!! Το γήρας βλέπεις.... :P
Αγγελε φίλε, μην τα βγάλεις, μπορείς να ανέβεις από Καισαριανή, που είναι όλο άσφαλτος, μέχρι την κορυφή!! Κανένα άλλοθι λοιπόν...! :lol: :lol: :lol:
Αντε, να κανονίσουμε συνάντηση επάνω!!!
ΕικόναΓιώργος Διακάκης
http://www.youtube.com/watch?v=L61pU9TYOrs
Άβαταρ μέλους
Corsair

Re: Ποδηλατική ανάβαση Υμηττού (10-3-2012)

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Σάβ 10 Μαρ 2012, 15:13

Καλησπέρα σε όλους,

άλλη μια ποδηλατική ανάβαση στον Υμηττό σήμερα Σάββατο από τα 246m μέχρι την κορυφή του βουνού αυτή τη φορά στα 1010m (1026m είναι εκεί που βρίσκεται το ραντάρ). Αν και ο καιρός ήταν συννεφιασμένος και ελαφρά ψυχρός, αρκετός κόσμος στον Υμηττό βρισκόταν για κάθε είδους δραστηριότητα και αποδεικνύεται κάθε φορά που περνώ μια βόλτα από εκεί πόσο πολύ θέλει ο κάτοικος της Αθήνας να βρεθεί κοντά στη φύση.
Η ατμόσφαιρα αρκετά θόλη περιόριζε το οπτικο πεδίο στα όρια του νομού Αττικής. Ωστόσο το αξιοσημείωτο στην αναβάση αυτή είναι ότι πάνω στην κορυφή του βουνού είχε ένα ελαφρύ αεράκι ενώ την ίδια ώρα στο Πάτημα Χαλανδρίου όπως με ενημέρωναν είχε αρκετά ισχυρό άνεμο. Αυτό το έχω παρατηρήσει και από το σταθμό του Υμηττού (ΕΑΑ) όταν πολλές φορές χαλάει ο κόσμος στο Πάτημα ενώ εκεί οι ριπές με το ζόρι ξεπερνούν τα 45-50km/h.

ΜΙα φωτογραφία από την κορυφή του βουνού με θέα την Όχη...
Εικόνα
Όχη από τα 1010m του Υμηττού... by ndimensi, on Flickr

Επιστρέφοντας με ξάφνιασε ευχάριστα η παρακάτω σκηνή με πάνω από 70 νωχελικούς τύπους να γευματίζουν λίγα μέτρα από το σπίτι μου... Καλή τους χώνεψη!!
Εικόνα
Φαγοπότι... by ndimensi, on Flickr

Καλό υπόλοιπο ΣΚ!! Να είστε καλά!
Τελευταία επεξεργασία από Konstantinos και Τετ 01 Μάιος 2013, 14:50, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Re: Ποδηλατική ανάβαση Πεντέλης (28-4-2012)

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Σάβ 28 Απρ 2012, 12:03

Καλησπέρα σε όλους,

το πρωινό ξύπνημα είχε έντονα χρώματα στον ουρανό της Αττικής, τα οποία πιθανόν να οφείλονται στο χαμηλό που τριγυρνά λίγα χλμ πάνω από εμάς στην ατμόσφαιρα. Η σημερινή ανάβαση στην Πεντέλη δεν έκρυβε εκπλήξεις από πλευράς καιρού μιας και ο βοριάς ήταν αισθητός σε όλη τη διαδρομή μας, αλλά και από τα 900 μέτρα και πάνω η ψύχρα ήταν αισθητή.
Η ποδηλατική ανάβαση της Πεντέλης ξεκίνησε από το Πάτημα Χαλανδρίου (246 μέτρα) με κατάληξη την κορυφή του βουνού (1109 μέτρα). Η συνολική διαδρομή έχει μήκος 30 χλμ, ο χρόνος ανάβασης είναι στις 2 ώρες και 10 λέπτα, αλλά η επιστροφή μόλις 40 λεπτά... Εννοείτε ότι οι χρόνοι διαφέρουν από το πόσο τραβά το πετάλι του κάθε ποδηλάτη.
Στην κορυφή του βουνού η θερμοκρασία δεν κατάφερε να ξεπεράσει τους 12 βαθμούς, ενώ το παράξενο ήταν ότι ενώ στη διαδρομή φάγαμε καλές ριπές βοριά σε ορισμένα σημεία, στην κορυφή φύσαγε ελάχιστα :roll: :!: Αυτό μου έκανε μεγάλη εντύπωση... :shock:

Ο ήλιος έχει καταφέρει να βγει πάνω από το βουνό κι εμείς έχουμε αρχίσει την ανάβαση ώρα τώρα. Ο στόχος μας φαίνεται στο βάθος της εικόνας. Υψόμετρο στο σημείο αυτό 490 μέτρα.
Εικόνα
Untitled by ndimensi, on Flickr

Τα πετάλια ξεστάθηκαν για τα καλά και η ανάβαση κοντεύει να τελειώσει. Θέα προς τα Μεσόγεια Αττικής ενώ πίσω ο δρόμος που μόλις αφήσαμε...
Εικόνα
Untitled by ndimensi, on Flickr

Στην κορυφή της Πεντέλης αγναντεύοντας το Αιγαίο...
Εικόνα
Αγναντεύοντας το Αιγαίο by ndimensi, on Flickr

Η θέα προς την ΒΑ Αττική από την κορυφής της Πεντέλης (1109 μέτρα).
Εικόνα
ΒΑ Αττική by ndimensi, on Flickr

Καλό ΣΚ σε όλους! Και καλές λήψεις στους τυχερούς από την αστάθεια σήμερα... ;) ;)
Τελευταία επεξεργασία από Konstantinos και Τετ 01 Μάιος 2013, 14:53, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Edward N. Lorentz » Σάβ 28 Απρ 2012, 12:56

Ο αγαπημένος μου ποδηλατικός προορισμός... :)
Edward N. Lorentz

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Σάβ 28 Απρ 2012, 15:17

Κι εμένα, ο αγαπημένος μου προορισμός είναι, αλλά με ένα λιγότερο φιλικό προς το περιβάλλον μέσο: αυτοκίνητο.
Γιατί, με όλες τις παρενέργειες της αστικής ζωής που κάνω, αν και έχω τα μισά χρόνια του Γιώργη του Διακάκη, ούτε 1χλμ δεν θα καταφέρω να βγάλω με το ποδήλατο! Ωραίος Γιώργο! Ακόμη περισσότερο δε που συμμετέχεις ενεργά στη προστασία του βουνού μας και στον λίγο χρόνο που έχεις, βρίσκεις το κουράγιο για να ανέβεις μια βόλτα!
Βέβαια έχω ένα μικρό παραπονάκι προς τους ποδηλάτες του Υμηττού - το οποιο δεν απευθύνεται σε Γιώργο, Σολωνα, Αγγελο, Κωνσταντίνο, γιατί είμαι σίγουρος οτι οδηγείτε πολύ διαφορετικά και με σεβασμό στους υπόλοιπους επισκέπτες του βουνού.
Εχει τύχει πολλές φορές να πάω να απολαύσω λίγες στιγμές ηρεμίας στο άλσος της Καισαριανής, πάνω από το αναψυκτήριο, σε ένα μέρος που το ονομάζω "αγκαλιά του Υμηττού", όπου έχω βρει ενα βράχο που εξέχει πάνω απ το δάσος και αράζω εκεί.
Τελικά, το περπάτημα στα μονοπάτια του βουνού,μπορεί να είναι και δύσκολο, διότι κάθε λίγα δευτερόλεπτα περνουσαν ποδηλάτες που έκαναν τη δική μου ζωή δύσκολη, και εγώ τη δική τους επίσης, με εκατέρωθεν εκδηλώσεις δυσφορίας. Το πρόβλημα είναι πραγματικά μεγάλο στις αργίες κλπ.
Φυσικά δεν φταίει κανένας. Σε μια πόλη 5.000.000 κατοίκων, υπάρχουν ελάχιστα σημεία για να ηρεμήσεις, τα οποία είναι και δύσκολα προσβάσιμα. Εν τέλει επικρατεί συνωστισμός από ανθρώπους με τελείως διαφορετικές διαθέσεις και σκοπούς.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκδρομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης