Βολτα στις χιονισμενες πλαγιες της Διρφυς...!

Εδώ γράφονται εμπειρίες από εκδρομές κι εξορμήσεις μας

Re: Βολτα στις χιονισμενες πλαγιες της Διρφυς...!

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Δευτ 20 Φεβ 2012, 16:29

Η χθεσινη φωτογραφία απεικονίζει ορειβάτες από τον ΑΟΣ που έκαναν την ανάβαση από το 2ο λούκι της Δίρφυς. Δεν γνωρίζω πώς ανέβηκαν, ξέρω όμως ότι ήταν στο χθεσινό τους πρόγραμμα. Εντυπωσιακή εικόνα να βλέπεις λίγους ανθρώπους να προσπαθούν να δαμάσουν τον παγωμένο αυτό κώνο...
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό kosmeteo » Δευτ 20 Φεβ 2012, 23:04

Ακριβως Κωστα . Προκειτε για τον ΕΟΣ Αθηνων και παραλιγο θα μουν και γω στην αναβαση τους , αλλα φοβηθηκα γιατι δεν εχω ξανακανει τετοια αναβαση μ αυτο το βαθμο δυσκολιας ( Τωρα ισως να το μετανιωσα). Στο προγραμμα τους εγραφαν οτι ειναι για εμπειρους ορειβατες και ειπα να το αφησω για 31 Μαρτιου που θα χει λιγοτερο χιονι με αλλο ορειβατικο συλλογο (θα ρθεις?). Αντι γι αυτο προτιμησα να παω Μικρη Ζηρια με αλλο συλλογο, φωτο ερχονται συντομα
kosmeteo

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 21 Φεβ 2012, 0:11

Πάντως ο ΕΟΣ Αθηνών και ο ΑΟΣ δεν είναι ίδιοι σύλλογοι. Ο ΑΟΣ σίγουρα είχε στο πρόγραμμά του τη Δίρφυ την Κυριακή.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό kosmeteo » Τρί 21 Φεβ 2012, 1:20

ΑΟΣ ηθελα να γραψω
kosmeteo

Δημοσίευσηαπό Angelos » Τρί 21 Φεβ 2012, 23:54

Σημερα ανεβηκα για ακομα μια φορα στην θεση Ραχη της Διρφυς, με μια πολυ καλη φιλη... απο Αθηνα!! Παλαβωσε με τις ποσοτητες χιονιου...μαλιστα δεν φθασαμε μονο μεχρι το καταφυγιο αλλα συνεχισαμε και φθασαμε στην βαση της Διρφυς στα 1080μ. Ο αγροτικος δρομος δεν υπηρχε ουτε απλα κατα διανοια... πολλα μετρα στην περιοχη... παρα πολλα μετρα! Περπαταγαμε πανω σε ενα βουνο που το χιονι ειχε αλλαξει εντελως την μορφολογια του...

Βοριας σημερα στο βουνο και 5c στα 1000μ, με ομιχλη κατα περιοδους...
Δίρφυς για πάντα...!!
Άβαταρ μέλους
Angelos

Δημοσίευσηαπό Angelos » Παρ 24 Φεβ 2012, 13:55

Οπως ειχα αναφερει σε προηγουμενο μηνυμα την Τριτη ανεβηκα με μια πολυ καλη φιλη μεχρι την Ραχη της Διρφυς και διασχισαμε ολη την κορυφογραμμη, φθανοντας στην ριζα της Διρφυς!! Στην θεση "Λυρι" στα 1000μ περιπου το απολυτο χιονοθαψιμο! Ουτε δρομος... ουτε δεντρα... χαμος!! Παρτε μια ιδεα του τι βρηκαμε...!

Aνεβαινοντας προς το καταφυγιο...στα 900μ περιπου...βουνα τα χιονια...το Σαββατο το πρωι περασε το γκρειντερ και καθαρισε! Αυτο ειναι το αποτελεσμα!

Εικόνα

Η αφεντια μου μπροστα στον τοιχο χιονιου!

Εικόνα

Προσπαθώντας να ανεβω σε εναν ογκο χιονιου...

Εικόνα

Tι και αν εχουν περασει 12 μερες απο τοτε που εριξε το τελευταιο μεγαλο χιονι, τι και αν εχουν προηγηθει θετικες θερμοκρασιες, νοτιαδες και βροχες... δεν καταλαβαινει τιποτα!

Εικόνα

Πλησιαζοντας προς το καταφυγιο... αποφυγαμε τον δρομο λογο λασπης και κινουμασταν πανω σε ογκους χιονιου!!

Εικόνα

Ομιχλη και βοριας κατα περιοδους...θερμοκρασια στους 4-5c...

Εικόνα

Σταματησαμε για κολατσιο και φωτογραφιες στο καταφυγιο...και μετα απο λιγο συνεχισαμε! Στην αρχη της Λυρής η φιλη μου μαγεμενη απο το τοπιο!

Εικόνα

Τα συννεφα πολυ συχνα μας εκοβαν την θεα...

Εικόνα

Εικόνα

Δεν υπηρχε δρομος ουτε για δειγμα... περπαταγαμε πανω σε μονοπατι που ειχαν χαραξει ορειβατες πανω στο χιονι... πολλα μετρα απο κατω ηταν ο χωματοδρομος!

Εικόνα

Και απο κατω το χαος... ενα στραβοπατημα και ειχες βρεθει τσουλιθρα στην Στενη!

Εικόνα

Πριν...

Εικόνα

και...μετα...

Εικόνα

Η φιλη μου ειχε αρχισει και φοβοταν... το χιονι ειχε αρχισει και παγωνε...και μια στραβη να σου τυχαινε...!! Εγω στην κοσμαρα μου!!

Εικόνα

Ανεβαινες στην κορφη της Λυρης στα 1100μ για πλακα... ουτε βραχια, ουτες σαρες...τιποτα!!!

Εικόνα

Να την και η αρχοντησσα...

Εικόνα

Μαντρι στην κορφη της Λυρης...

Εικόνα

Προποδες Διρφυς...

Εικόνα

Κορφη παγωμενη...αγνωστο ποσες μερες κραταει αρνητικες θερμοκρασιες!

Εικόνα

Το τιμημα της αναβασης αυτης πικρο...καθως απο την επομενη μεχρι σημερα ειμαι στο κρεβατι με ενα πολυ ασχημο κρυωμα...!! Αλλα χαλαλι...

Αγγελος Βλαχος
Χαλκιδα
Δίρφυς για πάντα...!!
Άβαταρ μέλους
Angelos

Δημοσίευσηαπό arvanalx » Σάβ 25 Φεβ 2012, 11:47

Μπράβο ρε συ Άγγελε !!

Σήμερα άδειασα και είδα τα posts 2 εβδομάδων στην λίστα, και έμεινα έκπληκτος με την βόλτα που έκανες όπως και με τις φωτογραφίες σου.

Ελπίζω να έχεις συνέλθει από το κρύωμα.

Να είσαι καλά.
Εικόνα
Αρβανάκος Αλέξανδρος, Χαλκίδα περιοχή Νεάπολης http://www.chalkisweather.gr
Άβαταρ μέλους
arvanalx

Δημοσίευσηαπό Angelos » Τρί 28 Φεβ 2012, 10:57

arvanalx έγραψε:Μπράβο ρε συ Άγγελε !!

Σήμερα άδειασα και είδα τα posts 2 εβδομάδων στην λίστα, και έμεινα έκπληκτος με την βόλτα που έκανες όπως και με τις φωτογραφίες σου.

Ελπίζω να έχεις συνέλθει από το κρύωμα.

Να είσαι καλά.

Ναι ευτυχως ειμαι λιγο καλυτερα... αλλα κατι μου λεει οτι θα ξανακρυωσω ασχημα, καθως δεν με κραταει τιποτα, για να παω να ξαναδω τι γινεται τωρα εκει πανω!!!! Ο ΧΑΜΟΣ!!
Δίρφυς για πάντα...!!
Άβαταρ μέλους
Angelos

Δημοσίευσηαπό miltos GL » Τετ 28 Μαρ 2012, 20:13

Την περασμένη Κυριακή 25/3 βόλτα στην περιοχή Δίρφης-Ξεροβουνιού. Η ποσότητα του χιονιού που είχε παραμείνει ήταν εντυπωσιακή, παρότι είχαν περάσει πάνω από 15 μέρες χωρίς χιόνι και με ψηλές θερμοκρασίες. Σε κάποια σημεία η Ράχη ήταν ξεχιονισμένη και γεμάτη με κρόκους κι άλλα αγριολούλουδα. Σε άλλα όμως κρατούσε χιονοσούρια που τόπους-τόπους φτάνανε άνετα τα 1-2 μέτρα.

Ανεβαίνοντας προς το Ξεροβούνι. Στο συγκεκριμένο σημείο βρισκόμαστε περί τα 1070m και οι κορφές είναι στα 1400-1450m.
Εικόνα

Η συγκεκριμένη χιονούρα-χιονοσούρι στην αρχή της ανηφόρας για Ξεροβούνι στα 1100m θα πρέπει να έχει μέγιστο πάχος πάνω από 3 μέτρα... πότε άραγε θα λιώσει; Γύρω-γύρω βέβαια έχουμε ξεχιονισμένα... όπως το φέρνει ο αέρας.
Εικόνα

Ο κώνος της Δίρφης (1743m) με αρκετές χιονούρες αλλά και μπόλικα ξέχιονα. Η κλασσική ανάβαση γίνεται από την κεντρική νότια κόψη, η οποία είναι ξεχιονισμένη ακόμα και καταχείμωνο αφού είναι προσηλιακή, πολύ απότομη, και συχνά οι πολύ δυνατοί αέρηδες δεν αφήνουν το χιόνι να "πιάσει".
Εικόνα

Πολύ εντύπωση μου έκαναν αρκετά έλατα που έμοιαζαν να έχουν "καμένες", καφεκόκκινες, τις βελόνες τους, ειδικά τα νεαρότερα. Δυστυχώς δεν έχω φωτό. Μου φαίνεται αδιανόητο να τα έκαψε ο χιονιάς!!! Δεν το έχω ξανακούσει να γίνεται, έλατα είναι αυτά... Από την άλλη, ο φετινός χειμώνας ήταν τόσο πολύ κρύος κι ο βοριάς στην Ράχη της Δίρφυος δεν αστειεύεται. Έχει κανείς ξανακούσει κάτι ανάλογο για "καμένα" ελατάκια, ή είναι απλά κάποια ασθένεια;
Μίλτος
Κουκάκι, Αθήνα, υψ. 80μ.
Άβαταρ μέλους
miltos GL

Δημοσίευσηαπό Angelos » Πέμ 29 Μαρ 2012, 21:36

miltos GL έγραψε:Την περασμένη Κυριακή 25/3 βόλτα στην περιοχή Δίρφης-Ξεροβουνιού. Η ποσότητα του χιονιού που είχε παραμείνει ήταν εντυπωσιακή, παρότι είχαν περάσει πάνω από 15 μέρες χωρίς χιόνι και με ψηλές θερμοκρασίες. Σε κάποια σημεία η Ράχη ήταν ξεχιονισμένη και γεμάτη με κρόκους κι άλλα αγριολούλουδα. Σε άλλα όμως κρατούσε χιονοσούρια που τόπους-τόπους φτάνανε άνετα τα 1-2 μέτρα.

Ανεβαίνοντας προς το Ξεροβούνι. Στο συγκεκριμένο σημείο βρισκόμαστε περί τα 1070m και οι κορφές είναι στα 1400-1450m.
Εικόνα

Η συγκεκριμένη χιονούρα-χιονοσούρι στην αρχή της ανηφόρας για Ξεροβούνι στα 1100m θα πρέπει να έχει μέγιστο πάχος πάνω από 3 μέτρα... πότε άραγε θα λιώσει; Γύρω-γύρω βέβαια έχουμε ξεχιονισμένα... όπως το φέρνει ο αέρας.
Εικόνα

Ο κώνος της Δίρφης (1743m) με αρκετές χιονούρες αλλά και μπόλικα ξέχιονα. Η κλασσική ανάβαση γίνεται από την κεντρική νότια κόψη, η οποία είναι ξεχιονισμένη ακόμα και καταχείμωνο αφού είναι προσηλιακή, πολύ απότομη, και συχνά οι πολύ δυνατοί αέρηδες δεν αφήνουν το χιόνι να "πιάσει".
Εικόνα

Πολύ εντύπωση μου έκαναν αρκετά έλατα που έμοιαζαν να έχουν "καμένες", καφεκόκκινες, τις βελόνες τους, ειδικά τα νεαρότερα. Δυστυχώς δεν έχω φωτό. Μου φαίνεται αδιανόητο να τα έκαψε ο χιονιάς!!! Δεν το έχω ξανακούσει να γίνεται, έλατα είναι αυτά... Από την άλλη, ο φετινός χειμώνας ήταν τόσο πολύ κρύος κι ο βοριάς στην Ράχη της Δίρφυος δεν αστειεύεται. Έχει κανείς ξανακούσει κάτι ανάλογο για "καμένα" ελατάκια, ή είναι απλά κάποια ασθένεια;

Πανεμορφες φωτογραφιες φιλε... αν δεν μας τρελανει ο νοτιας και οι υψηλες θερμοκρασιες τα χιονια θα κρατησουν καιρο...
Δίρφυς για πάντα...!!
Άβαταρ μέλους
Angelos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκδρομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης