Διάσχιση Κίρφης

Εδώ γράφονται εμπειρίες από εκδρομές κι εξορμήσεις μας

Διάσχιση Κίρφης

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Δευτ 20 Φεβ 2012, 19:14

Καλησπέρα σε όλους,

χτες 19/2 με ορειβατικό σύλλογο της Αθήνας πραγματοποιήσαμε τμήμα του Ε22 διασχίζοντας την Κίρφη. Η ανάβαση ξεκίνησε από το Ζεμενό (750 μέτρα), στάση στην κορυφή του βουνού στα 1560 μέτρα και κατάβαση από εκεί στο Δίστομο (450 μέτρα). Αν και ήταν η 5η φορά που ανέβηκα το ελατοσκεπασμένο βουνό της Κίρφης, σίγουρα θα τη θυμάμαι πιο πολύ από όλες τις άλλες, μιας και δεν είχα καταφέρει να το πετύχω χιονισμένο.
Η ανάβαση στο βουνό αυτό ενδείκνυται για αρχάριους όπως αναφέρεται στους συλλόγους, όμως χθες λόγω του χιονιού είχε ένα μικρό βαθμό δυσκολίας. Η διάσχιση διήρκησε 5 ώρες και 15 λεπτά (χωρίς τις στάσεις).

Η χιονόστρωση ξεκινούσε από τα 800 μέτρα του βουνού τόσο όσο να στολίζει τη διαδρομή μας μέσα από τα έλατα. Φωτογραφίζοντας αυτόν τον σαπισμένο κορμό αναρωτήθκα γιατί να πηγαίνουν χαμένα τόσα δέντρα πεσμένα ή άλλα που στέκουν ξερά στα δάση των βουνών μας ενώ θα μπορούσαν να υλοτομηθούν και να χρησιμοποιηθούν έστω και για θέρμανση...
Εικόνα
Untitled by ndimensi, on Flickr

Φτάνοντας σε ένα χαρακτηριστικό οροπέδιο του βουνού στα 1260 μέτρα ίχνη από ζώα διασταυρώνονται...
Εικόνα
Χ by ndimensi, on Flickr

Από το ίδιο σημείο μια ματιά προς τις ΝΑ πλαγιές του Παρνασσού. Δυστυχώς, η ομίχλη που κάλυψε το γιγαντόσωμο βουνό δεν μου επέτρεψε από την κορυφή της Κίρφης να φωτογραφίσω τις πνιγμένες στο χιόνι πλαγιές του. Παρατηρώντας, τον Παρνασσό όταν ξεκινήσαμε την ανάβαση, πάνω από τα 1500 μέτρα είχε παχύ στρώμα χιονιού, ενώ κοιτώντας τα Μαύρα Λιθάρια σε ολόκληρες πλαγιές δεν ξεχώριζε ίχνος βράχων...
Εικόνα
Παρνασσός by ndimensi, on Flickr

Το οροπέδιο με 20 πόντους περίπου χιονάκι...
Εικόνα
Στο οροπέδιο by ndimensi, on Flickr

Ανεβαίνοντας η ποσότητα και η ποιότητα του χιονιού αυξανόταν και βελτιωνόταν αντίστοιχα. Κάπου στα 1400 κοιτώντας πίσω μου βλέπω τον τελικό μας προορισμό το Δίστομο και μπροστά από αυτό ένα εικονοστάσι. Τυχαία λήψη για έναν τόπο που μαρτύρησε :?:
Εικόνα

Έχουμε 150 μέτρα υψομετρική διαφορά πριν την κορυφή και μας χωρίζει αυτή η πλαγιά...
Εικόνα
Τελική ευθεία... by ndimensi, on Flickr

Ξεπερνώντας και το τελευταίο εμπόδιο βαδίζουμε πλέον πάνω στην κορυφογραμμή του βουνού. Η κορυφή είναι στο βάθος όπου έχουν σταματήσει ήδη οι πρώτοι της ομάδας.
Εικόνα
Πλησιάζοντας την κορυφή by ndimensi, on Flickr

Η κορυφογραμμή Κίρφης...
Εικόνα
Κορυφογραμμή Κίρφης by ndimensi, on Flickr

Άνεμος και χιόνι άρτια συνεργαζόμενα στην κορυφογραμμή του βουνού στα 1550 μέτρα...
Εικόνα
Άνεμος και χιόνι by ndimensi, on Flickr

Καθώς κατηφορίζουμε μια ματιά ανάμεσα από τα χαμηλά σύννεφα στον Κορινθιακό Κόλπο. Δυστυχως, η ορατότητα δεν ήταν καλή και η Πελοπόννησος δεν φαινόταν καθόλου καλά.
Εικόνα
Κορινθιακός Κόλπος by ndimensi, on Flickr

Η νότια πλευρά της Κίρφης χωρίς ίχνη από χιόνι, αλλά με πλούσια βλάστηση μέχρι τα ριζά της. Η χιονοκάλυψη στη νότια πλευρά του βουνού σταματούσε κάπου στα 1100 μέτρα (εν αντιθέσει με τη βόρεια που σταματούσε στα 800).
Εικόνα

Απόγευμα ποια και πλησιάζουμε το χωριού του Διστόμου...
Εικόνα
Δίστομο by ndimensi, on Flickr

Καλό σας βράδυ και καλή βδομάδα.

Υ.Γ. Η πρώτη φορά που ανέβηκα στην κορφή της Κίρφης ήταν τον Ιανουάριο του 2007. Και δεν θα ξεχάσω ποτέ την όψη του Παρνασσού όπως την είχα αντικρύσει με ίχνη χιονιού μόνο στις κορυφογραμμές του εκείνο τον απαράδεκτο χειμώνα...
Εικόνα
Parnassos: No snowcover! by ndimensi, on Flickr
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Re: Διάσχιση Κίρφης

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 21 Φεβ 2012, 0:04

Τα πιο χαμηλά και ήπιας κλίσης βουνά έχουν και αυτά τη χάρη τους. Η πορεία γίνεται συνήθως σε δασώδες μέρος γιατί δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου αλπικό με αποτέλεσμα να χαίρεται κανείς ένα πιο φιλικό και γαλήνιο περιβάλλον σε αντίθεση με το άγριο και συνήθως ανεμοδαρμένο αλπικό. Αυτός ο πιο φιλόξενος χαρακτήρας στο βουνό μπορεί να δώσει μεγάλη χαρά και ξεκούραση. Φέτος έχω ανέβει αρκετά βουνά και μπορώ να πω ότι από τις πιο δυνατές εικόνες που θυμάμαι σε αυτή τη σεζόν είναι όταν κατέβαινα τη χιονισμένη βόρεια πλευρά της Πεντέλης, με τα κατάλευκα πεύκα και τη μαλακιά πούδρα που έκρυβε τη θαμνώδη βλάστηση και σκότωνε τους θορύβους, όπου ήμουν μόνος και καθώς έσβηνε το φως της ημέρας ένιωθα τόσο ανάλαφρος και ήσυχος όση ήταν η ησυχία στο βουνό. Ούτε τεχνικές ούτε τρελά ύψη, ούτε φοβερή θέα, ούτε εξωτικά τοπία. Το απλόν και χάρην έχει!

ΥΓ* Τραγικός ήταν ο Παρνασσός το 2007! Η φωτογραφία μου θύμισε τα χάλια του! Σε σχέση με τον φετινό Παρνασσό το Γενάρη είναι απίστευτα ασύγκριτος ο γυμνός του 2007. Θα μπορούσε η φωτογραφία άνετα να ήταν από Οκτώβρη.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Τρί 21 Φεβ 2012, 0:34

Πάντα μάχιμος Κωνσταντίνε! :-)
2007 είπατε; Τι είναι αυτό; Το έχω διαγράψει...
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τρί 21 Φεβ 2012, 19:13

LeoP έγραψε:Τα πιο χαμηλά και ήπιας κλίσης βουνά έχουν και αυτά τη χάρη τους. Η πορεία γίνεται συνήθως σε δασώδες μέρος γιατί δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου αλπικό με αποτέλεσμα να χαίρεται κανείς ένα πιο φιλικό και γαλήνιο περιβάλλον σε αντίθεση με το άγριο και συνήθως ανεμοδαρμένο αλπικό. Αυτός ο πιο φιλόξενος χαρακτήρας στο βουνό μπορεί να δώσει μεγάλη χαρά και ξεκούραση. Φέτος έχω ανέβει αρκετά βουνά και μπορώ να πω ότι από τις πιο δυνατές εικόνες που θυμάμαι σε αυτή τη σεζόν είναι όταν κατέβαινα τη χιονισμένη βόρεια πλευρά της Πεντέλης, με τα κατάλευκα πεύκα και τη μαλακιά πούδρα που έκρυβε τη θαμνώδη βλάστηση και σκότωνε τους θορύβους, όπου ήμουν μόνος και καθώς έσβηνε το φως της ημέρας ένιωθα τόσο ανάλαφρος και ήσυχος όση ήταν η ησυχία στο βουνό. Ούτε τεχνικές ούτε τρελά ύψη, ούτε φοβερή θέα, ούτε εξωτικά τοπία. Το απλόν και χάρην έχει!
.

Συμφωνώ με τις σκέψεις σου Λεωσθένη. Θα συμπληρώσω ότι τα χαμηλά και ηπίας κλίσης βουνά, προετοιμάζουν τον πεζοπόρο για να δοκιμάσει τις αντοχές του σε μεγαλύτερα υψόμετρα και δυσκολότερες συνθήκες. Στο ίδιο βουνό έχω πετύχει σε μια ανάβαση, συννεφιά, βροχή, χαλάζι, χιονοθύελλα στην κορυφή, ομίχλη και μετά πάλι απλή συννεφιά...
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Επιστροφή στο Εκδρομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης