Πεζοπορία στα Βαρδούσια: Hellasweather Ιούνιος 2013

Εδώ γράφονται εμπειρίες από εκδρομές κι εξορμήσεις μας

Πεζοπορία στα Βαρδούσια: Hellasweather Ιούνιος 2013

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Πέμ 23 Μάιος 2013, 11:00

Καλημέρα σε όλους,

ανοίγω το θέμα ώστε να μαζέψουμε ξεχωριστά τις ιδέες και προτάσεις για την εξόρμηση στα Βαρδούσια... Νίκο Γκίκα ή οποιος έχει τη δυνατότητα ας μεταφέρει και τα μηνύματα που σχετίζονται για τα Βαρδούσια από το θέμα του Βαγγέλη Πλεύρη "Ανάβαση Γκίωνας".

Πάμε Βαρδούσια!!
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Re: Πεζοπορία στα Βαρδούσια: Hellasweather Ιούνιος 2013

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Πέμ 23 Μάιος 2013, 21:39

Καλησπέρα Κωνσταντίνε,

το ΣΚ 8 και 9 Ιουνίου είναι το καταλληλότερο για τη δική μου συμμετοχή μιας και το επόμενο θα είμαι εκτός Ελλάδας.

Όταν μιλήσεις με το καταφύγιο, ρώτησε για το αν θα έχει στρωθεί ο χωματόδρομος που οδηγεί εκεί μήπως και μπορέσουμε να μεταφέρουμε οδικώς μέχρι κάποιου σημείου έστω και άτομα που θα θελήσουν να συμμετάσχουν και αναφέρει ο Λεωσθένης ...

από LeoP » 23 Μάιος 2013 11:26

....Αυτό που έχω να προσθέσω είναι ότι αν θέλουμε να μην περιοριστούμε πολύ σε αριθμό ή τουλάχιστον να δώσουμε την ευκαιρία και σε άτομα με χαμηλότερη φυσική κατάσταση την ευκαιρία να έρθουν στην εξόρμηση θα πρέπει να σκεφτούμε και αυτά τα άτομα!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό christosz » Πέμ 23 Μάιος 2013, 22:21

Δυστυχως εκεινο το ΣΚ δεν μπορώ... Θα ακολουθησω την επομενη φορα!!! ;)
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 24 Μάιος 2013, 9:28

Καλημέρα!!!

Υπάρχει ένας προορισμός που ίσως είναι πιο εύκολο να τον προσεγγίσει κανείς με αυτοκίνητο: Η εκκλησία του Προφήτη Ηλία, η οποία βρίσκεται στο χωματόδρομο που οδηγεί στο Πιτιμάλικο (που είναι και το Καταφύγιο της ΕΟΟΑ Α. Τζάρτζανος, στο οποίο θέλουμε να φτάσουμε για να διανυκτερεύσουμε) είναι ένα καλό σημείο για να προωθηθούμε, αν βέβαια ο χωματόδρομος είναι φτιαγμένος και το επιτρέπει σε απλά ΙΧ. Έτσι αφήνουμε πίσω μας μερικές εκατοντάδες μέτρα υψομετρικής διαφοράς και έχουμε μια πιο εύκολη πρόσβαση στο καταφύγιο.

Μπορούμε να φτάσουμε με το αυτοκίνητο κοντά στην εκκλησίτσα, οπότε τη διαδρομή Προφήτης Ηλίας-Πιτιμάλικο μπορούν να την κάνουν όλοι, μιας και ξεκινάει από τα 1450μέτρα περίπου και φτάνει στα 1900, δηλαδή 350μ υψομετρική διαφορά και 3χλμ περπάτημα.

Εφ' όσον όλοι έχουμε φτάσει στο καταφύγιο είμαστε μια χαρά καθ' ότι άλλοι μπορούν να ακολουθήσουν (την επομένη) για την ψηλότερη κορυφή, τον Κόρακα, κι άλλοι μπορούν να κάνουν ένα περίπατο στην περιοχή του Πιτιμάλικου, να επισκεφτούν τα Μετερίζια, που είναι λίγο πιο πάνω και να περπατήσουν λίγο ακόμα το χωματόδρομο για να δούνε τη λίμνη του Μόρνου από μακρυά! Το τοπίο είναι πραγματικά πολύ όμορφο, με έντονα αλπική όψη και ωραία θέα στις κορυφές, γι' αυτό άλλωστε τα Βαρδούσια λέγονται και "μικρές άλπεις".

Μερικές φωτογραφίες από τα μέρη αυτά για να έχετε μια άποψη:

Άποψη των Βαρδουσίων από κάτω:
Εικόνα

Εδώ είναι στο χωματόδρομο που οδηγεί από το χωριό του Α. Διάκου στο καταφύγιο. Βλέπουμε τη χαρακτηριστική κορυφή "του Γκιώνη το Πλάι"
Εικόνα

Στο Πιτιμάλικο, φαίνεται και το καταφύγιο "Α. Τζάρτζανος" καθώς και ένας παραπόταμος του Μόρνου. Από δω πίνει η Αθήνα νερό!
Εικόνα

Θέα του Πιτιμάλικου από το Μέγα Κάμπο:
Εικόνα

Και βέβαια θα δούμε και χιονούρες γεμάτες κρόκους τριγύρω! Κλασσική εικόνα Βαρδουσίων στις αρχές Ιουνίου!
Εικόνα

Σκεφτείτε το!
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Παρ 24 Μάιος 2013, 14:46

Καλησπέρα σε όλους,

για αρχή το πιο βασικό είναι να συμφωνήσουμε στην ημερομηνία. Είναι καλή ημερομηνία το ΣΚ 8-9 Ιουνίου :?: Γιατί αν δεν μπορούν οι μισοί από όσους επιθυμούν να έρθουν ίσως να το αναβάλλουμε για αργότερα. Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την ημερομηνία.
Επίσης, αυτό που λέει ο Λεωσθένης για την πρόωθηση με τα αυτοκίνητα ως τον Προφήτη Ηλία είναι αρκετά εφικτό (θα το επιβεβαιώσω όταν τηλεφωνήσω στο καταφύγιο), όπως επίσης και η διαδρομή από εκεί μέχρι το καταφύγιο είναι εύκολη αλλά και πολύ όμορφη.
Φωτογραφίες δεν έχω ανεβάσει πολλές από τα Βαρδούσια, ενδεικτικά μια από τα 2495 μέτρα του Κόρακα τον Ιούλιο του 2009.

Εικόνα
Βαρδούσια by ndimensi, on Flickr

Καλή συνέχεια!
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό xristan-Patra » Παρ 24 Μάιος 2013, 21:40

Εμένα θα είναι η πρώτη μου φόρα σε εξόρμηση με την hellas weather και ειμαι ενθουσιασμένος που θα είναι σε αυτό το άγριας ομορφιάς βουνό.Για μένα το σ/κ 8-9 Ιουνίου είναι ιδανικό , για πιο μετά μου είναι λιγο δύσκολο.
Λογγίνος Χρήστος
Πάτρα Αχαίας (περιοχή Αρόη, υψόμετρο 50μ)
xristan-Patra

Δημοσίευσηαπό vanzel » Παρ 24 Μάιος 2013, 22:31

Καλησπέρα!
Αυτή η ημερομηνία είναι ιδανική και για μένα.Και επειδή βλέπω ότι οι πιο πολλοί βολεύονται με αυτή την ημερομηνία,ας κανονιστεί για τότε.
Θα μιλήσουμε με το καταφύγιο τις προσεχείς μέρες για να δούμε καταρχάς αν θα είναι ανοιχτό αυτές τις ημερομηνίες.
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Κυρ 26 Μάιος 2013, 15:29

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ το Σ/Κ 8-9/6, μπορώ όλα τα επόμενα του Ιουνίου όμως.

Λεωσθένη, θα θυμάσαι πώς κλατάρισα στο Βουρραϊκό, θεωρείς ότι τη διαδρομή που προτείνεις θα μπορέσω να την βγάλω πέρα;
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Exarhos87 » Κυρ 26 Μάιος 2013, 21:48

Καλησπέρα σε όλους,

και για εμένα είναι το μόνο σκ που μπορώ. Αν κανονιστεί για τότε είμαι μέσα, αν όχι θα χαζεύω τις φωτογραφίες σας.
Υπάρχει μια περίπτωση να ακολουθήσουν και 2 φίλοι μπορεί όμως και κανένας.

Καλό βράδυ.
Μπουρλής Μιχάλης
Exarhos87

Δημοσίευσηαπό gbourlis » Κυρ 26 Μάιος 2013, 22:35

Επίσης, μέσα για 8-9 Ιούνη. Το επόμενο νομίζω ότι δεν μπορώ αλλά δεν θυμάμαι γιατί :? Αστάθειες θα έχει άραγε;
Γιώργος Μπ, Πάτρα
http://ozia.net/W/
gbourlis

Επόμενο

Επιστροφή στο Εκδρομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης