Αίγινα

Εδώ γράφονται εμπειρίες από εκδρομές κι εξορμήσεις μας

Αίγινα

Δημοσίευσηαπό Maria K » Κυρ 29 Σεπ 2013, 15:16

Χθες Σάββατο, 28 Σεπτέμβρη, βρέθηκα στην Αίγινα, όπου με μια φράση θα περιέγραφα τις καιρικές συνθήκες σαν το τελευταίο (;) τρυφερό άγγιγμα του καλοκαιριού.

Ο ουρανός ανέφελος (με εξαίρεση κάποιες ελάχιστες παροδικές αναπτύξεις στην πελοποννησιακή ενδοχώρα), η θάλασσα γλυκογάλανη, σχεδόν αρυτίδιαστη, με δροσερά και διαυγή νερά –δεν σου έκανε καρδιά να βγεις- ή ζέστη ανεκτή και ο ιδρώτας περιστασιακός, αφού ένα απαλό αεράκι σαν χάδι ερχόταν που και που να σκορπίσει ανάλαφρη δροσιά. Ο ήλιος, δυνατός αλλά όχι αμείλικτος, έκανε ευχάριστη την περιήγηση στο ναό της Αφαίας λίγο πριν το μεσημέρι γεμίζοντας την ατμόσφαιρα με την αγαπημένη γκάμα χρωμάτων του ελληνικού θαλασσινού τοπίου: τις αποχρώσεις του γαλάζιου της θάλασσας και του ουρανού, το πράσινο του πεύκου και το υπόλευκο του αρχαίου μαρμάρου.
Εικόνα
Εικόνα

Και μέσα σ’ αυτήν τη γλυκιά καλοκαιρινή ατμόσφαιρα, έβλεπες εδώ κι εκεί να αναγγέλλει διακριτικά την παρουσία του το ελληνικό φθινόπωρο σκορπώντας τα κυκλάμινά του κατά δεκάδες πάνω στο σκιερό χαλί με τις πευκοβελόνες αφήνοντας τα πιο γενναία από αυτά να ξεπροβάλλουν καμαρωτά «μέσα από του (αρχαίου) βράχου τη σχισμάδα» επαληθεύοντας τον ποιητή.
Εικόνα
Εικόνα

Ο ίδιος ο ναός, ο οποίος αποτέλεσε πρότυπο για την ανέγερση του Παρθενώνα, είναι εντυπωσιακά συμμετρικός σε όλα τα επίπεδα, τόσο, που είχα την αίσθηση ότι ακόμη και η οποιαδήποτε τυχαία λήψη ενός άπειρου ή ανίδεου κατόχου φωτογραφικής μηχανής, από οποιοδήποτε σημείο, θα έδινε μια εικόνα οπτικής συμμετρίας. Πάνω δε στα μάρμαρα (όπως σε όλα τα μνημεία, άλλωστε), η φύση και ο χρόνος έχουν αφήσει ανεξίτηλα τα σημάδια τους. Οι αδρές ρηγματώσεις στους κίονες, μαρτυρούν, ίσως, την καταπόνηση του ναού από σεισμικές δονήσεις, ενώ στην πορώδη επιφάνεια αποτυπώνεται η επίδραση των καιρικών συνθηκών πάνω στο οικοδόμημα.
Εικόνα
Νεότερος μάρτυρας των κακοκαιριών που πλήττουν την εκτεθειμένη στους καιρούς περιοχή τα αλεξικέραυνα του αρχαιολογικού χώρου.
Εικόνα

Λόγω έλλειψης χρόνου, η αρχαιολογική περιήγηση άφησε απέξω το ναό του Ελλάνιου Δία τα ερείπια του οποίου βρίσκονται στο Ελλάνιο Όρος, το ψηλότερο της Αίγινας. Χάσαμε έτσι την ευκαιρία, εκτός από το ναό, να απολαύσουμε τη θέα όλου του Σαρωνικού. Το ναό είχε κτίσει ο Αιακός για να τιμήσει τον πατέρα του Δία (κατ΄εξοχήν θεό των μετεωρολογικών συνθηκών) που άκουσε τις προσευχές του και έφερε βροχή στο νησί μετά από μια μεγάλη περίοδο ανομβρίας.

Το ταξίδι της επιστροφής το απόγευμα πρόσφερε τη αλμυρή δροσιά της αύρας των τεσσάρων μποφόρ και μια άλλη γοητευτική γκάμα χρωμάτων, αυτήν του δειλινού, με φόντο την Αίγινα και την κοντινότερη Σαλαμίνα.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Περισσότερο, όμως, από το δειλινό, στο ταξίδι της επιστροφής προτίμησα ένα διαφορετικό, όχι και τόσο γοητευτικό, αλλά πολύ πιο προσωπικό αγνάντι.
Να παρατηρώ την πόλη της Αθήνας και το σπίτι μου από το Σαρωνικό. Από την αντίθετη δηλαδή κατεύθυνση της συνηθισμένης μου παρατήρησης του Σαρωνικού από την ταράτσα και το παράθυρο του σπιτιού μου. Και ίσως ήμουν η μόνη που αγνάντευα σε αντίθετη κατεύθυνση από τους υπόλοιπους.
Εικόνα

Γλυκό και με νοτιαδάκι ήταν και το σαββατόβραδο στο σπίτι στην Αργυρούπολη, που ένοιωσα ότι έβαλε όμορφο επίλογο στα φετινά καλοκαιρινά μου βιώματα.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: Αίγινα

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Κυρ 29 Σεπ 2013, 19:47

Νοσταλγική η διαδρομή σου στην Αίγινα Μαρία ως προς τον αποχαιρετισμό του καλοκαιριού... Μπορεί να συνηθίζει και το Σεπτέμβρη πολλές χρονιές να παρατείνει τη διάρκεια του, ωστόσο κάθε φορά που τελειώνει δεν παύει να είναι ένας αποχωρισμός από τις ωραίες συνήθειες της εποχής του... :)
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Δευτ 30 Σεπ 2013, 8:11

Ωραίο νησί η Αίγινα, με το πράσινό του, τις ωραίες θάλασσες, τους αρχαιολογικούς χώρους.
Το πανέμορφο ηλιοβασίλεμα από την Πέρδικα που μόνο μέσω φωτογραγιών το έχω δει.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό christosz » Τρί 01 Οκτ 2013, 11:58

Αυτες οι καλοκαιρινες ζεστες του Σεπτέμβρη που ομως δεν εχουν ουτε τα ιδια χαρακτηριστικα, ούτε τα ιδια χρώματα με του καλοκαιριού μου αρέσουν πολυ, αρκει να ειμαι στην φυση και οχι μεσα στην πόλη! ;)
Αιγινα δεν εχω πάει εχω πάει ομως αγκίστρι που μου άρεσε πολύ για κοντινό προορισμό της αθήνας!
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 01 Οκτ 2013, 16:13

Εγώ θα περιορίσω τα σχόλιαμ μου μόνο στο καιρικό κομμάτι της εκδρομής: Είδατε λοιπόν ότι από τους μυθικούς κιόλας χρόνους η Αίγινα (και κατά συνέπεια και ο υπόλοιπος νομός της Αττικής, ειδικά τα νότιά της) μαστιζόταν από περιόδους ανομβρίας. Τα βάσανα λοιπόν είναι χιλιάδων ετών. Δεν είναι μόνο τις λίγες δεκαετίες που γράφουμε εμείς οι εγωπαθείς παρατηρητές του καιρού... Φανταστείτε τι θα σκάλιζε πάνω στα μάρμαρα και στα όστρακα τα άνομβρα καλοκαίρια ο προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-........-προπάππους του Νώε και τι θα έλεγε στην αγορά του Δήμου... Είμαι σίγουρος ότι δική του ήταν η πρόταση για την υλοποίηση αυτού του πρόντζεκτ με την ανέγερση του ναού. :lol:
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό christosz » Τρί 01 Οκτ 2013, 16:47

LeoP έγραψε:Εγώ θα περιορίσω τα σχόλιαμ μου μόνο στο καιρικό κομμάτι της εκδρομής: Είδατε λοιπόν ότι από τους μυθικούς κιόλας χρόνους η Αίγινα (και κατά συνέπεια και ο υπόλοιπος νομός της Αττικής, ειδικά τα νότιά της) μαστιζόταν από περιόδους ανομβρίας. Τα βάσανα λοιπόν είναι χιλιάδων ετών. Δεν είναι μόνο τις λίγες δεκαετίες που γράφουμε εμείς οι εγωπαθείς παρατηρητές του καιρού... Φανταστείτε τι θα σκάλιζε πάνω στα μάρμαρα και στα όστρακα τα άνομβρα καλοκαίρια ο προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-προ-........-προπάππους του Νώε και τι θα έλεγε στην αγορά του Δήμου... Είμαι σίγουρος ότι δική του ήταν η πρόταση για την υλοποίηση αυτού του πρόντζεκτ με την ανέγερση του ναού. :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Σιγουρα θα προκαλούσε με ασέβειες στον Ναο του Δια για να τον τιμωρήσει ο Θεος με κεραυνους!!!!
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό aexon » Πέμ 03 Οκτ 2013, 10:01

Maria K έγραψε:Χθες Σάββατο, 28 Σεπτέμβρη, βρέθηκα στην Αίγινα, όπου με μια φράση θα περιέγραφα τις καιρικές συνθήκες σαν το τελευταίο (;) τρυφερό άγγιγμα του καλοκαιριού.

Πέρασα κι εγώ ξυστά από την Αίγινα την Κυριακή το απόγευμα και είδα τα συννεφάκια με πολύ χαμηλή βάση να σουλατσάρουνε λίγο πιο χαμηλά από τις κορυφές τής Αίγινας -μια ομορφιά. Δυστυχώς, ο καλοκαιρινός καιρός μάς άφησε χρόνους και αυτός ο καιρός ανατολικών προσηνέμων τύπου Α μάς ταλανίζει και μας ψυχραίνει πια :(
Άβαταρ μέλους
aexon

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 03 Οκτ 2013, 14:07

Konstantinos έγραψε:Νοσταλγική η διαδρομή σου στην Αίγινα Μαρία ως προς τον αποχαιρετισμό του καλοκαιριού... Μπορεί να συνηθίζει και το Σεπτέμβρη πολλές χρονιές να παρατείνει τη διάρκεια του, ωστόσο κάθε φορά που τελειώνει δεν παύει να είναι ένας αποχωρισμός από τις ωραίες συνήθειες της εποχής του... :)

Σε μένα, Κωνσταντίνε, ο Σεπτέμβρης έχει καταγραφεί σαν μικρό, γλυκό καλοκαιράκι. Οι αγαπημένες μου καλοκαιρινές διακοπές, έστω και σύντομες, είναι πάντα το Σεπτέμβρη.
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 03 Οκτ 2013, 14:13

christosz έγραψε:Αυτες οι καλοκαιρινες ζεστες του Σεπτέμβρη που ομως δεν εχουν ουτε τα ιδια χαρακτηριστικα, ούτε τα ιδια χρώματα με του καλοκαιριού μου αρέσουν πολυ, αρκει να ειμαι στην φυση και οχι μεσα στην πόλη! ;)
Αιγινα δεν εχω πάει εχω πάει ομως αγκίστρι που μου άρεσε πολύ για κοντινό προορισμό της αθήνας!

Να πας! Αν και δεν είναι (για μένα πάντα) το ομορφότερο νησί του Αργοσαρωνικού, έχει το "κάτι" του. Θες η ιστορία του, αρχαία και σύγχρονη, θες το οικείο *αττικό" τοπίο (κομμάτι της Αττικής μοιάζει), θες το κοσμοπολίτικο και νεοκλασσικό ύφος της πόλης, δεν θα περάσεις άσχημα. Και είναι και δυό βήματα!
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 03 Οκτ 2013, 14:16

GiorgosP έγραψε:Ωραίο νησί η Αίγινα, με το πράσινό του, τις ωραίες θάλασσες, τους αρχαιολογικούς χώρους.
Το πανέμορφο ηλιοβασίλεμα από την Πέρδικα που μόνο μέσω φωτογραγιών το έχω δει.

Στην Πέρδικα έχει ψαράκι μούρλια! :D Αλλά τα πιο όμορφα ηλιοβασιλέματα ίσως είναι τα χειμωνιάτικα, στα καφενεία του λιμανιού με ζεστό καφεδάκι!
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Επόμενο

Επιστροφή στο Εκδρομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης