Αίγινα

Εδώ γράφονται εμπειρίες από εκδρομές κι εξορμήσεις μας

Re: Αίγινα

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 03 Οκτ 2013, 14:21

aexon έγραψε:
Maria K έγραψε:Χθες Σάββατο, 28 Σεπτέμβρη, βρέθηκα στην Αίγινα, όπου με μια φράση θα περιέγραφα τις καιρικές συνθήκες σαν το τελευταίο (;) τρυφερό άγγιγμα του καλοκαιριού.

Πέρασα κι εγώ ξυστά από την Αίγινα την Κυριακή το απόγευμα και είδα τα συννεφάκια με πολύ χαμηλή βάση να σουλατσάρουνε λίγο πιο χαμηλά από τις κορυφές τής Αίγινας -μια ομορφιά. Δυστυχώς, ο καλοκαιρινός καιρός μάς άφησε χρόνους και αυτός ο καιρός ανατολικών προσηνέμων τύπου Α μάς ταλανίζει και μας ψυχραίνει πια :(

Είσαι κι εσύ της καταιγίδας μάλλον, Γιάννη μου, ε; Και χορτασμένος από βόρεια κρύα; Ούτε εγώ αγαπώ το ξεροβόρια αλλά αυτό το τωρινό κρυάκι το ήθελα κι ας με έχει τρελλάνει το αυχενικό σύνδρομο σήμερα (πάντα στις αλλαγές καιρού, είτε προς το ψυχρότερο είτε προς το υγρότερο).
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 03 Οκτ 2013, 14:32

LeoP έγραψε:Εγώ θα περιορίσω τα σχόλιαμ μου μόνο στο καιρικό κομμάτι της εκδρομής: Είδατε λοιπόν ότι από τους μυθικούς κιόλας χρόνους η Αίγινα (και κατά συνέπεια και ο υπόλοιπος νομός της Αττικής, ειδικά τα νότιά της) μαστιζόταν από περιόδους ανομβρίας.

Ίδια σκέψη έκανα κι εγώ όταν διάβασα το μύθο! Επίσης, με τέτοια θέση που έχει ο ναός στο Ελλάνιο φαντάσου ένα μετεωρολογικό σταθμό που θα έδειχνε με ακρίβεια τις .... διαθέσεις του Δία!

Μιλώντας για καιρικά φαινόμενα, δείτε αυτό το φαινόμενο στην Αίγινα (μάλλον στις 4 Μάρτη 2010, μέρα με ισχυρούς νοτιάδες):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yDIQ_vJnHh4[/youtube]
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό aexon » Παρ 04 Οκτ 2013, 10:32

Maria K έγραψε:
Είσαι κι εσύ της καταιγίδας μάλλον, Γιάννη μου, ε; Και χορτασμένος από βόρεια κρύα; Ούτε εγώ αγαπώ το ξεροβόρια αλλά αυτό το τωρινό κρυάκι το ήθελα κι ας με έχει τρελλάνει το αυχενικό σύνδρομο σήμερα (πάντα στις αλλαγές καιρού, είτε προς το ψυχρότερο είτε προς το υγρότερο).

Της ζέστης έχω γίνει και του καλού καιρού :) Όταν είμαι Αθήνα (και μένω Αθήνα), θέλω χιόνι, βροχή ή καταιγίδα. Οπουδήποτε αλλού, θέλω ήλιο :) Μάς τα έχει χαλάσει όμως στις Σπέτσες και έριχνε και χθες από το απόγευμα μέχρι αργά το βράδυ τουλάχιστον ψεκάδες. Γκρουμφ.
Άβαταρ μέλους
aexon

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εκδρομές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης