Αναφορές Δεκεμβρίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Δεκεμβρίου 2013

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Πέμ 26 Δεκ 2013, 20:55

Kαλησπέρα σας φίλοι και φίλες της HW, και χρόνια πολλά! Επιτέλους από τη βαρετοκαιρία σα να ξυπνάει κάπως το ενδιαφέρον μας. Εκτός από το ψιλόβροχο τα ξημερώματα και το πρωί (ή και τα συννεφάκια με τις μπόρες) γενικά ήταν μία μέρα θα έλεγα καλοκαιρινή, με πολλή πολλή θολούρα, όπως κάθε μέρα... Ενδιαφέρουσα είναι επίσης και η αυριανή ημέρα όχι μόνο για την Αθήνα, αλλά για όλη την Ελλάδα, αφού σε κάποιες περιοχές θα πέσει καλό νεράκι.
Καλό σας βράδυ,
Παναγιώτης Βελισσάρης, στον Ταύρο με 16 βαθμούς και 85% υγρασία στις 2055
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 27 Δεκ 2013, 3:34

εδω και 2 ωρες ποτιστικη βροχη στην Αρτα.ο σταθμος στην βλαχερνα απο πρωι ειναι οφ, στο κομποτι εχει γραψει 9μμ, στα θεοδωριανα 40,2μμ, βουργαρελι 16,2μμ,
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Παρ 27 Δεκ 2013, 8:38

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

πολύ βροχή σήμερα το πρωί στα δυτικά προάστια. Ξεκίνησα από Κηφισιά με ψιλόβροχο κι έτσι ήταν μέχρι το Δαφνί. Από εκεί και πέρα και μέχρι τον Ασπρόπυργο ανοίξανε οι ουρανοί με καταρρακτώδη βροχή που η τελευταία σκάλα στο αυτοκίνητο ήταν οριακή, η ορατότητα περιορισμένη ενώ είχε και κάποια σποραδικά λίγα ηλεκτρικά.

Τώρα βρέχει καλά αλλά όχι με την ένταση την πρωινή.

Καλημέρα,

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Re: Αργυρούπολη, 27 Δεκέμβρη 2013

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 27 Δεκ 2013, 8:51

Πρωί Παρασκευής και η πρώτη βροντή! Επιτέλους καταιγίδα!

Καλημέρα σας!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Παρ 27 Δεκ 2013, 8:57

Καλημέρα στην παρέα από τον Κολωνό.

Μια αρκετά δυνατή και με διάρκεια βροντή ακούστηκε και στον Κολωνό.
Μικρές μακρόσυρτες βροντές ακούγονταν για 1-2'. Τώρα παύση.

Στο Νέο Φάληρο δεν κατάλαβα πότε ξεκίνησε η βροχή, έπεσα ξερός για ύπνο.
Στη διαδρομή, πολύ χαμηλή νέφωση, σχετικά περιορισμένη ορατότητα και βροχή από ποτιστική έως μέτριας έντασης.
Τώρα, 08:55, μέτριας έντασης βροχή, μαυρίλα, απουσία ανέμων, περιορισμένη ορατότητα...... θέλω το κρεβάτι μου..... :roll:

Να είσαστε όλες και όλοι σας καλά. Προσοχή στους δρόμους.

Υ.Γ. Στις 09:00, έγινε ο πανικός!!!!! Ορατότητα στα 100-150 μέτρα και μπουρίνι σκέτο..... σφυρίζει ο αέρας στα παράθυρα :!: :!:
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό csath07 » Παρ 27 Δεκ 2013, 9:36

Καλημέρα στη παρέα,

καταιγίδα (η 3η για τον Δεκέμβρη, η 30η για το έτος το οποίο είναι το πλέον καταιγιδάτο πίσω μόνο από το 2002 που είχε 37 γίδες στο μαντρί του λεκανοπεδίου) από τις 8 και κάτι περίπου που ξύπνησα. Αστραπόβροντα από τα δυτικά μου αραιά με ωραίες νεφώσεις, τις οποίες θα αναρτήσω πιο μετά, καθώς συνεχίζεται η βροχή και αναμένουμε το πέρασμα του ψυχρού αργότερα προς το μεσημέρι.

Καλές βροχές και καταιγίδες!
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Παρ 27 Δεκ 2013, 10:15

Kαλημέρα και από εμένα, ψιχάλες στον Ταύρο από τις 7 παρά κάτι, με τη βροχή να δυναμώνει περισσότερο από τις 7:20 περίπου και μετά. Ο μανιασμένος αέρας προκάλεσε μία ''θύελλα'' (είδα και χειρότερα εδώ το Νοέμβρη), με αποτέλεσμα γεμίσει το μπαλκόνι νερά, φύλλα και πεσμένες γλάστρες... Οι δρόμοι ποτάμια και η Πειραιώς τα γνωστά προβλήματα που προκαλούνται από βροχή παραπάνω από 15 λεπτά... :P Επίσης στις 8:50 έσκασε κεραυνός σε ένα αλεξικέραυνο πάνω από μία πολύ κοντινήεκκλησία και έτριξαν τα τζάμια, άρχισαν συναγερμοί και ακούστηκαν συνεχόμενα μπουμπουνητά.
Καλή συνέχεια, ίσως τα ξαναπούμε μέσα στην ημέρα, ειδικά το μεσημέρι θα έρθει καλή βροχή
Ο σταθμός εκτός λειτουργίας προς το παρόν.
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό Vassilis_21 » Παρ 27 Δεκ 2013, 13:54

Καλησπέρα!

Δυνατό ανεμοβρόχι από το πρωί στην περιοχή της Καβάλας, με πολλές όμως τοπικότητες. Έτσι, ενώ έξω από την Δράμα φτάνουν τα 60 χιλιοστά ήδη, λίγα χιλιόμετρα παραπέρα είναι στα 30, μετά στα 20, ενώ η πόλη της Καβάλας παλεύει να περάσει τα 10. Όπως και να έχει πολύτιμο νερό για τον κάμπο. Όπως φαίνεται στο ρανταρ πολύ νερό πρέπει να πέφτει προς Σέρρες, Κιλκίς και στο νομό Θεσσαλόνίκης στις λίμνες. Κρίμα που δεν έχει σταθμούς εκεί. Η θερμοκρασία μεσα στη νυχτα ανεβαινε και ξεπερασε τους 14 βαθμους.
Vassilis_21

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Παρ 27 Δεκ 2013, 14:04

Ιδιαίτερα βροχερό πρωινό με 24 χιλιοστά να έχουν μαζευτεί από τα ξημερώματα μέχρι τώρα που έκοψε η βροχή προσωρινά(;)...
Βροχή με αυξομειώσεις αλλά χωρίς ηλεκτρικά παρά την σκόνη που κατεβάζει από την ατμόσφαιρα (χάλια μαύρα το αμάξι μου :roll: )
Υποτίθεται ότι με σκόνη στην ατμόσφαιρα θα είχαμε πολλά ηλεκτρικά σύμφωνα με κάποιους προγνώστες στο Facebook αλλά μάλλον απ'ότι φαίνεται έχουμε πολλά να μάθουμε ακόμα για τον καιρό σχετικοί και άσχετοι (όπως εγώ).

Μ'αυτά και μ'αυτά, δηλ. τις πολλές βροχές στην αρχή και στο τέλος του μήνα 100σταρίσαμε υετικά για τον μήνα εδώ (παρά το μεγάλο ενδιάμεσο κενό!) και 400σαρίσαμε για το έτος το οποίο τελικά κλείνει λίγο μόνο χαμηλότερα από τα κανονικά για την περιοχή.
Αυτό, σε μιά χρονιά που μέχρι τον Οκτώβρη φαινόταν τραγική για την Κορινθία (σε αντίθεση με την υπόλοιπη Ελλάδα πλην Θεσσαλονίκης), αλλά έγινε ένα μεγάλο ντεμαράζ του 2,5 τελευταίους μήνες και "σώθηκε" κάπως η παρτίδα.
Βεβαίως, καλό θα ήταν να μοιραστούν οι κακοκαιρίες πιο ομοιόμορφα μέσα στο έτος αλλά... πάλι καλά να λέμε.

Όμορφη (δηλ.με κρύα βροχούλα) φαίνεται και η παραμονή της Πρωτοχρονιάς. Θα δούμε...
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Παρ 27 Δεκ 2013, 15:19

Καλημέρα σε όλους,

Το πρώτο ξέσπασμα ήρθε λίγο πριν τα μεσάνυκτα εδώ στη Νεάπολη όπου ξέσπασε ένα πολύ δυνατό ανεμοβρόχι "από το πουθενά" και όπως απότομα άρχισε, έτσι σταμάτησε. Όλα προκληθηκαν από ένα TCu, αν κατάλαβα καλά. Ο ΝΝΑ άνεμος έριξε πάλι τις γλάστρες και τα έκανε μαντάρα, ενώ μετά ηρέμησε κάπως για να έρθει ένα ακόμη ξέσπασμα 2 ώρες μετά με παρόμοιο τρόπο και ακόμη δυνατότερη βροχή, το οποίο επίσης έληξε απότομα. Έμαθα οτι κάτι ανάλογο συνέβη και στο Μαρούσι, τουλάχιστον στο θέμα της βροχής, αλλά σε διαφορετικό χρόνο και από διαφορετικό σύννεφο, γιατί για αέρα δεν μου είπαν τίποτε.
Τελικά μέχρι τις 6 το πρωί που πήγα για ύπνο, δεν συνέβη κάτι άλλο εκτός από το γεγονός οτι ο ουρανός γέμισε με υψισυννεφιά και λίγα σκόρπια Cu/TCu νέφη, τα οποία ταξίδευαν γρήγορα. Ο άνεμος ενισχυμένος, έκανε θόρυβο.

Το πρωινό ξέσπασμα που αναφέρετε, δεν το πρόλαβα. Ωστόσο, η εικόνα του καιρού είναι εντελώς φθινοπωρινή τώρα με μικρής έντασης βροχή, πολύ κλειστό καιρό και βαριά νέφωση. Είναι μια ωραία εικόνα δε λέω, αλλά προσωπικά περίμενα άλλα πράγματα και κυρίως περίμενα ηλεκτρικά φαινόμενα, τα οποία με εξαίρεση τα πρωινά που αναφέρατε, δεν φαίνεται να μας τιμούν...

Απολαμβάνουμε τη μέρα με ό,τι έχουμε. Εμένα μου έφτιαξε η διάθεση ξυπνώντας με αυτόν τον καιρό.

Κατά τα άλλα, χθες οι νεφώσεις ήταν αρκετές αν και επικρατούσε μια "σούπα" στον ουρανό. Προχθές έβρεξε απ οτι είδα αρκετές φορές και από λίγο εδώ στο κέντρο, ενώ και την παραμονή των Χριστουγέννων συνέβη κάτι ανάλογο, με αποτέλεσμα οι δρόμοι να είναι διαρκώς βρεγμένοι. Καμμία σχέση η εικόνα του καιρού στα δυτικά προάστια, που απ οτι είδα δεν επηρεάστηκαν από αυτά τα μικροεπεισόδια....

Για να δούμε τί θα μας δώσει ακόμη έως και το τέλος του 24ώρου.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Bing [Bot] και 1 επισκέπτης