Αναφορές Δεκεμβρίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Δεκεμβρίου 2013

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Σάβ 28 Δεκ 2013, 2:13

Μα πώς είναι δυνατόν Γιώργο Μπουρλή να πάει καλά για την περιοχή μας καταιγίδα , όταν έχουν πατήσει ταυτόχρονα το πόδι τους ο Μιχάλης Μπουρλής και ο άλλος... ο ...κάτσε να δεις πώς τον λένε... ααα ναι ο Γιώργος Γκουρνέλος???

Ολονύχτια σχεδόν ήρεμη , άνευρη, ποτιστική βροχή έφερε το χαμηλό στην περιοχή μας, η οποία με διαλείμματα συνεχίζεται μέχρι αυτή την ώρα (02.00),αφού τα λιγοστά μεταμεσονύκτια ηλεκτρικά που φάνηκαν κατόπιν οπτικής παρατήρησης δεν στάθηκαν ικανά να μας αγγίξουν!

Το ύψος χιονόστρωσης στο Παναχαϊκό , υποτυπώδες κι αυτό , μόλις στα 1750 m και πάνω!!!

Εικόνα
Παναχαϊκό όρος -χιονόστρωση από τα 1750 m by meteorio_nek, on Flickr

Από άποψη νεφών τα μόνα αξιόλογα που εμφανίστηκαν ήταν τις μεσημεριανές ώρες (14-15.30), όπου ένα αδύναμο shelf έκανε απέλπιδες προσπάθειες να μας πλησιάσει...

Εικόνα
shelf cloud by meteorio_nek, on Flickr

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kjZAhAQ79fg[/youtube]

...αλλά τελικά προτίμησε τη Γη της Επαγγελίας του Γιώργου Γκουρνέλου, ο οποίος για άλλη μια φορά ευνοήθηκε από τον ευλογημένο νοτιά!!!

Εικόνα
Πατραϊκός, ώρα 15.00 by meteorio_nek, on Flickr

Εικόνα
IMG_7827 by meteorio_nek, on Flickr

Εικόνα
Untitled by meteorio_nek, on Flickr

Καλό ξημέρωμα!!!!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 28 Δεκ 2013, 18:52

ζεστος και μαλακος καιρος σημερα με ηλιο και λιγες νεφωσεις σημερα μεγιστη θερμοκρασια σημερα στους 17,9 βαθμους ενω τωρα εχουμε 16,1 με 57% υγρασια
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό nNoe » Σάβ 28 Δεκ 2013, 20:04

Αγαπητοι φίλοι,γεια χαρά και χρόνια σας Πολλά.
Ουφ,3 μερες στη φύση παραηταν πολλές για τον ψυχισμό μου και τα πνευμονια μου ,τα οποια σταμάτησαν να δέχονται ποσότητες μικροσωματιδίων ξαφνικά και τους ηρθε καπως περίεργο όλο αυτό.Ευτυχώς γύρισα ομως τωρα τ απόγευμα και καααααπως συνήρθα!!!!

ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΜΟΥ?? οεο???Εγω εβλεπα ολη τη γραμμη της δυτικης Ελλαδας στη θαλλασα να χει παρει φωτια.Ειδα δυο αστραπές,ακουσα δυο υπόκωφα μπουμπουνητά,.εβγαλα τις κάμερες και περίμενα....περίμενα...περίμενα.....μεχρι τις 3,30 τα χαραματα!!!!(διοτι λεει,τοτε θα μας επιανε το χάος)Τελικα....κατέρευσα με τα ρουχα και τα παπούτσια στις 4 και τα χαράματα ,για να ξυπνήσω κομμάτια και απογοητευμένος .Μετα ειχα πολλα ψυχολογικά,κατέρευσα ψυχοσωματικά,διαλύθηκε το χριστουγεννιάτικο πνεύμα μέσα μου,.καπνισα παραπάνω και χτύπησα 2-3 ζουμερες μπριζόλες στα κάρβουνα για να μπορέσει κάπως ν ανέβει η ψυχολογία μου.........ΤΡΑΓΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ!!!! Χριστούγεννα ηταν αυτα?? Δεν ειμασταν ωραια με το ξεροβόρι μας και τη λαικάδα μας??? Α πα πα πα.......Κ εχεις το Διακακη ,τον Γιαννουλη,τον Γκικα τον Αγγελο και διαφορους αλλους να μουρμουράνε.....Παρτε το αλλιως γιατι το 2014 δε με βλέπω καλα...

Μερικες φωτο....ετσι να δωσω και μερικες ομορφιες.

Καταρχην το χωριο μου.Ετσι φαινεται απο τη λίμνη.Ενα μικρο χωριο στο ΒΑ ακρο του Αράκυνθου

Εικόνα

Εξω απο το χωριό και πηγαίνοντας προς σ αυτο

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Το μεσημερι που τραβαγε ο Γιαννουλης τις φωτο του και ελεγε ΨΕΥΔΩΣ οτι εχω εχω χαμό,τιποτα μια ψιχάλα είχα.

Εδω προς τη λιμνη και στο βαθος δεξια το Αγρινιο

Εικόνα
Το χωριο
Εικόνα

Εικόνα

Μια βόλτα στη λίμνη τ απόγευμα

Στο βαθος το Αγρινιο με την υγρασιο-αιθαλομιχλη του

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εχω και βίντεο απο αυτη τη μερα ,θα το δειξω πιο μετα .

Και σημερα ,ειχε υγρασια το πρωι που σηκωθηκε ολη και εκανε ομιχλη...

Εικόνα

Εικόνα

Γυρνωντας περασα κ απο τον Νεκταριο στο Ριο.ΕΙΔΑ που μενει και τι θεα εχει .Βασικα ο Νεκταριος αντι ν ασχοληθει σοβαρα και να βαλει 9-10 καμερες γυρω γυρω απο τη σοφιτα του ,να καλυψει ολο τον οριζοντα που εχει,παιρνει τα βουνα και παει και κυνηγαει τα χιονια.Τραγικη περιπτωση.Ειναι απαράδεκτος ,και δυστηχως στερει κ απο μας φανταστικα πραγματα και τρομερα time lapse.Προτεινω να μη του ξαναμιλησει κανεις και να τον αφηνετε μονο του να πηγαινει στο Παναχαικο ,να κοβει χορτα.
Παρακαλω επισης μη μιλατε στο Διακακη.Ειναι σε φαση ΖΕΝ...Απο τοτε που πηγε σ αυτο χωριο στην Ευβοια ,εχει σαλέψει.Γιωργο,γυρνα στο Παγκράτι.Μπορεις να σωθείς.Υπαρχει χρονος.

Τωρα το ΣΑΒΒΑΤΟΒΡΑΔΟ ψιλοβρεξε στην Κυψέλη.Ειναι πολυ ωραια και πολυ καταθλιπτικα.Επιτελους ....καυσαεριο!!!
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 28 Δεκ 2013, 21:35

nNoe έγραψε:ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΟΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΜΟΥ?? οεο???Εγω εβλεπα ολη τη γραμμη της δυτικης Ελλαδας στη θαλλασα να χει παρει φωτια.Ειδα δυο αστραπές,ακουσα δυο υπόκωφα μπουμπουνητά,.εβγαλα τις κάμερες και περίμενα....περίμενα...περίμενα.....μεχρι τις 3,30 τα χαραματα!!!!(διοτι λεει,τοτε θα μας επιανε το χάος)Τελικα....κατέρευσα με τα ρουχα και τα παπούτσια στις 4 και τα χαράματα ,για να ξυπνήσω κομμάτια και απογοητευμένος .Μετα ειχα πολλα ψυχολογικά,κατέρευσα ψυχοσωματικά,διαλύθηκε το χριστουγεννιάτικο πνεύμα μέσα μου,.καπνισα παραπάνω και χτύπησα 2-3 ζουμερες μπριζόλες στα κάρβουνα για να μπορέσει κάπως ν ανέβει η ψυχολογία μου.........ΤΡΑΓΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ!!!! Χριστούγεννα ηταν αυτα?? Δεν ειμασταν ωραια με το ξεροβόρι μας και τη λαικάδα μας??? Α πα πα πα.......Κ εχεις το Διακακη ,τον Γιαννουλη,τον Γκικα τον Αγγελο και διαφορους αλλους να μουρμουράνε.....Παρτε το αλλιως γιατι το 2014 δε με βλέπω καλα...

ειδες ωραια φυση που εχει το χωριο σου αλλα εσυ εχεις εθιστει στο τσιμεντο και στο καυσαεριο

οσο για τους κεραυνους προτιμησαν την θαλασσα που ειναι ακομα λιγο ποιο ζεστη γιατι εδω μετα απο τις παγωνιες και τα κρυα δεν ειναι η ατμοσφαιρα οπως ειναι σεπτεμβριο - νοεμβριο που γινεται χαμος απο ηλεκτρικα.οι βροχες ηρθαν , τα αστραποβροντα μεινανε πισω και εκδηλοθηκαν πανω απο θαλασσες.αν σημερα ερχονταν διαταραχη ισως να ειχαμε περισσοτερα ηλεκτρικα

Αρτα 12,2 με 73% υγρασια
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Γιάννης - Ικαρία » Σάβ 28 Δεκ 2013, 22:34

καιρική αναφορά ημέρας από το μπλογκ μου http://meteoikaria.blogspot.gr/2013/12/ ... .html#more
Υ.Γ. επιτρέπετε να κάνω αναδημοσίευση απο το μπλόγκ ;
Γιάννης - Ικαρία

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Σάβ 28 Δεκ 2013, 22:43

Γιάννης - Ικαρία έγραψε:καιρική αναφορά ημέρας από το μπλογκ μου http://meteoikaria.blogspot.gr/2013/12/ ... .html#more
Υ.Γ. επιτρέπετε να κάνω αναδημοσίευση απο το μπλόγκ ;

Φυσικά Γιάννη και αντίγραψέ τα εδώ (κείμενο & φωτογραφίες), ώστε να τα δούμε άμεσα!

Για αναφορά να στείλω πως, είχαμε το αποχαιρετιστήριο ξέσπασμα βροχής από τις 6μισι μέχρι τις 9 περίπου. Συνεχόμενη βροχή, έως μέτριας έντασης σχεδόν παντού. Στη συνέχεια, μπήκε ένας επίσης μέτριος βοριάς, τουλάχιστον επιφανειακά, που φρεσκάρισε κάπως τα πράγματα αν και η υγρασία παραμένει έντονη...Τα σύννεφα διαλύθηκαν και η βραδιά κυλάει ήρεμη πλέον..
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Σάβ 28 Δεκ 2013, 22:48

Καλησπέρα σας, μουντός καιρός σήμερα στην Αθήνα με ψιλόβροχο κατά περιόδους αλλά και τον ήλιο να "ξετρυπά" από τα σύννεφα προσπαθώντας να μας πείσει πως δεν θα ρίξει τελικά καμιά καλή βροχή. Μία σύντομη μπόρα μόνο σημειώθηκε γύρω στις 7 το απόγευμα, προερχόμενη από τα Βόρεια Προάστεια (ή λίγο πιο κάτω), φτάνοντας έως το Σαρωνικό. Η θερμοκρασία σήμερα από 12,2 έως 16,3 βαθμούς και την υγρασία σε υψηλά ποσοστά όλη την ημέρα.

ΥΓ1: nNoe δεν μοιάζουμε καθόλου... Λατρέυω την επαρχία, την φύση, τα ταξίδια, τα βουνά και ΜΙΣΩ την πόλη και ειδικά την Αθήνα!

ΥΓ2: Νεκτάριε (από Άρτα) όταν πρωτομπήκα εδώ, από κάπου θυμόμουν το ψευδώνυμό σου, και σήμερα θυμήθηκα πως είσαι διαχειριστής σε φόρουμ για δορυφοροραδιοτηλεοπτικά θέματα! Οι δύο αγαπημένες μου ασχολίες: ο καιρός και το ραδιόφωνο! ;)

Καλή Κυριακή να έχετε, Παναγιώτης Βελισσάρης
Ταύρος (2250) 12,7 βαθμοί με 77% υγρασία
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό Γιάννης - Ικαρία » Σάβ 28 Δεκ 2013, 23:10

πως ανεβάζω βίντεο και φωτογραφείς ;
Γιάννης - Ικαρία

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Σάβ 28 Δεκ 2013, 23:33

Γιάννη εάν τα βίντεο είναι από το youtube δες εδώ:
viewtopic.php?f=8&t=828&p=12900#p12900

Αντιστοίχως, το κουμπί [img] είναι για τις φωτογραφίες, τις οποίες πρέπει να έχεις κάπου ανεβασμένες (όπως πχ στο blog σου).
Δεξί κλικ πάνω στη φωτογραφία -> πάρε το url της και το επικολλάς (paste) εδώ. Το μαρκάρεις και πατάς το [img].
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Γιάννης - Ικαρία » Κυρ 29 Δεκ 2013, 0:26

Η κακοκαιρία στην Ικαρία 27/12/2013
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα