Αναφορές Ιανουαρίου 2014 !!!

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2014 !!!

Δημοσίευσηαπό dubnsnow » Πέμ 09 Ιαν 2014, 16:07

Καλησπερα σε ολους
Αρκετο κρυο επικρατει στη Θρακη, η Αλεξ/πολη αυτη την ωρα βρισκεται στους 7c ενω στην Ξανθη 10c. Στην Ξανθη η ορατοτητα ειναι περιορισμενη ενω το πρωι ηταν στα ορια της ομιχλης. Στα ΒΑ η ανοιξη δεν ηρθε ενω ο Εβρος ειναι με διαφορα ο πιο κρυος νομος αυτη την ωρα στη χωρα.
Οσο για την Αθηνα καιρος ανοιξης θερμοκρασια στο Περιστερι 18c! Μια θερμοκρασια που εχω να βιωσω πολλα χρονια τετοια εποχη. Ο ηλιος ειναι λαμπρος και δυνατος δηλαδη προδιαγραφων νοτιας χωρας.
Οσο για τα χειμωνα απλα δεν υπαρχει ακομα και στην Ξανθη δεν εχει κανει ως τωρα αρνητικες θερμοκρασιες. Μου θυμιζει 2007 χειμωνα αλλα σε πιο ζεστη εκδοση.
Καλη συνεχεια και παμε για 20αρια?
Μην απο κιν

UPDATE δείτε παρακάτω φώτο από την χτεσινοβραδυνή ομίχλη η οποία προσωπικά σε τέτοιο θυμάμαι να είχε συμβεί τελευταία φορά το Φεβρουαρίο του 2002. Πρόκειται για ένα σπάνιο φαινόμενο για την πόλη καθώς βρίσκεται σε πλαγιά και όχι σε κάποια λεκάνη ή οροπέδιο.
ΠΗΓΗ Xanthipress http://www.xanthipress.gr/stin-omichli-apo-ti-nichta-poli-tis-xanthis-pos-kategrapse-tin-poli-fotografikos-fakos/
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
dubnsnow

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Πέμ 09 Ιαν 2014, 18:14

Καλησπέρα σε όλους,

τις τελευταίες ημέρες κυκλοφορώντας με το αγαπημένο πλέον δίκυκλο, νιώθω θερμοκρασίες που μου θυμίζουν το τέλος του χειμώνα και συνήθως αυτές έρχονται μετά τις 15 Μαρτίου...
Δεν θα μπω στη διαδικασία να αναρωτηθώ γιατί και πως συμβαίνει αυτό. Το αγνοώ και αναμένω τις καλύτερες μέρες του χειμώνα να τις συναντήσω στην επόμενη στροφή... Στην επόμενη δύσκολη πεταλιά...

Καλό βράδυ!

Υ.Γ. Ζηλεύω τις ημέρες με ομίχλη στη Βόρεια Ελλάδα. Χαρίζουν ένα εξαιρετικά ατμοσφαιρικό τοπίο...
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό csath07 » Πέμ 09 Ιαν 2014, 20:00

Καλησπέρα σας,

ήμουν στη ταράτσα για κάτι φωτογραφίες πριν λίγο και έχω να πω πως η νύχτα είναι άκρως καλοκαιρινή... άνετο κοντομάνικο, αίσθηση κρύου ούτε για δείγμα, ξηρότητα & διαύγεια καλοκαιρινή, όψη ουρανού επίσης, κατάσταση μπαλκονιών επίσης (κινητικότητα, τραπεζάκια έξω, συζητήσεις, λες και είναι καλοκαίρι...). Με εξέπληξε η όλη φάση. Ήταν σχεδόν σοκαριστικό, περίμενα έστω να νιώθω τη κλασική ψύχρα της εποχής (ποιας εποχής θα μου πείτε). Μέχρι και κουνούπια υπήρχαν, αλλά ευτυχώς άναψαν κάποιοι τα τζάκια (!!) και ο καπνός έδιωξε τις αιμορουφήχτρες :lol: εντάξει, τραγέλαφος... Μέγιστη Τ 18.5 εδώ, κοντά ή και πάνω από 20 σε πολλούς σταθμούς της χώρας από βορρά προς νότο! Δεν βλέπω και να έχει διάθεση να αλλάξει το σκηνικό. Μετά από 2 σερί χρόνια αχρηστίας, πραγματικά αναρωτιέμαι αν θα ξαναχρειαστώ ποτέ μου το παλτό... :roll:

Στείλτε ό,τι έχει ο καθένας να θαυμάσουμε! :)

Καληνύχτα μας και καλά κουράγια αδέρφια!
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Παρ 10 Ιαν 2014, 9:18

Ασθενές δυτικό, ΝΔ ρεύμα, από χθες και ανοιξιάτικες συνθήκες στην καρδιά του χειμώνα!!!

Εικόνα

Καλημέρα σας!

ΥΓ Το ομιχλώδες τοπίο μου δημιουργεί πάντα περίεργα συναισθήματα και σκέψεις! Μου ξυπνά τη ΦΑΝΤΑΣΙΑ!!!
Μ΄αρέσει!!!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό csath07 » Παρ 10 Ιαν 2014, 13:46

Ομίχλη μεταφοράς (αν δεν κάνω λάθος) από τη θάλασσα προς το λεκανοπέδιο συνεπεία ΝΔ ασθενών ανέμων και ζέστης. Οι φωτογραφίες είναι σε χρονολογική σειρά από τη κάμερα του ΕΑΑ στην Πεντέλη: http://antisimvatikos.blogspot.gr/2014/ ... -post.html

Εικόνα

Θερμοκρασία αυτή τη στιγμή στους 17 με ανοδικές τάσεις. Ελάχιστη 11.2. Πελοπόννησος, Κρήτη και δυτική Αττική στους 18-20 αυτή τη στιγμή.
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό vits » Παρ 10 Ιαν 2014, 19:25

Καλησπέρα από την Άρτα όπου ήρθα εκτακτως για ένα από τα δυσάρεστα κοινωνικά γεγονότα που φαντάζεστε...
Ζεστός καιρός, άνετα με πουκαμισάκι το μεσημέρι, με το που πέφτει όμως ο ήλιος αρχίζει να ψυχραίνει και η υγρασία να ανεβαίνει. Τώρα ειναι στο 90% και μαντέψτε: ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ!!!

Στη διαδρομή το πρωί όμορφο υγρασιοκαπελλάκι η παλιοβούνα πάνω από το Αντίρριο και όμορφοι σχηματισμοί ομίχλης πάνω από τη λΙμνη Οζερός.

Καλό βράδυ
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό Γιάννης - Ικαρία » Παρ 10 Ιαν 2014, 22:32

Αναφορά ημέρας
Το μικρό καλοκαιράκι επιμένει στην Ικαρία μας με την θερμοκρασία στον Εύδηλο να φτάνει τους 17.1 στις Ράχες η θερμοκρασία έφτασε τους 11.7 και στον Άγιο η θερμοκρασία έφτασε τους 16.5
Μετεωρολογικός σταθμός Ευδήλου Ικαρίας 10/1/2014 22:15
μέγιστη θερμοκρασία 17.2°C 12:37
ελάχιστη θερμοκρασία 9.9°C 6:20
θερμοκρασία 14.7°C
σημείο δρόσου 11.1°C

Αίσθηση ψύχους 14.7°C
φαινομενική θερμοκρασία 14.3°C
http://meteoikaria.blogspot.gr/2014/01/ ... .html#more
Γιάννης - Ικαρία

Re:Νότια Αθήνα, 10-11-2014

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 10 Ιαν 2014, 23:06

Συνεχίζεται η ανοιξιάτικη λιακάδα με τη μέγιστη θερμοκρασία να έχει πάρει την ανηφόρα και να κυμαίνεται σήμερα στην Αργυρούπολη από 11,3-19,8 βαθμούς Κελσίου. Δροσιά και αραιή ομίχλη το πρωί στην περιοχή του γκολφ της Γλυφάδας.
Εικόνα
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 10 Ιαν 2014, 23:34

17.1 η μεγιστη σημερα ενω η ελαχιστη στους 6,3 σημερα στην Αρτα, με ηλιο ξεκινησαμε αλλα απο το μεσημερι αρκετες νεφωσεις παρελασαν στον αρτινο ουρανο.τωρα εχουμε 11,6 με 88% και ο ουρανος φαινεται να εχει υγρασιονεφωση
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Σάβ 11 Ιαν 2014, 10:53

Καλημέρα!
Η ομίχλη επιμένει στη Φλώρινα, αν και βάσει δορυφορικής βλέπω να συρρικνώνεται και έτσι ίσως σήμερα καταφέρει να φανεί ο ήλιος. Χαρακτηριστική και χτες η διαφορά στις μέγιστες με τις γειτονικές περιοχές: Φλώρινα 3 - Καστοριά 16! Δεν παραπονιέμαι φυσικά γιατί είναι το πιο αγαπημένο φαινόμενο μετά το χιόνι. :)

Θυμίζω ότι σήμερα είναι η τελευταία μέρα για την κατάθεση προτάσεων για την Πανελλήνια Συνάντηση: viewtopic.php?f=3&t=1007
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης