Αναφορές Ιανουαρίου 2014 !!!

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Η μέρα της μαρμότας!

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Τρί 14 Ιαν 2014, 0:14

xionopatriarxis έγραψε:Χωρίς λόγια... την ταινία την ξέρετε...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αλέξανδρε, όλες υπέροχες, όλες φανταστικές.
Στις 2 τελευταίες, νομίζω ότι ακούω ήχο από αλυσοπρίονο και γυναικείες γραυγές..... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2014 !!!

Δημοσίευσηαπό George Papavasileiou » Τρί 14 Ιαν 2014, 0:45

MeteoRio_nek έγραψε:Ανοιξιάτικο το Σαββατοκύριακο που πέρασε στην Ήπειρο με ανεβασμένες θερμοκρασίες την ημέρα, υγρασία και αιθαλομίχλη τη νύχτα !

Η οροσειρά των Τζουμέρκων και των Αθαμανικών ορέων αγωνίζεται να κρατήσει τα χιόνια που έχει δεχτεί ως τώρα...

Εικόνα
Τζουμέρκα! by meteorio_nek, on Flickr

...πιο ταλαιπωρημένη η οροσειρά του Λάκμου!

Εικόνα
Λάκμος! by meteorio_nek, on Flickr

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε(εστω και λιγο καθυστεριμενα :oops: αλλα λιγο τα διαβασματα ,λιγο η στρατιωτικη θητεια ..) !!!
Μιας και το καιρικο μουδιασμα δεν λεει να τελειωσει το φετινο χειμωνα με το φθινοπωρο να μετρα πλεον 5 μηνες .... (μονο με θαυματα θα δουμε κατι συναρπαστικο το επομενο 20ημερο..)

Φανταστικες οι εικονες Νεκταριε ,με τις κορυφες να παλευουν να κρατησουν τα λιγα χιονια που μερα με τη μερα τρωγονται.. (καταθλιπτικο το πρωτο μου ποστ για το 2014 .. :roll: αλλα φανταζομαι στην ιδια φαση ειμαστε οι περισσοτεροι)
Νεκταριε , επειδη ξερω οτι εχεις αδυναμια στην νεφολογια (και στις 80 υποκατηγοριες :D ) συντομα σου εχω ενα δωρακι .. ;) και θα χρειαστω την γνωμη σου για ενα μικρο οροπεδιο της ορεινης Αχαιας που ψηνεται ενα φιλαρακι να βαλουμε σταθμο και απο τις περιγραφες του μου φανηκε αναστροφο-λουκουμο!! (μολις εχω περισσοτερες πληροφοριες θα σου στειλω ) .

Τελος μια φωτο απο την τελευταία χιονόπτωση που ειδαμε στην Αθήνα (8-1-2013) Καλο βραδυ !!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
George Papavasileiou

Τοποθεσία: Λάρισα -Αθήνα (Ζωγράφου 258m ) - Προσκυνητές , Ροδόπης 130m

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Τρί 14 Ιαν 2014, 10:26

George Papavasileiou έγραψε:
MeteoRio_nek έγραψε:Ανοιξιάτικο το Σαββατοκύριακο που πέρασε στην Ήπειρο με ανεβασμένες θερμοκρασίες την ημέρα, υγρασία και αιθαλομίχλη τη νύχτα !

Νεκταριε , επειδη ξερω οτι εχεις αδυναμια στην νεφολογια (και στις 80 υποκατηγοριες :D ) συντομα σου εχω ενα δωρακι .. ;) και θα χρειαστω την γνωμη σου για ενα μικρο οροπεδιο της ορεινης Αχαιας που ψηνεται ενα φιλαρακι να βαλουμε σταθμο και απο τις περιγραφες του μου φανηκε αναστροφο-λουκουμο!! (μολις εχω περισσοτερες πληροφοριες θα σου στειλω ) .

Αναμένω, Γιώργο!!! :D

Ρίο, σπασμένη συννεφιά, Βορειοανατολικός, αναβροχιά ... Άντε να δούμε αύριο !!!

Καλημέρα!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Αφιεροσούλα για Καλή Χρονιά!

Δημοσίευσηαπό dinos » Τρί 14 Ιαν 2014, 12:22

Στου καιρού το μαγαζί
Θα τον πιούμε όλοι μαζί
Να σολάρουν οι Τζιφαίοι
Να σαλτάρουν οι Αθηναίοι
του Νοτιά η δοξαριά
Θα σου κόψει τη μιλιά
Κι η Καμήλα με το ντέφι
Θα γελά και θα σου γνέφει
Και ο Νώε μες το κέφι
τους σταθμούς θα καταστρέφει

Ζήτω ο Χειμώνας!
dinos

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 15 Ιαν 2014, 1:57

ερχεται σιγα σιγα η διαταραχη ηδη εβρεξε στην Αρτα πριν λιγο ενω βροχες εκδηλονονται ποιο βορειοδυτικα
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό metofos » Τετ 15 Ιαν 2014, 13:08

Καλά προχωρά ο καιρός για την εποχή, εδώ στην ημιορεινή Ηλεία... 6χλστ. μέχρι τώρα, από α-ακουστική(κατά το άοσμη!) βροχή απ'το πρωί,
(-καλά, η Κορομηλιά λίγο νοτιότερα και στο ίδιο υψόμετρο δίνει ρέστα, Μεσσηνία γαρ, είδες για νά'σαι στα πράγματα; :lol:) αν και έχει
μια αξιοσημείωτη εμμονή το τελευταίο διάστημα για χαμηλές θερμοκρασίες για τέλη Σεπτέμβρη-λέτε να προμηνύει βαρύ χειμώνα; :D
Τζούφιο αυτό το σύστημα μοιάζει, άντε να μπει ο Νοέμβρης να δούμε καμμιά καταιγίδα της προκοπής...

Αναφορά από Ν.Φιγαλεία Ηλείας-500μ.(όχι βουνό ;) )
Χαιρετώ σας, Φώτης Κ.

Υ.Γ. 1 Ενδιαφέρουσα η κατανομή άσπρου μαύρου εκατέρωθεν του άξονα της κορυφογραμμής, θέμα βόρειου-νότιου προσανατολισμού;
(Καλούτσικη φωτό-πρώτη φορά τραβάς;-ψάξτο όμως λίγο βρε παιδί μου, μπορεί και να τό'χεις... :D )

Η οροσειρά των Τζουμέρκων και των Αθαμανικών ορέων αγωνίζεται να κρατήσει τα χιόνια που έχει δεχτεί ως τώρα...

...πιο ταλαιπωρημένη η οροσειρά του Λάκμου!

Εικόνα
Λάκμος! by meteorio_nek, on Flickr

Υ.Γ. 2 Σε μία πεζή εκδοχή του σύγχρονου θρίλερ, η γυναικεία κραυγή μεταλάσσεται...:
"-Μπάμπη!!! Μην το κόβεις το δέντρο, θα μας χώσουνε μέσα σου λέω, άσε, θα πάρουμε απ'το πρωτογενές!" :lol:
GiorgosP έγραψε:
xionopatriarxis έγραψε:Χωρίς λόγια... την ταινία την ξέρετε...

Εικόνα

Εικόνα

Αλέξανδρε, όλες υπέροχες, όλες φανταστικές.
Στις 2 τελευταίες, νομίζω ότι ακούω ήχο από αλυσοπρίονο και γυναικείες γραυγές..... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Επί της ουσίας δε, χίλιες λέξεις επί τέσσερα...
metofos

Δημοσίευσηαπό Γιάννης - Ικαρία » Τετ 15 Ιαν 2014, 17:50

Ενημέρωση για την βροχή
πολύ βροχή το τελευταίο 24ωρο στο νησί μας!! Από χθες το απόγευμα έως τα μεσάνυχτα καταγράφηκαν ο σταθμός του Ε.Α.Α. στις ράχες 57,4μμ ο σταθμός μου 33,6μμ και ο Ι.Μ.Σ. στο Φύτεμα Ευδήλου 36,4μμ. και απο τα μεσάνυχτα έως τώρα καταγράφηκαν ο σταθμός του Ε.Α.Α. στις ράχες 46,6μμ ο σταθμός μου 33,0μμ και Ι.Μ.Σ. στο Φύτεμα Ευδήλου 32,8μμ.
Σύνολο κακοκαιρίας ο σταθμός του Ε.Α.Α. στις ράχες104,4μμ ο σταθμός μου 66,6μμ
ο σταθμός μου 33,0μμ και Ι.Μ.Σ. στο Φύτεμα Ευδήλου 69,2μμ

βροχόπτωση
Ραγδαιότητα 0,0 mm/h

τελευταία ώρα 0,0 mm
Σήμερα 33,0 mm
χθες 33,6mm
Τελευταίες 24 ώρες 63,3mm
μέγιστη ραγδαιότητα 36,6mm/h 1:28
μέγιστη βροχόπτωση ανά ώρα 11,7mm 1:42
Τρέχουσα κακοκαιρία 66,6 mm
εβδομαδιαία βροχόπτωση 66,6 mm
Ημέρες χωρίς υετό 0
Μηνιαίος Υετός 96,3 mm
Ετήσιος Υετός 96,6mm
http://meteoikaria.blogspot.gr/2014/01/ ... .html#more
Γιάννης - Ικαρία

Δημοσίευσηαπό Edward N. Lorentz » Τετ 15 Ιαν 2014, 20:01

Απο τις 7.45 που πήγα τα σκουπήδια και μέχρι τις 7.53 που γύρισα (ναι χαζευα τα συννεφα) είδα δύο καλές αστραπές
στον δυτικό ορίζοντα.
Edward N. Lorentz

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Τετ 15 Ιαν 2014, 20:34

Φωτιά ο Δυτικός Σαρωνικός, Ελευσίνα, Θριάσιο κλπ με ένα μεγάλο σύννεφο (με ηλεκτρικά σύμφωνα με δορυφορική) να στροβιλίζεται!
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Τετ 15 Ιαν 2014, 20:52

Ψιλόβροχο και υγρασία από το μεσημέρι στο Λουτράκι.
Θερμοκρασία Φθινοπωρινή. Ηλεκτρικά όχι.
Ακριβώς τα ίδια με προχθές Δευτέρα.
Ωραίο και βροχερό φθινοπωράκι διάγουμε δηλαδή, αλλά..

...με τρόμο και αποστροφή παρακολουθώ τις προβλέψεις για το διάστημα Σάββατο-Τετάρτη, αλλά είναι αυτά τα υγρά-βροχερά βράδια σαν το αποψινό που με κάνουν να ξεχνιέμαι λίγο. Είναι και ο τζίφος που "συμμάζεψε" έστω και λίγο την ένταση της θερμής εισβολής σε σχέση με το πρωινό αηδιαστικό του τρέξιμο...
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης