Αναφορές Ιουνίου 2014

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουνίου 2014

Δημοσίευσηαπό csath07 » Παρ 06 Ιουν 2014, 12:31

Καλημέρα στη παρέα,

Έχω σχεδόν αναρρώσει από τη προχθεσινή νύχτα :mrgreen: και την πολύωρη διαλογή και επεξεργασία των φωτογραφίων και του βίντεο. Ήδη το καλοκαίρι κάνει αισθητή τη παρουσία του με το που φάνηκε ξανά ο ήλιος. Από τους 22-23 προχτες, στους 29-30 χτες και (πιθανότατα) σήμερα, με τάσεις σταδιακής ανόδου τις επόμενες μέρες. Αυτή τη στιγμή (1317) 28.4 βαθμοί στη Κυψέλη.

Έκανε 2 μέρες δροσιά και συννεφιές με ψιλόβροχα (και τις 2 μέρες έγραψα 4.5 mm...) και το τι διάβασε το μάτι μου εδώ και εκεί και το τι άκουσε το αυτί μου δεν λέγεται (όπως φαντάζομαι και τα δικά σας). "Αρμαγεδδών!", "Ποια κλιματική αλλαγή;", "Καλό χειμώνα" χαχαχα, τι να πούμε και εμείς που τρώμε στη μάπα ολόκληρους μήνες καλοκαιριού εκτός εποχής...! Και στα 850 hPα, η διαφορά από τη κλιματική τιμή ήταν μόλις 3 βαθμούς. Οι συνθήκες που είχαμε προχτές ήταν σπάνιες για την εποχή, αλλά σε καμία περίπτωση πρωτοφανείς. Οι μεγαλύτεροι θα θυμούνται πως τα καλοκαίρια παλαιότερα είχαν συχνά τέτοιες εναλλαγές και μάλιστα με πολύ ψυχρότερες ημέρες (μέση τιμή Τ ημέρας) ακόμη και σε προχωρημένο Ιούνιο! Μία πολύ γρήγορα αναδρομή στο αρχείο της Ελευσίνας (για Ν.Φιλαδέλφεια θα έχει περισσότερα ο Αλέξανδρος), μόνο για τα τελευταία 20 χρόνια, ψάχνοντας για μέρες του Ιουνίου με μέγιστες 22-24 και ελάχιστες από 16-17 (ορισμένες είναι στους 13-14) και κάτω, θα βρείτε: 9-13/6/2006, 4/6/2004, 19-21/6/2000, 1-2/6/1997, 7-9/6/1994. Δηλαδή, εν ολίγοις, τέτοιες "ψυχρές" μέρες έχουν συχνότητα εμφάνισης 1 φορά ανά 3 χρόνια περίπου (πριν το 07 τουλάχιστον) και πάνε σε "πακέτο" των 3 συνήθως.

Το τερατάκι του Νεκτάριου, πρόλαβε να φανεί λίγο πριν πέσουν τα σκοτάδια και στον ΒΔ ορίζοντα του λεκανοπεδίου. Το έβλεπα από τη κάμερα της Πεντέλης.

MeteoRio_nek έγραψε:Φωτογράφιση του αμονιού καταιγίδας που αφού έπληξε την Ευρυτανία ( Ποταμιά Βουτύρου 8,5 mm) κινήθηκε νοτιοανατολικά!

Εικόνα
by meteorio_nek, on Flickr

Αυτά είναι! Δεν γλιτώνει τίποτα από τον Γιώργο! Και έχεις πιάσει και αυτό το χαρακτηριστικό πορτοκαλί-σκονισμένο που έβγαινε σε ορισμένους κεραυνούς. Σε μία φωτογραφία φαίνεται καθαρά και σε μένα και για αυτό την κράτησα, διότι κάνει ωραία αντίθεση με το μωβ ενός άλλου κεραυνού λίγο δεξιότερα. (Αναφέρομαι σε αυτήν: http://3.bp.blogspot.com/-a87sLUxgsuA/U ... 339bbc.png πορτοκαλοσκονίλα αριστερά και κανονικό μπλε-μωβ χρώμα δεξιά).

nNoe έγραψε:Φιλοι ,aνεβασα στο Blog Μου , ολο το υλικο της καταιγιδας. Εκτος του βιντεο που παρεθεσα παραπανω ,υπαρχουν 15 φωτο κεραυνων και 120 Video frames/
http://armenistis87b.blogspot.gr/2014/06/blog-post.html

Με λίγη φαντασία, το'χω για χιόνι Γιάννη. Πανέμορφες.

Meteojohn-Loutraki έγραψε:
Εικόνα

Καλό απόγευμα!
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό metofos » Παρ 06 Ιουν 2014, 19:28

(Φυσάει Νοτιάς απ'το Βοριά, τα ύστερα του κόσμου...)
Αν δεν πήρατε είδηση, ο σκίρωνας παίρνει μια μεγάλη μάζα Αφρικανικής σκόνης, την ωθεί στην Ισπανία, μετά την ανεβάζει μέχρι τη... Γερμανία, και μετά την αφήνει λόγω βαρύτητας προφανώς να κατρακυλήσει προς τα Βαλκάνια για να εισαχθεί από τα βόρεια αυτή τη φορά σύνορά μας-ό,τι έχει μείνει βέβαια, μετά απ'αυτή την τεράστια γυρουβουλιά! Μήπως προλάβει άραγε καμμιά επόμενη αστάθεια, για "ηλεκτρική ενίσχυση";

Χαιρετώ, Φώτης Κ.
metofos

Δημοσίευσηαπό christosz » Σάβ 07 Ιουν 2014, 11:47

Καλημέρα από τον όμορφο Έβρο που με φιλοξενεί τον τελευταίο μήνα.
Ο καιρός εδώ παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον. Είχαμε σε αυτό το διάστημα δυνατούς βοριάδες, ασταθειες με καταιγίδες, φθινοπωρινές πολύωρες ποτιστικες βροχές αλλά και ζεστές μερες.
Τον Ιούνη μέχρι στιγμής έχει βρέξει όλες τις μέρες!!

Καλά να περνάτε!!!
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό nNoe » Σάβ 07 Ιουν 2014, 12:28

Γεια σας παλι απ το Αγρινιο. Παρακαμπτοντας τα δικα μου,μια λεξη μονο :ΖΕΣΤΗ.Χτες βραδυ ζεστος αερας οχι δροσια. Σημερα σηκωθηκαν αναπτυξεις ,δεν τις βλεπω να κανουν κατι. Χαιρετισμους με bedadine.Aν ανεβασω καμια φωτο στο face οποιος θελει τη περναει εδω.Ουφ.....αυτα
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Σάβ 07 Ιουν 2014, 13:22

Ωραίες αναπτύξεις αστάθειας εδώ και αρκετή ώρα, ένα νέφος στροβιλιζόταν μόνο του για περίπου ένα μισάωρο σε περιοχές ανάμεσα από το Κέντρο και τον Πειραιά και τελικά έδωσε ψιχάλες πριν 5 λεπτα στον Ταύρο (1405), οι δρόμοι με το που πρόλαβαν να βραχούν σταμάτησαν και οι ψιχάλες. Μυρωδιές απολαυστικές.
Βροχοκουρτίνα αυτή τη στιγμή από την κάμερα του Αιγάλεω:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα από την ίδια κάμερα, πιο πριν:
Εικόνα
Έχει συγκεκριμένη ονομασία αυτό το σύννεφο;
Παράλληλα βγάζει και ο Υμηττός καλή αστάθεια (εικόνα από την IP Camera που έχω στην ταράτσα εδώ και 2 χρόνια):
Εικόνα
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Σάβ 07 Ιουν 2014, 13:36

Καλησπέρα στην παρέα

Βροχή από το πουθενά εδώ και 15΄στο Νέο Φάληρο. Ξεκίνησε δυνατά, σχεδόν ραγδαία και σταδιακά σταμάτησε. Τουλάχιστον ορισμένες επιφάνειες ξεπλύθηκαν καλά.
Μίλαγα με ένα φίλο που μένει στη Βάρη, έβρεξε και εκεί.
Ωραίος ο Ιούνιος.... :D
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Σάβ 07 Ιουν 2014, 14:12

ΤΡΕΛΟ ΝΕΡΟ ΤΩΡΑ ΣΤΟΝ ΤΑΥΡΟ!!! :shock: :shock: :shock:
Δείτε σε live streaming την κάμερά μου που έχω στην ταράτσα: https://tavros.click2stream.com/
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 07 Ιουν 2014, 14:17

Πριν καμια ωρα χτυπησαμε τους 30.8 βαθμους θερμοκρασια στην Αρτα ενω τωρα ειναι στους 30.1

Διαφορες αναπτυξεις ασταθειας εχουν αναπτυχθει στα γυρω ορεινα χωρις ομως να φαινονται απειλητικες πρως το παρον
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Σάβ 07 Ιουν 2014, 14:32

Ρίχνει.... ρίχνει.... ρίχνει....
Σταματάει για λίγο, φορτώνει και ξαναέρχεται. :lol:
Ακούστηκαν και 2 βροντές. Τα ΝΔ-Δ-ΒΔ (απ' όσο μπορώ να δω) με βαριά συννεφιά.
Έτσι όπως πάμε, εκτός από την 8/7/2002 θα θυμόμαστε και την 07/06/2014!!!
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό CptBill » Σάβ 07 Ιουν 2014, 14:51

GiorgosP έγραψε:Ρίχνει.... ρίχνει.... ρίχνει....
Σταματάει για λίγο, φορτώνει και ξαναέρχεται. :lol:
Ακούστηκαν και 2 βροντές. Τα ΝΔ-Δ-ΒΔ (απ' όσο μπορώ να δω) με βαριά συννεφιά.
Έτσι όπως πάμε, εκτός από την 8/7/2002 θα θυμόμαστε και την 07/06/2014!!!

επιβεβαιωνω και εγω απο τη περιοχη του Ρεντη (εργασια) πως μια σταματαει, μια ριχνει (γερα ομως, οχι αστεια) και παει λεγοντας.
Σαββατο ονειρο.
Να και η σχετικη βροντη που μολις ακουστηκε.
Βασίλης Κ.
Καμίνια (Πειραιάς)

known as bill2933 on yahoo hellasweather list
Άβαταρ μέλους
CptBill

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες