Αναφορές Ιουλίου 2014

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Αναφορές Ιουλίου 2014

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Τρί 01 Ιούλ 2014, 9:12

Καλημέρα στην παρέα και καλό μήνα.

Μπήκαμε στον πιο "δύσκολο" μήνα του καλοκαιριού....

Ευχές, για δροσιές, ήπιες ζέστες και βροχές ανεκτές!
Πολλές ανάσες ουσιαστικές και χωρταστικές.

Καλά κρατάει ο υδράγυργος σε ανεκτά επίπεδα.
Σήμερα το πρωί, η παντελής άπνοια στο Νέο Φάληρο και σε συνδυασμό με ανεβασμένη υγρασία έφερε ένα μικρό αίσθημα δυσφορίας.
Καθαρή ατμόσφαιρα αυτή την ώρα, 10:10 από τον Κολωνό.

Χθες το βράδυ κατά τις 00:30 ήμουν στην Πάρνηθα στα 1.150 μέτρα και το κρύο ήταν ειδιαίτερα αισθητό μιας και είχε μέτριο αέρα.

Να είστε όλες και όλοι σας καλά.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Re: Αναφορές Ιουλίου 2014

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Τετ 02 Ιούλ 2014, 4:38

Kαλημέρες και καλό μήνα, με άγριες διαθέσεις μπήκε ο Ιούλιος στην Αττική και έτσι χθές γράψαμε τις μεγαλύτερες θερμοκρασίες στην επικράτεια για άλλη μια φορά,τόσο στο εσωτερικό του Λεκανοπεδίου όσο και στο Θριάσιο.Στους 37.7 σκαρφάλωσε χθές ο κηπάκος μου με χαμηλές τιμές σχ.υγρασίας ενώ 38.1 είχε το Θησείο (ΕΑΑ) , 37.9 η Νέα Φιλαδέλφεια στο Άλσος (ΕΜΥ) και 37.4 έδειξε ο Ασπρόπυργος (ΙΜΣ).Ο θερμότερος μήνας του έτους είναι πλέον εδώ και ας ελπίσουμε σε όσο το δυνατόν λιγότερο ταλαιπωρία.Καλή συνέχεια σε όλους.
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 03 Ιούλ 2014, 11:36

Καλημέρες σε όλους,

Χωρίς internet για ένα περίπου μήνα, μπορώ να πω οτι κατ'αρχάς δεν μου έλειψε σχεδόν καθόλου. Το 'σχεδόν' αναφέρεται στο οτι αυτό που πραγματικά μου έλειψε είναι η επαφή με τους φίλους καιρόφιλους και η ικανοποίηση της περιέργειάς μου, για μοντελικά τρεξίματα. Αυτά τα δύο είναι εθισμός. Όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά, συμπεριλαμβανομένων και των γενικότερων ειδήσεων που διαβάζω στο internet, μιας που διαπίστωσα για ακομη μια φορά οτι μπορεί κάποιος να ενημερωθεί πάρα πολύ καλά και ουσιαστικά από το ραδιόφωνο. (Καλά για τηλεόραση δεν το συζητάμε καν).
Η αποκοπή από τα περιττά, είναι το πρώτο και ουσιαστικό βήμα για την πραγματική ηρεμία και την συνειδητοποίηση κι εντός κι εκτός...

Μένει η ουσία λοιπόν και ποιά είναι αυτή με τον καιρό του προηγούμενου μήνα;
1. Ένας κανονικός (όπως τον ένιωσα) Ιούνιος που στο μενού του είχε ειδικά στο πρώτο μισό του, αρκετά δροσερά βράδια με ελάχιστες κάτω των 20 βαθμών εδώ, στο καρακέντρο της Αθήνας.
2. Η καταιγίδα στις 15 του μηνός ημέρα Κυριακή, η οποία αν και σύντομη, έδωσε πολύ ωραίο θέαμα. Περισσότερα εδώ: viewtopic.php?f=3&t=1049&p=23851#p23851
3. Το κύμα καύσωνα (αν και τυπικά δεν πληροί τις προϋποθέσεις καύσωνα ακόμη και για το κέντρο της Αθήνας!) στο τέλος του.
4. ...Το οποίο έληξε με την εντυπωσιακή είσοδο του μελτεμιού στη συνέχεια.
5. Το συμπέρασμα οτι μετά από κάποιο κύμα ζέστης ή καύσωνα, αυτή η αίσθηση ζέστης παραμένει επίμονα στους δρόμους της πόλης, τα μεσημέρια αλλά και τα βράδια (αναλογικά) ασχέτως του τί λένε τα θερμόμετρα, στη συνέχεια. Συνεπώς, οι 31, 32 και 33 βαθμοί καθώς και το περπάτημα το μεσημέρι από εύκολα πριν το κύμα ζέστης, έγιναν αρκετά δύσκολα μετά το κύμα ζέστης. Ανάλογη δύσκολη αισθηση και μέσα στο σπιτι παρ'όλο που έχω τις νορμαλ ημέρες 30-31 βαθμούς, είναι εντελώς διαφορετικοί από τους 30-31 βαθμούς που επίσης είχα πριν 2 εβδομάδες.

Ειδικότερα για το 4, αν και κανονικά είναι ένα θέμα που ανήκει στις αναφορές του Ιουνίου, θα πρέπει να πω έστω κι εδώ οτι είναι η πρώτη φορά που πετυχαίνω τέτοια είσοδο μελτεμιού στα Εξάρχεια. Ο αέρας σήκωνε σκόνη και πολλά αντικείμενα ακόμη και σε προφυλαγμένα σημεία μέσα στη νύχτα, εισβάλλοντας με βία που μου θύμησε την Εύβοια. Λίγες ώρες νωρίτερα, οι πρώτες δροσερές ανάσες είχαν ήδη αρχίσει από τα 'ψηλότερα' της περιοχής και των κτιρίων επίσης εδώ που κατοικώ. Έτσι εδώ, στην Νεάπολη (στα 'ορεινά' των Εξαρχείων) είχε αρχίσει να δροσίζει ήδη από τις 11 το βράδυ και είχε πιάσει αεράκι, αρχικά από ΝΑ διευθύνσεις, κάτι σαν καταβάτης από τον Λυκαβηττό, την ίδια ώρα που χαμηλότερα, ειδικά κάτω από τον λόφο του Στρέφη ο τόπος καιγόταν όπως διαπίστωσα λίγο μετά. Κατά τις 3 το πρωί άρχισαν όμως να κουνιούνται τα φύλλα και μέσα στα Εξάρχεια φέρνοντας επιτέλους ανάσες δροσιάς και λίγο αργότερα μπούκαρε το μελτέμι που τα σήκωσε όλα.

Όταν γύρισα σπίτι, η κατάσταση θύμιζε γέφυρα πλοίου σε κακοκαιρία. Οι ριπές σφύριζαν στις χαραμάδες και κατά διαστήματα ακουγόταν ένα μουγκριτό σαν σεισμός και διάφοροι άλλοι θόρυβοι από αντικείμενα που έπεφταν και έσπαζαν. Φυσικά ούτε κατά διάνοια να ανοίξω αντιδιαμετρικά παράθυρα για να κάνει ρευμα στο σπίτι. Θα έβρισκα όλη την επίπλωση στη βεράντα και το δρόμο. Άνοιξα μόνο το δυτικό παράθυρο...

Τέλος,
Σχετικά με τα χθεσινά, οι 33 βαθμοί (32.8 βαθμοί για την ακρίβεια) που σημειώθηκαν στους Αμπελόκηπους, τον πλησιέστερο σταθμό αναφοράς για το κέντρο της Αθήνας και την περιοχή μου, είναι μια εντελώς φυσιολογική θερμοκρασία για αρχές Ιουλίου, αν και όπως είπα και πριν και λόγω του καύσωνα που προηγήθηκε, δίνουν μια εντελώς διαφορετική αισθηση (για πολύ περισσότερο)...
Μπήκαμε πλέον στο 'βαθύ καλοκαίρι'
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό aspyriris » Πέμ 03 Ιούλ 2014, 11:54

Είχαμε ακούσει για τη Λίνδο, αλλά βλέποντας τις μέσες θερμοκρασίες που βαράει,νομίζω θα βάλει δύσκολα ακόμα και σε αστικές θερμονησίδες..
Στην Ιθάκη ακόμα κάνουμε ευχάριστο ύπνο κάτι που συμβαίνει πρώτη φορά στα 5 χρόνια που είμαι εδώ.
Αλλά ας κρατάμε μικρό καλάθι,διότι στα δυτικά συνήθως από εδώ και πέρα αρχίζουν τα πιο δύσκολα.
aspyriris

Re: Λίνδος

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Πέμ 03 Ιούλ 2014, 12:17

aspyriris έγραψε:Είχαμε ακούσει για τη Λίνδο, αλλά βλέποντας τις μέσες θερμοκρασίες που βαράει,νομίζω θα βάλει δύσκολα ακόμα και σε αστικές θερμονησίδες..
Στην Ιθάκη ακόμα κάνουμε ευχάριστο ύπνο κάτι που συμβαίνει πρώτη φορά στα 5 χρόνια που είμαι εδώ.
Αλλά ας κρατάμε μικρό καλάθι,διότι στα δυτικά συνήθως από εδώ και πέρα αρχίζουν τα πιο δύσκολα.

Αφού το έθιξες Θιακέ το "καυτό" θέμα της Λίνδου, θα συμπληρώσω τα παρακάτω... Από τις 24 Ιουνίου πήρε μπρος η περιοχή και ξεφεύγει στη ζέστη... Ο σταθμός του ΕΑΑ μαρτυρά... (κυριολεκτικά και μεταφορικά)... :mrgreen:

Οι 7 τελευταίες ημέρες του Ιουνίου με μέση ημερήσια θερμοκρασία πάνω από 30 βαθμούς...
http://penteli.meteo.gr/stations/lindos/NOAAPRMO.TXT

Και οι πρώτες 3 μέρες του Ιουλίου στον ίδιο ρυθμό...
http://penteli.meteo.gr/stations/lindos/NOAAMO.TXT

Ωστόσο, για την ώρα το τρομακτικό ρεκόρ της Παλαιόχωρας Χανίων με μέση θερμοκρασία στις 26 Ιουνίου του 2007 39,6 βαθμούς είναι μακριά... http://penteli.meteo.gr/meteosearch/data/paleochora/2007-06.txt

Καλή συνέχεια.

Υ.Γ.1: Όπως έχω αναφέρει πολλές φορές, τον καιρό στη χώρα μας δεν το ξέρουμε, αλλά τον μαθαίνουμε σταδιακά...
Υ.Γ.2: Υπενθυμίζω ότι με ΒΔ άνεμο ότι θερμοκρασία αναφέρει η περιοχή Σγουρού στη Ρόδο, μέσα στην πόλη της Ρόδου πάντα η Τ είναι 1,5-2 βαθμούς χαμηλότερη.
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Re: Αργυρούπολη, 5-7-2014

Δημοσίευσηαπό Maria K » Σάβ 05 Ιούλ 2014, 9:08

Φυσάει γερά σήμερα! Είναι βόρειος-βορειοδυτικός και μόνο αυτή η μικρή δυτική απόκλιση της διεύθυνσης του ανέμου είναι αρκετή για να δώσει μια ιδιαίτερη λαμπρότητα στην ατμόσφαιρα! Και η δροσιά δεδομένη! 26 βαθμούς έχω αυτή τη στιγμή. Ελπίζω στη συνέχεια του καλοκαιριού, οι καύσωνες να παραμένουν μια απλή πιθανότητα ή έστω να είναι σύντομοι και σπανιότεροι από άλλες χρονιές.
Καλημέρα! :)
http://earth.nullschool.net/#current/wind/isobaric/250hPa/orthographic=-350.63,35.34,285
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Σάβ 05 Ιούλ 2014, 18:32

Καλησπέρα σας φίλοι μου καιρόφιλοι μετά από αρκετό καιρό,

Πρώτη καιρική αναφορά πλέον από την μόνιμη κατοικία μου στα Γιάννενα (περιοχή Ελεούσας - 6χλμ από το κέντρο των Ιωαννίνων, δίπλα στο αεροδρόμιο). Πάρθηκε λοιπόν σε σύντομο χρονικό διάστημα απόφαση Ζωής και γενικότερα φιλοσοφία διαβίωσης και έκανα το μεγάλο βήμα!

Στα καιρικά τώρα, έντονες δροσιές τα πρωινά και τα βράδυα εδώ στην ευρύτερη περιοχή των Ιωαννίνων. Απουσία νεφώσεων και βροχών εδώ και 10 ημέρες τουλάχιστον (μερικοί θα με κατηγορήσουν γι αυτό...:)) ονόματα δεν λέω...!!! Τα δε μεσημέρια ανεχτά γύρω στους 31-32 βαθμούς και αυτό για λίγες ώρες μέσα στην ημέρα. Air condition δεν έχει χρειαστεί να βάλω ακόμα.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν! Εις το επανιδείν...
Γερακάρης Γιώργος
Ελεούσα Ιωαννίνων Υψόμ. 540 m

http://users.otenet.gr/~oejhtc/
Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Σάβ 05 Ιούλ 2014, 19:27

ggerakaris έγραψε:Καλησπέρα σας φίλοι μου καιρόφιλοι μετά από αρκετό καιρό,

Πρώτη καιρική αναφορά πλέον από την μόνιμη κατοικία μου στα Γιάννενα (περιοχή Ελεούσας - 6χλμ από το κέντρο των Ιωαννίνων, δίπλα στο αεροδρόμιο). Πάρθηκε λοιπόν σε σύντομο χρονικό διάστημα απόφαση Ζωής και γενικότερα φιλοσοφία διαβίωσης και έκανα το μεγάλο βήμα!

Στα καιρικά τώρα, έντονες δροσιές τα πρωινά και τα βράδυα εδώ στην ευρύτερη περιοχή των Ιωαννίνων. Απουσία νεφώσεων και βροχών εδώ και 10 ημέρες τουλάχιστον (μερικοί θα με κατηγορήσουν γι αυτό...:)) ονόματα δεν λέω...!!! Τα δε μεσημέρια ανεχτά γύρω στους 31-32 βαθμούς και αυτό για λίγες ώρες μέσα στην ημέρα. Air condition δεν έχει χρειαστεί να βάλω ακόμα.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν! Εις το επανιδείν...

Γιώργο, καλώς όρισες στις Νέες Χώρες! Καλή αρχή στην αδικημένη ΒΔ Ελλάδα! ;)

Με την ευκαιρία ας δώσω και μία αναφορά. Κοντά στο ψυχολογικό όριο των 30 βαθμών κινούνται οι μέγιστες τις τελευταίες μέρες, με πιο ζεστή μέρα την Πέμπτη (30,5). Αίθριος ο καιρός και από 9,7 έως 29,7 η σημερινή διακύμανση. Καλά πάμε ως τώρα. :)
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 05 Ιούλ 2014, 20:19

Μια χαρα μας πανε οι θερμοκρασιες 32 βαθμους η μεγιστη σημερα στην Αρτα, 34 χτες, η υγρασια πεφτει στο 30% οταν εχει ζεστη και το βραδυ αργα πεφτει στους 20 βαθμους και δροσιζει.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Κυρ 06 Ιούλ 2014, 0:23

Nick Gkikas έγραψε:Ειδικότερα για το 4, αν και κανονικά είναι ένα θέμα που ανήκει στις αναφορές του Ιουνίου, θα πρέπει να πω έστω κι εδώ οτι είναι η πρώτη φορά που πετυχαίνω τέτοια είσοδο μελτεμιού στα Εξάρχεια. Ο αέρας σήκωνε σκόνη και πολλά αντικείμενα ακόμη και σε προφυλαγμένα σημεία μέσα στη νύχτα, εισβάλλοντας με βία που μου θύμησε την Εύβοια. Λίγες ώρες νωρίτερα, οι πρώτες δροσερές ανάσες είχαν ήδη αρχίσει από τα 'ψηλότερα' της περιοχής και των κτιρίων επίσης εδώ που κατοικώ. Έτσι εδώ, στην Νεάπολη (στα 'ορεινά' των Εξαρχείων) είχε αρχίσει να δροσίζει ήδη από τις 11 το βράδυ και είχε πιάσει αεράκι, αρχικά από ΝΑ διευθύνσεις, κάτι σαν καταβάτης από τον Λυκαβηττό, την ίδια ώρα που χαμηλότερα, ειδικά κάτω από τον λόφο του Στρέφη ο τόπος καιγόταν όπως διαπίστωσα λίγο μετά. Κατά τις 3 το πρωί άρχισαν όμως να κουνιούνται τα φύλλα και μέσα στα Εξάρχεια φέρνοντας επιτέλους ανάσες δροσιάς και λίγο αργότερα μπούκαρε το μελτέμι που τα σήκωσε όλα.

Όταν γύρισα σπίτι, η κατάσταση θύμιζε γέφυρα πλοίου σε κακοκαιρία. Οι ριπές σφύριζαν στις χαραμάδες και κατά διαστήματα ακουγόταν ένα μουγκριτό σαν σεισμός και διάφοροι άλλοι θόρυβοι από αντικείμενα που έπεφταν και έσπαζαν. Φυσικά ούτε κατά διάνοια να ανοίξω αντιδιαμετρικά παράθυρα για να κάνει ρευμα στο σπίτι. Θα έβρισκα όλη την επίπλωση στη βεράντα και το δρόμο. Άνοιξα μόνο το δυτικό παράθυρο...

Καλησπέρες σε όλους,

Τίποτε το ιδιαίτερο αυτές τις 2 ημέρες του μελτεμιού, με τον αέρα να δίνει ρεσιτάλ και στο κέντρο της Αθήνας και να γίνεται αισθητός ακόμη και στα δύσκολα σημεία 'κάτω' από την Καλλιδρομίου. Θα πρέπει να αναφέρω απλώς άλλη μία εντυπωσιακή είσοδο μελτεμιού βράδυ Πέμπτης - ξημερώματα Παρασκευής όπως ακριβώς την περιέγραψα και στο προηγούμενο post που παραθέτω. Αυτή τη φορά όμως με πέτυχε στο Γκάζι, σε μια ταράτσα όπου πίναμε τις μπυρίτσες μας. Μου έκανε εντύπωση οτι για τουλάχιστον 3 ώρες πριν μπει το μελτέμι, φυσούσε πάλι αυτός ο ΝΑ άνεμος που είχα παρατηρήσει και στα Εξάρχεια στο προηγούμενο επεισόδιο μελτεμιού. Στο Γκάζι εμφανίστηκε ως πολύ υγρός και βαρύς αέρας, όχι ακριβώς όπως εδώ στα Εξάρχεια. Σημειωτέον πως, δεν έχω παρατηρήσει ποτέ κάτι ανάλογο πριν από μελτέμι στην Ηλιούπολη. Εκεί απλώς μετά από άπνοια, αρχίζουν οι πρώτες ριπές κατευθείαν από τα ΒΒΑ. Αυτές οι διαφορές είναι αυτά τα τοπικά φαινόμενα του λεκανοπεδίου που με ενθουσιάζουν, ή αλλιώς για να το 'γειώσω' απλά αφορμές για να μην βαριέται το μυαλό δεδομένου οτι κοντεύει 1 μήνας πια από το τελευταίο σοβαρό φαινόμενο...
εν πάσει περιπτώσει...έτσι είναι η Αττική και όλη σχεδόν η νησιωτική χώρα...

1. Μαρία δεν μπήκα στον κόπο να ανέβω στην ταράτσα να διαπιστώσω αυτή τη βορειοδυτική διεύθυνση, αλλά προφανώς έχεις δίκιο λόγω της διαύγειας.
2. Γιώργο Γερακάρη, καλή (νέα) αρχή και μπράβο για την αποκέντρωση που επιχειρείς. Το μόνο σίγουρο οτι θα κερδίσεις αρκετά και ποιοτικά χρόνια από τη ζωή σου. :D

Από τα 'ορεινά' των Εξαρχείων στα 120μ, Νεάπολη-Παναθήναια, σας χαιρετώ...
Καλό βράδυ σε όλους
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες