Aναφορές Οκτωβρίου 2014

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Aναφορές Οκτωβρίου 2014

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τετ 29 Οκτ 2014, 9:22

Mέχρι αργά την νύχτα ,κατα περιόδους έπεφταν ψεκάδες.Η 29η Οκτώβρη σηκώθηκε με κυριως λιακάδα αλλά γρήγορα αναπτύσοονται διάφορες νεφώσεις .Καλές θερμοκρασίες,ανθρώπινες και ανεκτές.

** Εγώ στο top εχω την καταιγιδα του 1977 την οποια και έζησα και θυμάμαι .Η καταιγιδα του 77 "περιποιήθηκε" το κέντρο όσο καμμια απο τις υπόλοιπες. Ακομα θυμαμαι τις τεράστιες κοτρώνες και τους κορμους δέντρων που κατεβηκαν ποιος ξερει απο Στρεφη η Λυκαβητο η αλλα υψωματα .... στη Βαλτετσιου στα Εξαρχεια καθως και τα αναποδογυρισμενα αμαξια..Καμμια δεν ειχε αυτη την επιδραση που ειχε η καταιγιδα του 77 στο κέντρο της Αθηνας.Τωρα ειναι δυσκολο να μλησω μ ορους λεκανοπεδιου και εγω προσωπικα δε θελω να το κανω. Αλλα σιγουρα οταν βλεπεις +100 χιλιοστα καπου και μαλιστα σε λιγες ωρες εχεις "θεμα".Μιλ'ωντας καθαρα για το κεντρο,προσωπικα ακομα "περιμενω" την καταιγδα που θα ζευγαρωσει αυτη του 1977.Εχουν περασει 37 ετη απο τοτε.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Τετ 29 Οκτ 2014, 11:29

Συνεχίζεται για δεύτερο 24ωρο ο βαρύς και σχετικά κρύος καιρός με τα μολυβένια σύννεφα (8/8) και το συνεχόμενο τσουρ-τσουρ.
Πραγματική απόλαυση!Θυμίζει κανονικό χειμώνα.
Χθες αναβλήθηκε η μαθητική παρέλαση εδώ λόγω βροχής.
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τετ 29 Οκτ 2014, 18:30

Ψεκάδες και στην Αθήνα με ασθενη βροχή το απόγευμα.
Δυτικα της Αθηνας . 18:26

Εικόνα
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τετ 29 Οκτ 2014, 21:50

Επιστροφή σήμερα στο κέντρο της Αθήνας από την νότια Εύβοια.
Το μόνο που έχω να πω είναι: Ευτυχώς που ήμουν ψυχολογικά προετοιμασμένος γι αυτό που θα αντικρύσω και δεν πίστεψα διάφορες χαρούμενες και ενθουσιώδεις αναφορές που διάβασα (όχι εδώ ευτυχώς), για το κρυάκι και τα σύννεφα....

Δεν μιλάμε για απλώς διαφορετικό καιρό, μιλάμε για άλλη κλιματική ζώνη!
Ενδεικτικά να αναφέρω πως στη διαδρομή απόψε, από τους 12 βαθμούς των Οινοφύτων πέρασα στους 16 βαθμούς του κέντρου της Αθήνας, στο ίδιο ακριβώς υψόμετρο...Φυσικά μιλώντας για Ζάρακες, όλη μέρα είχαμε βροχή, βροχή είχε και η Χαλκίδα επίσης με πάρα πολύ βαρύ καιρό (σχεδόν καταχνιά) και σκοτεινιά.
Στην Αθήνα, εκτός από τους εντελώς απογοητευτικούς 16 βαθμούς, επικρατεί μια πεθαμενατζίδικη υψισυννεφιά και η κλασική ξηρότητα της ατμόσφαιρας του λεκανοπεδίου.
Απογοήτευση όπως κάθε μα κάθε φορά που επιστρέφω.

Κατά τα άλλα, η κακοκαιρία Gonzalo, συνεχίζεται κανονικότατα στη νότια (και κεντρική) Εύβοια, με 4.0mm ακόμη στους Ζάρακες, φτάνοντας στο σύνολο τα 40mm από την αρχή της....και έχει δρόμο ακομη...Περιττο να πω πως, δεν έχει δει ήλιο η περιοχή εδώ και σχεδον μία εβδομάδα ενώ οι δρόμοι ειναι μονιμως βρεγμένοι.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 29 Οκτ 2014, 23:00

o βαρετος καιρος με την χαζοσυννεφια συνεχιζεται στην Αρτα με την μεγιστη σημερα να πιανει τους 20.5 το μονο καλο ειναι οτι η υγρασια ειναι σε καλα επιπεδα μεχρι 70% η μεγιστη.Τα χαζοσυννεφα το απογευμα δωσανε ωραιες εικονες.

δειλιν με την βορειοανατολικη μερια της Αρτας απο το παραλιμνιο παρκο
Εικόνα
pic upload
μικρο ουρανιο τοξο διπλα απο τα ψιλοχιονισμενα τζουμερκα καποιες ψεκαδες θα πεφτανε πρως τα εκει
Εικόνα
free uploader
το Πετα το οποιο απολαυσε λιγο ηλιο πριν την δυση του ο οποιος καπου βρηκε μια τρυπα στα συννεφα και περασε εκεινη την ωρα κατα τις 17:30
Εικόνα
image sharing sites
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό csath07 » Τετ 29 Οκτ 2014, 23:20

Nick Gkikas έγραψε:Επιστροφή σήμερα στο κέντρο της Αθήνας από την νότια Εύβοια.
Το μόνο που έχω να πω είναι: Ευτυχώς που ήμουν ψυχολογικά προετοιμασμένος γι αυτό που θα αντικρύσω και δεν πίστεψα διάφορες χαρούμενες και ενθουσιώδεις αναφορές που διάβασα (όχι εδώ ευτυχώς), για το κρυάκι και τα σύννεφα....

Ενδεικτικά να αναφέρω πως στη διαδρομή απόψε, από τους 12 βαθμούς των Οινοφύτων πέρασα στους 16 βαθμούς του κέντρου της Αθήνας, στο ίδιο ακριβώς υψόμετρο...Φυσικά μιλώντας για Ζάρακες, όλη μέρα είχαμε βροχή, βροχή είχε και η Χαλκίδα επίσης με πάρα πολύ βαρύ καιρό (σχεδόν καταχνιά) και σκοτεινιά.
Στην Αθήνα, εκτός από τους εντελώς απογοητευτικούς 16 βαθμούς, επικρατεί μια πεθαμενατζίδικη υψισυννεφιά και η κλασική ξηρότητα της ατμόσφαιρας του λεκανοπεδίου.

Κατά τα άλλα, η κακοκαιρία Gonzalo, συνεχίζεται κανονικότατα στη νότια (και κεντρική) Εύβοια, με 4.0mm ακόμη στους Ζάρακες, φτάνοντας στο σύνολο τα 40mm από την αρχή της....και έχει δρόμο ακομη...Περιττο να πω πως, δεν έχει δει ήλιο η περιοχή εδώ και σχεδον μία εβδομάδα ενώ οι δρόμοι ειναι μονιμως βρεγμένοι.

Συγνώμη αλλά πότε ψιχάλιζε και πότε έβρεχε ποτιστικά εδώ αλλά και προς Πατήσια και Γαλάτσι σήμερα σχεδόν όλη τη μέρα, ενώ από αργά το μεσημέρι ο καιρός ήταν βαρύς εδώ στο λεκανοπέδιο. Το βράδυ σταμάτησαν τα φαινόμενα και έχει συννεφιά. Εντάξει, είπαμε πως κάποιοι δεν την παλεύετε εδώ αλλά η αηδία και η σιχαμάρα σας για τη πόλη ας μην επηρεάζει και τις αναφορές σας. Προσωπικά αν δεν την πάλευα τόσο πια,ώστε σε κάθε αναφορά να εκφράζω με τόση γλαφυρότητα την απογοήτευση μου για τη μαύρη μου ζωή στην Αθήνα, θα σηκωνόμουν να φύγω no matter what.
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 30 Οκτ 2014, 3:34

csath07 έγραψε:
Nick Gkikas έγραψε:Επιστροφή σήμερα στο κέντρο της Αθήνας από την νότια Εύβοια.

Συγνώμη αλλά πότε ψιχάλιζε και πότε έβρεχε ποτιστικά εδώ αλλά και προς Πατήσια και Γαλάτσι σήμερα σχεδόν όλη τη μέρα, ενώ από αργά το μεσημέρι ο καιρός ήταν βαρύς εδώ στο λεκανοπέδιο. Το βράδυ σταμάτησαν τα φαινόμενα και έχει συννεφιά. Εντάξει, είπαμε πως κάποιοι δεν την παλεύετε εδώ αλλά η αηδία και η σιχαμάρα σας για τη πόλη ας μην επηρεάζει και τις αναφορές σας. Προσωπικά αν δεν την πάλευα τόσο πια,ώστε σε κάθε αναφορά να εκφράζω με τόση γλαφυρότητα την απογοήτευση μου για τη μαύρη μου ζωή στην Αθήνα, θα σηκωνόμουν να φύγω no matter what.

Δυστυχώς Χρήστο, εμείς οι "κάποιοι" όντως δεν την πολυπαλεύουμε εδώ, αν και ψάχνουμε πάντα να βρούμε κάτι ενδιαφέρον στον καιρό που έχουμε, όπου κι αν είμαστε και να το αναδεικνύουμε με κάθε τρόπο και μέσο, στο πλαίσιο μιας ζεστής παρέας.
Ούτως ή άλλως, στην "απαλεψιά" μας (όσο γραφική κι αν είναι), το μοναδικό πράγμα που μας κάνει να νιώθουμε κάπως καλύτερα, είναι η κατανόηση των υπολοίπων για το τί μας αρέσει και τί όχι και για ποιόν λόγο. Αυτή είναι η ομορφιά μιας παρέας εξάλλου.
Κατά τα άλλα, σ'ευχαριστώ για τον χαρακτηρισμό ως γλαφυρές στις αναφορές, αν κατάλαβα καλά.
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Πέμ 30 Οκτ 2014, 11:47

Καλημέρα στην παρέα μετά από πολύ καιρό.

Εντυπωσιακός ο Gonzalo αν και δεν κάλυψε όλη την Αθήνα όμως τα δυτικά προάστια ζήσανε έναν Φεβρουάριο του 2013 (που τότε είχανε ζήσει τα ανατολικά). Πλούσιο το υλικό στο διαδίκτυο από το Ίλιον κυρίως όμως και πολλές περιοχές δυτικά του Κηφισού είδαν ανάλογες καταστάσεις. Εικόνες που προσωπικά στο Ίλιον που μεγάλωσα δεν είχα ξαναδεί η δεν είχα πετύχει.

Φανταστική μέρα σήμερα με ηλιοφάνεια και καλές θερμοκρασίες και φαίνεται ότι οι θερμοκρασίες θα παραμείνουν σε πιο φθινοπωρινά επίπεδα.

Νικόλα, η χθεσινή μέρα στο σύνολο της δεν ήταν απογοητευτική για την Αθήνα. Δεν έχει έντονα φαινόμενα, ούτε καν μέτρια βροχή εκτός από λίγες περιοχές στο δυτικό και πιο βόρειο λεκανοπέδιο όπως έμαθα, είχε όμως έντονη χειμερινή αίσθηση. Κυρίως μεσημέρι και απόγευμα επικράτησε η σκοτεινιά, η βαριά συννεφιά, το ψιλόβροχο, η υγρασία, τα αναμμένα φώτα γενικά και μια θερμοκρασία που έπαιζε όλη μέρα στους 15-16c. Η βελτίωση επήλθε πολύ γρήγορα το βράδυ βέβαια. Έχω πάντως την αίσθηση ότι δεν περιμέναμε και κάτι ιδιαίτερο για την Αττική εχθές όπως και να χει.

Μήτσος

Υστ: μπράβο σε όλο το υλικό των παιδιών σ αυτή τη λ'ιστα. Πραγματικά εντυπωσιακό.
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 30 Οκτ 2014, 16:30

Δημήτρη φυσικά και δεν ήταν απογοητευτική η ημέρα χθες: Δεν ήμουν εδώ για να γνωρίζω τί συνέβη και προφανώς δεν θα κρίνω τον χαρακτηρισμό που δίνεις στον καιρό της, διότι είναι κάτι προσωπικό (δικό σου) που το μοιράζεσαι.
Φυσικά και δεν ήταν απογοητευτική λοιπόν, εφ'οσον το λέτε οι περισσότεροι, εγώ γιατί να πάω κόντρα;
Κι επειδή πάνω-κάτω, τα ίδια "γούστα" έχουμε και από γραπτά, σταθμούς και κάμερες, σχημάτισα μια εικόνα, είναι πολύ πιθανό να μου άρεσε κι εμένα εάν ήμουν συνέχεια εδώ όλες αυτές τις ημέρες, δεν ήξερα τί γινεται αλλού, και δεν εμπαινα στη διαδικασία της σύγκρισης!
Γι αυτό και σε πιστεύω!
Αν μή τί άλλο, είναι καλό που είμαστε όλοι χαρούμενοι με την κατάσταση, όπως την ζει ο καθένας.
Ειναι πολύ σημαντικό αυτό.

Έχω όμως κι εγώ δικά μου πράγματα, που θέλω να τα μοιραστώ. Συγχωρέστε με, εάν όλα αυτά τα χρόνια μπορεί να είμαι μονότονος σε σχέση με κάποια πράγματα που λέω, σε βαθμό που να γίνονται εμμονές (ίσως). Διότι, επί 15 χρόνια, το καταλαβαίνω οτι λέω το ίδιο τροπάριο και το πολύ το κύριε ελέησον, το βαριέται και ο παπάς. Εντάξει, θεωρούσα οτι υπάρχει αποδοχή.

Αυτό που έγραψα και το υπερασπίζομαι στο 100% είναι αναφορά δρόμου.
Είναι καθόλα αντικειμενική και αληθής σε ό,τι συνάντησα. Αφήστε με όμως να βάζω και την τσαντίλα μου μέσα. Δεν είναι δύσκολο να διαχωρίσετε το ένα από το άλλο. Δεν γράφω υψηλή λογοτεχνία.
Εχθες, πέρασα όλη την ημέρα μου στο Βασιλικό Χαλκίδας και δεν σταμάτησε να βρέχει. Στην ιδιαίτερη πατρίδα μου, δεν είδα ήλιο παρά μόνο 10 λεπτά από την Κυριακή μεχρι την Τετάρτη. Η θερμοκρασία ήταν 3-4 βαθμοι χαμηλοτερα σε σχέση με εδώ με εντελώς χειμωνιάτικο καιρό και διαρκές ψιλόβροχο. Εβλεπα κάμερες και σταθμούς Αθήνας και είδα μια αρκετά πιο "ανοιχτη" κατάσταση, όλες αυτές τις μέρες.
Το γιατι καθομαι και τα συγκρίνω και γιατί χαλιέμαι κάθε φορά που επιστρέφω είναι κάτι που έχω πολλές μα πάρα πολλές φορές εξηγήσει γιατί συμβαίνει και σε τελευταία ανάλυση, έχω ΕΚΤΕΘΕΙ ψυχολογικά σε όλους σας, για όλα αυτά τα πράγματα.

Δεν το μετανιώνω φυσικά, αλλά από την άλλη θα υπερασπιστώ την αλήθεια των όσων γράφω. Επίσης θα υπερασπιστώ και το οτι όταν κάποιος εκτείθεται ψυχολογικά, δεν νιώθει και πολύ άνετα να τον κρίνεις γι αυτά που λέει.
Επιπροσθέτως είναι προφανές οτι δεν αισθάνομαι καμια σιχασιά, αηδία ή απέχθεια ή οτιδήποτε άλλο, για την Αθήνα (και κυρίως για τον καιρό της) και νομίζω οτι τα χιλιάδες γραπτά μου και η δουλειά μου όλα αυτά τα χρόνια το αποδεικνύουν.

Εγραψα αρκετά λοιπόν και δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος, να δικαιολογηθώ περισσότερο για οτιδήποτε άλλο. Ευχαριστώ για όλη την κατανόηση και συγνώμη αν έθιξα, άθελά μου, κάποιον.
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Πέμ 30 Οκτ 2014, 18:42

Η μερα στην Αρτα ξεκινησε ωραια με ηλιοφανεια και καλη διαυγεια στην ατμοσφαιρα εκτος απο υποπτες νεφωσεις που υπηρχαν δυτικα μας.Μεχρι το μεσημερι κατα τις 2μιση ειχαν πλησιασει ελαφρως πρως Αρτα.Αργοτερα ομως κατα τις 4 πολλες αναπτυξεις που δημιουργηθηκαν βορειοδυτικα μας πυκνωσαν αρκετα και εδωσαν μια ασθενη βροχη ηοποια ηταν πολυ τοπικου χαρακτηρα περισσοτερο επιασε την βορειοανατολικη μερια που μενω και γω και πολυ λιγοτερο τα νοτια που ειναι η γεφυρα κατεβηκα εκει πρως καφε εκει ψυχαλα ειχε πεσει.Ο σταθμος ειναι οφ απο τις 15:30 αλλα η καμερα στελνει εικονα εκεινη την ωρα δεν φαινονταν να ειχε φτασει η βροχη βλαχερνα.Αυτη η εμμονη του καιρου να μας φερνει αυτη την χαζοβροχη παντα κατα τις 4 το απογευμα εχει συμβρει πολλες φορες απο περισυ φθηνοπορο και μεσα στο χειμωνα και την αναοιξη που μας περασε.
nektarios 1451

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης