Aναφορές Οκτωβρίου 2014

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Εκτενής αναφορά ημερών....

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Σάβ 18 Οκτ 2014, 1:01

Πραγματικά άσχημος καιρός εδώ και πολλές ημέρες (δεν είναι μόνο η Πέμπτη και η Παρασκευή). Ειδικά όμως σε σχέση με τις τελευταίες 48 ώρες, αυτό που επικρατεί έξω είναι από αυτούς τους καιρούς που κατ'αρχήν τους θεωρώ εντελώς αταίριαστους με το κλίμα, την ατμόσφαιρα και εν γένει τον ουρανό της Ελλάδας. Κανονικά, η έστω μικρή μου εμπειρία/μνήμη λέει οτι, εμφανίζονται ΜΟΝΟ Άνοιξη και όχι με τόσο μεγάλη συχνότητα, όπως άρχισε να συμβαίνει τα χρόνια μετά το 2000, (δηλαδή κανονικά 1-2 ημέρες μέσα στο δίμηνο Απριλίου/Μαΐου και ξεμπερδεύαμε).

Όταν ήμουν μικρός, αυτός ο καιρός ήταν μία πάρα πολύ καλή αιτία για να αρρωστήσω.

Εν πάσει περιπτώσει, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι οι νοτιάδες είναι σίγουρα ένα χαρακτηριστικό του Φθινοπώρου (όπως και της Ανοιξης), ωστόσο τέτοιο νοτιά συνοδευόμενο από τις επίμονες υψισυννεφιές και την τόσο έντονη θερμή εισβολή συνοδεία σκόνης, εγώ προσωπικά δεν θυμάμαι καταμεσίς του ημερολογιακού Φθινοπώρου (ναι, το Φθινοπωρο αρχίζει 1/9 και τελειώνει 30/11 τί να κάνουμε τώρα βρισκόμαστε στη μέση :D ). Δεν είναι κάτι που θεωρώ οτι πρόκειται για μια απλή τιμή θερμοκρασίας (μέσης/ελάχιστης/μέγιστης) που "ξεφεύγει προς τα πάνω", σε σχέση με το 95% του δείγματος, διότι χοντρικά περί αυτού πρόκειται, αλλά για κάτι συνολικότερα αφύσικο...

Βρίσκομαι στον δεύτερο αναγραφόμενο τόπο του προφίλ μου (δηλαδή Ζάρακες Ευβοίας :D ), μια περιοχή που όπως καλά γνωρίζετε, αγαπάει τους βοριάδες. Ο νοτιάς λοιπόν και ειδικότερα ο έντονος νοτιοδυτικός για εδώ είναι ένας "ανάποδος" άνεμος που είτε δεν φέρνει καθόλου βροχές και φέρνει άσχημο καιρό, είτε αυτές που φέρνει είναι βίαιες και σύντομες, που τις περισσότερες φορές μόνο κακό κάνουν ειδικά τέτοια εποχή. Καθώς βρίσκομαι εδώ από την Τετάρτη, έζησα όλο το περιστατικό αυτό και έχω να συνοψίσω τα γεγονότα ως εξής:

1. Το βράδυ της Τετάρτης 15/10 - ξημερώματα Πέμπτης 16/10, πράγματι όπως ανέφερε και ο Χρήστος έβγαλε ομοίως με την Αθήνα φοβερή υγρασία αλλά με το παράξενο φαινόμενο να συνοδευτεί από μέτριο ΝΔ ρεύμα (4-5 μποφώρ), δηλαδή αρκετά αισθητό. Το αποτέλεσμα ήταν, χαμηλή νέφωση που σκέπασε όλους τους λοφους από τα 250μ και πάνω και κύματα υγρασίας να φαίνονται καθαρά στις λάμπες του δρόμου και μέσα στο χωριό. Την ίδια στιγμή ο σταθμός έδειχνε Σ.Υ. στο 93-94%. Αυτό το πράγμα το έχω δει μόνο με βοριά, διότι ο ΝΔ άνεμος εδώ λειτουργεί ως καταβάτης (ή έχει τέτοια επίδραση λόγω της γενικότερης γεωγραφιάς Εύβοιας/Αττικής) και σχεδόν πάντα είναι ξηρός. Αυτό το φαινόμενο όπως καταλαβαίνετε, ήταν πολύ παράξενο. :shock:

2. Όλη η Πέμπτη πέρασε με υψισυννεφιές και μεγιστη θερμοκρασία στους 28-29 βαθμούς εδώ στο χωριό, αλλά στις ανατολικές ακτές που τελικά πήγα για το τελευταίο (?) μπάνιο της χρονιάς μέτρησα έως και 30 με το αυτοκίνητο (αξιοπιστο γενικά). Ο αέρας ήταν ζεστός και άρρωστος. Η θάλασσα κρύα. Ο ουρανός καφέ/λευκός, αντανακλούσε στη θάλασσα ένα χρώμα θανάτου. Δεν μου άρεσε όλο αυτό. Εν πάσει περιπτώσει, αφού γύρισα έκανα μια βόλτα στους γύρω αγρούς νοτιοδυτικά του χωριού, απ όπου οι φωτογραφίες στο τέλος του μηνύματος, το ζοφερό σκηνικό κυριαρχούσε, σε συνδυασμό με την εικόνα της φύσης (η οποία εκτός από τον λήθαργο στον οποίο μπαίνει, είναι και κατάξερη ενώ δεν θα έπρεπε....).
Το βράδυ Πέμπτης 16/10 προς Παρασκευή 17/10 ήταν επίσης παράξενο, και εντελώς διαφορετικό ως προς την υγρασία σε σχέση με το προηγούμενο: Παρουσία αισθητού ΝΔ ανέμου, ο αέρας εξω ήταν πολύ ζεστός και η βραδιά πιο θερμή και από καλοκαίρι με τον σταθμό να δείχνει κατά τη 1.00 το βράδυ 26 βαθμούς χωρίς να καταφέρει να πέσει κάτω από τους 24 έως και το ξημέρωμα....

3. Η Παρασκευή δεν διαφοροποιήθηκε. Αρρωστιάρης νοτιοδυτικός, αρρωστιάρης ουρανός, αρρωστιάρικα χρώματα παντού και φυσικά ζέστη η οποία στην ανατολική Εύβοια που βρέθηκα για εκδρομή μπας και ξεφύγω από αυτό το χάλι, ήταν πραγματικά άθλια και μάλιστα χωρίς καθόλου άνεμο (κάτι που έκανε τα πράγματα ακόμη χειρότερα). Λεπτομέρειες για το τί είδα, σε άλλο μήνυμα δυστυχώς μου μαύρισε η ψυχή και στενοχωρήθηκα πολύ (θα εξηγήσω εκεί)...

4. Απόψε συνεχίζεται η τραγωδία με τη διαφορά οτι ο άνεμος έχει μία τάση να γυρίσει σε περισσότερο Δ διευθύνσεις και τις συνθήκες έξω να είναι ελάχιστα πιο "δροσερές" (δηλαδή 24 αντί για το αντίστοιχο 26άρι χθες).

Οι φωτογραφίες της Πέμπτης όπου με απλή επεξεργασία των χρωμάτων απλώς θέλουν να αποτυπώσουν τις συνθήκες γης/ουρανού αλλά και μια δικιά μου κατάσταση, με κύρια συνισταμένη την ηρεμία, όχι βέβαια πάντα σε ευχάριστους τόνους.

Εικόνα

Ανάποδη Άνοιξη ο τίτλος. Το κόκκινο από το σχίνο, το πλέον κλασικό φυτό της μακίας μεσογειακής βλάστησης και στο φόντο ένα χωράφι ανθισμένα λουλούδια, που δεν ξέρω σε ποιό είδος ανήκουν:
Εικόνα

Δειλινό όπου για λίγα λεπτά αυτή η αρρώστια πήρε χρώμα.
Εικόνα

Χαρακτηριστική εικόνα. Στην κορυφή του λόφου, φαίνεται ο ένας εκ των 3 ανεμόμυλων του χωριού:
Εικόνα

Μοναξιά:
Εικόνα

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος, στο να μου πει, τί φυτά είναι αυτά;
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Περαστικά μας....
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Re: Aργυρούπολη, 18 Οκτωβρίου 2014

Δημοσίευσηαπό Maria K » Σάβ 18 Οκτ 2014, 17:50

Επιτέλους επιστρέφει η φθινοπωρινή ατμόσφαιρα. Φυσάει βοριάς και η θερμοκρασία ευχάριστη. Αντίο δυσφορία και πονοκέφαλος! Σημερινά, απογευματινά χρώματα:

Εικόνα
18-10-2014_AigZ by Maria Di, on Flickr
Εικόνα
18-10-2014_Aig1c by Maria Di, on Flickr
Εικόνα
18-10-2014, sunset by Maria Di, on Flickr
Εικόνα
18-10-2014 sunset by Maria Di, on Flickr
Εικόνα
18-10-2014, at sunset by Maria Di, on Flickr
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: Aναφορές Οκτωβρίου 2014

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Σάβ 18 Οκτ 2014, 21:58

Έχει μια σχετικά μεγάλη φωτιά τώρα στη λίμνη Δύστου στην Εύβοια. Σε όλη την Αθήνα βρωμάει καμένο δάσος. Άσχημες αναμνήσεις...
To άρθρο από τοπικό site: http://eviatop.blogspot.gr/2014/10/blog-post_9537.html
Φωτογραφίες από τον Βασίλη Κ. στον Ωρωπό: https://www.flickr.com/photos/128717125@N03
Τώρα από την κάμερα των Λιοσίων:
Εικόνα
Και από την κάμερα του Βύρωνα:
Εικόνα
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Κυρ 19 Οκτ 2014, 19:41

Συνεχίζεται η καλοκαιρία και έτσι δόθηκε η ευκαιρία για μια βόλτα μέχρι το φράγμα της Παπαδιάς και την τεχνητή λίμνη που έχει δημιουργηθεί, κοντά στο χωριό Σκοπός Φλώρινας, στους πρόποδες του Βόρρα (Καϊμακτσαλάν).

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αλλαγή του καιρού την Τετάρτη και ο GίFοS βάλθηκε να μας τρελάνει: :mrgreen:

Εικόνα
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Κυρ 19 Οκτ 2014, 21:58

με το βορια αλλαξε πολυ η κατασταση σημερα στην Αρτα υπεροχη μερα και καθαρη διαυγεια και ορατοτητα οπυ εφτιαχνε την διαθεση
25 βαθμους η μεγιστη το μεσημερι και η υγρασια υποχωρησε στο 39% ενω τωρα εχουμε 17.6 με 62% υγρασια.Για δυο τρεις μερες θα συνεχιστει ετσι ο καιρος για να δουμε θα ερθει η αλλαγη που λενε για την τεταρτη?
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό vits » Δευτ 20 Οκτ 2014, 9:11

Καλημέρα,

τεράστια αλλαγή κι αυτό σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, ούτε μια μέρα. Χαρακτηριστικά το Σάββατο η θερμοκρασία κατόρθωσε και έφτασε τους 30,2C παρακαλώ στα Ανάβρυτα, αλλά από το απόγευμα άρχισε να φυσά ο σωτήριος βοριάς, με αποτέλεσμα η μέγιστη την Κυριακή να ήταν μόλις στους 19,1C!!! Δηλαδή 11 βαθμούς κάτω. Οσο για την ελάχιστη, αυτή ήταν 18,4C το Σάββατο τα ξημερώματα και μόλις 12,7C την Κυριακή, με την ελάχιστη να σημειώνεται το βράδυ της Κυριακής.

Καλή βδομαδα σε όλους

Κ.
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό Corsair » Δευτ 20 Οκτ 2014, 18:14

Καλησπέρα στην Παρέα! Πράγματι, άλλαξε λίγο ο καιρός, έφυγε εκείνο τα πράμα των τελευταίων ημερών, που μας έπνιξε και απέκτησε μιά ...σπιρτάδα
που μόνο ο Βοριάς μπορεί να δώσει!! Σοβαρό κρύο τα πρωινά στην αναστροφική Τανάγρα, αφού φτάσαμε -πέσαμε- στους 9 και λίγο σήμερα!
Και ζέστη το μεσημέρι, που κουβαλάς το μπουφάν στο χέρι!! :lol:
Δεν πτοούμαστε όμως, έχουμε (?) καιρό ακόμα, το μακρύ ελληνικό καλοκαίρι είναι πολύ σκληρό γιά να πεθάνει και γι' αυτό κι εγώ κάνω καμμιά βόλτα
-και κάνα μπανάκι ακόμα- σε κάτι όμορφα μέρη που ανακαλύπτω!
Η ομορφιά του Αιγαίου, σε όλο της το μεγαλείο!
Τσίλαρος Εύβοιας!
Εικόνα

Πετάλη Εύβοιας!
Εικόνα
Στο γνωστό μέρος γιά όλο το ...φωτορεπορτάζ!! :lol:
Και τώρα..?? Τι? Τα κεφάλια μέσα? Γιά να δούμε! Ολα δεκτά!

Αφιέρωση γιά όλες και όλους σας
ACϟDC και For Those About to Rock ζωντανά από το River Plate
[youtubenew]http://youtu.be/PpeUVCQv5YQ[/youtubenew]
Να είστε όλοι πολύ καλά...καλό βράδυ...
ΕικόναΓιώργος Διακάκης
http://www.youtube.com/watch?v=L61pU9TYOrs
Άβαταρ μέλους
Corsair

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Δευτ 20 Οκτ 2014, 20:11

το προηγουμενο βραδυ ειχαμε την πρωτη αρνητικη θερμοκρασια για την σεζον -0.4 στην Βοβουσα Ιωαννινων.
Αρτα η ελαχιστη ηταν 12.9 και η μεγιστη στους 24.3
Πηγα μια βολτα στο Καναλι στην Πρεβεζα και η θαλασσα ηταν λαδι και ερημη

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

image uploading
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τρί 21 Οκτ 2014, 10:52

Σαββατοκυριακο πηγα στους Ζαρακες ,στον Γκικα. Το Σάββατο εκανα το πρωτο μου μπανιο σε μια τελεια παραλια,στο Αλμυριχι.

Εικόνα

Ακριβως οταν βγηκα εξω ,φυσηξε βοριας ,η θάλασσα ριγησε και ο καιρός άλλαξε. Θες η βουτια στα καταγαλανα κρυσταλινα νερα ,θες ο βοριας ,αλλαξαν την διαθεση και την ψυχολογια που το προηγουμενο διαστημα ειχε αποδεκατιστει. Στην Αθηνα τωρα ,ο καιρος εινα δροσερος αν και η ζεστη τσιμπαει λιγακι τα μεσημερια. Αν μη τι αλλο ,δεν ειναι εκεινη η μπιχλα της προηγουμενης βδομαδας!!!
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τρί 21 Οκτ 2014, 17:00

Πράγματι ο καιρός έπαιξε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι και μας άφησε να κάνουμε το τελευταίο "καλοκαιρινό" μπάνιο το Σάββατο και τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφει ο Γιώργος. Βέβαια η διαταραχή που πέρασε ήταν της πλάκας και θύμιζε περισσότερο μελτέμι (αν και με 5 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία σε σχέση με το τί θα συνέβαινε πχ τον Αύγουστο). Συννέφιασε αμέσως μετά, οριακά μέχρι 4/8 και ανάμικτα νέφη alto και cumulus, αλλά κι αυτό κράτησε για λίγο μιας που το απόγευμα είχαν σχεδόν όλα καθαρίσει εκτός από λίγα ξεχασμένα και "σμιλεμένα" από τον άνεμο σύννεφα, τα οποία χάρισαν το ακόλουθο ηλιοβασίλεμα:

Εικόνα

Ο αέρας κράτησε μέχρι και την Κυριακή. Δυστυχώς, το βράδυ του Σαββάτου είχαμε το δυσάρεστο γεγονός της φωτιάς στη λίμνη του Δύστου, το οποίο είναι προφανής εμπρησμός του επισκέπτη, λόγω της εμπάθειάς του προς οποιαδήποτε άλλη λίμνη πέραν της Λυσιμαχείας!! :lol:
Πέρα απ την πλάκα όμως, ήταν όντως εμπρησμός, για λόγους που δεν ξέρω αλλά εκ των αποτελεσμάτων θα μάθουμε στο μέλλον. Το άμεσο αποτέλεσμα είναι οτι απλούστατα κάηκε το σπίτι πολύ σπάνιων ειδών πουλιών και εν γένει ένας υδροβιότοπος ενταγμένος στο δίκτυο natura. Είναι μεγάλη η καταστροφή και κανείς δεν μίλησε γι αυτήν. Ο τοπος αυτός είναι ούτως η άλλως ξεχασμένος...
Η άγνοιά μου με κάνει απλώς να ελπίζω οτι απλώς θα ανακάμψει γρήγορα η περιοχή.

Κατά τα άλλα, τη φωτιά τη μύρισε όλη η Αθήνα λόγω του ΒΒΑ ανέμου. Αυτό αποτελεί απόδειξη του προφανούς: Οι πύλες του χιονιού για την Αθήνα είναι ακριβώς εδώ και η επίσκεψη του Νώε στην περιοχή είχε έναν και μόνο σκοπό: Να γίνουν όλες οι απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να ξεκινήσουν επιτέλους οι βοριάδες και να μην πάψουν μέχρι τη συντέλεια του κόσμου. Αν κρίνουμε από τον καιρό που αναμένεται τις επόμενες ημέρες, μετά την Παρασκευή, νομίζω πως όλη η διαδικασία στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία! :) :)

nNoe έγραψε:Σαββατοκυριακο πηγα στους Ζαρακες ,στον Γκικα. Το Σάββατο εκανα το πρωτο μου μπανιο σε μια τελεια παραλια,στο Αλμυριχι.

Εικόνα

Ακριβως οταν βγηκα εξω ,φυσηξε βοριας ,η θάλασσα ριγησε και ο καιρός άλλαξε. Θες η βουτια στα καταγαλανα κρυσταλινα νερα ,θες ο βοριας ,αλλαξαν την διαθεση και την ψυχολογια που το προηγουμενο διαστημα ειχε αποδεκατιστει. Στην Αθηνα τωρα ,ο καιρος εινα δροσερος αν και η ζεστη τσιμπαει λιγακι τα μεσημερια. Αν μη τι αλλο ,δεν ειναι εκεινη η μπιχλα της προηγουμενης βδομαδας!!!

Κατά τα άλλα, οι επόμενες φωτογραφίες είναι αφιερωμένες κατ'αρχήν στο Γιώργο και στο βρώμικο ξεφόρτιστο κινητό του (να είναι καλά μια πρίζα που βρήκαμε στα βράχια!). Κυριολεκτώ.

Παραλία Αλμυρίχι....(ή αλλιώς, θα μετονομαστεί σε "παραλία Νώε")

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Θαρρώ πως αυτές οι εικόνες θα είναι και οι τελευταίες καλοκαιρινές για το 2014.... ;)
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες