Aναφορές Δεκεμβρίου 2014

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Aναφορές Δεκεμβρίου 2014

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Τετ 31 Δεκ 2014, 10:10

Μπράβο στο Βόλο. Δηλαδή σε άλλες πόλεις της Θεσσαλίας με καλύτερες θερμοκρασίες (τρίκαλα, καρδίτσα) τι έγινε? Θαφτήκανε στο χιόνι δεδομένου ότι δεν ήταν προσήνεμος ο καιρός?

Εδώ στα της Αττικής, έμαθα από συναδέλφους ότι Ελευσίνα τη νύχτα χιόνισε μέχρι θάλασσα και το έπιασε κιόλας. Μετά το γύρισε σε βροχή. Απόλυτο ξενέρωμα, προσθέτω εγώ.

Για σήμερα, δεν τον βλέπω ορεξάτο τον καιρό... Εδώ Ασπρόπυργο ψιχαλίζει ενώ ενίοτε βγαίνει και μία αντηλιά... Άσε που οι θερμοκρασίες έχουν πάρει την ανηφόρα... Ήδη πάνω Πολιτεία, το χιόνι μαθαίνω έχει σουπιάσει για τα καλά και λιώνει με ταχείς ρυθμούς... Μου αρέσει που είχα τάξει στην κόρη μου χιονάνθρωπο και μου έλεγε που θα βρούμε καρότο :) Βρε κάτσε να βρούμε το χιόνι πρώτα και το καρότο το βρίσκουμε. Μάλλον έπρεπε να τον φτιάξω το πρωί πριν φύγω που είχε αρκετό χιονάκι γιατί έτσι όπως πάει μόνο λιμνούλες για τα παπάκια της θα μείνουν μέχρι το απόγευμα...

Τελικά, μου φαίνεται ότι μετά το ορεκτικό, δε θα μας σερβίρουν κυρίως πιάτο...

Δεν πειράζει όμως. Ο χειμώνας μπήκε δυναμικά, θεωρητικά τα καλύτερα είναι μπροστά μας και ας μην ξεχνάμε το περυσινό Greek drama...

Τα λέμε,

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό vits » Τετ 31 Δεκ 2014, 10:28

Καλημέρα,

ο καιρός είναι χειρότερος από χτες... μόνο χιονόνερο με κατά διαστήματα ντου με νιφάδες, ήλιος ευδιάκριτος και είδα ακόμα και σπασίματα μπλε στον ουρανό. Το μόνο που μένει σταθερή αξία ο ισχυρός ΒΑ άνεμος
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό dinos » Τετ 31 Δεκ 2014, 10:32

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!
Βαγγέλη στην Καρδίτσα έχει + 1,5 και 5-10 ποντους, πάλι καλά για δυτικά... Καστανιά μη φανταστείς κάτι πολύ καλύτερο, 15- 20 πόντους στα 850μ. Διόνυσος 20-30 π και τρελό ΒΑ, -0,1β.
Υποτίθεται οτι σήμερα θα αλλάξει θέση το χαμηλό και θα ξαναρίξει χαμηλότερα, είδομεν!
dinos

Δημοσίευσηαπό Μeteoser-K.Hatz » Τετ 31 Δεκ 2014, 10:32

Kαλημέρα από τις Σέρρες με λίγες χιονοψεκάδες μόνο και κρύο τσουχτερό . Στους -1 η θερμοκρασία με τον ασθενή ΒΑ να τα παγώνει όλα .
Ο Βόλος ζει ιστορικό χιονιά και πάλι... ζωγράφισε...
Καλή χρονιά σε όλες και σε όλους έυχομαι με υγεία πάνω απ'ολα και δύναμη . Να είστε καλά !!
Κωστής Χ.
Σέρρες 34μ.

http://meteoserres.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Μeteoser-K.Hatz

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Τετ 31 Δεκ 2014, 10:36

Καλημέρα σας και καλή χρονιά σε όλους εύχομαι!

Να ξεκινήσω πρώτα με τα εντυπωσιακα εκατοστά χιονιού που έχουν πέσει στο Βόλο και στην ευρύτερη περιοχή! Ο Ταξιάρχης στο φβ αναφέρει για την περιοχή 50 πόντους και ακόμα βρίσκονται στα μισά του δρόμου! Πάει για ιστορικά ρεκόρ η περιοχή και μάλλον δίκαια θα πρεπει να ανακηρυχθεί χιονοπρωταθλητής για το 2014, ίσως και για το 2015!!!

Στα Ηπειρώτικα τώρα, Χιονοκάλυψη έχουν όλα τα βουνά μας εδώ από τα 900μ και πάνω ίσως και λίγο χαμηλότερα με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες ενω από σήμερα το πρωι ο έντονος ΒΑ ξυρίζει πραγματικά. Στα Γιάννενα στρωμένο χιόνι δεν έχουμε αλλα εχτές το βράδυ και για καμιά ώρα είχαμε μια ασθενή νιφαδόπτωση. Η ελάχιστη θερμοκρασία στην Ελεούσα σήμερα -2,3οC και ελάχιστο wind chill μέχρι στιγμής -7,1οC με μέγιστη ριπή στα 27Km/hr.

Εικόνα

Εύχομαι σε όλους ό,τι καλύτερο μπορεί να δώσει στον καθένα ξεχωριστά το νέο Έτος!!!
Γερακάρης Γιώργος
Ελεούσα Ιωαννίνων Υψόμ. 540 m

http://users.otenet.gr/~oejhtc/
Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Δημοσίευσηαπό manailog » Τετ 31 Δεκ 2014, 10:44

Και για του λόγου το αληθές σας παραθέτω φώτο από την περιοχή του Άνω Βόλου υψόμετρο περίπου 150 με 200 μέτρα και από το κέντρο του Βόλου
Βόλος κέντρο
Εικόνα
Βόλος κέντρο
Εικόνα
Βόλος οδός Αναλήψεως στο κέντρο του Βόλου
Εικόνα
Άνω Βόλος Πρόποδες Πηλίου περίπου 180 μέτρα
Εικόνα
Άνω Βόλος Πρόποδες Πηλίου περίπου 180 μέτρα
Εικόνα
Βόλος οδός Δημητριάδος παράλληλη της παραλίας του Βόλου. 50 μέτρα από τη θάλασσα
Εικόνα

Το Κιλελέρ , χωριό μεταξύ Βόλου Λάρισας 3 με 5 cm χιόνι. Κάπου εκεί πρέπει να είναι και η Λάρισα. Δεν ξέρω για τις άλλες πόλεις αλλά νομίζω πως ο Βόλος έθετε την καλύτερη υποψηφιότητα.
Γιώργος Μαναϊλόγλου
Κάντζα Παλλήνης Αττική και Βόλος
Meteorama http://www.meteorama.gr
Άβαταρ μέλους
manailog

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Τετ 31 Δεκ 2014, 11:06

Προδωθήκαμε από τις θερμοκρασίες στη Νέα Φιλαδέλφεια (κάτι που φοβόμουν από χθες το μεσημέρι) και έτσι δεν έχω να αναφέρω κάτι αξιόλογο από φαινόμενα.Τα ίδια και για το λεκανοπέδιο γενικά όπου μέσα στη νύχτα οι θερμοκρασίες ανέβηκαν τραγικά.Το κέντρο δεν νομίζω ούτε καν να είδε τουλάχιστον ορατές στο γυμνό μάτι νιφάδες βλέπωντας τις θερμοκρασίες που επικρατούσαν στο κέντρο της Αθήνας.Κρίμα γιατί χάθηκε αρκετός υετός στο λεκανοπέδιο.Μπράβο στον Βόλο πάντως!!
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό stapan » Τετ 31 Δεκ 2014, 11:30

Καλημέρα από το Μάνεση Μεσσηνίας.Κάνει αρκετό κρύο,αλλά δε χιόνισε,κι ευτυχώς για τις ελιές.Στο χωριό της μητέρας μου 7χλμ περίπου από εδώ,χιόνισε όμως,και το έστρωσε στις στέγες,κι εκτός δρόμου.Το δε βουνό "δασά δένδρα" όπως ονομάζεται από τους ντόπιος είναι άσπρο αλλά όχι φυσικά σαν αλπικό!!!Δύο φωτογραφίες που τράβηξα πριν λίγη ώρα που πήγα για να δω το χιόνι.Ίσως να μην είναι πολύ καλή η ποιότητα,η επεξεργασία έγινε σε φορητό που δεν είναι για τέτοιες δουλειές...

Άποψη του χωριού και του χιονισμένου βουνού

Εικόνα

Μια λεπτομέρεια του χωριού

Εικόνα
stapan

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Τετ 31 Δεκ 2014, 11:46

Καταρχάς απίστευτες οι φωτογραφίες στο Βόλο. Επίσης, από μία βόλτα σε web cams έχει ρίξει πολύ καλό χιόνι και Καμμένα Βούρλα και γενικώς το κομμάτι εκείνο της ΒΑ στερεάς, Β Εύβοιας και Μαγνησίας πήρε τη μερίδα του λέοντος. Απίθανες φώτο, ζηλεύουμε λιγάκι, αλλά έτσι είναι αυτά.

Στα της Αττικής, νομίζω ότι όλοι φοβόμασταν το κομμάτι της θερμοκρασίας. Άλλωστε, αν και αυτή η κακοκαιρία ήταν σπάνια για την Αττική, σε χιονοεπελάσεις 8 στις 10 το κρίσιμο θέμα είναι η θερμοκρασία. Μια από τα ίδια λοιπόν... Χθες, η αλήθεια είναι ότι από νωρίς το πρωί είχε πέσει πέραν του αναμενόμενου και αυτό με γέμισε με αισιοδοξία (ήταν από το πρωί κάτω από 2 βαθμούς και χιόνιζε πάνω από Κηφισιά), αλλά μετά κάπου σκάλωσε κι έδειχνε με μικρές αλλαγές του ανέμου να τσιμπάει εύκολα μισό βαθμό. Όσο δεν έκανε περαιτέρω ουσιαστική βουτιά (τελικά ήμουν στο 0,5 βαθμό), και ξέροντας από τους προγνώστες μας πόσο οριακά ήταν το ψύχος στην Αττική, τη φοβόμουν τη δουλειά. Τελικά, μέχρι το πρωί δεν έκανε και καμία σπουδαία άνοδο, περίπου μισό βαθμό τσίμπησε στην περιοχή μου (και πάλι κάτω από 1 βαθμό κελσίου), κάτι όμως που ουσιαστικά με την άνοδο της υγρασίας δε βοήθησε να κατέβουν οι χιονοπτώσεις και οι χιονοστρώσεις πιο χαμηλά. Περιοχές πιο ορεινές (υπερβόρεια) που είχαν ένα ή 2 κλικ πιο κάτω είδαν αξιόλογες χιονοστρώσεις απ ' ο,τι βλέπω στις κάμερες.

Η απογοήτευσή μου έγκειται στη σημερινή μέρα. Θεωρητικά πηγαίναμε για την επιδείνωση, ένα κλικ παρακάτω θερμοκρασία και η πραγματικότητα δείχνει ακριβώς το αντίθετο (βελτίωση συνθηκών, λίγα φαινόμενα και άνοδος θερμοκρασίας). Δεν έχω ιδέα που οφειλεται αυτό, προφανώς κάτι πήγε/πάει στραβά και δεν έχω ιδέα αν κάτι μπορεί να αλλάξει. Προγνώστης δεν είμαι, εμπειρικά όμως δεν το πιστεύω... Κι άλλες φορές υπάρχει πρόσκαιρη βελτίωση πριν από το ντου, αλλά εδώ δεν το βλέπω. Σήμερα μου φαίνεται μια κάπως πιο ...δυσκοίλια ημέρα.

Ευχόμενος η διαίσθησή μου να διαψευσθεί πανηγυρικά, εύχομαι καλή χρονιά σε όλους.

καλό βράδυ,

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό messos80 » Τετ 31 Δεκ 2014, 11:46

Από συνομιλία με συγγενή στον Πτελεό Μαγνησίας (υψομ. 80μ.) το χιόνι είναι μέχρι το γόνατο!!! Αυτά είναι τα καλά του καιρού. Στο Μενίδι όλα όπως ήταν χτες και χειρότερα. Σπασμένος καιρός και ψιλόβροχο, το λεγόμενο χιονόνερο. Καμιά ελπίδα!
Άβαταρ μέλους
messos80

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες