Αναφορές Ιανουαρίου 2015

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2015

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 31 Ιαν 2015, 18:58

Η Αρτα ειχε βροχες αλλα δεν ηταν και τοσο πολυ εντονες για να κανουν ζημια εδω.Πιθανον ο καμπος να ειχε εντονοτερα φαινομενα απο οτι εδω , εβλεπα την δορυφορικη τα ξημερωματα και φαινονταν ενας πυρηνας καταιγιδων που κινουνταν νοτια της Αρτας. Βλεπω στο Κομποτι 82μμ υετος σημερα(δεν θυμα αι να εχω ξαναδει στο κομποτι τετοιο ημερησιο υετο) και η ραγδαιοτητα ηταν ανω των 40mm/h για πανω απο ωρα την στιγμη της καταιγιδας οποτε καταλαβαινεις τι εγινε εκει τα ξημερωμαρα βαλε οτι το εδαφος ηταν κορεσμενο απο το νερο που πεφτει εδω και μερες.

Ο καιρος σημερα στην Αρτα ειχε αρκετη βροχη απο το πρωι αλλα απο τις 3 και μετα σταματησε να βρεχει. Η βροχη που επεσε λιγο μετα τις 4μιση ειχε και λασπη.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό nNoe » Σάβ 31 Ιαν 2015, 21:40

Η 30η Γενάρη 2015 στον κάμπο της Λυσιμαχείας, οπως καταγράφτηκε απο την web cam ,που βρίσκεται εγκατεστημένη στο χωριό. Συννεφια και τοπικές βροχές.Σημαντική ενίσχυση του ΝΔ ανέμου απο το απόγευμα.
[youtubenew]http://youtu.be/P7BKMrNp2UI[/youtubenew]

Αργοτερα ισως αυριο θα δωσω και το σημρινο Time lapse ,με τις συνεχομενες βροχες . Ηλεκτρικα ακουστηκαν στη ευρυτερη περιοχη του Αγρινιου σημερα το πρωι.

Στην Αθηνα αυτος ο καιρος και αυτος ο ανεμος ,ειναι ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ μπορουσε να μας συμβει. Αθλιοτητα,. Τπτ αλλο.Και απογοητευση μεχρι το κοκκαλο απο τον ανεμο του ΤΙΠΟΤΑ
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό nNoe » Σάβ 31 Ιαν 2015, 23:53

31 Γενάρη 2015. Μια συννεφιασμένη βροχερη και ανεμώδης ημέρα στην Λυσιμαχεία και στον Αγρινιώτικο κάμπο.

[youtubenew]http://youtu.be/PqvRd_UejUY[/youtubenew]
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τρί 03 Φεβ 2015, 15:00

Στα του Γενάρη έχω να συμπληρώσω τα εξής:

1. Μία πολύ εντυπωσιακή φωτογραφία υδροστρόβιλου την Τρίτη 27 Ιανουαρίου και ώρα περίπου 2 το μεσημέρι από την Εθνική Οδό Αθηνών - Πατρών στο ύψος της Κακιάς Σκάλας από τον φίλο Χρήστο Πράντζιο:
Εικόνα

2. Το οτι η καταιγίδα της 26ης Ιανουαρίου με πέτυχε στη διαδρομή μου προς Καλλιθέα καθώς και στην ίδια την Καλλιθέα. Το θέαμα των αστραπών ήταν πραγματικά εντυπωσιακό ενώ ήταν εμφανέστατο οτι το σύννεφο έκρυβε τεράστιες ποσότητες χαλαζιού, διότι είχε πρασινίσει σε όλο το βάθος του!
Όλοι οι περαστικοί έκαναν χάζι το φαινόμενο...
Κατά τα άλλα, το φαινόμενο με βρήκε στον 7ο όροφο του Hondos Center επί της Θησέως, όπου υπάρχει καφέ κι εστιατόριο. Το σημείο, το συνιστώ ανεπιφύλακτα εάν ποτέ βρεθείτε από εκεί καθώς προσφέρει θέα σε ένα μεγάλο τμήμα του ορίζοντα σε περίπου 180° από τα ΒΑ - Α - ΝΑ - Ν - ΝΔ.
Όταν λοιπόν η καταιγίδα επεκτάθηκε έως και το κέντρο της Αθήνας, το θέαμα των κεραυνών πάνω από Ακρόπολη - Λυκαβηττό και Φιλοπάππου ήταν μοναδικό.
Δυστυχώς, μες τη βιασύνη μου καθώς έφυγα, δεν πήρα μαζί μου φωτογραφική μηχανή.
Παρ'ολα αυτά δεν έριξε πολύ νερό καθώς μας πέρασε ξώφαλτσα...Γενικά δεν νομίζω οτι επηρεάστηκε μεγάλο τμήμα του λεκανοπεδίου από αυτήν, τουλάχιστον σοβαρά. Οι περισσότεροι, ειδικά προς τα βορειοανατολικά προάστια είδαν απλώς βροχούλα.

3. Το τελείωμα της ψυχρής εισβολής στις 12-13 Ιανουαρίου, έδωσε αυτό το ηλιοβασίλεμα στις 13 του μηνός:
Εικόνα

...σαν να ήθελε να μας προϊδεάσει για τη θερμή και απαράδεκτη συνέχεια, στο δεύτερο μισό του μήνα....
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης