Αναφορές Φεβρουαρίου 2015

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Μικρή ανασκόπηση χιονιά...

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 12 Φεβ 2015, 16:55

Αν και απόλυτα εξαντλημένος από το κρύο, την κούραση και την αϋπνία, πραγματικά αισθάνομαι ευτυχία.
Κλείνω τα μάτια μου και ακόμη βλέπω νιφάδες να πέφτουνε.
Υπερδιέγερση και ταυτόχρονα ρέμβασμα μαζί.
Μόνο το χιόνι με φέρνει σε αυτήν την κατάσταση.

Εκτός αυτού, η λίστα μας ζωντάνεψε, τα βιντεο ειναι πάμπολλα και οι αναφορές συνθέτουν νομίζω ενα πλήρες παζλ για την Αττική!
Μπράβο μας, φίλοι!! Δεν υπάρχει πουθενά τέτοιο υλικό, όχι σε ποσότητα, αλλά σε ποιότητα, καθώς είναι πολύ εύκολο να σχηματίσει κανεις αντιληψη της κατάστασης, απλώς διαβάζοντας τι γράψαμε. Πουθενά αλλού δεν υπάρχει αυτό το "προνόμιο" !

Θα κάνω μια ανασκόπηση της κατάστασης για το κέντρο της Αθήνας και ευρύτερα, για όση αντίληψη έχω:

Η τυπική έναρξη του χιονιά εδώ στα 120μ στους πρόποδες του Λυκαβηττού (Παναθήναια, Νεάπολη Εξαρχείων), ήταν στις 8.30 το πρωί της Τρίτης. Αντιθέτως με άλλες περιοχές του κέντρου, δεν περάσαμε σε διαστήματα χιονόνερου κατά τη διάρκεια των βελτιώσεων του καιρού έως και το μεσημέρι αλλά σε διαστήματα απλών νιφαδοπτώσεων. Φαίνεται πως το κέντρο χωρίστηκε στα δύο για ακόμη μια φορά (ανατολικό - δυτικό) και για αρκετές ώρες, μέχρι να επικρατήσει το χιονι, ένα μεγάλο τμήμα του κέντρου (το δυτικό), καθώς και όλα τα τμήματα του λεκανοπεδίου κάτω από τα 100μ (δηλαδή κατά βάση δυτικά και νότια) πάλευαν με το χιονόβροχο ακόμη και μέχρι τις πρώτες βραδυνές ώρες. Προσωπική μου παρατήρηση από το Σύνταγμα, στις 9 το βράδυ, όπου πέτυχα διάστημα ύφεσης του καιρού και έριχνε ψιλόβροχο προτού έρθουν και πάλι χοντρές υγρές νιφάδες. Μετά το Μέγαρο Μουσικής και βορειότερα, έβλεπες κανονικό χιονι με μεγάλες/μικρές πυκνές νιφάδες. Αυτό με το χιονόβροχο, δεν συνέβαινε πχ σε τμήματα της ανατολικής Αττικής, όπου πχ στο Λάυριο (μπορεί να μας πει ο Διονύσης περισσότερα επ αυτού), έριχνε καθαρό χιονι από τις 9 το πρωί...Ίσως λοιπόν πέρα από τον ίδιο τον παράγοντα του υψομέτρου, (διοτι ούτως ή άλλως κάτω από τα 100μ 'ήταν θερμοκρασιακά οριακή κατάσταση) είχαμε την επιρροή της θερμονησίδας σε όλο της το μεγαλείο. Ως εκ τούτου πχ, η διαφορά μου με τον Νώε, που για αρκετή ώρα είχε χιονόβροχο, ενώ είμαστε στο ιδιο υψόμετρο, ήταν λόγω αυτού του φαινομένου (εγώ απ την άλλη βρίσκομαι κοντά στη νοητή γραμμή των λόφων Λυκαβηττού - Τουρκοβουνίων που μετριάζουν αρκετά την εκπομπή ζέστης από κτιρια, αυτοκίνητα κλπ).

Ήρθε ή ώρα για μερικές φωτογραφίες. Η πρώτη είναι το απόγευμα της Δευτέρας απ τον Λυκαβηττό, την ώρα που το μέτωπο "προσπαθούσε" να περάσει μέσα στην Αττική. Για την ακρίβεια δεν "προσπαθούσε" απλώς όπως είπαμε άρχισε να δημιουργειται το χαμηλό και μέχρι ν αλλαξει θέση, εκ των πραγμάτων δεν μπορούσε να προχωρήσει το ψύχος. Οι πρώτες χιονοκουρτίνες μέχρι χαμηλά στην Πάρνηθα, οι οποίες θα έπρεπε να μεσολαβήσουν τουλάχιστον 16 ώρες ακόμη ώστε να καλύψουν και το μεγαλύτερο τμήμα του λεκανοπεδίου:
Εικόνα

Το σχετικό βίντεο υπάρχει σε αυτό το μήνυμα: viewtopic.php?f=3&t=1101&p=26236#p26236

Αφού ανέφερα τα συμβάντα του πρωινού της Τρίτης, σαν μια σύνοψη για το κέντρο, θα πρέπει να αναφέρω πως, από τις 4 το απόγευμα και έπειτα περάσαμε σε όλο και διαρκέστερα ξεσπάσματα χιονόπτωσης καταλήγοντας μετά τις 5-6 το απόγευμα σε μονιμη χιονοπτωση πλέον με αρκετά παρατεταμένες εξάρσεις. Ήταν η ώρα που κάναμε μια βόλτα με το αυτοκίνητο με τον Γιώργη. Αυτό που παρατήρησα είναι οτι ανεξαρτήτως περιοχής, η χιονόστρωση εκείνες τις ώρες και για το μεγαλύτερο διάστημα της νύχτας, ξεκινούσε περιπου από τα 180-200μ (πχ στον Λυκαβηττό, από τα χαμηλά του Αμαρουσίου, στα ψηλά της Καισαριανής, της Ηλιούπολης κλπ). Για μένα, ήταν το απολαυστικότερο χιόνι της κακοκαιρίας αυτό διοτι έιχε τη διάρκεια, που τόσο λείπει πολλές φορές απ την Αθήνα.

Γύρω στις 7 το βράδυ της Τρίτης διασταύρωση Ευλπίδων και Μυστοξύδη, στα δικαστήρια:
Εικόνα

και αυτή:
Εικόνα

Στα 200μ του Λυκαβηττού, στο parking κατά τις 8 το βράδυ.
Εικόνα

Εικόνα

Το χιόνι, αντιθέτως με ό,τι συνήθως συμβαίνει εξασθένησε μέσα στο βράδυ. Ωστόσο, είχαμε ένα καλό ξέσπασμα μεταξύ 12-1 το βράδυ, το οποιο δεν κράτησε πολύ όμως. Το βράδυ, παρατήρησα αστραπές στα δυτικά, όπου ο καιρός ήταν αρκετά φορτωμένος.

Προς τα ξημερώματα, αν κατάλαβα καλά ο καιρός έκλεισε και πάλι και ξεκίνησε να ψιλοχιονίζει. Καθώς είχε πέσει λιγο ακόμη η θερμοκρασία κατάφερα και το έπιασε σε κάποιες επιφάνειες ενώ περίπου στις 9 με 9.30 το πρωί της Τετάρτης, έγινε το φοβερό ξέσπασμα, για το οποιο ολοι μιλήσατε δίνοντας ακαριαία χιονόστρωση 1-2 εκατοστών σχεδόν παντού στο κέντρο, αλλά αυτή η ένταση δεν διατηρήθηκε πολύ και στη συνέχεια μέχρι τις 10.30 χιονιζε με φθίνουσα δυναμική...

Το ξέσπασμα έδωσε αυτές τις εικόνες από το μπαλκόνι μου. Ήταν τοσο σύντομο που δεν προλαβα να φτιάξω εναν καφέ να πιω και να κανω μια βολτα μετά...Όλα είχαν τελειώσει....

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μετά από λίγο ο Λυκαβηττός από το ιδιο σημείο της προηγούμενης φωτογραφίας:
Εικόνα

Το μεσημέρι γενικότερα είχε βγάλει ήλιο και χαζοχιόνιζε, με λιγα κάπως μέτρια ξεσπάσματα στα κλεισίματα. Πολύ πιο φορτωμένος ο καιρός στα βόρεια και κυριως βορειοδυτικά, φαινόταν μια μόνιμη χιονοκουρτίνα. Η χιονόστρωση είχε διατηρηθεί σε κάποιες σκιερές επιφάνειες έως και αργά το μεσημέρι:
Εικόνα

...ενώ το Ποικίλο είχε αυτήν την εικόνα:
Εικόνα

Το βράδυ της Τετάρτης, βρέθηκα Ηλιούπολη καθώς ο καιρός έκλεισε ξανά. Χιονιζε κατά διαστήματα από τις 8 μέχρι τις 9.30 περίπου, ίσως και λιγο πιο μετά. Το ιδιο παρατήρησα και στο ανατολικό κομμάτι του κέντρου. Είχε ενεργοποιηθει το "ανατολικό τόξο" του λεκανοπεδίου.

Το αποχαιρετιστήριο χιονι σημειώθηκε τα ξημερώματα σήμερα κατά τις 2 με 2.30. Ένα μικρό "ντου" του καιρού σε βόρεια/ανατολικά κατάφερε και έδωσε μισής ώρας νιφαδόπτωση και εδώ στη Νεάπολη...Έκτοτε, δεν παίρνω ορκο οτι δεν εχουν πέσει ξεχασμένες νιφάδες, αλλά σίγουρα δεν υπήρχε περίπτωση σήμερα να κάθομαι να χαζεύω για κάτι τέτοιο....

Όσο για σήμερα, είναι μια χειμωνιάτικη παγερή μέρα, αλλά με χοντρό ωραίο κρύο. Στα πολλά θετικά της, το γεγονός οτι έχουμε συννεφιά πάνω από 4/8 και σε κάποιες φάσεις 8/8, γλιτώσαμε δηλαδή αυτήν τη καταθλιπτική ηλιοφάνεια μετά από κάποιον χιονιά που με κάνει να θέλω να εξαφανιστώ από προσώπου γης. Τη γλιτώσαμε, είναι μεγάλο πράγμα αυτό παιδιά...
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Re: Αναφορές Φεβρουαρίου 2015

Δημοσίευσηαπό billenios » Πέμ 12 Φεβ 2015, 17:06

Δηλώνω ικανοποιημένος. :) Μετά τους τόσο απογοητευτικούς για την Αττική χειμώνες των τελευταίων αρκετών ετών είχαμε δύο χιονιάδες καλούς που στα Φώτα και στην εβδομάδα της Τσικνοπέμπτης μας έδωσαν όμορφες εικόνες στρωσίματος πολύ κοντά στο κέντρο, πασπάλισμα στα κεντρικά και αξιόλογες χιονοπτώσεις μέχρι τα πολύ νότια.

Απο την Τρίτη τα ξημερώματα μέχρι τις 12.00 το μεσημέρι της Τετάρτης μας χιόνιζε πολύ (και) στην Άνω Ηλιούπολη. Άλλοτε περισσότερο άλλοτε λιγότερο και απο τις 17.30 το απόγευμα της Τρίτης μέχρι την Τετάρτη όσο το άφησε ο ήλιος είχαμε στρωμένο στις γνωστές επιφάνειες και παροδικά πάνω στην τελευταία έξαρση το έπιασε και στον δρόμο - απο το 2008 είχα να το δω αυτό έστω και για λίγη ώρα. Και απο το απόγευμα κατά περιόδους έριχνε κάτι ψιλά. Σήμερα γύρισα Κουκάκι(το έχω δίπορτο :P ) με βαριά συννεφιά όλη μέρα και κρύο, κρύο, κρύο. Δεν μπορούσε και χθες να έχει τόση συννεφιά να κρατήσουν λίγο παραπάνω τα στρωμένα?

Δύο φωτογραφίες κι απο εμένα λοιπόν...Τετάρτη νωρίς το πρωί στην Άνω Ηλιούπολη...
Εικόνα

Και λίγο αργότερα 09.00 με 10.00 το πρωί την ώρα της μεγάλης έξαρσης! Μαγεία...
Εικόνα

υγ1...Την Τρίτη τη νύχτα βγήκα βόλτα στην Άνω Ηλιούπολη με τα πόδια γύρω στη 01.00 τη νύχτα και με έπιασε μια βαρβάτη στούπα στο δρόμο και το κατευχαριστήθηκα. Είχε και απόλυτη ησυχία εκείνη την ώρα, ούτε κόσμος, ούτε τίποτα και το απόλαυσα τόσο πολύ. :D

υγ2...Μακάρι να γίνει τριλογία μέχρι το Μάρτιο. Ποιος ξέρει? Και να μην γίνει, δεν πειράζει τουλάχιστον είδαμε επιτέλους ένα χειμώνα ουσιαστικό στην Αθήνα. ΜΑΚΑΡΙ να ακολουθήσουν και οι επόμενοι! :) :) :)
Άβαταρ μέλους
billenios

Re: Μικρή ανασκόπηση χιονιά...

Δημοσίευσηαπό christosz » Πέμ 12 Φεβ 2015, 17:11

Nick Gkikas έγραψε:
Η τυπική έναρξη του χιονιά εδώ στα 120μ στους πρόποδες του Λυκαβηττού (Παναθήναια, Νεάπολη Εξαρχείων), ήταν στις 8.30 το πρωί της Τρίτης. Αντιθέτως με άλλες περιοχές του κέντρου, δεν περάσαμε σε διαστήματα χιονόνερου κατά τη διάρκεια των βελτιώσεων του καιρού έως και το μεσημέρι αλλά σε διαστήματα απλών νιφαδοπτώσεων. Φαίνεται πως το κέντρο χωρίστηκε στα δύο για ακόμη μια φορά (ανατολικό - δυτικό) και για αρκετές ώρες, μέχρι να επικρατήσει το χιονι, ένα μεγάλο τμήμα του κέντρου (το δυτικό), καθώς και όλα τα τμήματα του λεκανοπεδίου κάτω από τα 100μ (δηλαδή κατά βάση δυτικά και νότια) πάλευαν με το χιονόβροχο ακόμη και μέχρι τις πρώτες βραδυνές ώρες. Προσωπική μου παρατήρηση από το Σύνταγμα, στις 9 το βράδυ, όπου πέτυχα διάστημα ύφεσης του καιρού και έριχνε ψιλόβροχο προτού έρθουν και πάλι χοντρές υγρές νιφάδες. Μετά το Μέγαρο Μουσικής και βορειότερα, έβλεπες κανονικό χιονι με μεγάλες/μικρές πυκνές νιφάδες. Αυτό με το χιονόβροχο, δεν συνέβαινε πχ σε τμήματα της ανατολικής Αττικής, όπου πχ στο Λάυριο (μπορεί να μας πει ο Διονύσης περισσότερα επ αυτού), έριχνε καθαρό χιονι από τις 9 το πρωί...Ίσως λοιπόν πέρα από τον ίδιο τον παράγοντα του υψομέτρου, (διοτι ούτως ή άλλως κάτω από τα 100μ 'ήταν θερμοκρασιακά οριακή κατάσταση) είχαμε την επιρροή της θερμονησίδας σε όλο της το μεγαλείο. Ως εκ τούτου πχ, η διαφορά μου με τον Νώε, που για αρκετή ώρα είχε χιονόβροχο, ενώ είμαστε στο ιδιο υψόμετρο, ήταν λόγω αυτού του φαινομένου (εγώ απ την άλλη βρίσκομαι κοντά στη νοητή γραμμή των λόφων Λυκαβηττού - Τουρκοβουνίων που μετριάζουν αρκετά την εκπομπή ζέστης από κτιρια, αυτοκίνητα κλπ).

Να πω και εγώ οτι εδω στους Αγίους Αναργύρους το γύρισε σε χιονι σε εξάρσεις μετά τις 10:30 το πρωί της Τρίτης. Μετα απο ενα άνοιγμα το μεσημέρι στις 14:30 περιπου ξανά έκλεισε ο καιρός και άρχισε κατευθείαν με χιόνι παρά τους 4,5οC που ειχε φτασει η θερμοκρασία (το πρωι είχε 3 περιπου).
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό billenios » Πέμ 12 Φεβ 2015, 17:16

Nick Gkikas έγραψε:Αν και απόλυτα εξαντλημένος από το κρύο, την κούραση και την αϋπνία, πραγματικά αισθάνομαι ευτυχία.
Κλείνω τα μάτια μου και ακόμη βλέπω νιφάδες να πέφτουνε.
Υπερδιέγερση και ταυτόχρονα ρέμβασμα μαζί.
Μόνο το χιόνι με φέρνει σε αυτήν την κατάσταση.

Θεέ πόσο αλήθεια. Στην ίδια κατάσταση. Έριξα σταγόνες στα μάτια μόλις γιατι με φαγουρίζουν. Τι φταίνε κι αυτά τα καημένα με τα μαρτύρια που τα υποβάλλω. :lol:

Ευχαριστούμε για το υλικό(α ρε ο Λυκαβηττός!) και φυσικά για τις προβλέψεις. :)
Άβαταρ μέλους
billenios

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Πέμ 12 Φεβ 2015, 18:03

Κλείνω με την κακοκαιρία που επηρέασε και την περιοχή μου με μια συνοπτική αναφορά του προηγούμενου διημέρου με χθεσινές (11/2) φωτο και βίντεο φίλων που ήδη έχω δώσει στη λίστα, καθώς και λίγες φωτο και βίντεάκι δικό μου προχθεσινά (10/2) που τραβήχθηκαν υπό δύσκολες συνθήκες.
Ήταν ωραία! :D
Και κάτι μου λέει ότι ο φετινός χειμών έχει να δώσει ακόμη πράγματα! ;)

http://meteojohn71.blogspot.gr/2015/02/blog-post.html
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Πέμ 12 Φεβ 2015, 19:55

MeteoRio_nek έγραψε:Ρίο... πρωινές ώρες 8.2.2015

...ένας ουρανός χαλάζι..!

Εικόνα
... ένας ουρανός...χαλάζι!
by meteorio_nek, on Flickr

Καταθέτω στην κοινότητα ένα από τα δύο βίντεο που αφορούν το καιρικό διάστημα 8-10.2.2015...

Παραμονή της καθόδου ψυχρών αερίων μαζών πολικής προέλευσης στη χώρα μας, ο καιρός βορειοδυτικού ρεύματος έφερε βροχοπτώσεις και χαλάζι στην ευρύτερη περιοχή του Ρίου. Η θερμοκρασία σε πτώση...
Στο video καταγράφονται σε γρήγορη κίνηση τα νέφη και οι χαλαζοκουρτίνες που κατέρρεαν στην απέναντι ακτή της Αιτωλοακαρνανίας μέχρι τη δύση της μέρας!

[youtubenew]http://youtu.be/dHMzIXNlY1g[/youtubenew]

Καλή Τσικνοπέμπτη!!!!

ΥΓ.. .ένα μεγάλο Μπράβο για το υλικό που ανεβάσατε στην κοινότητά μας!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Πέμ 12 Φεβ 2015, 23:51

Nick Gkikas έγραψε: 9 με 9.30 το πρωί της Τετάρτης, έγινε το φοβερό ξέσπασμα, για το οποιο ολοι μιλήσατε δίνοντας ακαριαία χιονόστρωση 1-2 εκατοστών σχεδόν παντού στο κέντρο, αλλά αυτή η ένταση δεν διατηρήθηκε πολύ και στη συνέχεια μέχρι τις 10.30 χιονιζε με φθίνουσα δυναμική...

Kαλησπέρα σε όλους.Απλά για ιστορικούς λόγους και για μελλοντική αναφορά να τονίσουμε πως στο κέντρο είχε μερική χιονόστρωση και αφορούσε σε όλες τις περιπτώσεις εύκολες επιφάνειες (γρασίδια,αμάξια,δέντρα,τέντες κτλ) , η οποία εκφυλίστηκε δυστυχώς μέσα σε 30 λεπτά όπως το είδα.Σε καμία περιοχή του κέντρου δυστυχώς δεν παρατηρήθηκε ολική χιονόστρωση ,δλδ και στους δρόμους.Νομίζω κυρίως λόγω θετικών θερμοκρασιών,υψηλών υγρασιών,μικρής διάρκειας της έξαρσης κοκ

Αυτή τη στιγμή στους 6.2 βαθμοί στη Νέα Φιλαδέλφεια σύμφωνα με τον σταθμό μου και απλά περιμένουμε από αύριο την σταδιακή αύξηση των θερμοκρασιών σε όλο το λεκανοπέδιο.Καλή συνέχεια σε όλους.
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Παρ 13 Φεβ 2015, 9:30

Καλημέρα,

έχοντας περάσει η κακοκαιρία (παρεμπιπτόντως, χθες, εξαφανίστηκαν μέσα σε 10 ώρες το 95% των χιονιών) κι έχοντας συζητήσει με φίλους στην περιοχή μου, άσχετους με τον καιρό, πλεόν νομίζω ότι μπορώ να κάνω μια πιο αντικειμενική (όσο γίνεται αυτό) αποτίμηση του χιονιά.

1) Καταρχάς, η χιονόστρωση από Ρέα και πάνω (δηλ από 400-450 μέτρα υψόμετρο) ήταν κάτι παραπάνω από αξιόλογη και με τεράστιες διαφορές με πιο χαμηλά υψόεμετρα των βορείων προαστίων, κάτι που δεν είναι και ασύνηθες.
2) Το χιόνι κατάφερε να φθάσει και σε μηδενικά υψόμετρα εύκολα κι άφθονα. Αυτό από μόνο του κάνει την κακοκαιρία αυτή την πιο δυνατή του φετινού χειμώνα.
3) Δυτικές περιοχές του λεκανοπεδίου είδαν καλό χιόνι για τα δεδομένα τους. Οι περιοχές στην Πάρνηθα είχαν καλύτερες χιονοστρώσεις από τις αντίστοιχες της Πεντέλης, πάντα συγκρίνοντας ίδια υψόμετρα κι εξαιρουμένου του Διονύσου που είναι μια κατηγορία από μόνη της. Η Κηφισιά (300 μέτρα) δεν είχε περισσότερη χιονόστρωση απ' ό,τι τα ψηλά σημεία των Άνω Λιοσίων (κοντά στα 250μ).
4) Στην περιοχή μου (Πολιτεία 360μ), το χιόνι που έπεφτε κατά περιόδους ήταν εντυπωσιακό. Όμως, τα διαλλείματα ήταν τεράστια, οι ώρες δεν έκατσαν τόσο καλά και λόγω αυτών των δύο (το κύριο πρόβλημα ήταν η μη διάρκεια, οι ώρες είναι δευτερεύον πρόβλημα, έχει στρώσει φανταστικά και μεσημεριάτικα), παρά τις καλές θερμοκρασίες (αρνητικές) η χιονόστρωση υπήρξε μεν καλή όχι κάτι εντυπωσιακό. Ήταν καλύτερη από τον χιονιά της Πρωτοχρονιάς, καλύτερη από την 1η ημέρα των Φώτων, περισσότερη από την 2η ημέρα αλλά χειρότερη ποιοτικά (τότε το χιόνι είχε παγώσει και υπήρχε πρόβλημα στην οδήγηση) και λιγότερη από την 3η ημέρα (τότε είχε χιονίσει καλά και συνεχόμενα για 4-5 ώρες κάτι που ποτέ δεν έγινε τώρα). Επίσης, το πόσο γρήγορα εξαφανίστηκε το χιόνι, σε αντίθεση με τα Φώτα, είναι εντυπωσιακό επίσης.
5) Για την περιοχή μου αποκλειστικά και μόνον, το πρόσημο είναι θετικό, αλλά η αλήθεια είναι ότι ρεαλιστικά περίμενα κάτι καλύτερο. Θεωρώ ότι ότι οι προδιαγραφές ήταν σαφώς για ανώτερα πράγματα από τους προηγούμενους χιονιάδες, φάνηκε κάτι τέτοιο και από το πόσο πυκνά χιόνιζε τα λίγα διαστήματα που αποφάσισε να γίνει αυτό ενώ, συνήθως όταν το χιόνι φθάνει τόσο άνετα κέντρο, πόσο μάλλον θάλασσα, από Μαρούσι και πάνω πέφτει θάψιμο. Τέτοιου είδους χιονόστρωση συνήθως έχουμε όταν το χιόνι φθάνει οριακά περιφερειακά της πόλης (π.χ. Χαλάνδρι).
6) Μιλώντας με φίλους μου στην περιοχή, άσχετους με τον καιρό, και ξέροντας την πόρωσή μου με το χιόνι, μου είπαν ότι καλό χιονάκι έπεσε, αλλά μην το κάνουμε και θέμα, ένα συνηθισμένο γεγονός είναι για την περιοχή όχι κάτι αξιοσημείωτο. Νομίζω ότι αυτή είναι η αλήθεια, ένα χιόνι τέτοιου βεληνεκούς συνήθως το βλέπουν τα βόρεια προάστια, άρα το θέμα είναι ότι αυτή η κακοκαιρία, παρότι είχε δυνατότητες για κάτι περισσότερο (ίσως όχι ιστορικό, αλλά κάτι πιο δυναμικό από το σύνηθες) δεν κατάφερε να δώσει το κάτι παραπάνω (πάντα μιλώντας για την περιοχή μου, πιθανώς κάποιος φίλος από τη Νέα Σμύρνη ή την Πετρούπολη ή την Μάνδρα να πει κάτι άλλο)

Τέλος πάντων, όλα καλά και συνεχίζουμε δυνατά. Μακάρι να ζέσταινε λίγο ο καιρός για λίγες μέρες, κούρασε λίγο το κρύο, αλλά φαίνεται ότι ο Φεβρουάριος έχει όρεξη...

Καλημέρα,

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό Akis_Meteo » Παρ 13 Φεβ 2015, 10:50

Μετά λοιπόν από μέρες, να ηρεμήσουμε και να δούμε όλα τα στοιχεία...
Εδώ οι φωτογραφίες από το εξοχικό μου στο Αλεποχώρι, το Μεγάλο Πέυκο και φυσικά τον Πειραιά.

Χιονοθύελλα στο Αλεποχώρι
[youtubenew]http://youtu.be/duBaW5YJqR0[/youtubenew]

H σφοδρή χιονόπτωση στο Μεγάλο Πέυκο, στην επιστροφή
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

[youtubenew]http://youtu.be/TP57-Nxiftw[/youtubenew]

Το είδαμε δυνατά και με λίγη περισσότερη διάρκεια και στον Πειραιά. Με κύμματα από το απόγευμα της Τρίτης ως το πρωί της Τετάρτης
Εικόνα
Akis_Meteo

Δημοσίευσηαπό teddyk » Παρ 13 Φεβ 2015, 10:55

Πολύ όμορφες φωτό και βίντεο παιδιά!!
Ευχαριστούμε!!

Τεο
[b][i][color=#0000BF]Ted Kalyvas-Derdemezis[/color]
[/i][/b][color=#0000FF]Athens-Kifissia-290m[/color]

[i][color=#FF0040]http://www.cyclogenesis.gr/kifissia , http://weatherace.blogspot.com/[/color][/i]
Άβαταρ μέλους
teddyk

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες