Αναφορές Απριλίου 2015

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Απριλίου 2015

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Πέμ 09 Απρ 2015, 7:18

Ισχυρό χιονόνερο Καισαριανή με 4 βαθμούς! Όταν λέμε δίνει πόνο το εννοούμε! Ο Υμηττός χάθηκε ως τα 300-400 μέτρα σε χρόνο Dt!!! Εφυγα από Ταύρο στις 7 και κάτι, είδα ελάχιστη 4,9οC και 3mm από κάτι μπόρες τα ξημερώματα. Ο Υμηττός είζε καθαρίσει εντελώς και είδα στρωμένο χιόνι ως τα 700μ.
Φευγω για το χωριό μου, Κολλίνες Αρκαδίας. Ελπίζω να φτάσω και να μην κολλήσουμε στο χιόνι στο δάσος που περνάει ο δρόμος γιατί έχει υψόμετρο έως 1150μ.
EDIT: 2 ΔΥΝΑΤΕΣ ΒΡΟΝΤΕΣ! Αυτά είναι!!! Νομίζω άκουσα άλλες 2 πιο σιγανές.
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό vits » Πέμ 09 Απρ 2015, 7:33

Τι ζούμε Απριλιάτικα;

Καταιγίδα με 2,5 βαθμούς και βροχή! Λίγο θέλει να το γυρίσει σε χιόνι! Η κάμερα στο Διόνυσο βλέπω να έχει κάτι σαν λιωμένο χιόνι. 10,3mm από τα ξημερώματα και συνεχίζει!
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Πέμ 09 Απρ 2015, 7:55

Καλημέρα μετά από πολύ καιρό,

νομίζω ότι είχα να γράψω από τον τελευταίο χιονιά του Φεβρουαρίου. Περίμενα τον επόμενο...

Πλάκα πλάκα, από τα πιο εντυπωσιακά καιρικά πράγματα που έχω ζήσει είναι το σημερινό... Χιόνιζε προ ολίγου και πυκνά μάλιστα στην Πλ. Πολιτείας. Στα πάνω σπίτια έχει πιάσει και πασπάλισμα απριλιάτικα... Βασικά από τα 400 μέτρα στην Πεντέλη και πάνω το έχει στρώσει... Και χιονίζει από τα 300-350 μέτρα και πάνω. Απίστευτό με -3 στα 850. Αν γινόταν αυτό το πράγμα Γενάρη, τι θα συνέβαινε δηλαδή?

Προσωπικά θυμάμαι μία ακόμη φορά χιόνι απριλιάτικο. Πρέπει να ήταν κάπου το 1997 νομίζω, μπορεί να κάνω και λάθος. Τότε μάλιστα το είχε στρώσει κιόλας το πρωί για λίγες ώρες.

Πάντως σε διάφορες άλλες περιοχές έχει ρίξει χιόνι που δεν έριξε μέσα στο χειμώνα. Ταύγετο, Αρκαδία, Καλάβρυτα έριξε ποσότητα που νομίζω δεν είχε πέσει μέσα στο χειμώνα...

Από αύριο άνοιξη όμως, τα κεφάλια μέσα...

Πάντως, ο φετινός χειμώνας νομίζω ότι καταγράφεται ως ιστορικός. Όχι για το ότι έκανε κάποιο συμβάν ιστορικό, όσο για τη μακρά διάρκειά του και τη δυναμική του.

Καλημέρα και καλό Πάσχα,

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό nNoe » Πέμ 09 Απρ 2015, 8:48

Μια προσφορα της Ανοιξης και η σημερινη βροχη μαζι με καταιγιδα στην Αθηνα.Σπανιο το γεγονος να εχει καταιγιδα με μολις 6c.

Συντομο βίντεο με δυο μπουμπουνητά σημερα το πρωί

*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Re: Αργυρούπολη, 9 Απριλίου 2015

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 09 Απρ 2015, 9:56

Μεγάλη Τετάρτη και χιόνι! Ναι, χιόνι! Εννοώ ότι το ψιλόβροχο στα 120μ υψόμετρο στην Αργυρούπολη, λίγο μακρύτερα (λιγότερο από χιλιόμετρο) και λίγο ψηλότερα (στα 250-300 ?) στις πλαγιές του νότιου Υμηττού είναι χιόνι και έγινε αντιληπτό από τα λευκά μπαλώματα που υπάρχουν στο έδαφος. Έχει βέβαια ξανασυμβεί απριλιάτικο χιόνιο στην Αθήνα (1997) και αντίστοιχο χειμωνιάτικο κρύο αλλά δεν το έχω συνδυάσει στη μνήμη μου με Μεγάλη Εβδομάδα. Μπορεί να έχει ξανασυμβεί, δεν το έχω ψάξει.
Χιόνι λοιπόν και ψιλόβροχο και σύννεφα αστάθειας και χειμωνιάτικα στρωματόμορφα σύννεφα και ήλιος και, όπως αναφέρατε, ΚΑΙ καταιγίδα (δεν έγινε αντιληπτή εδώ)! Από όλα τα καλά! Μαζί με αυτά και ο παγωμένος χειμωνιάτικος βοριάς! Αξιομνημόνευτη αρχή άνοιξης!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: Αργυρούπολη, 9 Απριλίου 2015

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 09 Απρ 2015, 9:57

Μεγάλη Τετάρτη και χιόνι! Ναι, χιόνι! Εννοώ ότι το ψιλόβροχο στα 120μ υψόμετρο στην Αργυρούπολη, λίγο μακρύτερα (λιγότερο από χιλιόμετρο) και λίγο ψηλότερα (στα 250-300 ?) στις πλαγιές του νότιου Υμηττού είναι χιόνι και έγινε αντιληπτό από τα λευκά μπαλώματα που υπάρχουν στο έδαφος. Έχει βέβαια ξανασυμβεί απριλιάτικο χιόνι στην Αθήνα (1997) και αντίστοιχο χειμωνιάτικο κρύο αλλά δεν το έχω συνδυάσει στη μνήμη μου με Μεγάλη Εβδομάδα. Μπορεί να έχει ξανασυμβεί, δεν το έχω ψάξει.
Χιόνι λοιπόν και ψιλόβροχο και σύννεφα αστάθειας και χειμωνιάτικα στρωματόμορφα σύννεφα και ήλιος και, όπως αναφέρατε, ΚΑΙ καταιγίδα (δεν έγινε αντιληπτή εδώ)! Από όλα τα καλά! Μαζί με αυτά και ο παγωμένος χειμωνιάτικος βοριάς! Αξιομνημόνευτη αρχή άνοιξης!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό panos_doctor » Πέμ 09 Απρ 2015, 10:07

Ναι Μαρια ετσι ειναι !! Το πρωι στις 08:00 βγαινοντας να παω στη δουλεια απο Ανω Βουλα, εσκαγαν τεραστιες λιωμενες νιφαδες στο παρμπριζ !!!! Περιπου 4εκ διαμετρο. Νομιζα οτι καποιος μου κανει πλακα....Η θερμοκρασια στους 4 βαθμους. Μολις εστριψα απο Βαρη-Κορωπι ειδα τον Υμηττο να εχει στρωμενο χιονο ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ.....τοτε καταλαβα οτι δεν ονειρευομαι.....δεν ξερω πως τον επιασε ετσι τον Υμηττο αυτη τη φορα αλλα ηταν απολαυση να βλεπεις τετοιο φαινομενο 9 Απριλιου !!! Εν τω μεταξυ, η Πεντελη ηταν χιονισμενη απο τα ιδια ακριβως υψομετρα και πανω κατι που ειναι ΠΟΛΥ σπανιο. Οταν ο Υμηττος εχει χιονι μεχρι τη μεση, η Πεντελη ειναι κουραμπιες......Προφανως στο πρωινο ΕΝΤΟΝΟ ΝΤΟΥ που εκανε στα νοτια το καταφερε αυτο....Θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ με το φιλο το Βαγγελη πιο πανω οτι αυτος ο Χειμωνας ηταν πραγματικα ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΣ!!
Επισης αξιζει να αναφερθει και η ποσοτητα χιονιου που διατηρουν ακομα τα βουνα ανα την Ελλαδα. Το καιμακτσαλαν εχει πανω απο 4 μετρα χιονι. Η Βασιλιτσα 2.5 μετρα στα ψηλα. Ο παρνασσος ΠΝΙΓΗΚΕ στην κυριολεξια τις τελευταιες ημερες. Το πηλιο ανοιξε παλι για σκι! Ο Ολυμπος.....τι να πεις γι αυτο το βουνο....πρεπει να εχει μαζεψει τα αντερα του σε χιονι !!!! Πιστευω οτι η καμερα φετος απο τα 2.650 θα μας χαριζει ασπρες εικονες για πολυυυυ καιρο ακομα!!!!
Χρονια Πολλα σε ολους!

Πανος
panos_doctor

Δημοσίευσηαπό vits » Πέμ 09 Απρ 2015, 12:45

Η Πεντέλη μας τώρα που καθάρισε (λίγο) από τα σύννεφα. Πιο πρωί τα χιόνια ήταν λίγο πιο χαμηλά

Εικόνα
Εικόνα

Και λίγο από Πάρνηθα

Εικόνα

Στις 9 το πρωί η θερμοκρασία ήταν στους 2,5C και το σημείο δρόσου στους 0,8C. Ελάχιστη θερμοκρασία 2.3°C στις 7:56, με σημείο δρόσου 0,5C, πράγμα που στάνταρ θα σήμαινε και νιφάδες μέσα στο νερό εκείνη την ώρα ταυτόχρονα με τις αστραπές. Χιονονεροκαταιγίδα δηλαδή! :-p
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό thomas » Πέμ 09 Απρ 2015, 19:10

9-4-2015 Πάρνηθα ... μ' έχει κουράσει , πότε θα σταματήσει... άντε και του χρόνου ....
https://www.flickr.com/photos/56957663@N08/
Εικόνα
ΕικόναΕικόνα
Nature is a book that is always open, and it is the wind that turns the pages.
Άνω Λιόσια
Μεσοχώρια Κάμερα
Φωτογραφίες
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
thomas

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Πέμ 09 Απρ 2015, 21:12

Καλησπέρα και πάλι,

η σημερινή υπέροχη έκπληξη ολοκληρώθηκε με μία μεσημεριανή επίσκεψη στην Πεντέλη για να πάρω την τελευταία για φέτος γεύση χιονιού.
Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως. Το πρωί στις 6:30 βλέποντας την Πεντέλη ήταν κάτασκπρη από τα 500 μέτρα περίπου. Ουσιαστικά το πασπαλισματάκι ξεκινούσε στην πλαγιά πίσω από τα σπίτια της Πολιτείας. Νομίζω ότι μπορεί να είχε χιονίσει και μέσα στη νύχτα στην Πολιτεία γιατί στο τζάμι του αυτοκινήτου είχε μια ελάχιστη κρούστα υγρή πάνω στους υαλοκαθαριστήρες. Πάντως, γύρω στις 7:30 το γύρισε πρόσκαιρα (όχι για πάνω από μισή ώρα) σε καθαρή χιονόπτωση και στην πλατεία στα 360 μέτρα με τη θερμοκρασία να πέφτει στους +1,5 . Ήταν πολύ πυκνή υγρή χιονόστρωση κι έκανε ένα πολύ προσωρινό πασπάλισμα στα ψηλά σπίτια της Πολιτείας λόγω της έντασης. Τελικά, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι αν θέλει ο καιρός κάνει ό,τι θέλει. Πρωτοχρονιά λέγαμε για χιόνια και μας έβγαλε την ψυχή μέχρι να χιονίσει (χαρακτηριστικά την Παραμονή σχεδόν ...έβρεχε) και σήμερα χιόνισε με -2 στα 850 και Απριλιάτικα.

Παραμπιπτόντως, διάβασα κάπου στο διαδίκυτο (ίσως στο fb) χθεσινή πρόγνωση του Παπακωστόπουλου (δεν ξέρω αν γράφει πια εδώ, παλιά πάντως έγραφε) ο οποίος μιλούσε για πιθανή έξαρση με χιονόπτωση σε κατοικημένες περιοχές της Αττικής και προφανώς λίγοι το πίστεψαν. Το παιδί δεν το ξέρω αλλά μπράβο του και για το ρίσκο που πήρε (και του βγήκε προφανώς), νομίζω ήταν ο μόνος που είδε μια τέτοια πιθανότητα. Αντίθετα οι επισημοι φορείς είπαν αυτό που έβλεπαν βασικά, δηλαδή λίγα χιόνια στην Πάρνηθα. Άλλοι πιο φειδωλοί με το χιόνι μιλούσαν για πιθανότητα για λίγες νιφάδες στις κεραίες της Πάρνηθας κι εστίασαν στους ανέμους (που η αλήθεια είναι ότι αυτό ήταν το θέμα λόγω των ημερών για το μέσο πολίτη).

Το μεσημέρι γύρω στις 3 επιστρέφοντας από τη δουλειά, βλέποντας ότι η Πεντέλη κρατάει ακόμη λίγο χιόνι σχετικά χαμηλά, και παρά τη ραγδαία άνοδο της θερμοκρασίας ελέω Απρίλιου, ανέβηκα έως το μοναστήρι του Αγίου Παντελεήμονα στα 750 μέτρα περίπου (παρεμπιπτόντως, λόγω την ημερών, αξίζει η περιφορά της Μεγάλης Παρασκευής εκεί, γίνεται με πλήρη συσκότιση και έχεις και καταπληκτική θέα το λεκανοπέδιο με θέα αν είσαι τυχερός μέχρι και τα βουνά της Πελοποννήσου). Είναι μια πολύ γρήγορη διαδρομή, σκάρτα 10 λεπτά από την Πλατεία Κεφαλαρίου. Το χιονάκι ξεκινούσε στα 600 μέτρα περίπου και αυξανόταν γοργά έως το μοναστήρι. Παρότι δεν έχω ξαναδεί τέτοιο ρυθμό να λιώνει το χιόνι (χαρακτηριστικά τα νερά που τρέχανε τα βλέπεις συνήθως μετά το πέρας μιας καταιγίδας), το χιόνι πάνω από τα 700 μέτρα αν και υγρό πλέον δεν ήταν καθόλου ευκαταφρόνητο. Το πρωί μπορεί να είχε και πάνω από 15 πόντους βλέποντας την εικόνα αυτή.

Έχοντας χορτάσει πλέον χειμώνα, χιόνι κι έχοντας κάψει τ'αντερά μου σε πετρέλαιο φέτος, αδημονώ για ζέστες και ήλιο...

Καλό Πάσχα σε όλους,

Βαγγέλης (Πολιτείας, 360μ, 8,5 C)
Vaghelis1976

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης