Αναφορές Μαϊου 2015

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Μαϊου 2015

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Πέμ 28 Μάιος 2015, 15:47

Δε θα πω πολλά. Ισχυρότατη βροχόπτωση, 144mm/hr, 20,4mm, (είμαι περίπου 100μ από την Πειραιώς και τη Χαμοστέρνας, τρελή πλημμύρα), κεραυνός ακριβώς πάνω από την ταράτσα μου, την ώρα που ήμουν μέσα στο σπιτάκι της ταράτσας (κάηκαν οι ασφάλειες του ρεύματος) και καταγραφή από 3 κάμερες ταυτόχρονα. Έχω πολύ υλικό να φτιάξω, ήδη ξεκίνησα. Ελπίζω να το τελειώσω σήμερα. Τα λέμε!
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Πέμ 28 Μάιος 2015, 16:19

Καλησπέρα στην παρέα

Θα αλλάξω το όνομά μου σε υετοδιώκτης..... ;)

Φεύγω από τον Κολωνό κατά τις 13:20 για Μαρούσι (ύψος Νερατζιώτισας). Φθάνω και βλέπω ότι έχει βρέξει κάπως ικανοποιητικά. Δροσιά στην ατμόσφαιρα, μαυρίλα τρελή στα ΒΑ, ορατοί 2 κεραυνοί και μακρινές βροντές.
Ενώ είμαι σε συνάντηση σε κλειστό χώρο, διαπιστώνω ότι έβρεξε ξανά, δυνατά διότι έχει ποταμάκια στους δρόμους.....
Φεύγω για Κολωνό, πολλά νερά στην Ε.Ο. μετά τους Αγίους Αναργύρους, πετυχαίνω ένα κεραυνό στα δυτικά και μαυρίλα σε σημείο να μην είναι ορατός ο Υμηττός...
Φθάνω εργασία, πολλά νερά στο δρόμο και διαπιστώσω ότι έχω χάσει καλά γλέντια.... :cry:

Από την άλλη όμως, σκέφτομαι ότι έβρεξε καλά σε αρκετές περιοχές, αρκετές φίλες και φίλοι το χάρηκαν όπως και η διψασμένη φύση. :) :)

Καλή συνέχεια σε όλες και όλους σας
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό messos80 » Πέμ 28 Μάιος 2015, 16:46

Τελικά πολύ καλά εξελίχθηκαν τα πράγματα σήμερα στο λεκανοπέδιο με ωραία καταιγίδα που όμως ευνόησε πολύ περισσότερο τα ΒΑ προάστεια έως το κέντρο και λίγο νοτιότερα.
Η καταιγίδα με πέτυχε στους Αμπελόκηπους καθ'όλη τη διάρκειά της και όπως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις όσο βορειότερα τόσο καλύτερα.
Μόλις εξασθένησε έφυγα για Μενίδι όπου όσο δυτικότερα πήγαινα τόσο λιγότερη η βροχή που είχε πέσει. Στη διαδρομή με έπιασε η άλλη καταιγίδα που ερχόταν από τα δυτικά με σαφώς πολύ μικρότερη ένταση.
Στα του Μενιδίου οι σταθμοί από 3mm έως 10,4mm.
Θα'χει άλλο γιατί δεν χόρτασα! 8-)
Άβαταρ μέλους
messos80

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Πέμ 28 Μάιος 2015, 19:12

Τρίτο σερί βροχερό απόγευμα στο Λουτράκι και την Κορινθία γενικότερα.
Τρίτη σερί ημέρα όμως με λίγο σχετικά νερό, αν και είχαμε διάσπαρτα ηλεκτρικά.
Όμως και εδώ ΤΟΠΙΚΑ είχαμε έντονα φαινόμενα σε αρκετά χωριά του Νομού, πλην όμως -ως γνωστόν- ελάχιστοι μετεοσταθμοί υπάρχουν στην Κορινθία και έτσι δεν καταγράφονται οι μεγάλες υετικές αποκλίσεις από περιοχή σε περιοχή.

Τσούκου-τσούκου όμως 3 μέρες δροσιστήκαμε κάπως και οι άνθρωποι και η φύση.

Τα λέμε :)

Edit: Μετά τη βροχή

Εικόνα

Εικόνα

Και 2 ακόμα από Takis Laios Karagiannopoulos

Εικόνα

Εικόνα
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό vits » Πέμ 28 Μάιος 2015, 20:24

Η καταιγίδα με πέτυχε στο Κέντρο, στο Πεδίο του Αρεως. Ηταν ισχυρή και με τους κεραυνούς που ένας-δυο πρέπει να έπεσαν δίπλα μας, είχαμε κάποιες βυθίσεις στην τάση χωρίς ευτυχώς δυσάρεστα αποτελέσματα!

Στο Μαρούσι είδα μαζεμένα 12,9mm.

Μαντέψτε: ο ίδιος κόσμος που μέχρι πρότινος γκρίνιαζε για τη ζέστη, σήμερα γκρίνιαζε για τη δροσιά...

Ωραία δροσιά έχει τώρα εδώ, μόλις 14,5C στις 21:30

Καλή συνέχεια σε όλους
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Re: Αργυρούπολη, 28 Μαΐου 2015

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 28 Μάιος 2015, 21:11

Καλησπέρα από τη δροσερή Αργυρούπολη!

Δροσιά και ευωδιές άφησε πίσω της η καταιγίδα που πέρασε από την περιοχή μας. Ήταν ουσιαστικά η πρώτη καταιγίδα του Μάη στην Αργυρούπολη μια και η προηγούμενη, της 20ης του μήνα δεν μας επηρέασε.
Κι όπως όλες οι οι καταιγίδες, εκτός από τα ηλεκτρικά και το νερό της (10mm), ζωγράφισε όμορφα τον ουρανό:

Ο ουρανός πριν την καταιγίδα:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Ο ουρανός στη διάρκεια της καταιγίδας:

Εικόνα

Μετά την καταιγίδα:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nNoe » Πέμ 28 Μάιος 2015, 21:27

ΜΕΡΙΚΑ Video frames απο σημερα,ενω απο αυριο -ελπίζω- τα βιντεο απο σημερα.ΠΑΡΑ ΤΙς ΔΥΟ ΦΩΤΟ κεραυνων σημερα,δε ξερω αν ηταν η τυχερη ή η ατυχη μου μερα ,διότι εχασα αλλους 3 κεραυνους για φωτογραφηση,κ αυτο για ελαχιστα δεκατα του δευτερολεπτου. Το γεγονος ,ειναι συνηθισμενο τη νυχτα,αλλα αποκτα μεγαλυετρη βαρυτητα την ημερα ,διοτι ειναι πολυ πιο δυσκολη η φωτογραφηση την ημέρα. Ας ειναι ομως ,δεν πειραζει. Παμε να δουμε τα Video frames,επιφυλασσομαι για κανα δυο ακομα,τα οποια πιθανον να βγουν απο την επεξεργασια των βίντεο.(συμβαινει συχνα αυτο)

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό nNoe » Πέμ 28 Μάιος 2015, 21:39

Να σας δωσω ,το χτεσινο βίντεο ,απο το απογευμα με τις μακρινες βροχοκουρτινες,που φωτογραφησε και η Μαρια
27 ΜΑΙΟΥ 2015

Ενω απο τη χτεσινη ημερα.27 Μαη 2015 ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΒΙΝΤΕΟ με πλανα απο τη πολυ ενδιαφερουσα ημερα στο Αγρινιο και τον κάμπο.Πλανα απο την web cam της περιοχης

*nNoe*

Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό xionias81 » Πέμ 28 Μάιος 2015, 22:16

Καλησπερα σε ολους. Ο πυρηνας της σημερινης καταιγιδας ηταν στη περιοχη μου, απˊ οτι φαινεται. Δεν εζησα το μεγαλο χαμο αλλα πηρα μια καλη τζουρα και ειδα και τα αποτελεσματα των τρομερων εντασεων: πλημμυρες, διακοπες ρευματος, χαλασμενοι δρόμοι κτλ. Αναλογικο βροχομετρο που εχω στους προποδες (300μ) του λόφου κουφού που ειναι ο σταθμος του αστεροσκοπειου (500μ), εγραψε 60χιλ, ενω αυτος στα 500, εγραψε μονο 42χιλ. Συνήθως συμφωνουν, αλλα τωρα, ισως οι τρελες εντασεις, τα διαφοροποιησαν. Καλη συνεχεια...
Αχιλλέας Θεοχάρης (Γέρακας-Γαργηττός,260μ)
xionias81

Δημοσίευσηαπό nNoe » Πέμ 28 Μάιος 2015, 22:24

Kalhspera Αχιλλέα!!!

Κι μια φωτο απο τη δυση αποψε ,(πολλα μαζευτηκαν,αλλα ετσι ειναι..:-)

Εικόνα
*nNoe*

Άβαταρ μέλους
nNoe

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης