Αναφορές Μαϊου 2015

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Μαϊου 2015

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Σάβ 30 Μάιος 2015, 23:03

1. Γιώργο τσέκαρε πάλι το βίντεό σου, διότι στην αρχή περίπου στο 00.14-0.17 χοντρικά παρατηρώ εμφανέστατο σχηματισμό στροβίλου, στο βάθος και στ'αριστερά, δηλαδή χοντρικά, στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά!

2. Νεκτάριε πολύ ωραίο το βίντεο, μου άρεσε το παιχνίδι με την "παντόφλα"! :D

3. Πάνο, νιώθω μεγάλος ρε συ με το "κύριε" (και δεν θέλω καθότι σχεδόν 30άρης και δεν θέλω να το παραδεχτώ!) :D Αλλά εντάξει, όπως σε βολεύει, πάντως μου αρέσει περισσότερο ο ενικός και φυσικά καθόλου κύριος δεν είμαι! χαχαχ ;) :D :D

Ειδικοί περί των βίντεο σε περιβάλλον windows που φαντάζομαι πως έχεις, είναι ο "δάσκαλος" Γιώργος και ο άξιος μαθητής αυτού, Νεκτάριος! Αυτοί ξέρουν καλύτερα! Εγώ δουλεύω σε περιβάλλον macintosh που έχουν ένα αντίστοιχο πρόγραμμα με το moviemaker αλλά με σαφώς περισσότερες δυνατότητες, το οποίο προς το παρόν με καλύπτει (δεν θέλω πολλά εφέ ούτως ή άλλως).

Κατά τα άλλα, εύχομαι καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις σου και επιτυχία στο μάθημα της Τρίτης!

4. Μαρία θα εμπιστευτώ περισσότερο το ένστικτό σου παρά τον ζαλισμένο από τα δακρυγόνα τζίτζικα των Εξαρχείων. Για εμένα πάντως, η γνωστή μυρωδιά της τσιμεντίλας (τα βράδια), ήταν απλά το καμπανάκι για την έναρξη του καλοκαιριού. Οι τελευταίες ημέρες βέβαια μας πήγαν αρκετές εβδομάδες "πίσω" σε ένα περίεργο μίγμα Άνοιξης - Φθινοπώρου με άλλες μυρωδιές. Όπως και νά 'χει κερδίζουμε μέρες από το καλοκαίρι, που ούτως η άλλως έιναι η μονη σίγουρη εποχή κάθε χρόνο...Ελπίζω το φετινό καλοκαίρι να μας λυπηθεί τουλάχιστον και να τη βγάλουμε σχετικά άνετα....Ούτως η άλλως θερμοκρασίες >30 στην Αθήνα, είναι λόγω των γενικότερων συνθηκών βασανιστήριο από μόνο του, πόσω μάλλον το κλιματικό 33άρι, ή ακόμη υψηλότερα....
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Σάβ 30 Μάιος 2015, 23:19

Eντάξει Νίκο! Στην αρχή σκέφτηκα να το γράψω σκέτο Νίκος αλλά δεν ήξερα πως το' παιρνες :D
Αναμένω λοιπόν τις απαντήσεις του Νεκτάριου και του Γιώργου.
Δε γράφω την Τρίτη, αλλά την Τετάρτη. Γυμνάσιο πηγαίνω ακόμα (και είμαι μια χαρά αφού δεν πέφτει όσο διάβασμα θα έπεφτε σε 2-3 χρόνια από τώρα...) Ευχαριστώ πολύ πάντως ;)
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό nNoe » Κυρ 31 Μάιος 2015, 10:41

[quote="PanosRadio"
ΥΓ: Γιώργο, Νεκτάριε και Νίκο με ποια προγράμματα επεξεργάζεστε τα βίντεό σας; Εμένα το movie maker των Windows δε με καλύπτει πια...[/quote]

Με το sony vegas Πανο. Ειναι αρκετα δυνατο προγραμμα ,κ εχει ενα χαρακτηριστικο ,πως τα παντα τα κανεις εσυ. Αυτο εχει μερικα μειονεκτηματα όμως,,οπως οτι δεν εχει ετοιμα templates. Δεν εχει δλδ καποια εφφε ετοιμα ,οπως πχ ετοιμα εχει ενα αλλο προγραμμα επεξεργασιας ,που ειναι το Pinnacle. Ειτε το ενα προσπαθησεις ειτε το αλλο,μπορεις να βρεις αρκετα tutorιals στο Youtube,βίντεο δλδ που δειχνουν πως να δουλεύεις τα προγράμματα αυτα.
Τελευταία επεξεργασία από nNoe και Κυρ 31 Μάιος 2015, 14:02, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Re:Κήποι Ζαγορίου -Καταιγίδα- 9.5.2015

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Κυρ 31 Μάιος 2015, 13:56

Στην εκπνοή του Μαίου καταθέτω video της καταιγίδας μετά χαλαζόπτωσης που ζήσαμε με το Χάρη, τον Ταξιάρχη, το Χρήστο Ηλιόπουλο , το Γιώργο Διακάκη και το Σταύρο στους Κήπους Ζαγορίου!

Συγκεκριμένα...

Οι υψηλές πιέσεις που επικρατούσαν στα ΒΑ Βαλκάνια συνδυαζόμενες με τις χαμηλές πιέσεις στην ανατολική Μεσόγειο διατήρησε το ΒΑ ρεύμα στην ανατολική χώρα.
Για την ηπειρωτική Ελλάδα όμως το χαμηλό που κινήθηκε από την Ιταλία Α-ΝΑ προκάλεσε καταιγίδες τις απογευματινές ώρες.
Αυτό ήταν και το αίτιο ισχυρής καταιγίδας - χαλαζόπτωσης που είχαμε την τύχη να ζήσουμε τις απογευματινές ώρες του Σαββάτου 9 Μαΐου 2015 στους Κήπους Ζαγορίου, μετά από ένα όμορφο οδοιπορικό στα Ζαγοροχώρια...

Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Κυρ 31 Μάιος 2015, 16:48

Ισχυρές καταιγίδες με χαλάζι τώρα στο Νομό Ιωαννίνων: http://epirusgate.blogspot.gr/2015/05/blog-post_261.html
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Κυρ 31 Μάιος 2015, 23:15

nNoe έγραψε:
PanosRadio έγραψε:ΥΓ: Γιώργο, Νεκτάριε και Νίκο με ποια προγράμματα επεξεργάζεστε τα βίντεό σας; Εμένα το movie maker των Windows δε με καλύπτει πια...

Με το sony vegas Πανο. Ειναι αρκετα δυνατο προγραμμα ,κ εχει ενα χαρακτηριστικο ,πως τα παντα τα κανεις εσυ. Αυτο εχει μερικα μειονεκτηματα όμως,,οπως οτι δεν εχει ετοιμα templates. Δεν εχει δλδ καποια εφφε ετοιμα ,οπως πχ ετοιμα εχει ενα αλλο προγραμμα επεξεργασιας ,που ειναι το Pinnacle. Ειτε το ενα προσπαθησεις ειτε το αλλο,μπορεις να βρεις αρκετα tutorιals στο Youtube,βίντεο δλδ που δειχνουν πως να δουλεύεις τα προγράμματα αυτα.

Ευχαριστώ πολύ κύριε Γιώργο. Είναι μετά πληρωμής τα προγράμματα αυτά; Νομίζω το Sony Vegas κοστίζει αρκετά αλλά οι περισσότεροι το βρίσκουν cracked :D Τρέχω και δεν προφταίνω. Θα περάσουν οι μέρες και δε θα έχω έτοιμο το βίντεο. Δεν πειράζει... Αύριο θα ανέβω Κιθαιρώνα, ίσως τραβήξω καμιά φωτογραφία.
Το σημερινό ηλιοβασίλεμα: https://flic.kr/p/sXyqEU Μπαίνω από κινητό και δε μπορώ να κάνω ενσωμάτωση με BBCode.
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό messos80 » Πέμ 11 Ιουν 2015, 12:01

Δυο φωτο από το πέρασμα του μετώπου στο Μενίδι, που διέσχισε από νότο προς βορρά στις 26/5 την ελλάδα και έδωσε κατά τόπους έντονα φαινόμενα.

ΕικόναΜΕΝΙΔΙ02 by messos80, on Flickr

ΕικόναΜΕΝΙΔΙ01 by messos80, on Flickr
Άβαταρ μέλους
messos80

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες