Αναφορές Φεβρουαρίου 2012

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Πολικής Αρκούδας 26/01 - 05/02...

Δημοσίευσηαπό aspyriris » Πέμ 02 Φεβ 2012, 14:08

nNoe έγραψε:Αγγελε,τι εγινε στην πατριδα ρε φιλε?Τι εγινε στα χωρια μας? Εκει τι εγινε?? Παλι ηττα?Πάλι πικρα?

Μίλησα εννοείται με Γαβαλού πατριώτη..
Ήττα όπως τα λες, ή μάλλον συντριβή.
Για χιονόνερο μου είπανε και ότι δεν έπιανε με τίποτα κάτω.
Χιονόστρωση λίγο πιο ψηλά στον Αράκυνθο, θέση Παλιοπλάτανος, πάνω από τα 300μ.
aspyriris

Δημοσίευσηαπό nNoe » Πέμ 02 Φεβ 2012, 14:15

Αμα χιόνιζε στ Αγρινιο και στα πεδινα ,θα χιονιζε και στην Αθηνα χτες.Μαλον το πηρε πιο βορεια .Κ εγω δεν ειχα καμια αναφορα για νιφαδες απο Λυσιμαχεια .Και Αγρινιο όμως,οπως διαβασα τους πουλησε αγρια παρα τις ελπιδες που γενησσε το λιγοστο μεσημεριανό χιόνι που επεσε μεσα στη πόλη ......Το βραδυ αγριο χιονονερο κ αερας τα πουλησε ολα.....
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό aspyriris » Πέμ 02 Φεβ 2012, 14:37

Άστα να πάνε Γιώργο..
Μόλις μίλησα και με μια άλλη ψυχή στα Δυτικά, το όνομά του αρχίζει από Μπου- και τελειώνει σε -ρλης και μου έλεγε κάτι περίεργα ότι καλύτερα σκόνες παρά αυτό το μαρτύριο . Μπορεί να μην άκουσα και καλά ποιος ξέρει :lol:
aspyriris

Δημοσίευσηαπό taximer » Πέμ 02 Φεβ 2012, 14:47

Για το Βόλο έλεγα σύντεκνε, 4η μέρα χιονόπτωσης και 2η χιονόστρωσης! :!:
Το Πήλιο και αυτό πάνω κάτω τα ίδια, αλλά εκεί μιλάμε για πολύ χιόνι!!!!!
Ήδη στα Χάνια ξεπέρασε κατά τόπους τα 2 μέτρα!

ΥΓ: Της άλλης εβδομάδας είναι οριακό φίλε για κάτω, τουλάχιστον ακόμα,
αλλά το Πήλιο με τέτοιο καιρό θα βάλει μέτρα!!!!!!!!!!!!!

Solon έγραψε:
taximer έγραψε:Και για να διορθώσω το Σόλωνα,
4η μέρα χιονόπτωσης και 2η μέρα χιονόστρωσης! Not bad!
Βέβαια πάντα θα μπορούσε να είναι καλύτερα, μια που ναι μεν σήμερα είχαμε χιονόστρωση μέχρι και τη θάλασσα, αλλά λίγα εκατοστά σε σχέση με αυτά που υπόσχονταν τα μοντέλα!

Χμ, στο Πήλιο ξεκίνησε να χιονίζει το Σάββατο τη νύχτα, άρα είναι 5 μέρες, βέβαια μέχρι τη Δευτέρα δεν είχε ρίξει κάτι ουσιαστικά, οπότε είναι 4 μέρες, άρα και οι δύο έχουμε δίκιο :mrgreen:

Προετοιμάζεσαι για την άλλη εβδομάδα; 8-)
Ταξιάρχης, Βόλος
taximer

Δημοσίευσηαπό nNoe » Πέμ 02 Φεβ 2012, 14:54

aspyriris έγραψε:Άστα να πάνε Γιώργο..
Μόλις μίλησα και με μια άλλη ψυχή στα Δυτικά, το όνομά του αρχίζει από Μπου- και τελειώνει σε -ρλης και μου έλεγε κάτι περίεργα ότι καλύτερα σκόνες παρά αυτό το μαρτύριο . Μπορεί να μην άκουσα και καλά ποιος ξέρει :lol:

Εκεινο το Παναιτωλικό ,ωρεε ,υπάρχει ακομα αυτο το βουνό?Το πηρε καμια πασπάλα λες ????
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό vouhead » Πέμ 02 Φεβ 2012, 15:10

Επειδή τιμάμε κάθε νιφάδα :mrgreen:
http://weather.vouhead.gr/wxcam-videos.php
και επιλογή 2012
ΕικόναΕικόνα
    Άγγελος Βιδάλης (Παρα 10 μέτρα FKP) - Κάτω Πυλαία Θεσσαλονίκης
Άβαταρ μέλους
vouhead

Δημοσίευσηαπό bsthess » Πέμ 02 Φεβ 2012, 15:33

εν μεσω ασθενους νιφαδοπτωσης εδω στην παραλια , αναφερω...0 ποντους χιονι :lol:
Να διευκρινισω οτι ειχαμε ελαχιστο χιονι απο χθες τη νυχτα που αρχισε καπως ,κατα τις 8,οταν και επιασε λιγο στα αμαξια.Απο κει και περα , αραια και που ειχαμε νιφαδοπτωσεις , που καποιες στιγμες μπορουσαν να χαρακτηριστουν χιονοπτωση αραιη.Για χιονοστρωση ουτε λογος.
Απλα απολαμβανουμε οτι κι αν μας φερνει το συννεφο,και ελπιζουμε παντα σε μια λευκη πολη.

Φιλος ανεφερε απο Καρδιτσα οτι εχουν 20-30 ποντους εκει.

Μπαμπης

Θεσσαλονικη - κεντρο.
Θεσσαλονικη - κεντρο
bsthess

Δημοσίευσηαπό xaris r » Πέμ 02 Φεβ 2012, 15:52

Καλησπερίζω την καιροπαρέα από τα χιονισμένα Γιάννενα που αυτή τη στιγμή που γράφω βρέχει η έχει χιονόνερο.
Επιτέλους είδαν τα Γιάννενα μια άσπρη μέρα και μάλιστα ήταν πλούσια σε όλα της και να εξηγηθώ, θερμοκρασία λίγο παρακάτω από το μηδέν όταν άρχισε χθές κατα τις 16:00 η χιονόπτωση, με αποτέλεσμα να το στρώνει με τη μια και να δημιουργεί κρούστα πάγου, μετά μας ήρθε η χιονοθύελλα, το χιόνι να πηγαίνει όπου θέλει με ανατολικό και νοτιοανατολικό άνεμο και κατά τα μεσάνυχτα παράλληλα με την χιονοθύελλα, ήρθαν και οι ηλεκτρικές εκκενώσεις κρότου λάμψης σε συνδυασμό και με το άσπρο των χιονοσκεπασμένων επιφανειών να γίνεται η νύχτα κανονική ημέρα, κάπου εφτά κεραυνοί έπεσαν στην περιοχή του λεκανοπεδίου το χιόνι φυσικά να συνεχίζει να πέφτει με σταθερή ένταση χωρίς ιδιαίτερες αυξομειώσεις και πάντα σε μέγεθος από ρύζι μέχρι στραγάλι :D
Το αποτέλεσμα ήταν το πρωί στην Ανατολή όπου μένω , να έχω από 20εκ έως 25 εκ και στα σημεία που το μάζευε ο αέρας, να είναι αρκετά πάνω από 30εκ.
Στα 13 χρόνια που μένω στα Γιάννενα ήταν το περισσότερο χιόνι που έχω δει στρωμένο η προηγούμενη ήταν πανω κάτω ίδιες μέρες του 1999 και είχε μέσα στα Γιάννενα στρωμένο καθαρά 20εκ.
Φυσικά υπάρχει αρκετό οπτικό υλικό, αρχικά από την απογευματινή μου χθεσινή βόλτα παρέα με την κόρη μου κάτω στον παραλίμνιο πεζοποδηλατόδρομο τις φωτογραφίες αυτές μπορείτε να τις δείτε στο ιστολόγιο μου http://pantavrexei.blogspot.com/

Να μην ξεχάσω μου έστειλε ο Γιάννης από το Λουτράκι ένα μειλ με μια αναφορά δικιά του και επειδή δεν είχε σύνδεση αυτός μου παρακάλεσε να το αναφέρω , το αντιγράφω ακριβώς (ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΧΙΟΝΟΘΥΕΛΛΑ ΣΤΗ ΝΕΜΕΑ (300μ. υψομ.)ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!
ΚΑΙ ΤΑ ΓΕΡΑΝΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 350μ. ΚΑΙ ΠΑΝΩ!!!

Εδώ είναι μερικές φωτογραφίες από τη χθεσινή νύχτα και κάποιες σημερινές μόλις σήκωσα το παντζούρι

Το αυτοκινητό μου νωρίς το βράδυ
Εικόνα
Μια εικόνα πως έπεφτε το χιόνι κατα την χιονοθύελλα
Εικόνα
Ο δρόμος
Εικόνα
Το μπαλκόνι μου αργά το βράδυ
Εικόνα
Αέρας και σπίθες χιονιού
Εικόνα
Δέντρο τη νύχτα
Εικόνα
Δέντρο την ημέρα
Εικόνα
Το μπαλκόνι μου το πρωί
Εικόνα
Ο δρόμος
Εικόνα

Αυτά τα ωραία ζήσαμε στα Γιάννενα και να μην ξεχάσω ότι χθές κατα την έναρξη των φαινομένων έπεσε χιόνι και στα βότσαλα του Ιονίου :D πράγμα το οποίο συμβαίνει σπανιότατα .

υ.γ. Έτσι τελικά πρέπει να είναι ένας χιονιάς :D :D :D
Χάρης ο Δωδωναίος
http://pantavrexei.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
xaris r

Δημοσίευσηαπό christosz » Πέμ 02 Φεβ 2012, 16:01

τι να πει κανεις μια μέρα σαν και αυτή... το μονο που μου ερχεται ειναι ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ!!!!!!!!! Στεναχοριεμαι μονο που δεν τα παρατησα ολα να παω Τρικαλα, αλλα δεν ειδα καλα την κατασταση και εχασα εναν εξαιρετικο χιονια.. δεν πειραζει!!
Να βαλω και εγω απλα καποιες εικονες απο την περιοχη των Τρικάλων
η πολη με γυρω στους 50 ποντους απ οτι μαθαινω
http://www.trikalacity.gr/camera.php
http://www.trikalanews.gr/article/42196/

και απο το χωριο της μητερας μου (μεσοχωρα στα 800μ περιπου), οι φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες στο οδοστρωμα της εθνικης εδου Τρικάλων-Αρτας
http://www.mesochoranet.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=875&Itemid=1
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό xionokampos » Πέμ 02 Φεβ 2012, 16:59

Να αναφερω στα γρηγορα απο λαρισα περιοχη παν νοσοκομειου πως ειχαμε παυση φαινομενων απο τις 12 το μεσημερι αλλα με την θερμοκρασια να μην ανεβαινει πανω απο 2 βαθμους.χιονι αφθονο παντου αλλα μεσα στην πολη λιωνει γρηγορα.υπαρχει καμια προβλεψη για χιονακι το βραδυ απο καποιο εμπειρο μελος?παντως απο θερμοκρασια δυσκολο το βλεπω να το γυρισει σε βροχη.
Σακης Λαρισα συννεφια
Άβαταρ μέλους
xionokampos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης