Αναφορές Φεβρουαρίου 2012

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Πανελλήνιου Χιονιά απο 05/02-....

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τρί 07 Φεβ 2012, 20:56

Καλησπέρα,

φίλοι που μένουν μόνιμα στην Ακράτα με πληροφόρησαν ότι στην Αιγείρα (2 χλμ απόσταση από την Ακράτα) η κατάσταση είναι πολύ άσχημη μιας και τα ρέματα υπερχείλησαν χτες το απόγευμα και έπνιξαν στην κυριολεξία κομμάτι της περιοχής. Ως γνωστόν στην επαρχία ο κόσμος γνωρίζεται ο ένας με τον άλλον, και καθώς σήμερα μου περιέγραφαν τηλεφωνικά διάφορα περιστατικά, η τύχη ήταν με το μέρος των κατοίκων που τα νερά πλημμύρισαν τα σπίτια τους. Και το λέω αυτό γιατί άνθρωποι που ζούσαν ή δούλευαν σε ημιυπόγεια, βγήκαν έξω κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή... Η άλλη όψη ενός χαμηλού που πέφτει κάτω από τα 980hpa...
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό christosz » Τρί 07 Φεβ 2012, 21:00

Δυσκολες ωρες στα ορεινα του νομου Τρικάλων μεγαλες οι ποσότητες του χιονιου και δεν φαινεται βελτιωση...
http://www.mesochoranet.gr/index.php?op ... 7&Itemid=1
Δυσκολες ωρες για τους κατοικους που φαινεται οτι θυμουνται τους παλιους καιρους τότε που η Πινδος γινοταν απροσπελαστη και τρομαχτικη τους χειμωνες...
Προσπαθειες για απεγκλωβισμους οδηγων αλλα μεταφορας ανθρωπων σε νοσοκομια απο το πρωι. Απο οτι μαθαινω απο το χωριο μου (Μεσοχώρα) το εκχιονιστικο που ξεκινησε απο το πρωι για εκει φτανει απο ωρα σε ωρα μια μερα για αποχιονισμο 25 χιλιομετρων περιπου αλλλα με σημεια που το χιονι ξεπερνα το 1,5 μετρο.
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό Angeliki Angelidou » Τρί 07 Φεβ 2012, 21:04

Καλησπέρα,

Maria K έγραψε:

Με τα ίδια λόγια κάνω κι εγώ σημερινή αναφορά για την Αργυρούπολη, λίγο νοτιοανατολικότερα από το Γιώργο. Για τη συνέχεια, εγώ θα ήμουν αρκετά ευχαριστημένη αν συνεχιστεί για μέρες το σημερινό σκηνικό, πολύ χαρακτηριστικό του αττικού χειμώνα! Αν θέλει και χιόνι, καλοδεχούμενο! :D

Μαρία το βιντεάκι σου από τη χθεσινή "βροχούλα" ήταν κατατοπιστικότατο για το τι έγινε στη γειτονιά μας, μιάς και από τις 2.00 το μεσημέρι μέχρι τις 8.00 το απόγευμα ήμουν στην Πανόρμου και δεν πολυκαταλάβαμε τι γινόταν έξω. Το βράδυ βέβαια, πίσω στο σπίτι βρήκα τη μητέρα μου ψιλοφρικαρισμένη. Χρήσιμο λοιπόν όλο το υλικό της συγκεκριμένης "συζήτησης", για κάποιους που έχασαν το πάρτυ :( Στείλ'τε υλικό λοιπόν. Γιώργο, άντε περιμένουμε.
Οσο για τον χιονιά, κάνει νέα επέλαση ανά την Ελλάδα. Εβλεπα πριν λίγο στις ειδήσεις, το στρωσε κανονικά στις Εθνικές οδούς στη Βόρεια Ελλάδα.
Αγγελική Α.
Αθήνα, Αργυρούπολη
Angeliki Angelidou

Δημοσίευσηαπό Storm » Τρί 07 Φεβ 2012, 21:50

Το έχει στρώσει στο δήμο Νεάπολης Θεσ/νίκης πάνω στα αυτοκίνητα (ένα δάκτυλο όπως μου είπε χαρακτηριστικά ο πατέρας μου).Οι δρόμοι για την ώρα τίποτα,αν και όσο πέφτει η θερμοκρασία και συνεχίζονται τα φαινόμενα δε θα αργήσει κι εκεί.
Στη Λήμνο (Μύρινα),η θερμοκρασία σε σταθερή,συνεχή πτώση.Από 2,7 βαθμούς το απόγευμα,έχει φθάσει τώρα τους 1,6 και συννεφιά.
Άβαταρ μέλους
Storm

Δημοσίευσηαπό bsthess » Τρί 07 Φεβ 2012, 21:51

το γυρισε τελικα σε χιονι (ασθενες)μεχρι και τη θαλασσα,αλλα η θερμοκρασια βεβαια δεν βοηθαει για στρωσιμο ουτε καν στα αμαξια και χορτα (+2)

Θεσσαλονικη - κεντρο.
Θεσσαλονικη - κεντρο
bsthess

Δημοσίευσηαπό Solon » Τρί 07 Φεβ 2012, 22:08

Ο Βόλος πάει για ένα νέο 2006 (κατά πάσα πιθανότητα). Έχασα το 2006 και θα χάσω το 2012,

πάω να αυτοκτονήσω και τα λέμε μετά.
Solon

Δημοσίευσηαπό Angeliki Angelidou » Τρί 07 Φεβ 2012, 22:14

Solon έγραψε:Ο Βόλος πάει για ένα νέο 2006 (κατά πάσα πιθανότητα). Έχασα το 2006 και θα χάσω το 2012,

πάω να αυτοκτονήσω και τα λέμε μετά.

Σόλωνα πες μου, για πότε ειναι οι προβλέψεις σου. Είναι μιά φίλη μου στο Βόλο και ευελπιστεί αύριο το απόγευμα να έρθει Αθήνα. Αναρωτιέμαι αν θα τα καταφέρει.
Αγγελική Α.
Αθήνα, Αργυρούπολη
Angeliki Angelidou

Δημοσίευσηαπό Solon » Τρί 07 Φεβ 2012, 22:15

Από αύριο το πρωί θα ξεκινήσει, πιθανώς ξημερώματα και θα κρατήσει μέχρι και Πέμπτη. Υετός φαίνεται αρκετός για να βάλει 30-40εκ.
Solon

BINTEO part 1 καταιγιδας 06/02...

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τρί 07 Φεβ 2012, 22:20

To Πρωτο (1) μέρος της καταιγιδας που επληξε τον νομο Αττικης και τη περιοχη της Νεας Ερυθραιας το απογευμα της 6ης Φλεβάρη 2012.Φυσικος ήχος.Θ ακολουθησουν αλλα δυο.Τα δυο (Parrt 1 kai 2) ειναι μ απολυτη χρονολογικη σειρα,το τριτο περιεχει πλανα με αλλη καμερα κ αλλη οπτικη γωνια.

Τα βιντεο αυτα περιεχουν το μετγαλυτερο μερος της καταιγιδας.Καταβαλω καθε προσπαθεια να μη κουραζουν.Ομως ayto δε γινεται οσο θα ηθελα,οταν η επιλογη καταρχην ,ειναι η καταγραφη της καταιγιδας και οχι καποια High lights Τυπου fast food..Ουτως η αλλως ειναι για τους "μερακληδες" του ειδους;-)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fcpQMoN2vh0[/youtube]

http://armenistis87b.blogspot.com/2012/02/blog-post_06.html
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό xionias88 » Τρί 07 Φεβ 2012, 22:29

Μετά από μια σύντομη βόλτα (από ανατολική Θεσσαλονίκη προς κέντρο και πάλι πίσω):
Χιονίζει παντού, πάνω από την Εγνατία το στρώνει στα αυτοκίνητα. Την ώρα που βρισκόμουν στον περιφερειακό στο επταπύργιο η χιονόπτωση ήταν ασθενής, χωρίς ιδιαίτερη χιονόστρωση. Αντίθετα πιο ανατολικά, μετά το τούνελ προς πυλαία η χιονόπτωση ήταν έντονη και έχει αρχίσει να το στρώνει στον δρόμο. Η θερμοκρασία είναι οριακή, ας ελπίσουμε πως θα πέσει λίγο ακόμη και σε συνδυασμό με λίγα συννεφα παραπάνω (η δορυφορική είναι αισιόδοξη) θα δούμε επιτέλους μια άσπρη μέρα.

Καλό βράδυ,
Δημήτρης Τσικάρας
Θεσσαλονίκη - Καλαμαριά
Άβαταρ μέλους
xionias88

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης