Αναφορές Φεβρουαρίου 2012

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Πανελλήνιου Χιονιά απο 05/02-....

Δημοσίευσηαπό nNoe » Παρ 10 Φεβ 2012, 16:27

[quote="LeoP"]. Μοιάζει σαν να έχει αποχωριστεί κανείς το σύντροφό του λόγω κάποιων συνθηκών και να περιμένει την αντάμωση, ενώ κάποιος άλλος προτιμάει να βρει μια εναλλακτική λύση! :mrgreen: Σαφώς εγώ είμαι στη δεύτερη κατηγορία, διότι διάλεξα να πάω εγώ στο βουνό, εφ' όσον αυτό δεν ερχόταν σε μένα.

Λεωσθένης, Δροσιά
Καπως έτσι Λεωσθενη... και να τονισω εδω οτι αυτη η επιλογη σου ειναι απολυτα μα απολυτα σεβαστη και κατανοητη και εφοσον ηρεμει τη ψυχη eιναι απολυτα θεμιτη Και αναγακαια!!!!.Το πιο σημαντικο κ πιο ομορφο για μενα ειναι να χει κανεις μια ηρεμια ,μια αρμονια αναμεσα στο θελω του και το πρεπει του.Να εχει βρει η να βρει μια "φιλοσοφια "που να τον εκφραζει!!!

Ειναι δε πολυ ελκυστικο καποιος να μη περιμενει απο τις μεσες τιμες η τα βροχομετρα να του δωσουν την αδεια προκειμενου να κρινει εναν χειμωνα η μια κατασταση μεμονωμενη με χαρακτηρισμους οπως κακος,η καλος,ασχημη,υπεροχη,κλπ/.Οι χαρακτηρισμοι αυτοι ειναι συναισθηματικης φυσεως κυριως.Μπορει να ριχνει στουπα κ καποιος να υποφερει γιατι μπορει να θυμαται οτι χιονιζε οταν χωρισε πχ.Αυτο ειναι μια παγιδα με τους χαρακτηρισμους να ντυνουμε τo ψυχολογικο μας κοσμο και την συναισθηματικη μας κατασταση,με εναν ζορισμενο μετεωρολογικο μανδυα.Δε χρειαζεται !!!.Πετα τε τον μανδυα.Αλλο η επιστημη ,οι αριθμοι,τα δεδομενα,και αλλο αν εμεις ειμαστε καλα σε σχεση μ ολα αυτα.Αδιαφορο .Μπορει να ριξει ενα μικροοοο χιονακι μονο,και γενικα να σου μεινει αξεχαστο,η μια βροχουλα καπου και συ ν αγαπας τρελα......η μπορει να σου ριξει 150 χιλιοστα αλλα εσυ ναι σαι του θανατα.Τα 150 παραμενουν 150 ,,δε τα χρειαζεσαι ομως για να πεις αν ηταν καλη η φαση η οχι,αν σ αρεσε η οχι.Αυτη τη πολυτελεια εννοω ρε παιδια ,κ λεω οτι πραγματικα μας εχει λειψει..Να βρεχει δλδ και να λες....δε γουσταρω ρε παιδι μου,,,θελω ΗΛΙΟ τωρα....η να χιονιζει και να λες....."μαλακια"....θελω κατι χλιαρο..Η να ναι Ιουνης και να λες,,"ολα τα λεφτα μου για χιονι τωρα"....Αυτη η πολυτελεια πρεπει να κανουμε τα παντα να μη μας λειψει ποτε... :D :D :D :D :D :D
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό timosgr » Παρ 10 Φεβ 2012, 18:37

Αναφορά Καλαμπάκας ΒΔ Θεσαλίας.... και πάλι εδώ!!!!!
Καλησπέρα και από εμένα !!! Χιονίζει με μεγάλη ένταση αυτή την ώρα Καλαμπάκα. Θερμοκρασία σους -0,2 c πάμε καλά

Ευθύμιος Καλαμπάκα!!
timosgr

Δημοσίευσηαπό traxanas » Παρ 10 Φεβ 2012, 18:46

nNoe έγραψε:
LeoP έγραψε:. Μοιάζει σαν να έχει αποχωριστεί κανείς το σύντροφό του λόγω κάποιων συνθηκών και να περιμένει την αντάμωση, ενώ κάποιος άλλος προτιμάει να βρει μια εναλλακτική λύση! :mrgreen: Σαφώς εγώ είμαι στη δεύτερη κατηγορία, διότι διάλεξα να πάω εγώ στο βουνό, εφ' όσον αυτό δεν ερχόταν σε μένα.

Λεωσθένης, Δροσιά
Καπως έτσι Λεωσθενη... και να τονισω εδω οτι αυτη η επιλογη σου ειναι απολυτα μα απολυτα σεβαστη και κατανοητη και εφοσον ηρεμει τη ψυχη eιναι απολυτα θεμιτη Και αναγακαια!!!!.Το πιο σημαντικο κ πιο ομορφο για μενα ειναι να χει κανεις μια ηρεμια ,μια αρμονια αναμεσα στο θελω του και το πρεπει του.Να εχει βρει η να βρει μια "φιλοσοφια "που να τον εκφραζει!!!

Ειναι δε πολυ ελκυστικο καποιος να μη περιμενει απο τις μεσες τιμες η τα βροχομετρα να του δωσουν την αδεια προκειμενου να κρινει εναν χειμωνα η μια κατασταση μεμονωμενη με χαρακτηρισμους οπως κακος,η καλος,ασχημη,υπεροχη,κλπ/.Οι χαρακτηρισμοι αυτοι ειναι συναισθηματικης φυσεως κυριως.Μπορει να ριχνει στουπα κ καποιος να υποφερει γιατι μπορει να θυμαται οτι χιονιζε οταν χωρισε πχ.Αυτο ειναι μια παγιδα με τους χαρακτηρισμους να ντυνουμε τo ψυχολογικο μας κοσμο και την συναισθηματικη μας κατασταση,με εναν ζορισμενο μετεωρολογικο μανδυα.Δε χρειαζεται !!!.Πετα τε τον μανδυα.Αλλο η επιστημη ,οι αριθμοι,τα δεδομενα,και αλλο αν εμεις ειμαστε καλα σε σχεση μ ολα αυτα.Αδιαφορο .Μπορει να ριξει ενα μικροοοο χιονακι μονο,και γενικα να σου μεινει αξεχαστο,η μια βροχουλα καπου και συ ν αγαπας τρελα......η μπορει να σου ριξει 150 χιλιοστα αλλα εσυ ναι σαι του θανατα.Τα 150 παραμενουν 150 ,,δε τα χρειαζεσαι ομως για να πεις αν ηταν καλη η φαση η οχι,αν σ αρεσε η οχι.Αυτη τη πολυτελεια εννοω ρε παιδια ,κ λεω οτι πραγματικα μας εχει λειψει..Να βρεχει δλδ και να λες....δε γουσταρω ρε παιδι μου,,,θελω ΗΛΙΟ τωρα....η να χιονιζει και να λες....."μαλακια"....θελω κατι χλιαρο..Η να ναι Ιουνης και να λες,,"ολα τα λεφτα μου για χιονι τωρα"....Αυτη η πολυτελεια πρεπει να κανουμε τα παντα να μη μας λειψει ποτε... :D :D :D :D :D :D

με τον λεο και εγω ειδα και αποειδα και ηρθα εδω .καταπληκτικος χειμωνας για εμενα.λοιπον
(παρεπιπτοντως τι περνετε και δεν μας δινετε)
traxanas

Δημοσίευσηαπό Angelos » Παρ 10 Φεβ 2012, 19:59

Εικόνα

Πλατεία Στενής...
Δίρφυς για πάντα...!!
Άβαταρ μέλους
Angelos

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Παρ 10 Φεβ 2012, 20:07

Από τις τελευταίες μέρες έχω αυτή την εικόνα μόνο:

Εικόνα

Έχει και ελαφριά πασπάλα στην κορυφή τώρα..

Μπορεί να μην έκατσε ο πολύ δυνατός χιονιάς στην Αττική, έχουμε όμως, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, ένα όμορφο χειμερινό σκηνικό. Χθες είχαμε κάποιες στιγμές υποψίες χιονόλυτου και εδώ. Προχθές το απόγευμα έκανα μία σύντομη βόλτα μέχρι τη Δουκίσσης Πλακεντίας, και εκεί όμως ήταν σαν σπρέι ο υετός, υγρός ως επί το πλείστον, απογοητεύτηκα και δεν συνέχισε πιο πάνω.. Ένα εντυπωσιακό στατιστικό, 27,2mm έφτασε η κακοκαιρία, ενώ όλος ο Ιανουάριος είχε 25,8!

Μπράβο σε όσους καταιγιδιάστηκαν-χιονίστηκαν, υπομονή σε όσους νιώθουν ότι την χρειάζονται!

Πάμε για άλλα τώρα :)
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό LIAKOS » Παρ 10 Φεβ 2012, 20:41

Καλησπέρα και από μένα..
Σέβομαι την άποψη..τη λύπη..τη στεναχώρια...των μελών..όπως αυτή εκδηλώνεται μέσα στο site..ανάλογα τον καιρό που κάνει στα μέρη του...ας κάνουμε όμως μια μικρή σύγκριση των δύο πόλεων..Θεσσαλονίκης και Αθήνας...να δούμε ποια αδικείται περισσότερο από το επιθυμητό...πρώτα απ΄όλα μας χωρίζουν περίπου 3 μοιρες γεωγραφικού πλάτους..άρα λογικό να έχουμε κατιτίς παραπάνω..εδώ στη Θεσσαλονίκη...παρ΄όλα αυτά όμως η Αθήνα έχει πάρει παραπάνω φαινόμενα τα τελευταία 10-15 χρόνια...όταν ζούσε η Αθήνα τους ιστορικούς χιονάδες τα ζυγά έτη..εμείς στη Σαλονίκη είχαμε λιακάδα...και τώρα που μετά από τόσα χρόνια ζούμε έναν γενικευμένο ιστορικό χειμώνα Κεντρικής και Βόρειας Ελλάδας..πάλι είμαστε έξω από το κέντρο των φαινομένων...έχει ρίξει κατά μέσο όρο 1 μέτρο χιόνι συνολικά τις τελευταίες 10 μέρες γύρω μας (στην κυριολεξία ακριβώς έξω από την πόλη, βλέπε Σίνδος, Χαλκιδική, Γιαννιτσά, Κατερίνη) και ίσα ίσα που το έπιασε στα αυτοκίνητα σε εμάς..εγώ προσωπικά μετά το ιστορικό διήμερο 20-21/12/2001 και 7/4/2002, θυμάμαι μόνο έναν καλό χιονιά αρχές Φεβρουαρίου 2005 και 25 Ιανουαρίου 2006..
Συμπέρασμα..οι πίκρες που έχει φάει ο Σαλονικιός δεν περιγράφεται φίλοι μου..και απλά δεν υπάρχει
Με όλο τον σεβασμό Γιώργο μου..καλά είστε..υπάρχουν και χειρότερα πίστεψε με
LIAKOS

Re: Χιονόπτωση 10ης Φλεβάρη 2012

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Παρ 10 Φεβ 2012, 21:05

Μεταφόρτωσα το βιντεάκι από τη σημερινή στούπα-παπλαμούδα της Νεμέας στο ΣυΣωλήν...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ilxIUL7rObA&feature=youtu.be[/youtube]
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό nNoe » Παρ 10 Φεβ 2012, 21:05

LIAKOS έγραψε:Καλησπέρα και από μένα..
Σέβομαι την άποψη..τη λύπη..τη στεναχώρια...των μελών..όπως αυτή εκδηλώνεται μέσα στο site..ανάλογα τον καιρό που κάνει στα μέρη του...ας κάνουμε όμως μια μικρή σύγκριση των δύο πόλεων..Θεσσαλονίκης και Αθήνας...να δούμε ποια αδικείται περισσότερο από το επιθυμητό...********
Συμπέρασμα..οι πίκρες που έχει φάει ο Σαλονικιός δεν περιγράφεται φίλοι μου..και απλά δεν υπάρχει
Με όλο τον σεβασμό Γιώργο μου..καλά είστε..υπάρχουν και χειρότερα πίστεψε με

Λιάκο δε ξερω αν αναφερεσαι σ εμενα.Θα σου πω κατι ομως.Για μενα δεν υπαρχει κανεις λογος να κανουμε καμια συγκριση καμιας περιοχης με καμια αλλη.Η θεωρηση πραγματων που εχω εγω,λεει οτι αν ο Αλεξης απο τη Φλωρινα,δηλωσει αδικημενος επειδη 5 λεπτα εμφανιστηκε ο ηλιος ,μετα απο 110 μερες συενφιας και 85 μερες χιονοκαλυψης και 65 μερες χιονοπτωσης...για μενα εχει δικιο.Διοτι ειναι ενα συναισθηματικο δικιο που δεν εχει αναγκη την μετεωρολογικη καλυψη των στατιστικων για να υπαρξει.Τον Αλεξη θα τον "κρινω" απο το πως διαχειριζεται το καιρικο του παρων στο συνολο του.Αν εχει τη διαθεση να βγαλει ακομα κ απο τη μυγα ξυγκι και να μου το δωσει.Εχει δεν εχει χιονια.Για μενα εχει σημασια ο Σαλονικιος να μη μεινει σ αυτο που λες εσυ,διοτι αν μεινει σ αυτο που λες εσυ,θα καταστρεφει καθε καιρικο παρων σαν μη αποδεκτο και μη επιθυμητο αρα μη καταγραψιμο αρα μη μοιρασμενο.θα απαξιωσει τα παντα επειδη ο Βαρδαρης δεν μπορει να δωσει τα χιονια που θα ηθελε.Και οταν θα χιονισει θ απαξιωσει και το χιονι επειδη δε θα ειναι σαν της Αθηνας.(λεω μια τυχαια πολη).Η θεσσαλονικη μπορεει να ειναι χ ΜΟΙΡΕΣ πανω απο την Αθηνα,αλλα η Αθηνα εχει διπλα της ενα ζεστο Αιγαιο γεματο ζουμερη υγρασια και θελει δυνατο κρυο για να δωσει πολυ και ωραιο χιονι. Και αποσο εχω ψαξει τ αρχεια 150 χρονια τωρα αυτο συμβαινει εσαει.γιατι ετσι λειτουργουν οι μηχανισμοι του καιρου.....Αν ομως δεν ερθει?Τι θα κανουμε?Που θα πουμε το πονο μας???Θα πρεπει να τον βαλουμε διπλα στο πονο του Αγρινιου που θελει -0c για να δει νιφαδες ????? Και θα κανουμε συγκριση?Γιατι???Πονος κ ο ενας ,πονος κ ο αλλος.Γιαυτο σου λεω.Συγκρισεις περιοχων με βαση το συναισθηματικο δικιο δεν γινεται.Εγω τουλαχιστο δε κανω .Ποτε μου.!!!Με βαση το μετεωρολογικο δικιο,-αν υπαρχει-και παλι δε θα κανω.Ο καιρος ειναι εκει,αωνιος κ εμεις προσκαιροι.Οτι γουσταρει ο καιρος κανει.Ολοι αδικημενοι ειναι,και ολοι δκαιωμενοι.... :) :)
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Angelos » Παρ 10 Φεβ 2012, 22:07

Χαλκιδα σημερα... Ορος Χτυπάς χιονισμενος μεχρι τα 400μ περιπου...

Εικόνα

Ορεινη ζωνη...βελτιωση...

Εικόνα

Εικόνα

Αργα το απογευμα, επιδεινωση με χιονοπτωσεις ανω των 600μ...

Εικόνα

Εικόνα
Δίρφυς για πάντα...!!
Άβαταρ μέλους
Angelos

Re: ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΚΟΥΙΖ-ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δημοσίευσηαπό winter-87 » Παρ 10 Φεβ 2012, 22:09

συνεχιζεται η σφοδρη χιονόπτωση στην Καλαμπακα
το υψος του χιονιου ειανι στα 30 εκατοστα θ -0,4
Τα χωριά εχουν απιστευτο χιονι που φθανει τα 2,5 μέτρα(Παλιοχώρι Τρικάλων)
Μεγάλα κρυσταλλα 1-1,5 μετρα κρεμονται απο τις στεγες
2 φωτο
http://www.flickr.com/photos/meteora-pi ... hotostream
http://www.flickr.com/photos/meteora-pi ... hotostream
Άβαταρ μέλους
winter-87

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης