Αναφορές Φεβρουαρίου 2012

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές 20-29/2/2012

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τετ 29 Φεβ 2012, 0:29

00:00 ΕΡΥΘΡΑΙΑ

Στις 23:40 αστραπη.Τωρα χιονίζει ξανα .Αρα? Χιονοκαταιγοδα.Τι να κανει ο παρατηρητης?Θα δωσει χιονοκαταιγιδα.....Χτες εδωσε βροχη καταιγιδα και και χιονι μαζι.Ειμαι ο Γιωργος και ειμαι καλα.Ειμαι ο Γιωργος και ειμαι καλα.....ειμαιο Γιωργος και ειμαι καλα.Και ειμαι καλα.Δεν ειμαστε καλα δε εχουμε μυαλο ειμαστε αρρωστοι με τον σιβηρικο. ε ε ε .ο ο ο...παρτε τον χειμωνα αυτο και καντε τον γιο γιο,,,,εε ε ,,ο ο ο......και α και ου και πιρι πιρι ρες.αγαλμα θα κανουμε στο tzi fi es....τι τ θελουμε το ψυγειο αφου δε καπνιζουμε?Παω να συνεχισω ολονυχτις τη παρατηρηση αυτου του τελειου χειμωνα.Ισως πεσει και κανας παγωμενος μετεωριτης αποψε.Εχει κεφια το συμπαν...γουσταρει τρελά φέτος λέμεεεεεε
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τετ 29 Φεβ 2012, 0:33

Το τρίτο κύμα (ντου) δεν έφτασε ποτέ Ηλιούπολη.
Αντ'αυτού "ξοδεύτηκε" ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό του απ αυτό που δεν 'φαγωθηκε' στη διαδρομη για να χτυπήσει τα δυτικά προάστια έως και το Πειραιά, όπου για τουλαχιστον 20 λεπτά είχαν κλεισει εντελώς από μια "ερπόμενη" χιονοκουρτίνα, ορφανή απο συννεφο.
Εμεις στην άλλη ακρη της "πιατέλας" της Αθήνας, που ο καιρός ξέχασε να γεμίσει. Κοιτώντας δυτικά λοιπόν.
Εικόνα

Δείτε και την αρχή του δεύτερου "ντου" (του προηγούμενου δηλαδή):
Εικόνα

Μαγεια....τι να λέμε τώρα. Μόνο μη βρωμίσουν οι κάλτσες.....

Νίκος ο πεζουλάκης.

ΥΓ. Ξέρετε, δεν ειναι δύσκολη η Ηλιουπολη. Καθόλου δύσκολη...Αν ήταν δεν θα με 'πειράζανε' αυτά τα πράγματα. Έχει καιρο ανατολικών προαστίων που σημαίνει πως αμα χοντρύνει το παιχνιδι στα β.π μας παιρνει χαλαρά η μπάλα και υστερεί απλώς σε υψόμετρο (με τις οριακές θερμοκρασίες), και αργει να το στρώσει, αλλά από υετό δεν υπήρχε ποτέ θέμα.....τεσπα άλλη κουβέντα αυτή....εδώ μιλάμε για το θέατρο του παραλόγου.
(εν πασει περιπτώσει τι σοι κυμα ειναι αυτο που δεν μπορει να γεμισει την πιατέλα του λεκανοπεδίου έστω και για μισή ώρα;)
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τετ 29 Φεβ 2012, 0:41

Αυτος ο χειμωνας ειναι μια πολυ ωραια γυναικα,τρελα ωραια ομως.,την οποια και συναντας,συζητας,βγαινεις για καφε και καποτε οταν ερχεται η ωρα του "μοιραιου" κ αραζεις στο κρεβάτι ,αντι γιαυτή σου ρχεται με Mail η φωτογραφια της και με το ταυχδρομειο ,το αρωμα της......Αυτος ειναι φετος ο χειμωνας ......πιο ακριβης μεταφορα δε θα μπορουα να βρω....αυτο ακριβως ειναι...

καληνυχτααααααααααααααααααααααααααααααα
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Edward N. Lorentz » Τετ 29 Φεβ 2012, 0:43

Νομίζω ότι φτάνουμε στο τέλος.
So far so good....
Τραγικό φέτος. Μου αρέσει ότι έχουμε στήσει
τα μοντέλα για τέτοιες καταστάσεις και βασιζόμουν
συναισθηματικά στον τζίφο. Χεχεχε η φετινή χρονιά
μας ξεγύμνωσε όλα τα στραβά ...
Edward N. Lorentz

Re: Αργυρούπολη, 28/2/2012

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τετ 29 Φεβ 2012, 0:43

Maria K έγραψε:
Maria K έγραψε:Καλημέρα, σας!
Αργυρούπολη, ώρα 9:25: Βαριά συννεφιά (τώρα πάει να ανοίξει προς τα δυτικά), ασθενές χιονόβροχο (ασθενής βροχή και αραιές βαριές νιφάδες) από νωρίς το πρωί, με τάση ελάττωσης.

Ώρα 9:50: Καθαρή χιονόπτωση με το άνοιγμα του ουρανού στα δυτικά να πλησιάζει επικίνδυνα. Ο νότιος Υμηττός είναι πασπαλισμένος πάνω από τα 300.

Πριν καληνυχτίσω, δίνω την τελευταία αναφορά: Χιονίζει ασθενώς στην Αργυρούπολη. Η δεύτερη (κι ελπίζω όχι τελευταία) μετά την πρωινή.
Εγώ δεν χολοσκάω, παιδιά. Στη νότια Αττική πάντα μας βγάζει το στανιό για δυο νιφάδες. Ό,τι θέλει ας κάνει! Καληνύχτα σας!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό csath07 » Τετ 29 Φεβ 2012, 0:52

Αναφέρω χιονόστρωση τύπου "κράτς-κρούτς" 1 cm. Επίσης, χιονόπτωση ακατάπαυστη όλη τη τελευταία ώρα με μέτρια ένταση. Θερμοκρασία +1.6 τώρα. 3 mm χιονουετού σήμερα. 2η σερί μέρα χιονόπτωσης έχει ξεκινήσει ήδη, είναι (για το κέντρο) η 5η για το μήνα και η 7η για τον χειμώνα 11-12.

Βιντεάκι (1,5 λεπτο) με τα highlights (τύπου fast food, απο αυτά που αγαπάει ο Νοες :D :lol: ) από τη στουπίτσα.
http://www.youtube.com/watch_popup?v=SV ... s&vq=hd720

Και ένα (ευτυχώς) ανεκδοτάκι για να κλείσουμε:

Για Τρίτη:
ΤΟΠΙΚΕΣ ΠΡΟΓΝΩΣΕΙΣ
ΑΤΤΙΚΗ
ΚΑΙΡΟΣ: ΠΑΡΟΔΙΚΑ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΝΕΦΩΣΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΕ ΟΡΕΙΝΑ-ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΩΣ ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ Η ΧΙΟΝΟΝΕΡΟ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ..
ΑΝΕΜΟΙ: ΒΟΡΕΙΟΙ 6 ΜΕ 7 ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ 8 ΜΕ 9 ΜΠΟΦΟΡ ΜΕ ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΗ.
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ: ΑΠΟ 02 ΕΩΣ 07 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΕΛΣΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ 2 ΜΕ 3 ΒΑΘΜΟΥΣ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ.
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τετ 29 Φεβ 2012, 0:58

Κατά τις 20:15 πέτυχα αρκετές νιφάδες στη Συγγρού, στο ύψος του Φιξ, λίγο νωρίτερα κάτι πολύ αραιές και στην Αμφιθέας και κατά τις 22:30 ασθενή αλλά καθαρή χιονόπτωση μεταξύ Θησείου και Ψυρρή. Φαντάζομαι σε αυτά τα ξεσπάσματα κάτι θα έφτασε και εδώ στο σπίτι μου. Εδώ και μία ωρίτσα που γύρισα περίπου έχει πολύ καλή θερμοκρασία αλλά αδυνατεί να κλείσει.. Τι να γίνει, τουλάχιστον είδα κανονική χιονόπτωση για το γαμώτο..

Καληνυχτώ, εκτός αν έχουμε καμία ευχάριστη έκπληξη..
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τετ 29 Φεβ 2012, 1:03

Nick Gkikas έγραψε:Το τρίτο κύμα (ντου) δεν έφτασε ποτέ Ηλιούπολη.

Εφτασε πριν λίγο στην Ηλιουπολη. Κατέχω το ρεκόρ παρακμιακής χιονόπτωσης. Μία νιφάδα το λεπτό και χωρις καθολου αέρα. Πολλή ώρα αυτό το πράγμα.
Όπως ειπα και πριν, δεν ειμαι σε θέση να θυμηθώ ποτέ άλλοτε τόσο άσχημα πράγματα για τη περιοχή μου σε σχέση με κεντρικο και βορειο λεκανοπέδιο. Ποτέ στα 20 χρονια που θυμάμαι. Ειμαι σε θεση να γνωριζω τη συμπεριφορά της περιοχής εδώ.
Αλλά και πάλι ξανασκέφτομαι. Ακόμη κι αν έχει στραβώσει με τα ανατολικά προάστια, αμα δε μπορει να γεμισει τη πιατέλα, τοτε μάπα είναι, άρα ας στραβώσει όσο θέλει....Απλά πράγματα.

Τέλος, ΧΙΟΝΟΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ συνεχίζουν να εκδηλώνονται στη νότια Εύβοια, 2 αστραπές τις αντιλήφθηκε και ο Γκουρνέλος που έγραψε πριν.

Αυτή ειναι μια ακομη φωτο από ΖΑΡΑΚΕΣ το μεσημέρι. Φυσικά η χιονοστρωση ειναι πολύ περισσότερη πλεον, εδώ ειναι περιπου καταμεσις της κακοκαιριας.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τετ 29 Φεβ 2012, 1:05

csath07 έγραψε: 2η σερί μέρα χιονόπτωσης έχει ξεκινήσει ήδη, είναι (για το κέντρο) η 5η για το μήνα και η 7η για τον χειμώνα 11-12.

Σαρωσαμε φέτος. :shock:
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Edward N. Lorentz » Τετ 29 Φεβ 2012, 1:12

csath07 έγραψε: 2η σερί μέρα χιονόπτωσης έχει ξεκινήσει ήδη, είναι (για το κέντρο) η 5η για το μήνα και η 7η για τον χειμώνα 11-12.

Σαρωσαμε φέτος. :shock:

Για αυτο αντιπαθώ τις συζητήσεις πάνω σε στατιστικές.
Είναι ένας τρόπος νακρυψεις την πικρη αλήθεια ότι
ψάχνω να κρυψω το κεφάλι μου στην άμμο που
ξανα και ξανά και ξανά μας τρολάρει
Edward N. Lorentz

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες