Αναφορές Φεβρουαρίου 2012

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές 20-29/2/2012

Δημοσίευσηαπό v.tsakirakis » Τετ 29 Φεβ 2012, 20:02

Nick Gkikas έγραψε:Ένα ευχάριστο διαλειμμα για διαφημίσεις, και επιστροφή στην άθλια ταινια πάλι.....
Μια νύχτα παράνοιας η αποψινή....καλά αρχίσαμε....θα βγούνε γούστα....ευτυχώς ειχα οπλιστει με πολυ γερα νευρα....3 μηνες τώρα εκπαιδεύτηκα!! Ευτυχώς που ήταν αναμενόμενο...ευτυχώς....φτου φτου φτου κακά.....

Ηλιουπολη...ασθενής βροχή....4.7 βαθμοί παρακαλώ....

Απλώς αναλογίζομαι πόσο όμορφα θα ήταν αν η επέλαση που είχαμε πριν λίγο γινόταν έως και 12 ώρες νωρίτερα :cry:
v.tsakirakis

Δημοσίευσηαπό fpetritis » Τετ 29 Φεβ 2012, 20:04

Γερακας

Το ερασιτεχνικό θερμομετρο μου δειχνει αυτη τη στιγμη +2 βαθμους χωρις φαινόμενα ..
Γέρακας Αττικής
fpetritis

Δημοσίευσηαπό bill.pagonis » Τετ 29 Φεβ 2012, 20:28

christosz έγραψε:Κοπάζει το μπουρίνι σιγά σιγά... στους 6,4οC η θερμοκρασια τωρα. Θα ξαναανεβει βεβαια μολις σταματήσει! ;)
bill.pagonis

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΖΑΡΑΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τετ 29 Φεβ 2012, 21:53

Nick Gkikas έγραψε:Τέλος, ΧΙΟΝΟΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ συνεχίζουν να εκδηλώνονται στη νότια Εύβοια, 2 αστραπές τις αντιλήφθηκε και ο Γκουρνέλος που έγραψε πριν.

Αυτή ειναι μια ακομη φωτο από ΖΑΡΑΚΕΣ το μεσημέρι. Φυσικά η χιονοστρωση ειναι πολύ περισσότερη πλεον, εδώ ειναι περιπου καταμεσις της κακοκαιριας.
Εικόνα

Λοιπόν φίλοι, προτού αρχίσει η αποψινή ψυχοβγαλτική βραδιά, με τα γνωστά αποτελέσματα....αποφάσισα να μαζοχιστώ λίγο ακόμη εγώ, και παράλλα να ξεκουράσω εσάς, με μερικές φωτογραφίες που μόλις μου ήρθαν από τα Ζάρκα. Οι Ζάρακες παιδιά, το υπενθυμίζω, είναι μολις στα 160μ υψόμετρο...
Η παραπάνω φωτογραφία που έκανα quote είναι του Αγγελου του Καλλιοτζή, και οι επόμενες από την Παναγιώτα Νόνα, οφειλω να τους ευχαριστήσω δημόσια για τη παραχωρηση!

Ως άλλος Βίτσιος με τη φωτογραφία από τη Βλαχέρνα ξεκινάω με το κουιζ. Βρείτε τον davis!!!!
(tip: Βρίσκεται στο δεξιο της εικόνας, στο αριστερό σπιτι. Ανοιξτε και σε μεγαλύτερο μέγεθος)
Εικόνα

Αριστερότερα:
Εικόνα

Χιονοθύελλα:
Εικόνα

Χιονοθύελλα 2. Από αυτό εδώ το σημείο κανονικά βλέπεις 2 θάλασσες. Εδώ η φωτογράφος κοιτάει νοτιοδυτικά οπου θα έπρεπε να διακρίνεται ο Ευβοικός. Στη πλάτη έχει το Αιγαίο:
Εικόνα

Κάπου μέσα στο χωριο. Δεν εχω αναγνωρισει το σημειο:
Εικόνα

Τα "highlands" των Ζαράκων:
Εικόνα

Οι επόμενες φωτογραφίες που ακολουθούν είναι από τον Βασιλη Σπανό, τον οποίο επίσης ευχαριστώ πολύ. Όπως θα καταλαβατε ειναι απο σήμερα:
Στο βάθος το Αιγαίο....
Εικόνα

Απόγευμα πια....
Εικόνα

160μ υψόμετρο ε; Μη το ξεχνάμε
Εικόνα

Στο βάθος της κοιλάδας βρίσκεται το παλιό χωριό, με πετρόχτιστα σπίτια ηπειρώτικου ρυθμού (δε φαινεται). Τη περιοχή τη διασχίζει ποτάμι.
Το υψόμετρο εκει, ειναι 80μ ....:
Εικόνα

Παίδες, είμαι ένα μάτσο χάλια. Σήμερα, κάπως καλύτερα απο χθες. Βέβαια αυτές οι εικόνες μαζι και του Δημήτρη, μου προκαλούν συναισθήματα ανάλογα μιας ερωτικής απογοήτευσης. Συγχωρέστε για την υπερβολή δηλαδή, απλώς νιώθω χάλια, πήρα την απόφαση να είμαι εδώ πιστεύοντας οτι θα δω κάτι όμορφο και στην Αθήνα, αλλά ήταν η πρωτη φορά και οπως φαινεται η τελευταία φέτος, που αποφάσισε να κάνει έναν σοβαρό χιονιά στο χωριό μου. Είναι απαίσιο πράγμα, τα χω βάλει και με τον εαυτό μου.
Τέσπα, γιατι να ειμαι ψύχραιμος και χαλαρός και να γράφω κυριλέ;
Δεν ειμαι καθόλου. Νιώθω απαίσια. Διπλά απαίσια κιολας.
Σε αυτόν τον άθλιο χειμώνα, ήρθε και έδεσε τούτο εδώ το χουνέρι..

Θα μαγαρίσω ένα κομμάτι και θα το αφιερώσω σε όλους, σιγουρα δεν μιλάει για έναν τυπο που ειναι ερωτευμένος με το χιονι και ήθελε να ειναι στο χωριο του, οταν το ριξε....αλλά δε μπορώ να εκφραστώ κι αλλιώς.

ΜΠΛΕ ΧΕΙΜΩΝΑΣ - ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ. Πολύ ψυχεδελικο και σκοτεινό. Ο,τι πρέπει. Μαύρισε το ήδη μαύρο.
http://www.youtube.com/watch?v=5aH2cgsZWEc
"Μετρήθηκα στις ώρες του τυφώνα,
στις ώρες που η καρδιά ξερνούσε στάχτη,
ακίνητος στη δίνη του κυκλώνα
ν' ακούω μονάχα να μου λένε πόνα, πόνα, πόνα, πόνα."

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και σας εύχομαι κουράγιο......
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό manailog » Τετ 29 Φεβ 2012, 22:01

Καλησπέρα και από το Βόλο που βρέχει με ηλεκτρικά όχι με μεγάλη ραγδαιότητα αλλά με μεγάλες σταγόνες που πρόσκαιρα παρά τους 6 C γίνεται χιονόλυτος που φαίνεται πολύ καλά στο τζάμι του αυτοκινήτου. Αύριο αργά το πρωί έρχομαι Αθήνα-Παλλήνη και αναμένω τη διαδρομή πολύ ενδιαφέρουσα αφού δεν αποκλείεται να συναντήσω ανοίγματα κλεισίματα βροχή χιονόνερο και χιόνι.
Ελπίζω να συναντήσω τα χιόνια στην Αθήνα.
Κουράγιο και καλή τύχη σε όλους .
Γιώργος Μαναϊλόγλου
Κάντζα Παλλήνης Αττική και Βόλος
Meteorama http://www.meteorama.gr
Άβαταρ μέλους
manailog

ΒΝΤΕΟ ΜΕ ΒΡΟΝΤΕΣ 29.02.2012

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τετ 29 Φεβ 2012, 22:10

Bιντεο ,με τις βροιντες σημερα τ απογευμα .Πολλα άλλα βιντεο υλικο απο αυτες τις μερες ,περιμενουν να παρουν τη σειρα τους.Ειναι ανθρωπινως αδυνατον να τα προλαβω ολα.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OMmWZudQebc[/youtube]
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Re: ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΖΑΡΑΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό csath07 » Τετ 29 Φεβ 2012, 22:12

Nick Gkikas έγραψε: Παίδες, είμαι ένα μάτσο χάλια. Σήμερα, κάπως καλύτερα απο χθες. Βέβαια αυτές οι εικόνες μαζι και του Δημήτρη, μου προκαλούν συναισθήματα ανάλογα μιας ερωτικής απογοήτευσης. Συγχωρέστε για την υπερβολή δηλαδή, απλώς νιώθω χάλια, πήρα την απόφαση να είμαι εδώ πιστεύοντας οτι θα δω κάτι όμορφο και στην Αθήνα, αλλά ήταν η πρωτη φορά και οπως φαινεται η τελευταία φέτος, που αποφάσισε να κάνει έναν σοβαρό χιονιά στο χωριό μου. Είναι απαίσιο πράγμα, τα χω βάλει και με τον εαυτό μου.
Τέσπα, γιατι να ειμαι ψύχραιμος και χαλαρός και να γράφω κυριλέ;
Δεν ειμαι καθόλου. Νιώθω απαίσια. Διπλά απαίσια κιολας.
Σε αυτόν τον άθλιο χειμώνα, ήρθε και έδεσε τούτο εδώ το χουνέρι..

Νίκο, απόλυτα κατανοητό το συναίσθημα. Αν σε παρηγορεί, να πω ότι σου μιλά άνθρωπος που η πιο γλυκιά καιρική του φαντασίωση είναι οι εικόνες με τις οποίες μπήκε στην εφηβεία το 91-92, τις έψαχνε μεσα στα πέτρινα χρόνια και όταν τις είδε να ξανασυμβαίνουν άλλες 3 φορές τη περασμένη δεκαετία, ΔΕΝ ήταν εκεί. Το συναισθημα είναι σαν να σε λούζει η απογοήτευση, η παραίτηση και το κένο, από πάνω μέχρι κάτω. Και τώρα που πλέον γύρισα, ο καιρός από το 08-09 και μετά με κοροιδεύει λες και ξέρει, με αποκορύφωμα φέτος. Καλά κάνεις και τα γράφεις. Εκφράζεις ένα κομμάτι όλων μας λίγο-πολύ, διότι όλοι έχουμε ένα μικρο-μεγάλο απωθημένο όσο αφορά το καιρό. Θα ξαναγίνει όμως και θα είσαι εκεί (ή εδώ). Δεν θα αργήσει! Και αυτό ισχύει για κάθε χιονόφιλο στη χώρα που περιμένει και φαντασιώνεται να δει αυτό το "κάτι" που είχε ξαναδει κάποια άλλα χρόνια, γλυκά και αθώα. Οι φωτογραφίες είναι για να χαζεύει κανείς πάντως...
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Re: Καλησπερα σας

Δημοσίευσηαπό panos_doctor » Τετ 29 Φεβ 2012, 22:13

Καλησπερα στην χιονοπαρεα,

1,8 χιλιοστα βροχη στην Ανω Βουλα αλλα και στο ολυμπιακο χωριο που διατηρω ενα δευτερο σταθμο. Αυτη τη στιγμη η θερμοκρασια στη Βουλα ειναι 6.9-7.2 βαθμους και στο ολυμπιακο χωριο 4.3-4.4 . Μπορει καποιος να μου πει τι περιθωριο πτωσης θερμοκρασιας υπαρχει? Αυτη τη στιγμη ποια ειναι η θερμοκρασια στα 850hpa?
Γιατι απο οτι καταλαβαινω ο υετος ειναι σιγουροςς και εντονος αλλα εχουμε "θερμοκρασιακο " προβλημα......

Ευχαριστω!
panos_doctor

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Τετ 29 Φεβ 2012, 22:20

Δυνατό ανεμοβρόχι και πάλι!!!
Θα είναι μεγάλη η νύχτα...
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό spyrosmant » Τετ 29 Φεβ 2012, 22:36

Εδω και 20 λεπτά η νιφαδόπτωση των τελευταίων 2 ωρών έγινε πολύ καλής έντασης χιονόπτωσης με Τ 1,1. Για να δούμε φαίνεται οτι πάει καλά...
Σπύρος, Ιππ. Πολιτεία.
spyrosmant

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες