Αναφορές Φεβρουαρίου 2012

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Η χειμωνιάτικη εβδομάδα 13-19 Φεβρουαρίου

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 16 Φεβ 2012, 23:12

Vaghelis1976 έγραψε:Ύστερα από ένα μισάωρο υγρής χιονόπτωσης στην πλατεία της Πολιτείας, με τη θερμοκρασία να πέφτει μέχρι τους 2,3 βαθμούς ο καιρός έχει ανοιξει για τα καλά πλέον. Προφανώς, δεν έχουμε να περιμένουμε τίποτα από εδώ και πέρα. Ακόμη μία χαμένη ευκαιρία από τις πολλές που έχασε η Αττική φέτος. Άντε να έρθει η Άνοιξη, γιατί αυτός ο χειμώνας μας έσκισε κανονικότατα. Γιατί ωραία τα λέει ο Λεωσθένης περί παπλώματος (κι εγώ ως εργένης, ελάχιστα με ενδιέφερε η θέρμανση του σπιτιού) αλλά με μωρό ενός έτους το βλέπεις λίγο διαφορετικά το θέμα της θέρμανσης. Και όλα αυτά γιατί? Για ένα πουκάμισο αδειανό, για μια Ελένη που λέει και ο ποιητής... Γιατί αυτόν τον χειμώνα στην Αττική παλέψαμε για ένα όνειρο, που στην πραγματικότητα αποδείχτηκε άπιαστο.

Αλήθεια, τι θα θυμόμαστε του χρόνου από αυτόν τον χειμώνα? Εγώ προσωπικά θα θυμάμαι τη super καταιγίδα πριν 2 εβδομάδες και τις άπειρες χαμένες χιονοευκαρίες.

Βαγγέλης (Πλ. Πολιτείας, 2,8 C, 1,2mm σήμερα εκ των οποίων τα 0,4 ως χιόνι (της πλάκας βεβαια...).

http://users.otenet.gr/~vag1976/

Βαγγέλη έγραψα και σε άλλο post προ ολίγου, οπότε ας με συγχωρήσουν οι φίλοι που επαναλαμβάνομαι.
Απλώς απόψε ούτως ή άλλως περιμένουμε καθάρισμα και μάλλον "πολλά έκανε" για την ώρα.
Το "καλό" (με πολλή καλή διάθεση το λες), είναι από το πρωί (αφού ξημερώσει) και για κανα 6ωρο...δηλαδή στο "χιονο-τραφ". Σε αυτό εναποθέτουμε τις ελπίδες....'οσο βορειοανατολικότερα τόσο καλύτερα και κυρίως εκτός λεκανοπεδίου για να είμαι ειλικρινής. Κάθε τι περισσότερο θα είναι ευχάριστη έκπληξη.
Προσπαθώ κάπως να σου ανεβάσω το ηθικό, γιατι κατά τα άλλα, πολύ φασαρία για το τίποτα ο χειμώνας φέτος (και δεν αναφέρομαι στα χιονια...μονο....).
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό nNoe » Πέμ 16 Φεβ 2012, 23:25

Nick Gkikas έγραψε:[quote="Vaghelis1976"
Το "καλό" (με πολλή καλή διάθεση το λες), είναι από το πρωί (αφού ξημερώσει) και για κανα 6ωρο...δηλαδή στο "χιονο-τραφ". Σε αυτό εναποθέτουμε τις ελπίδες....'οσο βορειοανατολικότερα τόσο καλύτερα και κυρίως εκτός λεκανοπεδίου για να είμαι ειλικρινής. Κάθε τι περισσότερο θα είναι ευχάριστη έκπληξη.
Προσπαθώ κάπως να σου ανεβάσω το ηθικό, γιατι κατά τα άλλα, πολύ φασαρία για το τίποτα ο χειμώνας φέτος (και δεν αναφέρομαι στα χιονια...μονο....).

ΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.....χαχαχχαχαχαχαχαχαχαχα )αφου ξημερωσει οι οποιες ελπιδες μας....
χαχαχαχχαχαχαχαχαα,,,χαχαχαχα,,αχ σορυ μ εχει πιασει νευρικο γελιο...
χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαα
αχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα
Αχ Παναγιά μου τι τραβάμε φέτος...
Νικο δεν εχει να κανει με σενα το γελιο...απλα νταξ,ειναι τοσο γελοια απισυετα προβλεψιμος ο "χειμωνας " φετος που μονο γελιο προσφερει,,,,
αχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Edward N. Lorentz » Παρ 17 Φεβ 2012, 0:03

Νίκο πολύ καλά τα λες στην ανάλυση σου. Οι θερμοκρασίες το πρωί θα είναι πολύ καλές για χιονι
αλλα εκει που μας κάθισαν οι συγκλίσεις μακάρι να καταφέρει να έχε αξιοπρεπή φαινόμενα στην νότια ευβοια, Με όσα έγραψες στην συμφωνώ σχεδόν 100% :P . Και που χαλάσαμε το ηλεκτρονικό μελάνι
της λίστας πολύ ήταν.
Edward N. Lorentz

Δημοσίευσηαπό theotzimos » Παρ 17 Φεβ 2012, 0:38

Αναφέρω ολιγόλεπτο και υγρό χιονοχαλαζάκι στο Ηράκλειο! Αυτό μάλιστα εμφανίστηκε μόλις το γύρισε σε Βόρειο άνεμο από καθαρό Δυτικό... Εναποθέτουμε αύριο και το Σάββατο κάααποιες ελπίδες αλλά γενικά προβλέπω στα ορεινά ρυζόχιονοκατάσταση και το άσπρο που θα δούμε εκεί πάνω δεν θα ναι αυθεντική καθαρή στούπα... Για να δούμε λοιπόν τι θα γίνει... Η επόμενη βδομάδα μάλλον θα ναι χλιαρή... Εναποθέτω ελπίδες αν και είναι πολύ μικρές... Μικρό καλάθι και λίγα κεράσια...
Θοδωρής Τζιμόπουλος
Πόρος Ηράκλειο Κρήτης
Άβαταρ μέλους
theotzimos

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 17 Φεβ 2012, 0:48

Vaghelis1976 έγραψε:...(κι εγώ ως εργένης, ελάχιστα με ενδιέφερε η θέρμανση του σπιτιού) αλλά με μωρό ενός έτους το βλέπεις λίγο διαφορετικά το θέμα της θέρμανσης.

Αυτό είναι όντως ένα αξεπέραστο πρόβλημα. Κι εγώ ως εργένης που να το σκεφτώ! :lol:
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό CptBill » Παρ 17 Φεβ 2012, 0:57

εχω την εντυπωση πως δεν ξερουμε τη θελουμε.
Αυτος ο χειμωνας θα μπορουσε να ειναι άνομβρος, με θερμοκρασιες που να θυμιζουν ανοιξη. Τοτε δηλαδη θα ημασταν ευχαριστημενοι;
Ναι οκ, δεν χιονισε φετος στην Αττικη αλλα απο ποτε χιονιζει ευκολα στην Αττικη; Και δεν μιλαω για το Διονυσο.

Α επισης περι πετρελαιου, προτιμω η φυση να εχει το πρωτο χερι και οχι οι προτιμησεις μου για εαν θα καταναλωσω πετρελαιο. Λεγεται Χειμωνας, οφειλει να εχει κρυο.
Βασίλης Κ.
Καμίνια (Πειραιάς)

known as bill2933 on yahoo hellasweather list
Άβαταρ μέλους
CptBill

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 17 Φεβ 2012, 1:17

Προφανώς κανένας δεν έχει πρόβλημα με τη φύση!
Δε νομίζω να έχει οικτίρει κάποιος το χειμώνα για το θέμα της θέρμανσης (που άλλωστε θα ήταν και ανόητο, δεδομένου ότι δεν επιτίθεσαι σε κάτι που δε μπορείς να το αλλάξεις)
Ούτε καν υπάρχει πρόβλημε με το πετρέλαιο αυτό καθ' αυτό, το οποίο θα έπρεπε να έχει μια τιμή 10 φορές χαμηλότερη απ' ότι τώρα.
Το πρόβλημα είναι με τα λεφτά. Για να θερμάνεις ικανοποιητικά, σύμφωνα με τις προδιαγραφές μιας μελέτης θέρμανσης (όπως δηλαδή σε υποχρεώνουν να φτιάξεις ένα σύστημα θέρμανσης) ένα σπίτι 100τετραγωνικά με πετρέλαιο για μια κρύα περίοδο θέλεις πλέον πάνω από ένα βασικό (και μιλάμε για σύγχρονο, καλά μονωμένο σπίτι, όχι παλιότερο). Δηλαδή τουλάχιστον ένα μήνα δουλειάς, 8 ωρών ημερησίως + τις ώρες της μετακίνησης. Όταν είσαι λοιπόν αναγκασμένος να μεγαλώσεις ένα μικρό παιδί είτε είσαι ηλικιωμένος είτε έχεις πρόβλημα υγείας, που σε όλες αυτές τις περιπτώσεις θέλεις ζέστη αλλά τα λεφτά περιορίζονται όλο και περισσότερο τότε τι γίνεται; Είναι όντως δύσκολο να το καταλάβει κάποιος ο οποίος δεν πληρώνει ο ίδιος το πετρέλαιο είτε έχει καλή καβάντζα χρημάτων. Αλλά δεν είναι έτσι για όλους.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Αναφορά Δρόμου: Αθήνα -> Ζάρακες

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Παρ 17 Φεβ 2012, 2:38

Λοιπόν άρτι αφιχθείς στους Ζάρακες, στέλνω τη πρώτη αναφορά! Μπαίνω κατ'ευθείαν στο ζουμί!
- Από την Ερέτρια και μετά ορατές αστραπές προς τα ανατολικά - δηλαδή στην ευθεία προς νότια Εύβοια.
Οι αστραπές είναι αντιληπτές και από τους Ζάρακες και φωτίζουν τα σύμπαντα όλα, και με τη βοήθεια της τεχνολογίας (διοτι είναι αδύνατον να προσδιορίσω από πού ακριβώς προέρχονται), είδα οτι πέφτουν ακριβώς ανοιχτά της νότιας Εύβοιας, όπου έχουν ήδη σχηματιστεί τα cloud streets του βορείου ρεύματος!

Η εικόνα του ουρανού έχει ως εξής:
- Σε ΟΛΗ τη διαδρομή μετά τη Μαλακάσα, η ατμόσφαιρα είναι θολή. Μετά τη Μαλακάσα όπου κατεβαίνοντας για το Σείριο, φαίνονται πανοραμικά όλα τα βόρεια, υπήρχε αυτή η θολούρα (σε αποσταση όμως), η οποία στη Χαλκίδα, μου φάνηκε πλέον οτι ήταν αρκετά κοντά.
ΝΙΦΑΔΕΣ (προφανώς μεταφοράς) είδα στην Ερέτρια, και ξανά μετά το Αλιβέρι, αλλά μιλάμε για ελαχιστότατες, που δεν άξιζε να αποσπάσω τη προσοχή μου από το δρόμο για να το παρατηρήσω καλύτερα.
Εδώ στους Ζάρακες η εικόνα του ουρανού είναι πραγματικά ιδιαίτερα "ελκυστική" (να το θέσω ευγενικά...). ΒΒΔ μου υπάρχει η γνωστή χιονοθολούρα που σίγουρα στα ορεινά χωριά του Αλιβερίου κάτι δίνει. Ακριβώς ανατολικά μου, η άκρη των cloud streets που δίνουν τις αστραπές στο Αιγαίο, γλύφει τα βουνά και υπάρχει επίσης θολούρα.

- Η κατάσταση του δρόμου μαρτυρούσε πως (όπως αναφέρθηκε) μετά τα βόρεια προάστια και έως τη Μαλακάσα, πρέπει να έριξε καλούτσικο υετό και πάλι το ίδιο ακριβώς μετά το Αλιβέρι και έως εδώ τους Ζάρακες (το επιβεβαιωνει και ο σταθμός).

- Αέρας: Επικίνδυνες ριπές του ΒΔ στον Αγιο Στέφανο μέχρι σχεδόν τη Μαλακάσα. Ήταν αδύνατον να αναπτύξω ταχύτητα πάνω απο 100χλμ στην Εθνική, το ίδιο και οι υπόλοιποι οδηγοί. Πολύ ισχυρές ριπές στη Χαλκίδα και ιδίως προς την Ερέτρια (εκει πιάνει ο καταβάτης), όπου πραγματικά γινόταν χαμός από σπασμένα κλαδιά, διάφορα αντικείμενα (ένα χαρτόκουτο προσγειώθηκε στο καπώ...) και λογής λογής σκουπίδια. Ησυχία μετά την Αμάρυνθο, άπνοια πριν το Αλιβέρι, ξανά αέρας μετά το πολλαπλό όριο του Αλιβερίου.
Εδώ στο Ζαρκοχώρι, φυσάει στα 6 μποφώρ κατά μέσο όρο (καθοτι σφυριζουν τα σύρματα), και σε συνδυασμό με την εικόνα του ουρανού που σας περιέγραψα και τις αστραπές, πραγματικά δημιουργούν μια εντελώς spooky ατμόσφαιρα...

- Θερμοκρασία: Στους 4.9°C τώρα (πριν μισή ώρα που ήρθα ήταν στους 5.4!) και καταποντίζεται σε κάθε γκάζι του ανέμου. Σημείο δρόσου στο ελκυστικότατο επίσης -3 (αυτά είναι γούστα).

Πολύ καλύτερα απ'οτι τα περίμενα τα πράγματα....
Αρχίζει πλέον το μαρτύριο του ξυπνητηριού, ευελπιστώ να λυτρωθώ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για φέτος, και να σας στείλω καμμια εικόνα της προκοπής εάν η νοτια Εύβοια χορέψει καλά τον χορό του χιονιού...
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό mikrohori » Παρ 17 Φεβ 2012, 7:26

Φιάσκο, αηδία, σίχαμα, πλήρης απογοήτευση, να φύγει και να μην ξανάρθει αυτός ο ελεεινός φετινός χειμώνας (για την Αττική αναφέρομαι) που δεν είναι άξιος να προσφέρει εδώ και τρεις μήνες όχι απλά ένα μέτριο χιονιά (αυτό είναι πολυτέλεια πλέον) αλλά ούτε ένα γενικευμένο 24ωρο βροχόπτωσης σε ολόκληρο το νομό. Με τι δηλαδή πρέπει να είμαι ευχαριστημένος για φέτος; Με τα μισάωρα βροχής ή με τις μπόρες ανοιξιάτικου τύπου που έπρεπε να είχαν πέσει το Νοέμβριο (αντ’ αυτού τα βροχόμετρά μας κόλλησαν στο μηδέν). Που είναι οι κακοκαιρίες του Νοεμβρίου με νοτιάδες και βροχές για δύο ή τρία 24ωρα (τρία χρόνια έχω να δω στην περιοχή μου τέτοιο σύστημα); Που είναι οι χειμωνιάτικες κακοκαιρίες διαρκείας βορείου ρεύματος με βροχές στο λεκανοπέδιο και χιόνι στις κορυφές της Πεντέλης και της Πάρνηθας; Δεν ζητάω πολλά ούτε θέλω χιόνι έξω από το σπίτι μου (παρόλο που στην περιοχή μου στο παρελθόν χιόνιζε για πλάκα 4 και 5 φορές κάθε χρόνο). Μου λείπουν τα φαινόμενα ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ, μπούχτισα με τις γελοίες κακοκαιρίες τύπου Express… Ας έρθει λοιπόν η άνοιξη μπας και δούμε καμιά μπόρα και να τελειώνουμε με το φετινό χάλι. (Ζητώ συγνώμη για το μήνυμα αγανάκτησης...).
Μικροχώρι - Καπανδρίτι
595 m
mikrohori

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Παρ 17 Φεβ 2012, 8:30

Καλημέρα,

φανταστικό το σημερινό ξημέρωμα στην Αττική. Έχει φανταστική διαύγεια και ήδη οι αχτίδες του ήλιου ζεσταίνουν την ατμόσφαιρα μετά από μία παγερή νύχτα. Η μόνη παραφωνία είναι κάποιες νεφώσεις στα πολύ βόρεια, πίσω από την Πάρνηθα, πρέπει να είναι από Μαλακάσα και πίσω. Η σημερινή ημέρα συγκρίνεται με εκείνη τη μέρα που είχε το -11 στην Αττική αλλά ευτυχώς όπως και τώρα έτσι και τότε ο ήλιος βοήθησε να μην πέσουν οι θερμοκρασίες εδάφους ανάλογα.

Κάνοντας μία σύνοψη του χειμώνα στην περιοχή, θα μπορούσε να πει κανείς ότι φέτος παρά τις αρκετές ψυχρές εισβολές, ευτυχώς χιόνισε ελάχιστα ή καθόλου με αποτέλεσμα να μην ταλαιπωρούμαστε στις καθημερινές μας δραστηριότητες.

Βαγγέλης (Πλατεία Πολιτείας)
Vaghelis1976

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες