Αναφορές Ιουλίου 2015

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουλίου 2015

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Τετ 01 Ιούλ 2015, 23:31

ΧΑΜΟΣ, ΧΑΜΟΣ ΧΑΜΟΣ!!! Ισχυρότατη βροχόπτωση με συνοδεία χαλζιού και δυνατών ριπαίων ανέμων! Αναπτύχθηκε ακριβώς πάνω από τα νότια προάστεια ένα Cb άλλο πράγμα!!!!! Στην αρχή άρχισαν ξαφνικά πάρα πολλά αστραπόβροντα προς Πειραιά μεριά, και μετά από λίγο ξεκίνησαν να φαίνονται βροχοκουρτίνες οί οποίες επεκτάθηκαν και προς το Αιγάλεω με μεγάλη τοπικότητα, αφού κάθε γειτονιά και πολυκατοικία και γειτονιά χανόταν σταδιακά μέσα στο χαμό! Τρομερό θέαμα! Ύστερα άρχισαν να φαίνονται πυκνές βροχοκουρτίνες και προς τα ΝΑκά προάστια (βλ. Μαρία) με 3-4 αστραπές. Ενώθηκαν μετά οι 2 καταιγίδες!
Κάτι παραπάνω από εκκωφαντικές βροντές,αφού έπεσαν 2-3 κεραυνοί πολύ κοντά, ίσως στο αλεξικεύραυνο της εκκλησίας,γύρω στα 200-300 μέτρα απόσταση. Το χαλάζι όλα τα λεφτά, αν και μπορεί παραπάνω. Ο ισχυρός άνεμος έφερνε το νερό με κατεβασμένες τέντες ως και 2,5 μέτρα μέσα στο μπαλκόνι, πλημμυρίζοντάς το όλο. Μαζί έμπαζε φυσικά και το χαλάζι,το οποίο έπεφτε στα πόδια μου, πολύ δυνατό και κρύο! Έλιωνε δυστυχώς αμέσως, άρα και φωτογραφία να δώσω που το κρατούσα, δε θα είναι τόσο ενδεικτική. 3 κάμερες τραβούσαν την όλη κατάσταση, ενώ και εγώ αλλά και ο φίλος Μιχάλης Καρδαμάκης από Ζωγράφου είδαμε ένα 3πλό fireball στο Αιγάλεω! Δυστυχώς το είδα τη στιγμή που έστηνα τα τρίποδα, με αποτέλεσμα να μην το απαθανατίσω... ο Μιχάλης όμως σίγουρα το "έπιασε". Ένα άλλο πολύ ωραίο ήταν η βροχή που λόγω του ανέμου προχωρούσε κατά κύματα στις ταράτσες.
Μόλις 11,8mm με 188,8mm/hr στις 17:11, περίμενα παραπάνω βλέποντας τα 40mm και τα 350mm/hr της Νίκαιας. Εκεί όμως ήταν το σημείο που ξεκίνησε η βροχή, άρα λογικό ήταν να ρίξει πολύ πράγμα.
Πολύ καλό το υλικό σας για άλλη μια φορά, με ό,τι μέσα έχει ο καθένας βοηθάει! Μπράβο!
Χαιρετώ! Αύριο τελειώνω το φροντιστήριο, θα επιστρέψω με υλικό ελπίζω!
(Στέλνω το μήνυμα αυτό ίσως και για 10η φορά σήμερα...)
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Re: Αργυρούπολη, 1 Ιουλίου 2015

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τετ 01 Ιούλ 2015, 23:55

Έτσι όπως έβλεπα τον κεντρικό πυρήνα της καταιγίδας πάνω από τα νοτιοδυτικά προάστια να επιμένει πάνω στο ίδιο σημείο και με τους κεραυνούς να πέφτουν ασταμάτητα (οι περισσότεροι άηχοι, εδώ) ήταν βέβαιος ο χαμός που περιγράφετε, Πάνο και Γιώργο! Φοβήθηκα, μάλιστα ότι θα υπήρχαν μεγάλα προβλήματα! Πάνο περιμένουμε εναγωνίως το υλικό!

Εγώ δεν έχω τελικά πολύ εντυπωσιακά πράγματα να δείξω εκτός από μια συρραφή των κεραυνών που κατάφερε να αποτυπώσει η μηχανή και μερικά χαρακτηριστικά στιγμιότυπα. Τα μάζεψα σε δύο βιντεάκια:

Καλό ξημέρωμα!

Maria K έγραψε:
Maria K έγραψε:Οργή Θεού!!!! Χαμός στην Αργυρούπολη!
Θα τα πούμε αργότερα!

Λοιπόν, όταν η καταιγίδα σκάει ακριβώς από πάνω σου η καταγραφή δυσκολεύει! Κάτι κατάφερα πάντως κι εγώ αλλά θα ανεβάσω αργότερα, αν προλάβω. Προς το παρόν, για την ιστορία, 3 video frames από την ψηφιακή μηχανούλα (μην ψάχνετε ποιότητα, δεν είμαι εγώ για τέτοια, ενημέρωση κάνω) από την καταιγίδα που έβλεπα προς Νέα Σμύρνη, Καλλιθέα (υποθέτω):

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

και μερικές φωτογραφίες:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εκείνη τη στιγμή ένας άλλος πυρήνας αναπτυσσόταν προς το κέντρο ενώ δίπλα μου έσκαγαν κεραυνοί από το πουθενά (μάλλον νοτιότερά υπήρχε πυρήνας, σε σημείο που δεν είχα ορατότητα. Ο Υμηττός πάντως ήταν σχεδόν ανοιχτός, έβλεπα ουρανό.)

Η μπόρα επεκτάθηκε και στην Αργυρούπολη με χοντρές σταγόνες και καλή ένταση και κράτησε περίπου μία ώρα. Ο ουρανός ξάνοιξε σιγά-σιγά και πριν το ηλιοβασίλεμα τα μόνα σύννεφα που υπήρχαν στον ουρανό ήταν αυτά στη δύση:

Εικόνα
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 0:06

Πολύ καλή δουλειά Μαρία ακόμα και με τα λιγοστά μέσα που διαθέτεις! Λογικά αυτός ο κήπος στο 2ο βίντεο αν είναι ο ακάλυπτος, το κάγκελο του πίσω μπαλκονιού θα πιάνει πιο πολύ χιόνι από αυτό του μπροστά :lol: :lol: :lol:
Διαλύθηκαν γοργά τα εναπομείναντα περαστικά συννεφάκια, πλέον η πανσέληνος φωτίζει τα πάντα. Πιο πριν, φαίνονταν ξεκάθαρα η Αφροδίτη δίπλα ακριβώς στο Δία, πολύ ωραίο θέαμα. Ελαφρύ βοριαδάκι, δροσιά και αιθρία.
Καλό βράδυ.
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 8:29

Μπορίτσα πάλι χθες στο Λουτράκι.
Δροσιά-δροσιά-δροσιά (ειδικά τα βράδια).
Γκρίνια-γκρίνια-γκρίνια από τους λουόμενοι (ολημερίς).
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό Μeteoser-K.Hatz » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 16:07

Δυτικος ανεμος σημερα Πεμπτης μεσημερι στην πολη των Σερρων εριξε την υγρασια στο 40% ενω η θερμοκρασια σκαρφαλωσε στους 30 βαθμους μετα απο 8 ημερες. Αρκετη ηλιοφανεια βοηθα τα κηπευτικα να συνελθουν απο τις αφθονες βροχες του Ιουνη . Ευχομαι να διατηρησουμε τη λιστα μας ζωντανη σε αυτη τη δυσκολη περιοδο που περναμε . Καλη συνεχεια σε ολες και σε ολους .
Αν γινεται καποια-καποιος να ανεβασει τις αναφορες του Ιουλη σε 1ο θεμα . Ευχαριστω .
Κωστής Χ.
Σέρρες 34μ.

http://meteoserres.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Μeteoser-K.Hatz

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 21:44

PanosRadio έγραψε:Πολύ καλή δουλειά Μαρία ακόμα και με τα λιγοστά μέσα που διαθέτεις! Λογικά αυτός ο κήπος στο 2ο βίντεο αν είναι ο ακάλυπτος, το κάγκελο του πίσω μπαλκονιού θα πιάνει πιο πολύ χιόνι από αυτό του μπροστά :lol: :lol: :lol:
Διαλύθηκαν γοργά τα εναπομείναντα περαστικά συννεφάκια, πλέον η πανσέληνος φωτίζει τα πάντα. Πιο πριν, φαίνονταν ξεκάθαρα η Αφροδίτη δίπλα ακριβώς στο Δία, πολύ ωραίο θέαμα. Ελαφρύ βοριαδάκι, δροσιά και αιθρία.
Καλό βράδυ.

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια, Πάνο :) ... Μπα, το πίσω μπαλκόνιο το πιάνει μόνο ο γαρμπής αλλά και πάλι υπάρχουν κτίρια ολόγυρα και προστατεύεται περισσότερο από τα διπλανά. Όσο για χιονάκι δεν πιάνει το μπαλκόνι, όμως στον ακάλυπτο που απαγγιάζει τον φτιάχνεις το χιονάνθρωπο!
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 02 Ιούλ 2015, 21:48

Ξεκίνησε το μελτεμάκι, τα σύννεφα έγιναν ξέφτια, έπιασαν δουλειά και τα τζιτζίκια!

Καλό ξημέρωμα!
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nNoe » Παρ 03 Ιούλ 2015, 14:41

Λοιπον .Να τα πιασουμε απο το τέλος.Σας παρουσιαζω το υλικο της 1ης Ιούλη. Τυχαία το πηρα χαμπαρι ,φυεγοντας απ το σπιτι,ωρα 4,30. Ακυρωσα το ραντεβου μου και επιασα δουλεια. Αρρωστεια...

Το βιντεο,παρουσιαζει πλανα σε γρηγορη κινηση και μετα το 01:47 εχει κατα σειρα οτι κεραυνιδι επιασε η καμερα ''

Μερικες φωτο μαζι μ αυτη που εδωσα του κεραυνου :

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

KAI μερικα Video frames

Εικόνα

Εικόνα

Πιο πολλα v frames ston "αμενιστη"

http://armenistis87b.blogspot.gr/2015/07/blog-post.html

Συνεχιζω με το υλικο της 30ης Ιουνη που ειναι πολυ πιο ενδιαφερον αλλα πολυ πιο συνθετο και μεγαλο...
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 03 Ιούλ 2015, 20:45

επιτελους μια καλοκαιρινη μερα για την Αρτα με την ελαχιστη το πρωι στους 18 και την μεγιστη στους 34.2

Αυτη την ωρα 25.8 βαθμοι με 71% υγρασια.

και πως φαινεται η Αρτα απο μια ταρατσα ψηλα απεναντι απο εκει που μενω

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Πετα
Εικόνα
Βλαχερνα
Εικόνα
Ξεροβουνι
Εικόνα

posted image
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Σάβ 04 Ιούλ 2015, 22:34

Καλησπέρες σε όλη την παρέα. Πολύ καλός ο καιρός τις τελευταίες τρεις μέρες στην Αθήνα. Ελάχιστα σύννεφα κυρίως το μεσημέρι κάνουν την εμφάνισή τους στον αττικό ουρανό, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Οι μέγιστες γύρω στους 30°C.
Τώρα στον Ταύρο έχουμε 24,9 με 43%, καλά είναι για Ιούλη.
Χαιρετώ :)
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης