Αναφορές Ιουλίου 2015

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουλίου 2015

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 22 Ιούλ 2015, 18:20

ελα δω δυτικα να δεις πως σπανε τα ρεκορ. μετα την ζεστη μερα χτες με τους 40.4 ακολουθησε και μια ζεστη νυχτα που η θερμοκρασια επεσε για λιγο στους 28,4 για να ανεβει παλι στους 30.5 και να μεινει εκει μεχρι το ξημερωμα. Ευτυχως σημερα η μεγιστη εφτασε μεχρι τους 37.3 και γενικα η θερμοκραισα ειχε μεινει στους 36.7 ενω τωρα επεσε στους 35 με 29% υγρασια. Ο βοριας εξω κοντευει να τα ξυλωσει ολα και αυτος κραταει χαμηλα την υγρασια και υποφερεται η κατασταση.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Μeteoser-K.Hatz » Τετ 22 Ιούλ 2015, 22:47

Αλεξανδρε αυτη η διαφορα σημειωνεται σε ημερες με εντονη ηλιοφανεια και σχεδον απνοια . Σε μερες με συννεφια κ αερα ολα καλα . Επετρεψε μου να εχω καποιες αμφιβολιες σχετικα με την αξιοπιστια της μεγιστης του συγκεκριμενου σταθμου με τετοιες συνθηκες .
Στα αποψινα λιγο καλυτερη η κατασταση στις Σερρες , ανατολικος ασθενης ανεμος κ η θερμοκρασια στους 28 αυτην την ωρα( 23:50 ). Ξαστερια βλεπω , πιθανως μεσα στη νυχτα προς το ξημερωμα με την παυση της ανατολικης αυρας οι αναστροφες να μας χαρισουν λιγη δροσια εδω στα νοτια τμηματα της πολης(κοντα στους 20 βαθμους) . Καλο ξημερωμα Ηellasweather .
Κωστής Χ.
Σέρρες 34μ.

http://meteoserres.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Μeteoser-K.Hatz

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Πέμ 23 Ιούλ 2015, 0:48

Μeteoser-K.Hatz έγραψε:Αλεξανδρε αυτη η διαφορα σημειωνεται σε ημερες με εντονη ηλιοφανεια και σχεδον απνοια . Σε μερες με συννεφια κ αερα ολα καλα . Επετρεψε μου να εχω καποιες αμφιβολιες σχετικα με την αξιοπιστια της μεγιστης του συγκεκριμενου σταθμου με τετοιες συνθηκες .
.

Tόσο το Σαντάνσκι όσο και η Γευγελή χθές (21/07) είχαν 40.6 και 40.5 αντίστοιχα από τις ΜΥ των χωρών τους και μιλάμε φυσικά για επαγγελματικούς μετεωρολογικούς σταθμούς.Ειδικά το Σαντάνσκι μαζί με την τιμή των Σερρών που είναι δίπλα δίπλα με κάνει να πιστεύω πως αυτές οι τιμές ήταν όντως η οροφή των αξιόπιστων τιμών στην ευρύτερη περιοχή. Για μένα οι αμφιβολίες μου όμως είναι σε άλλους ερασιτεχνικούς σταθμούς ( ΕΑΑ) οι οποίοι φαίνεται πως συστηματικά υποεκτιμούν ή υπερεκτιμούν σε συγκεκριμένες περιοχές της Ελλάδας τις μέγιστες.Σε αυτή την κατεύθυνση έχω επικοινωνήσει ήδη με το ΕΑΑ με αφορμή το αρνητικό bias σε σχέση με περσι που βλέπω πχ στο σταθμό της Σπάρτης και αναμένω απάντηση.Σε κάθε περίπτωση επειδή ξέρω πόσο εύκολο είναι το manipulation/σφάλμα των ερασιτεχνικών ΑΜΣ είτε προς την αρνητική είτε προς τη θετική απόκλιση (κάτι το οποίο δείχνει και η τεχνική έκθεση του WMO για τους Davis που έχω ποστάρει στο παρελθόν) είμαι αρκετά σκεπτικός για αρκετούς από τους σταθμούς του ΕΑΑ.Σε κάθε περίπτωση όπως είπα μιλάμε για διαφορετικούς σταθμούς οι οποίοι δεν μπορούν να συγκριθούν οπότε στο δικό μου μυαλό δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας,εαν όμως τεθεί η προσωπική μου υποκειμενική εμπειρία είναι πως συνήθως η αναξιοπιστία των μετρήσεων δεν έρχεται από επαγγελματικούς σταθμούς που επι χρόνια εμπιστεύονται οι ΜΥ.
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Πέμ 23 Ιούλ 2015, 19:12

Με ζέστη κυλούν οι τελευταίες μέρες, με τη μέγιστη να σημειώνεται στις 20/7 φτάνοντας τους 34,8 (ΕΑΑ). Ευτυχώς το φυσικό κλιματιστικό μας, η αύρα βουνού*, ενεργοποιείται αυτόματα μόλις σουρουπώσει και μας δροσίζει.

Καλή δύναμη με τον καύσωνα που έρχεται!

* Αύρα βουνού: κατά τη νύχτα, ο αέρας που βρίσκεται σε επαφή με το έδαφος, ψύχεται λόγω ακτινοβολίας του εδάφους, γρηγορότερα στις κορυφές των βουνών απ΄ ό,τι στο βάθος των κοιλάδων. Έτσι ψυχόμενος γίνεται βαρύτερος και κατέρχεται κατά μήκος των πλαγιών των βουνών προς το βάθος των κοιλάδων.
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Πέμ 23 Ιούλ 2015, 20:26

να διευκρινησουν που ερχεται ο καυσωνας γιατι εκτος απο σημερα που επεσε στους 34 η θερμοκρασια ολες τις προηγουμενες μερες στην Αρτα υποφεραμε οχι μονο απο τις μεγιστες που καθε μερα ειναι οβερ 37 αλλα και το βραδυ κατω απο 28 δεν πεφτει, αντε να κανει μια βουτια για λιγο μεχρι τους 24 βαθμους.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό aspyriris » Παρ 24 Ιούλ 2015, 7:41

Alexandros Nasiakos έγραψε:
Μeteoser-K.Hatz έγραψε:Αλεξανδρε αυτη η διαφορα σημειωνεται σε ημερες με εντονη ηλιοφανεια και σχεδον απνοια . Σε μερες με συννεφια κ αερα ολα καλα . Επετρεψε μου να εχω καποιες αμφιβολιες σχετικα με την αξιοπιστια της μεγιστης του συγκεκριμενου σταθμου με τετοιες συνθηκες .
.

Tόσο το Σαντάνσκι όσο και η Γευγελή χθές (21/07) είχαν 40.6 και 40.5 αντίστοιχα από τις ΜΥ των χωρών τους και μιλάμε φυσικά για επαγγελματικούς μετεωρολογικούς σταθμούς.Ειδικά το Σαντάνσκι μαζί με την τιμή των Σερρών που είναι δίπλα δίπλα με κάνει να πιστεύω πως αυτές οι τιμές ήταν όντως η οροφή των αξιόπιστων τιμών στην ευρύτερη περιοχή. Για μένα οι αμφιβολίες μου όμως είναι σε άλλους ερασιτεχνικούς σταθμούς ( ΕΑΑ) οι οποίοι φαίνεται πως συστηματικά υποεκτιμούν ή υπερεκτιμούν σε συγκεκριμένες περιοχές της Ελλάδας τις μέγιστες.Σε αυτή την κατεύθυνση έχω επικοινωνήσει ήδη με το ΕΑΑ με αφορμή το αρνητικό bias σε σχέση με περσι που βλέπω πχ στο σταθμό της Σπάρτης και αναμένω απάντηση.Σε κάθε περίπτωση επειδή ξέρω πόσο εύκολο είναι το manipulation/σφάλμα των ερασιτεχνικών ΑΜΣ είτε προς την αρνητική είτε προς τη θετική απόκλιση (κάτι το οποίο δείχνει και η τεχνική έκθεση του WMO για τους Davis που έχω ποστάρει στο παρελθόν) είμαι αρκετά σκεπτικός για αρκετούς από τους σταθμούς του ΕΑΑ.Σε κάθε περίπτωση όπως είπα μιλάμε για διαφορετικούς σταθμούς οι οποίοι δεν μπορούν να συγκριθούν οπότε στο δικό μου μυαλό δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας,εαν όμως τεθεί η προσωπική μου υποκειμενική εμπειρία είναι πως συνήθως η αναξιοπιστία των μετρήσεων δεν έρχεται από επαγγελματικούς σταθμούς που επι χρόνια εμπιστεύονται οι ΜΥ.

Πολύ σύντομα να πω ότι δυστυχώς η Davis έχει μειώσει τη ποιότητα των ανταλλακτικών της (παραγωγή στην Κίνα) με πιο ορατό φυσικά αποτέλεσμα τα ανεμιστήρια, τα οποία σπανίως λειτουργούν αξιόπιστα πέραν του διαστήματος μερικών μηνών. Και αν μεν ο τόπος κατοικίας σου είναι εκεί που βρίσκεται ο σταθμός αρκεί μια φάπα με το που θα ανατείλει ο ήλιος στον κλωβό του σταθμού προκειμένου να πάρει μπροστά ο ανεμιστήρας. Διαφορετικά πρέπει να σκάς κάθε λίγους μήνες χρήματα για νέα ανεμιστήρια. Υπάρχει ήδη εκτεταμένη συζήτηση για το θέμα αυτό σε ξένα φόρουμ, όπου προτείνονται και κάποιες λύσεις (πχ χρήση ανεμιστηριών υπολογιστών).
aspyriris

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 24 Ιούλ 2015, 17:11

Στην Αρτα ειχαμε μια τυπικη ζεστή μερα του Ιουλιου και στα Γιαννενα περασε μια τυπικη καλοκαιρινη μπορα.
Εικόνα
20mb image hosting

Φαινεται οτι δεν εχει μεγαλη εκταση αλλα στα Γιαννενα εγινε χαμος αν κρινω απο αυτα που λεει ο σταθμος στην Ανατολη τα 50μμ υετου και την ραγδαιοτητα στα 576mm/h
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Σάβ 25 Ιούλ 2015, 10:07

ΚΟΛΑΣΗ στα Γιάννενα χθες.
Οι περιγραφές φίλων μου και συγγενών στο τηλέφωνο συγκονιστικές.
Προσέξτε τα σπασμένα δέντρα και -κυρίως- τις κολώνες της ΔΕΗ!
90 χιλιοστά σε λιγότερο από 1 ώρα.

http://epirusgate.blogspot.gr/2015/07/blog-post_738.html
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό george » Κυρ 26 Ιούλ 2015, 10:52

Καλημέρα στα λιστόπουλα και καλή Κυριακή!!
Μια τελείως διαφορετική μέρα ξημέρωσε για την Ανατολική Αττική αλλά και για τα νησιά του Αιγαίου με την ομίχλη να κυριαρχεί!! Μάλιστα, όσο περνά η ώρα και πάμε προς το μεσημέρι ο συνδυασμός ζέστης-ομίχλης (υγρασίας) κάθε άλλο παρά ευχάριστος είναι!! Ας ελπίσουμε να "σπάσει" σύντομα γιατί η ατμόσφαιρα είναι κυριολεκτικά αποπνικτική!! Αυτά από εδώ, να έχετε μια όμορφη Κυριακή και κουράγιο με τις ζέστες που φαίνονται από αύριο....
Γιώργος Ματς
Αρτέμιδα, Αττική
Άβαταρ μέλους
george

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Κυρ 26 Ιούλ 2015, 11:31

μια απο τα ιδια και στην Δυτικη Ελλαδα η ζεστη παρεα με την υγρασια κανουν την ζωη δυσκολη θεροκρασιες 32 βαθμων με 50% υγρασια ενω εδω μεσα ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα.

Χτες ομως ο καιρος το απογευμα εκανε τσαλιμια

19:00 κουνουπιδια στα βορεια της Αρτας
Εικόνα
adult image sharing

εκεινη την στιγμη λεω αφου δεν συννεφιασε μεχρι τωρα εδω κατω δεν θα κανει κατι
Τι ηθελα και μιλαγα να τι ειχαμε στις 19:45 να μας πλησιαζει.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

20:00 πανω απο τα κεφαλια μας αυτη η συννεφια
Εικόνα

Εικόνα

και εκει που λες οτι τωρα θα αρχισει να ριχνει βροχουλα με το που περασε απο Αρτα και πηγε προς τον καμπο διαλυθηκε

πανω στο λοφο που πηγα μια βολτα μετα απο βορεια μας ακουγονταν πολλα μπουμπουνητα

Εικόνα

Εικόνα

αυτη η συννεφια μεσα εβραζε απο ηλεκτρικα για ωρα και αφηνε υετο στα Θεσπρωτικα όρη. μας πλησιασε αρκετα αλλα οσο πεπεφτε ο ηλιος παει και αυτη διαλυθηκε. βροχη δεν επεσε σε μας και καλυτερα γιατι ολα αυτα εφεραν μια δροσια απο τα βουνα και ετσι το χθεσινο βραδυ στην Αρτα ηταν πολυ καλυτερο σε σχεση με τα προηγουμενα.
nektarios 1451

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες