Αναφορές Ιουλίου 2015

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουλίου 2015

Δημοσίευσηαπό polmyt » Κυρ 26 Ιούλ 2015, 12:36

Και ξαφνικα ξεκινησε βροχουλα εδώ στα βορεια της Αττικης.

EDIT: H οποια εχει ηδη εξελιχθεί σε μια καλη μπορα.
polmyt

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Κυρ 26 Ιούλ 2015, 16:11

Kαλησπέρα από τον Αυλώνα.
Από σήμερα έχουμε κι εμείς υγρασία εδώ, με ζέστη και συννεφιά κάθε τόσο, από τις άκρες των συννέφων της Πάρνηθας. Έβγαλε κάποιες καλές αναπτύξεις και μεγάλα αμόνια και στην Πάρνηθα και στην Εύβοια. Σε τοπικό επίπεδο πάντως συνεχίζουμε στο ίδιο καιρικό μοτίβο. Φίλοι μου πάντως αναφέρουν πως ψήνονται και στάζουν κάθε βράδυ εις το κλείνον άστυ ενώ εδώ θέλει ζακέτα μετά τις 1 τα μεσάνυχτα.
Φωτογραφίες θα ανέβουν εν καιρώ.
Xαιρετώ :)
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Κυρ 26 Ιούλ 2015, 20:33

Καλησπέρα στην παρέα,

Βαρύς καιρός με την υγρασία αλλά και ανεκτή θερμοκρασία στα παράλια....
Η επιστροφή από Κόρινθο μου έδωσε τη δυνατότητα να δω τις αναπτύξεις τις Πελοποννήσου αλλά και της δυτικής Αττικής. Πριν τα Μέγαρα είδα μάλιστα κουρτίνες στα ημιορεινά των περιοχών και πριν τα διόδια της Ελευσίνας είδα και 2 κεραυνούς.

Ας ελπίσουμε οι επόμενες ζέστες να μην κρατήσουν για πολύ και οι άνθρωποί μας αλλά και η φύση να αντέξουν.

Να είσαστε όλες και όλοι σας καλά.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Κυρ 26 Ιούλ 2015, 21:58

σημερα μας εκανε την χαρη και εβρεξε και στην Αρτα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

η ασταθεια οπως δημιουργηθηκε και κατεβαινε απο τα βουνα βορειοανατολικα μας

και ενα βιντεο με την κινηση των νεφωσεων λιγο πριν μας ερθει κατω ο χαμος
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Δευτ 27 Ιούλ 2015, 3:34

aspyriris έγραψε: Υπάρχει ήδη εκτεταμένη συζήτηση για το θέμα αυτό σε ξένα φόρουμ, όπου προτείνονται και κάποιες λύσεις (πχ χρήση ανεμιστηριών υπολογιστών).

Έχω προσέξει και γω αυτό που αναφέρεις σε Γερμανικά καιρικά φόρουμ όπου μάλιστα σε αρκετά βλέπω γίνεται και εκτενής αναφορά στην τεχνική έκθεση του WMO για τα σφάλματα των Davis που είχα ποστάρει και εδώ στο παρελθόν αν και οι Γερμανοί ασχολούνται από οτι κατάλαβα περισσότερο με τις αρνητικές αποκλίσεις των μέγιστων λόγω της καταχρηστικής χρήσης fan ο οποίος κρίνεται απαραίτητος σύμφωνα με τις οδηγίες του WMO μόνο σε περιοχές και ημέρες με συστηματική πλήρη άπνοια.Πάντως για να επιστρέψω στον σταθμό των Σερρών από την ΕΜΥ είναι επίσης ένας από τους σταθμούς της επικράτειας που η ΕΜΥ έχει επιλέξει να στέλνει τα στοιχεία του στον WMO.Για όσους δεν γνωρίζουν οι σταθμοί που επίσημα η Ελλάδα επικοινωνεί στον WMO είναι όσοι εμφανίζονται στο μηνιαίο κλιματικό δελτίο της.

Τώρα στα του καύσωνα να πούμε πως από αύριο δυσκολεύουν τα πράγματα.Καμία σχέση με τους 25.4 που γράφει τώρα ο σταθμός μου στη Ν.Φιλαδέλφεια μιας και είμαστε στις μεταμεσονύχτιες ώρες.Κάτι μου λέει πως από Δευτέρα θα ψάχνουμε με δίκανο το 25άρι ελάχιστη στην Αθήνα.Καλό κουράγιο σε όλους λοιπόν μιας και φαίνεται πως θα το χρειαστούμε για αρκετές μερούλες.
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Re: Κυριακή, 26 Ιουλίου 2015

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 27 Ιούλ 2015, 7:13

Καλημέρα σας!

Η αστάθεια που αναπτύχθηκε χθες στα ηπειρωτικά της χώρας κάλυψε και τη νοτιοδυτική Πελοπόννησο. Στη Μεσσηνία, μπόρες έβρεξαν την πόλη της Καλαμάτας νωρίς το απόγευμα ενώ καταιγίδες αναπτύχθηκαν στα γύρω ορεινά. Εντυπωσιακές βροχοκουρτίνες φάνηκαν στον Μεσσηνιακό Κόλπο που αντικαταστάθηκαν αργότερα από ένα ωραίο ηλιοβασίλεμα. Μετά τη βροχή, η θερμοκρασία στην πόλη της Καλαμάτας και στις γύρω περιοχές έπεσε στους 25 βαθμούς ενώ αργά το βράδυ η υγρασία είχε εκτοξευθεί στο 71%.

Μερικές εικόνες του μεσσηνιακού Κόλπου:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 29 Ιούλ 2015, 14:16

Πρωινό ξυπνημα σημερα για να κατεβω προς Καναλι και Πρεβεζα και κατα τις 7:30 πετυχα αυτο στο δρομο προς Πρεβεζα μετα την δευτερη διασταυρωση για Νεα Κερασούντα

Εικόνα
free image uploader

Στο καναλι τα αυτοκινητα που δεν τα ειχε χτυπησει ο ηλιος ηταν μουσκεμα απο την υγρασια που τετοια βλεπεις το χειμωνα με βροχες. Η κατασταση απο την υγρασια αποπνικτικήοπως και στην Πρεβεζα και ακινητος που ημουν παλι ιδρωνα.

Ενδεικτικα εχουμε και λεμε.

Παργα 30.2 με 76% υγρασια και η δυσφορια στο 36.8
Πρεβεζα 32.7 με 64% υγρασια και η δυσφορια στους 40.1
Ηγουμενιτσα 34.2 με 48% υγρασια και 38.2 η δυσφορια
Αρτα 35.9 με 4% υγρασια και η δυσφορια στους 41.3
ζορικα τα πραγματα φετος στα δυτικα

Τωρα που επανηρθε ο σταθμος βλεπω οτι η προχθεσινη βροχη μας αφησε 8.4μμ
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Παρ 31 Ιούλ 2015, 11:36

Καλησπέρα σε όλους από το πραγματικά αφόρητο κεντρικό λεκανοπέδιο.Την Τετάρτη και χθές Πέμπτη κατέγραψα μέγιστη τους 39.5 και 40.1 εδώ στον κηπάκο μου στη Νέα Φιλαδέλφεια με τον σταθμό της ΕΜΥ στο άλσος της Ν.Φιλαδέλφειας να καταγράφει 39.6 και 39.8 αντίστοιχα.Αφόρητη και τώρα η κατάσταση καθώς μιλάμε μιας και ήδη στον κηπάκο μου έχω αγγίξει τους 39.1.Μια πραγματικά εξαντλητική εβδομάδα για το εσωτερικό του λεκανοπεδίου.Καλή συνέχεια σε όλους.
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό nNoe » Παρ 31 Ιούλ 2015, 11:44

Η κατασταση ειναι πραγματικα τραγικη. Η φρασεολογια μας ειναι η ιδια καθε χρονο και γινεται και χειοροτερη.Το ασχημο ειναι πως ακομα κ οταν θα μπει ο Βοριας η Αθηνα θα βραζει ,κ οπως το βλεπω θα βραζει για πολυυυυυυυ καιρο ακόμα. Ζουμε ανωμαλα ,το θεμα εχει ληξει αυτο.Τι κανουμε εδω ,ειναι το ερωτημα.Προσωπικα παει καιρος που δε την παλευεω αλλο πια. Απλα ο καυσωνας και συνεχομενη ζεστη ,τερματιζει τις αυταπατες.Κολαση η χτεσινη νυχτα. Η ΝΥΧΤΑ ειναι το μαχαιρι στη πληγη που λεγεται Αθηνα.

κΥΨΕΛΗ 35,8 ΣΤΙς 12:45
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Παρ 31 Ιούλ 2015, 15:59

Μπαράζ από 40άρια στην Αττική από την ΕΜΥ σε Ν.Φιλαδέλφεια,Ελευσίνα και Μέγαρα νωρίτερα.40.4 σημείωσε και ο σταθμός μου στη Ν.Φιλαδέλφεια.Πραγματικά αφόρητη η κατάσταση και σήμερα.

Alexandros Nasiakos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης