Αναφορές Οκτωβρίου 2015

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Οκτωβρίου 2015

Δημοσίευσηαπό nNoe » Δευτ 26 Οκτ 2015, 0:17

Καλησπέρα παιδιά.Πολύ δουλειά τελευταία με τα βίντεο,ειναι αλήθεια , ;)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23 ΟΚΤΩΒΡΗ

Η Παρασκευή ήταν από τις σπάνιες εκείνες μέρες που βρέχει όλη μέρα. Μια απόλαυση για όσους αγαπούν την βροχή,παρά τα προβλήματα που δημιουργεί ,ειδικά τις καθημερινές κ εργάσιμες ημέρες. Το πρωί μετά τις 11 σημειώθηκε και καταιγίδα ,μιας κ ακούστηκαν μπουμπουνητά και έγινε αντιληπτή και αστραπή ,όπως φαίνεται στο παρακάτω v.frame.

Εικόνα

ΒΙΝΤΕΟ

Βροχή και καταιγίδα στην Αθήνα ,την Παρασκευή 23 Οκτώβρη 2015.Το σύντομο βίντεο περιέχει πλάνα με γρήγορη κίνηση των νεφών,από το πρωί. Φυσικός ήχος συνοδεία μουσικής επένδυσης.Ακούγονται η βροχή, δυο βροντές, ενώ στο 00:12, διακρίνεται και μια αστραπή CC. Σας ευχαριστώ που παρακολουθήσατε.

ΣΑΒΒΑΤΟ 24 ΟΚΤΩΒΡΗ 2015

Η πρώτη σχεδόν χειμωνιάτικη μέρα . Πολυ δυνατός βοριάς,συννεφιά όλη μέρα σχεδόν,και πολυ ψιλό ψιλόβροχο κατα περιόδους στην Αθήνα. Ενδεικτικό το παρακάτω Βίντεο.

Απο την "αετοφωλιά" της Κυψέλης ,ένα τέταρτο μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακης προς Δευτέρα,και με τη θερμοκρασία στους 12,5c μόλις βαθμούς ,σας στελνω την αγάπη μου και την καληνύχτα μου. Καλη εβδομάδα σ ολους απο αύριο.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Δευτ 26 Οκτ 2015, 16:14

Καλησπέρα και χρόνια πολλά στους Δημήτρηδες!

Πάχνη σημειώθηκε σήμερα το πρωί στη Φλώρινα, ενώ η θερμοκρασία έπεσε στους -2,1 (ΕΜΥ). Ωστόσο, το μεσημέρι ανέβηκε αρκετά, στους 17, με τη βοήθεια και της λιακάδας. Απ' ό,τι βλέπω για το υπόλοιπο (τουλάχιστον) της εβδομάδας φαίνεται σχεδόν αίθριος καιρός, αλλά με την ψύχρα να είναι αισθητή.

Χαιρετώ
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Δευτ 26 Οκτ 2015, 16:56

Ψυχρανε και αλλο στην Αρτα με την ελαχιστη να πεφτει στους 9.9 στις 7:40 ενω η μεγιστη να ανεβαινει στους 22.7 στις 14:20
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Δευτ 26 Οκτ 2015, 23:42

Καλησπέρες.
Πιο ζεστή η σημερινή μέρα. Ελάχιστη 13,2°C, αλλά το μεσημέρι σκαρφάλωσε ως τους 22,1°C. Ήλιος το πρωί, τον οποίο διαδέχτηκαν αραιές υψισυννεφιές και στο τέλος της μέρας χάρισαν ένα υπέροχο ηλιοβασίλεμα που περιέργως χρωμάτισε όλο τον ουρανό και όχι ένα κομμάτι του μόνο:
Εικόνα
Εικόνα

Εξαιρετικό το υλικό του Νεκτάριου. Γιώργο απλά απίστευτος. Δεν άφησες ουτε ένα ηλεκτρόνιο κεραυνού να σου ξεφύγει από τα πλάνα σου! :D Μπράβο!

Δροσιές τώρα, στους 15,6°C η θερμοκρασία. Άπνοια.
Καλό βράδυ :)
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό christosz » Τρί 27 Οκτ 2015, 12:51

Καλημέρα!
Η κακοκαιρία της περασμένης εβδομάδας αποτελεί παρελθόν, αλλά τα προβλήματα παραμένουν στην περιοχή και μάλλον θα μας "συντροφεύουν" για αρκετό διάστημα ακόμα. Δρόμοι κλειστοί-άλλοι καλυμμένοι με λάσπη και χώμα, υπόγεια πλημμυρισμένα, σακιά με άμμο ή ασβέστη έξω από κάποια σπίτια για να προλάβουν το επόμενο κακό, η τεχνητή κοίτη του ποταμού κατεστραμμένη σε πολλά σημεία (μαζί και οι παραποτάμιοι δρόμοι) και μπόλικα φερτά υλικά σε διάφορα σημεία των πεζοδρομίων συνθέτουν την εικόνα ενός δήμου σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Γύρω στα 81mm έπεσαν από Πέμπτη μέχρι το Σάββατο.
Η Παρασκευή κύλησε με τον αγαπημένο μου καιρό (μετά το χιόνι φυσικά). Συννεφιά όλη μέρα, πυκνή με όμορφο μολυβί χρώμα, χωρίς κενά και μια όμορφη ποτιστική βροχή. Σοροκάδα αν δεν κάνω λάθος αν και είχα τόσες δουλείες αυτές τις μέρες που μια γενική εικόνα κράτησα μόνο!!
Από το Σάββατο ο καιρός σταδιακά έφτιαξε με πτώση της θερμοκρασίας όμως, η οποία έφτασε τους 12,9οC.
Για να δούμε και τι μας επιφυλάσσει η συνέχεια με μια ακόμα ψυχρή εισβολή στα τέλη του μήνα, αρχές του επόμενου. Αν και μοιάζει αρκετά ρηχή προς το παρόν και μαλλον πάμε για αρκετά σπασμένη συννεφιά εντός του λεκανοπεδίου και λιγάκι ψιλόβροχο στην καλύτερη... Πάντως εγώ 4mm θέλω για να φτάσω τα 100 και δεν βλέπω να έρχονται! :( :roll:
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τρί 27 Οκτ 2015, 16:04

Καλησπερες !

Μπορεί να μην "παίζουν" φαινόμενα,αλλά ο καιρός ειναι αυτο που λέμε ζωντανός! Κοφτερός πρωι και βράδυ,διαυγής ολη την ημέρα και θερμοκρασία αρκετά καλή ,φλερταρει με το 20 αρι το μεσημερι ,με το 15 αρι τα βράδυα,παντα μλώντας για το κέντρο της πόλης.Πανο,πολυ ομορφες οι φωτο σου απο χτες,ειχα την εμπνευση πριν φυγω για μια δουλεια μου απο το σπιτι ,χτες τ απόγευμα ,να βαλω τη καμερα να γραψει . Ετσι ,τα ομορφα χρώματα που συνατησαμε χτες ολοι,αποζημίωσαν τον λιγο χρονο που χρειάστηκε να γινει αυτο το βίντεο με το ηλιοβασίλεμα χτες. Enjoy Λοιπον.

*nNoe*

Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Τρί 27 Οκτ 2015, 16:16

Πανέμορφο βίντεο Γιώργο! Στην αρχή φάίνεται ένα παρήλιο στα δεξιά, και αμέσως μετά ένα ακόμα στα αριστερά!
Όπως τα περιγράφεις είναι τα πράγματα. Υγιής, και κάπως δροσερός καιρός, όπως αρμόζει στην εποχή. Ελάχιστη 13,6°C και μέγιστη 21,4°C.
Καλή συνέχεια! :)
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό messos80 » Τρί 27 Οκτ 2015, 16:45

Βρέθηκε και τρίτος νεκρός από την κακοκαιρία της περασμένης εβδομάδας στο Μενίδι
http://www.zougla.gr/greece/article/ent ... xelidonous
Άβαταρ μέλους
messos80

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Τετ 28 Οκτ 2015, 11:57

Καλημέρες από την κορυφή του Κιθαιρώνα. 4°C, ομίχλη και πολύς αέρας που κουνάει ολόκληρο το αμάξι . Έχει κάτσει ένα σύννεφο εδώ και ώρες, ΜΟΝΟ στην κορυφή. 30 μέτρα παρακάτω έχει ήλιο, αλλά στα 1409μ δεν έχει. 200 μέτρα παρακάτω με ήλιο, 8°C. Τα ξημερώματα είδα στην κάμερα πως έβρεχε.
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τετ 28 Οκτ 2015, 20:34

Η ώρα του ''στοιχειωμένου βίντεο". Δεν θέλω πραγματικά να σας κουράσω με λεπτομέρειες για το τι περιπέτειες είχε αυτό το βίντεο ,μέχρι να έρθει η ώρα να το ανεβάσω στην λίστα μας. Οι λεπτομέρειες και η γκαντεμιά ,πραγματικά θα σας χαλάσουν τα νεύρα και μόνο να να τις ακούσετε. Μιλάω φυσικά για το βίντεο της καταιγίδας της 11ης Οκτώβρη. Δεν ειναι αυτό που θα ήθελα να βγει τελικά,αλλά πρέπει ν αποδεχτώ και εγω, οτι καποια φορά τα πράγματα απλώς σταβώνουν.Απ την ωρα της καταγραφης ,απ τη κινηση της καταιγίδας,απ τη θεση της καμερας,μεχρι την τεχνικη επεξεργασία και πάει λέγοντας.Για λόγους αρχείου λοιπον,αλλα και για λόγους προσωπικού "γαμώτο" το καταθέτω.OΠως γραφω και στο σημείωμα στο youtube :"Πλάνα απο την καταιγίδα της 11ης ΟΚΤΩΒΡΗ 2015 στην ΑΘΗΝΑ. Οι ώρες καταγραφής χοντρικά,είναι απο τις οχτώμιση το πρωί μεχρι αργα το μεσημερι,μετα τις δυόμιση.Το σημείο που φαίνεται να έρχεται τελικα η καταιγίδα ειναι το 02:50 .Πολλαπλα τεχνικά προβλήματα της καμερας , σε εικονα και ήχο ,δεν επέτρεψαν την καλύτερη καταγραφή."

Αυτό λοιπον, ειναι το "ρημάδι":

*nNoe*

Άβαταρ μέλους
nNoe

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης