Αναφορές Ιανουαρίου 2016

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2016

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 30 Ιαν 2016, 20:30

6.5 με 19.1 σημερα η θερμοκρασια στην Αρτα με ενα καθαρο ουρανο Χτες αρκετη συννεφια και υγρασια να μην πεφτει κατω απο 80% ολη την μερα ενω σημερα επεσε στο 40%

Αυτη την ωρα 10.5 βαθμοι με 81% υγρασια
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Κυρ 31 Ιαν 2016, 23:37

Καλησπέρα,

σε άκρως ανοιξιάτικους ρυθμούς κινούμαστε τις τελευταίες ημέρες της εβδομάδος στην Αττική. Είμαστε στην καρδιά του χειμώνα και σήμερα στο Κεφαλάρι στην Κηφισιά τα τραπεζάκια έξω ήταν γεμάτα και μετά δυσκολίας έβρισκες χώρο να κάτσεις... Οι περισσότεροι το χαίρονται αυτό, εν μέρει κι εγώ το χάρηκα, αλλά δυστυχώς αυτό το μοτίβο φαίνεται να είναι ο κανόνας για το προσεχές διάστημα. Κι επειδή στην Ελλάδα είμαστε, δεν έχουμε δα και τίποτα χειμώνες διαρκείας, 1 μήνας έμεινε, άντε βία 45 ημέρες, αναρωτιέμαι αν θα έχουμε ευκαιρία για κάτι καλό από εδώ και πέρα. Δυστυχώς, τα ensable δίνουν αποστομωτική απάντηση στο ερώτημά μου και προβλέπουν με ακρίβεια που δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια αισιοδοξίας τη συνέχεια για τις επόμενες 10-15 ημέρες...

Ο χειμώνας έως τώρα ήταν εξαιρετικά ήπιος. Μέχρι και πριν την αλλαγή του χρόνου, οι ρυθμοί ήταν καθαρά ανοιξιάτικοι, δε μιλάμε για χιόνια, εδώ δεν είχαμε καλά καλά βροχές. Πέρασαν 25 ημέρες με 3 καλές ψυχρές εισβολές, στις 2 είδαμε και χιόνια (συνολικά στα βόρεια προάστια έχουμε 4 ημέρες χιονόπτωσης), αλλά κακά τα ψέμματα, ήταν όλες ψώφαλτσες και ημιτελείς. Θα μου πεις, από το 2008 και μετά έχουμε περάσει και χειρότερους χειμώνες (π.χ. ο προπέσινος που δεν είδαμε για πρώτη φορά στα χρονικά ούτε νιφάδα, πρακτικά δεν είχαμε καμία ψυχρή εισβολή) οπότε πάλι καλά να λέμε. Δυστυχώς όμως, οι χειμώνες μας (εξαιρουμένου του περυσινού) τείνουν να είναι πολύ ήπιοι με κάποια χειμωνιάτικα διαλείμματα πλέον. Και παλιά συνέβαιναν αυτά αλλά νομίζω πλέον είναι πολύ πιο έντονα. Νομίζω ότι η 8ετια 2008-2016 είναι χειρότερη των πέτρινων χρόνων του 1990. Τότε, είχαμε περάσει τη θρυλική δεκαετιά των 1980 και οι όποιοι μέτριοι χιονιάδες μας φαίνονταν της πλάκας. Όμως, κάθε χρόνο είχαμε επεισόδια που ήταν καλύτερα π.χ. των φετινών. Διανύουμε, στην Αττική τουλάχιστον, τα χειρότερα από άποψης χιονιάδων χρόνια απ όσο θυμάμαι.

Προφανώς κάποια στιγμή αυτό θα σπάσει, αλλά πολύ φοβάμαι ότι ούτε φέτος θα γίνει αυτό. Φέτος, νομίζω το ζητούμενο είναι να δούμε και καμία βροχή της προκοπής πλέον αφού επίκειται το μακρύ βαθύ ελληνικό καλοκαίρι με ό,τι καλό ή κακό αυτό συνεπάγεται.

Τέλος πάντων, κάποιες σκέψεις παρέθεσα, κάθε χειμώνα ξεκινάμε με προσδοκίες και τα γεγονότα μας απογοητεύουν. Εντάξει, παίζει ρόλο η κλιματική αλλαγή, αλλά νομίζω είναι και θέμα συγκυριών κυρίως. Εδώ χιονίζει φέτους στις ερήμους, χιόνισε στην Άπω Ανατολή σε μέρη που δεν είχαν δει ποτέ χιόνι ή είχαν να δουν 100 χρόνια. Μπορεί βέβαια κι αυτό να είναι μέρος της αλλαγής αυτής, αλλά προσωπικά δεν το πιστεύω.

Καλό βράδυ από την Πολιτεία των 10 βαθμών στα 360 μέτρα... Υποθέτω στη Γλυφάδα θα κάθονται σχετικά άνετα και στα μπαλκόνια τους απόψε... Δεν θα έχουν 15 βαθμούς? Με ένα ανοιξιάτικο μπουφανάκι μια χαρά είναι να βλέπεις θάλασσα από το μπαλκόνι σου πίνοντας μια παγωμένη μπύρα στις 31 Ιανουαρίου... Φαντάζομαι θα αρχίσουν και οι ραδιοφωνητζήδες να εξυμνούν τον ελληνικό ήλιο από αύριο το πρωί...

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Δευτ 01 Φεβ 2016, 12:07

Χτες που κατεβαινα στο Καναλι χαρακτηριστικη ηταν η καταχνια και οι ομιχλες που υπηρχαν πανω απο τα νερα και σε σημεια που δεν υπηρχαν ρευματα αερα. Η θαλασσα κατω ηταν πολυ ηρεμη και ολο και καποιος χειμερινος κολυμβητης θα βουτηξε
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό messos80 » Δευτ 01 Φεβ 2016, 12:45

Δυο φωτο από την Πάρνηθα στις 24/1.

ΕικόναΠΑΡΝΗΘΑ02 by messos80, on Flickr

ΕικόναΠΑΡΝΗΘΑ03 by messos80, on Flickr
Άβαταρ μέλους
messos80

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης