Αναφορές Φεβρουαρίου 2016

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Φεβρουαρίου 2016

Δημοσίευσηαπό vits » Σάβ 06 Φεβ 2016, 23:31

Καλησπέρα,

με χιονόνερο τη βγάλαμε στο Μαρούσι και το πρωί το θέαμα ήταν ωραίο προς τα γύρω ορεινά. Το κερασάκι στην τούρτα ο χιονισμένος Υμηττός:
Εικόνα

Και φυσικά η Πεντελάρα μας! Με ζουμ, με απλωτή και με πανοράματα:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Τα 2 πανοράματα καλύτερα ανοίξτε τα από δω:
http://niovi.aueb.gr/~kxv/maroussi/060216/pentelipan1.jpg
http://niovi.aueb.gr/~kxv/maroussi/060216/pentelipan2.jpg

7,9 η μέγιστη, 1,6 η ελάχιστη, στο 11,4mm ο υετός με 15,5mm χτες.
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό Μeteoser-K.Hatz » Κυρ 07 Φεβ 2016, 15:32

Καλές οι καιρικές συνθήκες σήμερα Κυριακή στην περιοχή των Σερρών με αρκετή ηλιοφάνεια και εξασθένηση των ανέμων . Η θερμοκρασία αυτήν τη στιγμή (15:00 ) στους +10 °C . Παρακάτω μια φωτογραφία προς βορρά την ίδια περίπου ώρα :

ΕικόναDSCN0383[1] by kostirahi, on Flickr

Kαλή συνέχεια ..

*Πρώτη φορά επεξεργάστηκα φωτογραφία , συγχωρέστε με :|
Κωστής Χ.
Σέρρες 34μ.

http://meteoserres.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Μeteoser-K.Hatz

Δημοσίευσηαπό kipakaros » Κυρ 07 Φεβ 2016, 20:07

Κηπάκος, συνήθως θερμόπληκτος και ενίοτε χιονοχαλαζόπληκτος, Κατά κόσμον Μιχάλης Δρετάκης
kipakaros

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Δευτ 08 Φεβ 2016, 11:15

καλημέρα,

το Σάββατο έκανα μία σύντομη βόλτα στην Πεντέλη για να δω τα χιόνια. ομολογώ ότι το χιόνι ήταν μια χαρά κι επίσης με χαρά είδα πολύ κόσμο στο βουνό να παίζει με τα χιόνια. Παρότι η επίσκεψη έγινε το μεσημέρι κατά τις 2, που σημαίνει ότι ο ήλιος είχε ήδη κάνει τη δουλειά του (ουσιαστικά κάτω από τα 500 μέτρα το είχε λιώσει, από τα 600 μέτρα και πάνω ήταν πάνω από 15 πόντους σίγουρα, δείγμα του υετού που είχε την προηγούμενη νύχτα.

Τελικά από συζητήσεις με διάφορους φίλους έμαθα ότι χιόνισε μέσα στη νύχτα στην πλατεία Κεφαλαρίου (315 μέτρα).

Και την Κυριακή η Πεντέλη κρατούσε καλό χιόνι, ακόμη και σήμερα ψηλά το χιόνι είναι εμφανές, παρότι ο ήλιος είναι αδυσώπητος ήδη από το Σάββατο το πρωί.

Και που είσαι ακόμη... Πιο πολύ για χάζι και με μια κρυφή ελπίδα κοιτάω το πρωί τα ensables και κάθε μέρα γίνεται και καλύτερο.

π.χ. το σημερινό http://www.wetterzentrale.de/topkarten/tkavnmgeur.htm

Μιλάμε, τις επόμενες ημέρες θα εξαϋλωθεί κάθε ίχνος χιονιού ακόμα και στην κορυφή της Πάρνηθας, ενώ οι θερμοκρασίες όσο περνάνε οι μέρες θα θυμίζουν τέλη Απριλίου. Θυμίζω, θεωρητικά είμαστε στην καρδιά του χειμώνα... Νομίζω ότι το μήνυμα είναι ξεκάθαρο. Χειμώνας τέλος. Τα 20αρια σκάνε άνετα μέσα στο Φλεβάρη, οπότε η όποια συζήτηση δε νομίζω να έχει νόημα πλέον. Ακόμα και η ελπίδα για ένα σύστημα εξπρες σαν τα φετινά νομίζω ότι αρχίζει να φθίνει πλέον. Ο υποτροπικός από κάτω μας μας ...θωπεύει λίγο λίγο, οπότε, αφού δεν έχουμε πολλές επιλογές, θα πρότεινα να το απολαύσουμε κι ας αφήσουμε τα όνειρα για χιόνια στη θάλασσα για του χρόνου...

Καλημέρα,

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Δευτ 08 Φεβ 2016, 18:45

Όπως είπε και ο Βαγγέλης πιο πάνω, το θέμα σε έναν χειμώνα δεν είναι μόνο να κάνει 2-3-4 ψυχρές εισβολές.
Ο φετινός τις έκανε και κατά τη διάρκειά τους νιώσαμε πραγματικό χειμωνιάτικο κρύο.
Η χαρακτηριστική ευκολία όμως που ΑΜΕΣΩΣ μετά την ψυχρή εισβολή η θερμοκρασία φτάνει με τέτοια ευκολία τα επίπεδα των 20 βαθμών είναι απίστευτη...
Την δεκαετία του '80 όταν κάποια μέρα ο Μελανίτης είχε πει παραμονές γιορτών (20 Δεκέμβρη) ότι "η θερμοκρασία στην Αθήνα θα ανέβει στα υψηλά για την εποχή επίπεδα των 16 βαθμών" , τότε νομίζω είναι εμφανής η διαφορά των παλαιότερων χειμώνων με αυτούς που βιώνουμε τώρα.................

Θυμάμαι χαρακτηριστικά πόσο με είχε χαλάσει εκείνη η πρόγνωση.
Και ο κόσμος όμως τότε συζητούσε ότι αυτή η καλοκαιρία ήταν "αδιανόητη" παραμονές Χριστουγέννων!
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό Geostyl » Δευτ 08 Φεβ 2016, 19:21

Καλησπέρα και από μένα......Αυτή λοιπόν είναι η πρώτη μου αναφορά στη σελίδα και έχω να πω ότι η "κακοκαιρία" των προηγούμενων ημερών άφησε αρκετό υετό στην Κρήτη με μορφή βροχής στα πεδινά και χιονιού στα ορεινά (800μ +). Σήμερα ήταν μια εντελώς αίθρια μέρα, με πλήρη απουσία νεφών και τη θερμοκρασία σε καλά επίπεδα αφού αυτή δεν ξεπέρασε τους 14β στο Ηράκλειο. Ο καλός καιρός άφησε να φανερωθούν τα βουνά τα οποία ήταν γεμάτα χιόνι. Στο βίντεο που ακουλουθεί, φαίνονται τα Λασσηθιώτικα όρη (Δίκτυ) από το σπίτι μου στους Κουνάβους Ηρακλείου (380μ). Η χιονόστρωση φαίνεται να ξεκινάει απ' τα 1100μ, και έχω την εντύπωση ότι είναι εντονότερη απ' ότι στον Ψηλορείτη.

Παρακάτω ως μέτρο σύγκρισης παραθέτω ένα βίντεο, με τον ίδιο ακριβώς προσανατολισμό, απ' τις 07/01/2015.....Απ' τον περυσινό χιονιά δηλαδή που έδωσε πολύ ισχυρές χιονοπτώσεις στα νησιά του Αιγαίου και στην Κρήτη, ωστόσο στο χωριό μου δεν κατάφερε να κάνει σπουδαία πράγματα....Όπως προκύπτει από το βίντεο για υψόμετρα 400μ < υπήρχε πλήρης χιονόστρωση και μάλιστα πολύ έντονη.

Geostyl

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Δευτ 08 Φεβ 2016, 20:44

Καλησπέρα στην παρέα!
Η λιγότερο "διαφημισμένη" κακοκαιρία που πέρασε ήταν και η πιο αξιόλογη για τα βουνά της Αττικής, με το highlight της τον χιονισμένο Υμηττό, ως τα 450-500μ! Αποδείχτηκε περίτρανα για ακόμη μια φορά φέτος πως η φύση δεν έχει ανάγκη τα μοντέλα και εμάς. Κάνει ό,τι θέλει και εμείς δεν μπορούμε να την ελέγξουμε (καλό αυτό) και ούτε να την προβλέψουμε με απόλυτη ακρίβεια.
Δεν ανέβηκα σε κάποιο βουνό για διάφορους λόγους, και προσπάθησα από το ταρατσοχώρι μου να τραβήξω κάποιες φωτογραφίες. Δυστυχώς ανέβηκα το μεσημέρι, άρα δεν είχε μείνει πολύ χιόνι στον Υμηττό και στα χαμηλά της Πεντέλης...
Υμηττός:
ΕικόναΧιονιάς 05-06/02/2016 by Panos Velissaris, on Flickr

Πεντέλη:

(με πολύ ζουμ...)

Παράλληλα στον Κιθαιρώνα, η κάμερα στην κορυφή έδωσε μια όμορφη εικόνα, με το χιονισμένο/παγωμένο τοπίο και ένα ωραίο ηλιοβασίλεμα:

Ο πατέρας μου ανέβηκε στον Υμηττό την Κυριακή το μεσημέρι και στην κορυφή η εικόνα ήταν αυτή:
ΕικόναΧιονισμένος Υμηττός 07/02/16 by Panos Velissaris, on Flickr
Όπως φαίνεται στην εικόνα, δεν είχε μείνει πολύ χιόνι, και αυτό το σκηνικό το συναντούσες μόνο στην περιοχή του στρατοπέδου στην κορυφή, όπου είχε 0 με -1 βαθμούς. Όσο πιο χαμηλά πήγαινες μειωνόταν αισθητότατα η εναπομείνουσα χιονόστρωση...

Οι υπόλοιπες φωτογραφίες υπάρχουν ΕΔΩ

Χάρηκα πολύ που είδα άτομα να επανέρχονται στην παρέα μας όπως ο Κωσταντίνος και ο Γιώργος από Δροσιά και νέα μέλη στη μεγάλη μας οικογένεια, όπως ο Γιώργος από το Ηράκλειο! Γιώργο, οι αναφορές σου από την περιοχή κάτι παραπάνω από πολύτιμες.

Vaghelis1976 έγραψε:Φαντάζομαι θα αρχίσουν και οι ραδιοφωνητζήδες να εξυμνούν τον ελληνικό ήλιο από αύριο το πρωί...

Ε, όχι και όλοι!!! :mrgreen:

Χαιρετώ :)
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Δευτ 08 Φεβ 2016, 21:25

16 βαθμοι σημερα η μεγιστη στην Αρτα ενω τωρα εχει πεσει στους 9.
Χτες που πηγα σε ενα χωριο στο καμπο τηνΑγια Παρασκευη η θερμοκρασια ηταν στους 2 βαθμους αλλα μεχρι τις 11:00 που ανεβηκε ο ηλιος ανεβηκε και αυτη στους 12
Φεβρουαριου σημερα και τα ΤΖουμερκα χασανε σχεδον ολο το χιονι που ειχαν φορτωσει. Η μερια πανω απο το Βουργαρελι εχει καθαρισει και μονο μια ασπρη γραμμη φαινεται στην κορυφη ενω λιγο παραπανω χιονι εχει η αλλη μερια που ειναι πανω απο τον Καταρακτη
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Μeteoser-K.Hatz » Δευτ 08 Φεβ 2016, 22:40

Συννεφιασμένη η Δευτέρα 08/02 στις Σέρρες από το ξημέρωμα , η θερμοκρασία κυμάνθηκε από +1 °C έως +9 °C . Παρακάτω μία φωτογραφία προς τα ΒΑ(Μενοίκιο όρος ) κατά τις 09:30 , περίπου έτσι ήταν η κατάσταση τις περισσότερες ώρες της ημέρας :

ΕικόναDSCN0384[1] by kostirahi, on Flickr

Να είστε καλά .
Κωστής Χ.
Σέρρες 34μ.

http://meteoserres.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Μeteoser-K.Hatz

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 09 Φεβ 2016, 15:06

εδω και κανα 2ωρο ασθενη βροχη στην Αρτα
nektarios 1451

ΠροηγούμενηΕπόμενο