Αναφορές Μαρτίου 2016

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Μαρτίου 2016

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 18 Μαρ 2016, 4:52

Συννεφιασμενη περασε η μερα σημερα στην Αρτα με μια βροχη το μεσημερι κατα τις 12:00 με 13:00 ενω τωρα εχουμε παλι βροχη μετριας εντασης
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Παρ 18 Μαρ 2016, 14:11

Καλημέρα στην παρέα από Κολωνό,

Έναρξη βροχής εδώ και λίγα λεπτά, ευχόμαστε για τα καλύτερα! :)
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 19 Μαρ 2016, 1:26

αλλη μια ποτιστικη βροχη περασε αποτην Αρτα απο τις 22:30 μεχρι πριν λιγο ενω σημερα η μερα παλι με συννεφια. Αντε απο αυριο φτιαχνει και ζεσταινει λιγο ο καιρος αντε γιατι αυτη η μουνταμαρα και η ψυχρα με ψιλοαρρωστησε λιγο
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Maria K » Σάβ 19 Μαρ 2016, 9:24

Καλημέρα!

Πέρασε το χαμηλό χθες βράδυ χωρίς πολλά. Μόνο λίγο ανεμοβρόχι. Σήμερα όμως άφησε πίσω του, εκτός από την ψύχρα και έναν όμορφο ουρανό. Και τι ουρανό! Ένα πρωινό lenticularis σχεδόν πάνω από το κεφάλι μου.
Μια φωτογραφία, το κύκνειο άσμα της μηχανούλας μου λίγο πριν μου φύγει από τα χέρια και προσγειωθεί στις σκάλες της ταράτσας :( :

Εικόνα

Όλες οι υπόλοιπες μου έβγαλα είναι από το κινητό και βρίσκονται εδώ:

Και το φακοειδές σε βίντεο:
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό messos80 » Σάβ 19 Μαρ 2016, 14:23

Maria K έγραψε:Καλημέρα!

Πέρασε το χαμηλό χθες βράδυ χωρίς πολλά. Μόνο λίγο ανεμοβρόχι. Σήμερα όμως άφησε πίσω του, εκτός από την ψύχρα και έναν όμορφο ουρανό. Και τι ουρανό! Ένα πρωινό lenticularis σχεδόν πάνω από το κεφάλι μου.
Μια φωτογραφία, το κύκνειο άσμα της μηχανούλας μου λίγο πριν μου φύγει από τα χέρια και προσγειωθεί στις σκάλες της ταράτσας :( :

Το εφιαλτικότερο σενάριο για έναν φωτογράφο :( :(
Σου εύχομαι ανάλογες όμορφες φωτο σαν κι αυτές που μοιράζεσαι με μας!

Maria K έγραψε:Εικόνα

Όλες οι υπόλοιπες μου έβγαλα είναι από το κινητό και βρίσκονται εδώ:

Και το φακοειδές σε βίντεο:
Άβαταρ μέλους
messos80

Δημοσίευσηαπό Maria K » Σάβ 19 Μαρ 2016, 16:24

messos80 έγραψε:
Maria K έγραψε:Καλημέρα!

Το εφιαλτικότερο σενάριο για έναν φωτογράφο :( :(
Σου εύχομαι ανάλογες όμορφες φωτο σαν κι αυτές που μοιράζεσαι με μας!

Ευχαριστώ, πολύ Γιώργο! Αναγκαστικά πάμε για καινούργια, πλέον. Μέχρι τότε, θα σταυρώνω και θα διπλοδένω στον καρπό του χεριού το κινητό :)
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Δευτ 21 Μαρ 2016, 18:36

ΑΠο το σαββατο εχει φτιαξει ο καιρος στην Αρτα με λιγες νεφωσεις κατα περιοδους να εμφανιζονται. Απο το σαββατο η θερμοκρασια σε ανοδο φτανοντας σημερα η μεγιστη πανω απο 20 σημερα. Την παρασκευη μεχρι αργα το βραδυ εκδηλονονταν βροχες στην ευρυτερη περιοχη της Αρτας ενω απο το πρωι ηταν βελτιομενος ο καιρος και πετυχα αυτη την κατασταση στα ορεινα πηγαινοντας προς το χωριο στην Αβαριτσα που ειναι λιγο πριν το Βουργαρελι

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

και απο τα ορεινα το σαββατο , την κυριακη κατεβηκα μια βολτα στα παραλια και συγκεκριμενα στην παραλια Λουτσας - Βραχου

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

καμια σχεση η περιοχη τους χειμερινους μηνες με το καλοκαιρι που η περιοχη ειναι γεματη κοσμο. απο μεσα απριλιου αρχιζει και ζωντανευει αυτη η περιοχη
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό SnowNostalgia » Τρί 22 Μαρ 2016, 15:07

Συνοδεια λιβα στην πολη της Λαρισας η θερμοκρασια σκαρφαλωνει αυτη την ωρα στους 26-27 βαθμους και σημειωνεται η μεγιστη ετους. Στο αεροδρομιο με Ανατολικο ''δροσεροτερο'' ανεμο η θερμοκρασια εφτασε τους 25. Συκουριο και Αγια υπο την επιδραση του θαλασσιου ανεμοι στους 24 βαθμους ενω η Βελικα ενας νεος σταθμος στα παραλια δειχνει το ποσο κρυο ειναι αυτο το ρευμα μιας και εχει μολις 17 βαθμους με μια θαλασσια αυρα και υγρασια στο 80%.
10 βαθμοι διαφορα λοιπον θαλασσας και ηπειρωτικου εδαφους κατι το οποιο λεγαμε χρονια απο τα θερμομετρα αυτοκινητων αλλα τωρα θα το βλεπουμε και ζωντανα απο το σταθμο εκει.

Καλη συνεχεια σε ολους

ΥΓ: Περιμενω πως και πως την ιδρυση του συλλογου με οποια μορφη τελικα γινει αυτο ωστε να ανεβουμε επιπεδο. Τα διαφορα blog/forum/sites καιρικα εχουν γινει ερμαια τρολ και γενικα ανισορροπων ανθρωπων.
Μ.Σ Meteolarissa http://goo.gl/hYZyBk
Στατιστικα-Προγνωσεις e-meteolarissa http://goo.gl/Hh9Amz
Eπεισόδια καύσωνα Λάρισας http://goo.gl/KVW7Ye
Θερμικό Δυναμικό Λάρισας http://goo.gl/39HKd0
Συγκριση ΜΣ ΕΜΥ-ΕΑΑhttp://goo.gl/jXxmwy
SnowNostalgia

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 23 Μαρ 2016, 5:15

Βουτια εχει κανει η ατμοσφαιρικη πιεση στη Β.δυτικη ελλαδα κατω απο τα 1000hPa ενω ο νοτιας εξω θεριζει. Θερμοκρασια στους 20 βαθμους με 40% υγρασια στα παραλια. Αντε να δουμε και τι αλλο θα μας φερει αυτο το βαρομετρικο.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Πέμ 24 Μαρ 2016, 1:50

Aνηποφορη η κατασταση απο το πρωι στην Αρτα με την σκονη να εχει πνιξει ολη την περιοχη εδω και να αισθανεσαι αυτη την αηδια μεσα σου. το πρωι μια ψυχαλα τα σοφατισε ολα εξω. μετα ο καιρος ανοιξε και ο ηλιος ισα που φαινονταν μεσα απο τη σκονη. Το μεσημερι κατα τις τρεις ειχαμε μια καταιγια και αλλη μια μετα κατα τις 4 και κατι και ποιο αργα αλλες δυο οι οποιες ηταν ποιο καθαρες και ξεπλυναν το χωμα που ειχε πεσει νωριτερα. Οση ωρα δουλευε ο σταθμος στη βλαχερνα εγραψε ενα στορμ τοταλ στα 15μμ, 72μμ το στορμ τοταλ στα θεοδωριανα kai 18.8 sto kompoti μεχρι τις 22:00 που βγηκε οφ ο σταθμος
nektarios 1451

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης