Αναφορές Μαϊου 2016

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Μαϊου 2016

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Τετ 04 Μάιος 2016, 23:15

Επιτέλους αναφορές. Τώρα έχω λίγη όρεξη κι εγώ να αναφέρω.
Είχαμε έναν μικρό πυρήνα προς Γλυφάδα μεριά πιο πριν, με μέτρια συχνότητα ηλεκτρικών και όχι πολλές βροχοκουρτίνες απ'όσο μπόρεσα να διακρίνω. Οι λάμψεις σταμάτησαν λίγο πριν τις 23:10 κάπως ξαφνικά, όπως ξεκίνησαν δηλαδή...
Από την ταράτσα πρόλαβα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες, όμως με μια πολυκατοικία να εμποδίζει τη θέα προς τα εκεί για μόλις 4-5 μέτρα ύψος... τι να κάνουμε...
Εικόνα
Εικόνα

Σήμερα κάτι ψιχάλες έριξε πάλι μόνο, ούτε που πρόλαβε να βραχεί όλος ο δρόμος. Το απόλυτο μηδέν εδώ... Σε κάποιες άλλες περιοχές του λεκανοπεδίου έκανε κάτι ψιλά.

Πολύ ωραία δροσιά τώρα με υποφερτή υγρασία και απαλό αεράκι. Ταύρος 16,6°C - 67% - 1010hPa σε άνοδο - 1bf - 0,0mm και σύνολο των τριών τελευταίων ημερών 0,0mm...
Τελευταία επεξεργασία από PanosRadio και Κυρ 15 Μάιος 2016, 18:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 05 Μάιος 2016, 2:25

Κι όμως Πάνο, δεδομένων των συνθηκών, έκανες καλή δουλειά! Ειδικά η δεύτερη φωτογραφία είναι καλή!
Εδώ, Ζάρακες, ψιλόβροχο έπιασε πριν λίγο (κατά τις 1-2 χοντρικά) και σκόρπιες αστραπές προς το Αιγαίο. Προέρχονται από πυρήνες που οργανώθηκαν στο Θερμαϊκό και κατεβαίνουν νότια, αλλά δεν έχω καθόλου κουράγιο να στηθώ για φωτογράφηση....Εντωμεταξύ ο άνεμος είναι ακόμα νότιος!

12.7°, 89%, Ν ασθενής (!).

PanosRadio έγραψε:Επιτέλους αναφορές. Τώρα έχω λίγη όρεξη κι εγώ να αναφέρω.
Είχαμε έναν μικρό πυρήνα προς Γλυφάδα μεριά πιο πριν, με μέτρια συχνότητα ηλεκτρικών και όχι πολλές βροχοκουρτίνες απ'όσο μπόρεσα να διακρίνω. Οι λάμψεις σταμάτησαν λίγο πριν τις 23:10 κάπως ξαφνικά, όπως ξεκίνησαν δηλαδή...
Από την ταράτσα πρόλαβα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες, όμως με μια πολυκατοικία να εμποδίζει τη θέα προς τα εκεί για μόλις 4-5 μέτρα ύψος... τι να κάνουμε...
Εικόνα
Εικόνα

Σήμερα κάτι ψιχάλες έριξε πάλι μόνο, ούτε που πρόλαβε να βραχεί όλος ο δρόμος. Το απόλυτο μηδέν εδώ... Σε κάποιες άλλες περιοχές του λεκανοπεδίου έκανε κάτι ψιλά.

Πολύ ωραία δροσιά τώρα με υποφερτή υγρασία και απαλό αεράκι. Ταύρος 16,6°C - 67% - 1010hPa σε άνοδο - 1bf - 0,0mm και σύνολο των τριών τελευταίων ημερών 0,0mm...
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Re: Πρώτες μέρες Μαϊου 2016

Δημοσίευσηαπό Maria K » Κυρ 08 Μάιος 2016, 17:38

Πρώτη εβδομάδα του Μάη και το χαμηλό Viola έφερε την πρώτη βροχή του μήνα τη Δευτέρα 2/5 και την πρώτη καταιγίδα του μήνα στις 3/5 με ισχυρό χαλαζόβροχο, ισχυρές ριπές ανέμου και δύο (μόνο) ξεγυρισμένους κεραυνούς.

https://youtu.be/gX9msTyA74U

Η αστάθεια που ακολούθησε τις επόμενες μέρες ομόρφυνε τον ουρανό με χρώματα και σχήματα δυτικού ρεύματος, ενώ την καταιγίδα του Σαρωνικού που φωτογράφισε ο Πάνος (πολύ καλές λήψεις, Πάνο!) δεν την πήρα χαμπάρι.

Χειμωνιάτικη ατμόσφαιρα είχε η Πέμπτη 5/5 με τα βαριά σύννεφα και την ψύχρα.

https://youtu.be/TU8SFjoZ5_I

Η αστάθεια περιορίστηκε σταδιακά τις επόμενες μέρες για να ξαναμπούμε και πάλι στις θερμές μέρες του νοτιά.

Περισσότερες εικόνες εδώ.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Δευτ 09 Μάιος 2016, 22:57

Mια προσπάθεια αποτύπωσης της δύσης του φεγγαριού πριν λίγο, σε timelapse... Οι φωτογραφίες τραβηγμένες με το χέρι μία μία, ευτυχώς που είναι ασύρματη η κάμερα και συνδέεται με το κινητό, έτσι ώστε να πατάω να τραβάει φωτογραφία και να κάνω κι άλλη δουλειά παράλληλα.
https://flic.kr/p/G6jCLd

Σταδιακά ζεσταίνει πάλι ο καιρός μου φαίνεται. Συνεχίζουμε στο γνωστό μοτίβο της αιθρίας. Τι να πεις... Μόνο να ελπίζουμε μπορούμε πλέον, για κάτι καλύτερο...
Τα βράδια έχει πολύ ωραία δροσούλα έξω, την ευχαριστιέσαι. Ούτε κρύο ούτε ζέστη. Ίσως ένα λεπτό ζακετάκι...
Κατά τ'άλλα αύριο πάω Κουφονήσια και Νάξο για 2-3 μέρες, καλά είναι 8-)

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Την επόμενη φορά ελπίζω να βγει πιο εντυπωσιακό το αποτέλεσμα.
Άντε καλό βράδυ!
Ταύρος 18,2°C - 81% - 1019,6hPa σε άνοδο - 0bf - 0,0mm
Τελευταία επεξεργασία από PanosRadio και Τρί 10 Μάιος 2016, 6:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 10 Μάιος 2016, 0:08

φωτο απο την ασταθεια της παρασκευης που πλησιασε κοντα στην Αρτα και μας αφησε ψυχαλα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

καλος καιρος το σαββατο στην Αρτα ενω χτες παλι μια ασταθεια τετοια απο τα βουνα μας πλησιασε χωρις να κανει κατι. Σημερα ηλιος και 26.6 η μεγιστη
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό boubas » Τρί 10 Μάιος 2016, 12:35

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Το "μικρόβιο" των timelapse με έχει κυριέψει και εμένα τον τελευταίο καιρό, μιας και σοβαρό καιρικό ενδιαφέρον δεν υπάρχει, οπότε σας παραθέτω ένα βιντεο με κάποιες προσπάθειες μου.
Είναι τραβηγμένα μέσα στον Απρίλιο - Μάιο, στην Θεσσαλονίκη, Καλλικράτεια Χαλκιδικής και Σαντορίνη.

Καλό απόγευμα να είστε όλοι καλά
Μιχάλης Μπουμπαγατζόγλου
Θεσσαλονίκη
boubas

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 10 Μάιος 2016, 16:21

boubas έγραψε:Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Το "μικρόβιο" των timelapse με έχει κυριέψει και εμένα τον τελευταίο καιρό, μιας και σοβαρό καιρικό ενδιαφέρον δεν υπάρχει, οπότε σας παραθέτω ένα βιντεο με κάποιες προσπάθειες μου.
Είναι τραβηγμένα μέσα στον Απρίλιο - Μάιο, στην Θεσσαλονίκη, Καλλικράτεια Χαλκιδικής και Σαντορίνη.

Καλό απόγευμα να είστε όλοι καλά

Πολύ ωραίο, Μιχάλη! Νομίζω ότι τα timelapse είναι πολύτιμο εργαλείο μετεωρολογικής παρατήρησης ακόμη και σε βαρετοκαιρία. Μην το εγκαταλείψετε παιδιά!
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 13 Μάιος 2016, 0:59

Aξιολογη ποσοτητα βροχης επεσε σημερα στην Αρτα με εντονους ομβρους τις μεσημεριανες ωρες, μια παυση αργα το απογευμα των φαινομενων και ασθενεις βροχες το βραδυ. μμ δεν ξερω και ραγδαιοτητες μια ςκαι δυο μερες τωρα εχει πεσει ο σερβερ του ΕΑΑ
nektarios 1451

Re: 12 Μαϊου 2016

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 13 Μάιος 2016, 7:26

Έντονη μεταφορά σκόνης χθες στο λεκανοπέδιο της Αθήνας, περιόρισε την ορατότητα. Ένα είδος αραιής "αλευρόσκονης" κυριαρχούσε παντού. Θραύση έκαναν οι πονοκέφαλοι και οι ημικρανίες.

Ο Υμηττός το μεσημεράκι:
Εικόνα

Μετά το βασανιστήριο της θολούρας, ο καιρός μας λυπήθηκε για λίγο και αποφάσισε να χαρίσει και λίγα χρώματα. Δειλινό με λασποψιχάλα με μικρά ξανοίγματα και ιδού το αποτέλεσμα:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Περισσότερες εικόνες, :arrow: εδώ.
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Κυρ 15 Μάιος 2016, 11:37

Χτες ειχαμε ενα υπεροχο καιρο στην Αρτα με ηλιο και λιγες νεφωσεις ενα δυτκο ρευμα. Σημερα ο καιρος εχει κεφια ενω ξεκινησε ωραια ξαφνικα απο τα δυτικα συνεφιασε και ειχαμε καποια γρηγορα περασματα με ασθενεις βροχουλες. Χτες το βραδυ ανεβηκα σε κατι ημιορεινα χωρια της Αρτας οπου εκει η αισθηση ψυχρας τα βραδια ειναι ακομα αρκετα αισθητη ενω πετυχα και καποιες ομιχλες στη διαδρομη αργα το βραδυ οταν επεστρεφα
nektarios 1451

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης