Αναφορές Μαϊου 2016

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Μαϊου 2016

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 17 Μάιος 2016, 14:17

μετα απο την επαναφορα των σταθμων του ΕΑΑ που ειχαν χαθει λογο βλαβης στον σερβερ βλεπω τι ειχαμε στις βροχερες μερες που περασαν στην Αρτα. Την Πεμπτη συγκεκριμενα ειχαμε 10.6μμ ενω προχτες που ειχαμε παλι κατι ασθενεις βροχοπτωσεις ειχαμε 4.2μμ Ο μηνιαιος υετος εχει φτασει τα 50,8μμ και πιθανον να αυξηθει και αλλο απο παρασκευη που θα εχουμε βροχες παλι. Γενικα δροσερες ειναι οι μερες πιου περνανε με την μεγιστη να φτανει στους 24 με 25 βαθμους και η ελαχιστη χτες ειχε πεσει στους 12.9
nektarios 1451

Re: Μέσα του Μάη χωρίς βροχή

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τετ 18 Μάιος 2016, 18:01

Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο ήταν ένα διήμερο μεταφοράς σκόνης στη νότια Ελλάδα. Ιδιαίτερα το Σάββατο, 14/5, εντυπωσιακή ήταν η εκτεταμένη νεφική ζώνη που άρχιζε από τα βάθη της Σαχάρας στα νότια της Αλγερίας και έφθανε σχεδόν μέχρι τον Περσικό Κόλπο, περνώντας πάνω από τη Λιβύη και τη νότια Ελλάδα συμπεριλαμβανομένης και της Αττικής.

Εικόνα
sat24

sat24

https://youtu.be/a2O4ml9MVTE

Την Κυριακή 15/5, το μέτωπο άρχισε σταδιακά να απομακρύνεται και οι πρωινές στρωματόμορφες νεφώσεις άρχισαν σιγά σιγά να διαλύονται, η ατμόσφαιρα να καθαρίζει και να παίρνει τα χρώματα του δυτικού ανέμου. Μέχρι το βράδυ ο άνεμος είχε στραφεί σε βορειοδυτικό, που τις επόμενες μέρες διατήρησε την ηλιοφάνεια, την καθαρή ατμόσφαιρα και την ευχάριστη θερμοκρασία.

Εικόνα
(Όλες οι φωτογραφίες :arrow: εδώ.)

https://youtu.be/WVaMbKOWPw8
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: Ανάμεσα σε δύο διαταραχές

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 19 Μάιος 2016, 21:17

Η μια διαταραχή έφυγε (18/5) με βορειοδυτικό ρεύμα, ψύχρα και αστάθεια αλλά χωρίς σταγόνα βροχής.

https://youtu.be/85SxwqEjSwE

Η επόμενη διαταραχή έρχεται με προπομπούς τα πρωινά χρώματα (19/5)

Εικόνα
Εικόνα

Από αύριο τα πιο ενδιαφέροντα!
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Πέμ 19 Μάιος 2016, 22:30

Το προσπάθησε εψές, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι. Μόνο κάτι ψιχάλες αναφέρθηκαν σε ορισμένες περιοχές του λεκανοπεδίου, και μπόρα στη νοτιοανατολική Αττική...
Έβγαλα κι εγώ την φωτογραφική και την έβαλα να τραβάει για λίγο στο μπαλκόνι έτσι για την ιστορία...

Είδα τράβηξε και ο Νώε κάποια ωραία πλάνα από την Κυψέλη, όταν προλάβει ας το ανεβάσει ;)
Πολύ καλή η δουλειά της Μαρίας, βλέπω κι εγώ και ακολουθώ όσο προλαβαίνω, λόγω εξετάσεων. Power η Αργυρούπολη!

Η καλοκαιρία και η ανομβρία συνεχίζεται στην Αττική. Αυτό το πράγμα φέτος δεν υπάρχει, τα έχουμε ξαναπεί αρκετές φορές...

Καλό βράδυ :)
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό christosz » Παρ 20 Μάιος 2016, 20:01

Καλησπέρα!
Άλλαξε ο καιρός από χτες το μεσημέρι, ο αέρας αρχισε να γίνετε πιο δροσερός ενώ μια ποικιλία νεφών κάλυψε μεγάλο μέρος του Αττικού ουρανού. Σήμερα τα σύννεφα έχουν κυριαρχήσει ενώ στον Κάλαμο που ήμουν το πρωί η αίσθηση ήταν σαν πρωτοβρόχια του Σεπτέμβρη. Ψιχαλίζει λοιπόν κατά διαστήματα αλλά ως εκεί προς το παρόν.
Ελπίζω πραγματικά να βρέξει αυτό το ΣΚ... 0mm ο απρίλης και 1,8mm ο Μάιος και οι πιθανότητες όλο και λιγοστεύουν απο δω και πέρα... :(
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 20 Μάιος 2016, 21:27

απο το πρωι κλειστος ο καιρος στην Αρτα και απο το μεσημερι διαδοχικες ασθενεις βροχες μας περνανε απο δω με γελοιες ραγδαιοτητες της ταξης των 8mm/h ενω ο υετος μεχρι στιγμης που εχει μαζευτει ειναι στο 8,4μμ

η θερμοκρασια η μεγιστη σημερα μολις 18.5
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 20 Μάιος 2016, 22:14

PanosRadio έγραψε:Το προσπάθησε εψές, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι. Μόνο κάτι ψιχάλες αναφέρθηκαν σε ορισμένες περιοχές του λεκανοπεδίου, και μπόρα στη νοτιοανατολική Αττική...
Έβγαλα κι εγώ την φωτογραφική και την έβαλα να τραβάει για λίγο στο μπαλκόνι έτσι για την ιστορία...

Είδα τράβηξε και ο Νώε κάποια ωραία πλάνα από την Κυψέλη, όταν προλάβει ας το ανεβάσει ;)
Πολύ καλή η δουλειά της Μαρίας, βλέπω κι εγώ και ακολουθώ όσο προλαβαίνω, λόγω εξετάσεων. Power η Αργυρούπολη!

Η καλοκαιρία και η ανομβρία συνεχίζεται στην Αττική. Αυτό το πράγμα φέτος δεν υπάρχει, τα έχουμε ξαναπεί αρκετές φορές...

Καλό βράδυ :)

Αυτός είσαι! :D Εσύ διάβασμα κι αυτό άστο να γράφει! Έτσι κι εγώ. Τ το "μηχάνημα" στη γλάστρα/τούβλο/τριποδάκι κι, ό,τι είναι πρόχειρο να γράφει κι εγώ μαγείρεμα/μπουγάδα/διάβασμα κλπ ανάλογα με την ώρα (και τον αέρα!) Καλή επιτυχία στις εξετάσεις!
(Ωραίο το timelapse!)
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: Θα βρέξει;;; Δεν θα βρέξει;;;

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 20 Μάιος 2016, 22:22

Έβρεξε. Λίγο. Και ξαναβρέχει ασθενώς (ψεκάδες) τώρα, λίγο πριν τα μεσάνυχτα. Σχεδόν φθινοπωρινή η ατμόσφαιρα της ημέρας η οποία ξεκίνησε και σήμερα όπως και χθες με χρώματα:

Εικόνα

Εικόνα
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Σάβ 21 Μάιος 2016, 8:39

Πολλή βροχή, χαμηλή νέφωση και αισθητή ψύχρα στη Φλώρινα, από ένα σύστημα που θα το ζήλευε και το φθινόπωρο. 47,2 χιλ ως τώρα (High Rain Rate
65.8 mm/hr), θερμ. τώρα (9.30 π.μ.) στους 10,6 β., άπνοια, υγρ. 98% και... ημίφως (solar radiation στα 31 W/m2).

Καλό Σ/Κ!
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Σάβ 21 Μάιος 2016, 10:14

Μαρία γιατί δεν μπορώ να δω τι φωτογραφίες σου;;;;
Λείπει κάποια προσθήκη από τον υπολογιστή μου άραγε;........

Τοπικές βροχές απο χθες το βράδυ εδώ.
2-3μμ δηλαδή μη νομίζετε...
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης