Αναφορές Ιουνίου 2016

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουνίου 2016

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Κυρ 19 Ιουν 2016, 17:55

Συννεφιά και απρόσμενη δροσιά σήμερα στη Φλώρινα, ενώ το πρωί έπεσε και λίγη (λασπο)βροχή.

Η μέγιστη στους 25,9 C όπως φαίνεται και στο πίνακα του metar.gr

Εικόνα
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Κυρ 19 Ιουν 2016, 20:49

σημερα ο καιρος μας εκανε μια εκπληξη απο το ξημερωμα με συννεφια η οποια δεν διαλυθηκε και κρατησε χαμηλα την θερμοκτρασια με την μεγιστη στους 32 βαθμους ενω τωρα εχουμε 27,4 με 65% υγρασια

καπως ετσι ξεκινησε η μερα και περασε στη Αρτα

Εικόνα
windows screen capture
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Δευτ 20 Ιουν 2016, 10:21

Καλημέρα άλλη μια ζεστή ημέρα στην Αττική. Ήδη με τους 35.6 τώρα το θερμόμετρο στη Νέα Φιλαδέλφεια στον κηπάκο μου.Να ενημερώσω πως από τις 13 του μήνα ο σταθμός της ΕΜΥ στη Νέα Φιλαδέλφεια έχει βανδαλιστεί στο Άλσος σύμφωνα με τον υπεύθυνο συντήρησης σταθμών της ΕΜΥ κ.Καλαμαρά.Κάποιος ή κάποιοι μπήκαν στο χώρο του σταθμού και αφαίρεσαν τις μπαταρίες του σταθμού και έτσι δυστυχώς χάσαμε πολύτιμες καταγραφές ειδικά αυτές τις μέρες που το Άλσος θα έγραφε πολύ υψηλές τιμές προφανώς.Για τις επόμενες ημέρες μέχρι να αντικαταστήσουν τις μπαταρίες και να βελτιώσουν την φύλαξη στο Άλσος ο σταθμός της ΕΜΥ δεν θα είναι σε λειτουργία.Μόλις θα ετοιμάζεται για να επαναλειτουργήσει θα ενημερώσω
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Δευτ 20 Ιουν 2016, 22:47

Τρίτη συνεχόμενη ημέρα με 40άρι εδώ στη Νέα Φιλαδέλφεια με τον κύριο σταθμό μου να σταματάει στους 40.1 σήμερα!Ομοίως και άλλες περιοχές στο εσωτερικό του νομού όπως Τάτοι που πάλι έφτασε σχεδόν τους 41.Γενικότερα η Αττική πρωταγωνίστησε και σήμερα στις υψηλότερες θερμοκρασίες της επικράτειας .Από αύριο σιγά σιγά θα περνάει η πολύ ζέστη.Καλή συνέχεια σε όλους.
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 21 Ιουν 2016, 14:14

εντονη η δυσφορια σημερα στην ατμοσφαιρα στην Αρτα με την θερμοκρασια νωριτερα να ειναι στους 35.4 και η υγρασια στο 53% και το heat index στους 42.2
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Τετ 22 Ιουν 2016, 9:49

Τέταρτη συνεχόμενη ημέρα η χθεσινή με 40αρι στην Αττική.Τους 40.8 η μέγιστη στη Νέα Φιλαδέλφεια στον κηπάκο μου ενώ 41.2 έδωσε και το Εθνικό Κολυμβητήριο από την ΕΜΥ.Τελικά ήταν δυνατό κύμα ζέστης και προσωπικά δεν το περίμενα χθές να είχε τόσο ζέστη η Αττική.Ειδικά χθές φοένιασαν δυνατά και τα νότια προάστια και γενικά είχαμε γερή ζέστη σε όλη την Αθήνα.Από σήμερα καλύτερα πάντως τα πράγματα.

Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 22 Ιουν 2016, 17:32

Εικόνα
Αυτα σημερα απο την Αρτα
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό uptight » Πέμ 23 Ιουν 2016, 13:02

Alexandros Nasiakos έγραψε:Τέταρτη συνεχόμενη ημέρα η χθεσινή με 40αρι στην Αττική.Τους 40.8 η μέγιστη στη Νέα Φιλαδέλφεια στον κηπάκο μου ενώ 41.2 έδωσε και το Εθνικό Κολυμβητήριο από την ΕΜΥ.Τελικά ήταν δυνατό κύμα ζέστης και προσωπικά δεν το περίμενα χθές να είχε τόσο ζέστη η Αττική.Ειδικά χθές φοένιασαν δυνατά και τα νότια προάστια και γενικά είχαμε γερή ζέστη σε όλη την Αθήνα.Από σήμερα καλύτερα πάντως τα πράγματα.

Κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν ιδέα μου ότι και την Τρίτη και την Τετάρτη ήταν εξίσου χάλια με το Σαββατοκύριακο... Δεν έχω σταθμό, παρακολουθώ τα του Πειραιά μέσω αυτού του σταθμού http://pireas.meteoclub.gr/ ο οποίος δεν πρέπει να είναι πολύ μακριά από το γραφείο μου στην Αγ. Τριάδα, στο λιμάνι, και την Τρίτη που ήμουν εκεί το απόγευμα έβραζε ο τόπος. Έδειχνε πάνω από 37 για μιάμιση ώρα, 4 με 5.30 το απόγευμα, το ΝΔ παράθυρό μου έκαιγε. Επίσης χτες που πήγα για δουλειά στο Μαρκόπουλο ήταν και πάλι χάλια, ίσως ελάχιστα καλύτερα από τον Πειραιά. Σήμερα είμαι σπίτι στην Καλλίπολη, είπα να μη βάλω A/C αλλά στο -βορεινό!- δωμάτιο του μικρού έδειχνε το θερμομετράκι μας 30 βαθμούς, οπότε δυστυχώς δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά.... 23 Ιουνίου και ήδη λέμε πότε θα έρθει ο Σεπτέμβρης. 8-)
uptight

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 24 Ιουν 2016, 0:51

σημερα ειχαμε ενα βαθμο κατω την μεγιστη αλλα η υγρασια μας επισκευτηκε αργα το απογεμα κανοντας δυσκολοτερη την κατασταση. το βραδυ κανοντας μια βολτα εξω ενοιωθες την ζεστη που ειχαν τα κτηρια ακομα και σε ποιο ανοικτες περιοχες μεσα στη πολη

δυστυχως ο σταθμος στη βλαχερνα ολο διακοπες ειναι και σημερα απο το μεσημερι εχει να μας δειξει τι γινεται και σιγουρα αποψε εχουμε την πιο ζεστη νυχτα στην Αρτα. Το κομποτι τωρα εχει 26.4 αλλα παντα ειναι 2 βαθμους ποιο χαμηλα η θερμοκρασια εκει με εδω
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Παρ 24 Ιουν 2016, 18:42

Καλησπέρα φίλοι,

Θέλω -έτσι για την ιστορία- να γράψω για τις πανάθλιες και απαράδεκτες συνθήκες που επικρατούν εδώ και μία εβδομάδα στην Αθήνα, από τότε δηλαδή που ξεκίνησε το θερμό κύμα.

Μιλάμε για έναν καύσωνα (τα κριτήρια είναι γνωστά: >31° μέση θερμοκρασία, >37° μέγιστη), ο οποίος διήρκεσε από τις 18/6 έως και τις 23/6, δίνοντας απόλυτα μέγιστες τιμές κοντά στους 40 βαθμούς.

Το 40άρι στην Αθήνα δεν είναι ψωμοτύρι, τουλάχιστον έτσι λέει η στατιστική 30ετίας. Και πάλι όμως αυτό, από μόνο του δεν είναι αρκετό για να σ'εξουθενώσει. Το προβλημα δημιουργείται με τις ελάχιστες θερμοκρασίες, οι οποίες δυσκολεύονται πάρα πολύ να πέσουν κάτω από τους 30 βαθμούς ακόμη και περασμένα μεσάνυκτα..Συνηθίζω να γυρνάω σπίτι κατά τις 12 ή 1 το βράδυ και το θερμόμετρο του αυτοκινήτου δείχνει συνεχώς θερμοκρασίες μεταξύ 32 και 34 βαθμών σε όλο το κέντρο της πόλης ακόμη και σε κοντινά (νοτια/ανατολικά) προάστια.

Κάποια στιγμή, προς το ξημέρωμα, η θερμοκρασία θα πρέπει να πέφτει κάτω από τους 30 και αυτό, για πολύ λίγο.
Παρακάτω, παραθέτω τις ελάχιστες θερμοκρασίες στον σταθμό των Πατησίων, ίσως από τους πλέον ενδεικτικούς του πυκνοκατοικημένου ιστού της πόλης:

18/6: 26.3
19/6: 27.4
20/6: 27.3
21/6: 27.8
22/6: 29.1
23/6: 28.8
24/6: 28.6

Εννοείται πως οι μέσες ημερήσιες τιμές είναι πάνω από τους 32 βαθμούς ακόμη και χθες...που τυπικά έστω και για 0.4 βαθμούς δεν είχαμε καύσωνα....

Γράφτηκαν και γράφονται πολλά για τον καύσωνα που πέρασε, ο οποίος στην σκιά του επερχόμενου συστήματος ίσως να ξεχαστεί από πολλούς και να μας μείνουν μόνο οι μέγιστες τιμές.
Ωστόσο, η πραγματικότητα στο λεκανοπέδιο της Αθήνας δεν αλλάζει και οι παραπάνω θερμοκρασίες, είναι ίσως από τις υψηλότερες ελάχιστες σε όλη την επικράτεια.
Στην Αθήνα, αυτό που πραγματικά έχει σημασία είναι οι ελάχιστες θερμοκρασίες.

Αυτός είναι ο καιρός του λεκανοπεδίου της Αθήνας.

ΥΓ. Κάτι πολυ σημαντικό, που επίσης δε είδα να γράφεται: Παρατηρεί κανείς πόσο θερμό είναι το μελτέμι; Τέτοια πράγματα δεν τα θυμάμαι πριν το 2000 (έχω καλή καιρική μνήμη από το 1992 και μετά). Και απ όσα έχω δει στα στατιστικά προηγο΄μενων ετών, τέτοια μελτέμια δεν υπήρχαν.
Τα πολύ θερμά μελτέμια, τα οποια αδυνατούν να ρίξουν σημαντικά τη θερμοκρασία είναι καινούργιο...millenium φρούτο και αυτό από μόνο του είναι εφιαλτικό.
Το φυσικό μας κλιματιστικό, απλά....έχει χαλάσει.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης