Αναφορές Ιουνίου 2016

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουνίου 2016

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 24 Ιουν 2016, 19:25

μην νομιζεις οτι και δω Αρτα ειναι καλυτερα τα πραγματα. Χτες το βραδυ η θερμοκρασια μεχρι τις 22:00 ηταν πανω απο 30 βαθμους ενω εκειννη την ωρα εκανε μια μικρη βουτια στους 28 για να ανεβει παλι μετα τις 12 παλι στους 30 και ανεβηκε μεχρι 32 βαθμους μετα και επαιζε εκει γυρω ολη τη νυχτα μαζι με τον καυτο βορειοανατολικο που μας κανει παρεα ολη τυη μερα σημερα εδω
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 25 Ιουν 2016, 2:04

αυτη την ωρα στο Κομποτι εχει 30.5 και η θερμοκρασια δεν επεσε κατω απο 30 βαθμους εκει στο κοομποτι αυτα που παντα θερμοκρασιακα ειναι κατω 2 με 4 βαθμους σε σχεση με Αρτα που εδω σιγουρα θα ναι 33 οπως μου εδειχνε το αμαξι νωριτερα. Κατι ρουχα που ειχα απλωσει πριν 2 ωρες τα στεγνωσε για πλακα ο ζεστος αερας που λυσσομαναει εδω. Βλεπω και Πρεβεζα, Παργα Ηγουμενιτσα παιζουν θερμοκρασιες εκει στους 30 βαθμους αυτη την ωρα. Αντε να δουμε αυριο αν θα μας δροσισει ο καιρος με καμια βροχη.
nektarios 1451

Re: Αργυρούπολη, 25 Ιουνίου 2016

Δημοσίευσηαπό Maria K » Σάβ 25 Ιουν 2016, 8:10

καλημέρα!

Ανατολή, 25ης Ιουνίου 2016
Η αναμενόμενη κακοκαιρία πλησιάζει την Αργυρούπολη με υψισωρείτες και ρεύμα νοτιοανατολικό:

https://youtu.be/4uvMPFXCeMU
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό christosz » Σάβ 25 Ιουν 2016, 12:34

Καλησπέρα!
Μπήκαμε για τα καλά στο βαθύ αστικό καλοκαίρι!!! Από τις 18 Ιουνίου, πρώτη μέρα του καύσωνα για την περιοχή (38,9οC μέγιστη), η θερμοκρασία καθ' όλη την διάρκεια του 24ώρου δέν έχει πέσει κάτω από 27οC. Για την ακρίβεια η ελάχιστη σημειώθηκε στις 20 Ιουνίου με 27,3οC στις 06:50. Όσο για τις μέγιστες 5 συνεχόμενες μέρες καύσωνα με μέγιστη τους 39,8οC.
Σήμερα είναι λίγο πιο δροσερά, με τη μέγιστη να περιορίζεται στους 34οC προς το παρόν και με το βοριά η αίσθηση είναι καλή.
Θα ήταν καλό παρ' όλα αυτά να τσιμπήσουμε καμιά βροχούλα μέσα στο ΣΚ γιατί η εξάτμιση αυτή τη βδομάδα έφτασε στα ύψη και η ανάγκη για νερό είναι μεγάλη!
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Σάβ 25 Ιουν 2016, 13:35

ΥΓ. Κάτι πολυ σημαντικό, που επίσης δε είδα να γράφεται: Παρατηρεί κανείς πόσο θερμό είναι το μελτέμι; Τέτοια πράγματα δεν τα θυμάμαι πριν το 2000 (έχω καλή καιρική μνήμη από το 1992 και μετά). Και απ όσα έχω δει στα στατιστικά προηγο΄μενων ετών, τέτοια μελτέμια δεν υπήρχαν.
Τα πολύ θερμά μελτέμια, τα οποια αδυνατούν να ρίξουν σημαντικά τη θερμοκρασία είναι καινούργιο...millenium φρούτο και αυτό από μόνο του είναι εφιαλτικό.
Το φυσικό μας κλιματιστικό, απλά....έχει χαλάσει.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ...

Μιλαμε για ένα ΚΑΥΤΟ μελτέμι που μας έχει ΤΣΑΚΙΣΕΙ μια βδομάδα εδώ στο Λουτράκι.
Σαν παιδί θυμάμαι ότι όταν φύσαγε ανακουφιζόμασταν από τη ζέστη................ :(
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό teometeo » Σάβ 25 Ιουν 2016, 16:45

Και εδώ στην Νίκαια πρώτη φορά θυμάμε το σπίτι μου να έχει αρπάξει μέσα οι 3 ημέρες κάυσωνα δεν ήταν τόσο ανυπόφορες όσο αυτό που ακολούθησε με το καταβατικό μελτέμι κάθε μέρα 35+ και ελάχιστες κοντά στο 30 με κουφόβραση
teometeo

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 25 Ιουν 2016, 21:32

Εφιαλτικη η χθεσινη νυχτα στην Αρτα με την θερμοκρασια να μην πεφτει κατω απο 30 βαθμους ενω σημερα η μεγιστη εφτασε στου 35.7
με την ελευση της διαταραχης η θερμοκρασια εκανε βουτια και απο τους 35,7 εφτασε τωρα να εχουμε 22.8
καταφερε να βρεξει κανα 5λεπτο και αυτο ηταν αλλα τουλαχιστον δροσισε και εφυγε αυτη η ζεστη που τοτες μερες μας ταλαιπωρησε. Κατα τις 21:00 ορατα πολλα ηλεκτρικα δυτικα της Αρτας και απο οτι βλεπω στους σταθμους Πρεβεζας και Παργας ειχαμε βροχες εκει.
nektarios 1451

Re: Αργυρούπολη, 25 Ιουνίου 2016

Δημοσίευσηαπό Maria K » Σάβ 25 Ιουν 2016, 22:18

Maria K έγραψε:καλημέρα!

Ανατολή, 25ης Ιουνίου 2016
Η αναμενόμενη κακοκαιρία πλησιάζει την Αργυρούπολη με υψισωρείτες και ρεύμα νοτιοανατολικό:

https://youtu.be/4uvMPFXCeMU

Κι ενώ ο τόπος καταγωγής μου, η Μεγαλόπολη και η υπόλοιπη Αρκαδία, πνίγηκαν στη βροχή,

δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψω την καιρική αρρώστια του τόπου διαμονής μου. Μετά τους πρωινούς υψισωρείτες, που άφηναν κάποιες υποσχέσεις για ενδιαφέρουσα καιρική εξέλιξη, λύσσαξε, στην κυριολεξία ο βοριάς, βοριάς σαν λίβας με θολούρα γαρμπή, που σε τίποτε δεν θύμιζε μελτέμι.

Εικόνα

Τα σύννεφα από τις καταιγίδες της Πελοποννήσου φάνηκαν καλύτερα αργά το απόγευμα και το σούρουπο, αλλά ο ασταμάτητος αέρας ελάχιστα δρόσισε καθώς έπεφτε η νύχτα.

Εικόνα

Εικόνα

Οι ξενύχτηδες της Αττικής μπορεί να έχετε την τύχη να δείτε θέαμα, όπως εκτιμούν οι προγνώστες, αλλά εγώ δεν έχω τα κουράγια για τέτοια ξενύχτια διασκέδασης. Μου φτάνουν τα αναγκαστικά και η κούραση της μέρας.

Καληνύχτα και καλό ΣΚ!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό christosz » Κυρ 26 Ιουν 2016, 13:16

Τίποτα δεν εγινε τελικά το βραδυ αλλά ούτε και σήμερα το πρωί.
Τώρα μια καλή ανάπτυξη είναι πάνω από το κεφάλι μου. Φαίνεται να είναι στο όριο να ψιχαλίσει, αλλά και εγώ είμαι στο όριο της καθώς κινείτε αργά νότια και δεν ξέρω αν θα με πιάσει. Πάντως έριξε 2 βαθμούς περίπου τη θερμοκρασία, από 32,9 που έφτασε η μέγιστη τώρα έχουμε 31,2οC, οπότε τουλάχιστον σημερα παλεύεται από άποψη θερμοκρασίας αλλά δεν το λες και δροσιστήκαμε... Επίσης εσπασε η ελάχιστη το φράγμα των 27οC, φτάνοντας τους 26,3oC.
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό nNoe » Κυρ 26 Ιουν 2016, 13:45

Εικόνα

Ψιλοτσαμπουκάδες ΝΝΔ της Αθηνας,μεσημερι Κυριακης 26 Ιουνη
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους