Αναφορές Ιουνίου 2016

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουνίου 2016

Δημοσίευσηαπό uptight » Τρί 28 Ιουν 2016, 20:09

vkyriak έγραψε:Και στον Πειραιά Ισχυρή καταιγίδα με πολύ δυνατούς ανέμους και πολύ βροχή που έπεφτε οριζόντια.

Σε ποιό μέρος; Γιατί εγω είμαι Καλλίπολη και δεν έριξε απολύτως τίποτα... Απογοήτευση. Μόνο η δροσούλα μας έμεινε, φυσικά και αυτή είναι υπέροχη, αλλά φέτος σοβαρή ποσότητα νερού δεν έχουμε δει ακόμα και χάσαμε μεγάλη ευκαιρία.

Πάντως είχα αναφορές από συγγενείς σε Καλλιθέα και Υμηττό και έπεσε πολύ πράμα, χαλάζι κτλ. 8-)
uptight

Δημοσίευσηαπό vits » Τρί 28 Ιουν 2016, 21:12

Η καταιγίδα με βρήκε να είμαι στο Κέντρο, στο Πεδίο του Αρεως. Κι ενώ οι αναφορές για χαμό στα ΒΠ πλήθαιναν και έβλεπα και το σταθμό στο Μαρούσι να έχει πέσει σε χαμηλό 17,2C (δροσιάααα), στο Κέντρο έπιασε ένας δυνατός 'άνεμος και ο ουρανός μαύρισε πολύ γρήγορα. Απειλητικά μολυβένια σύννεφα ταξίδευαν προς τα νότια, ενώ δεν άργησε να ξεσπάσει. Ξεκίνησε αμέσως με χαλάζι και κράτησε περίπου κανά 20λεπτο με την ίδια ένταση. Το χαλάζι είχε διάμετρο περίπου 3-4εκ. από αυτά που έπιασα με το χέρι. Η Πατησίων προς στιγμήν άσπρισε από τα νερά που κατέβαιναν κουβαλώντας το χαλάζι.

13,5mm στα Ανάβρυτα Αμαρουσίου και μια φωτό από ωραία mammatus στο βορεινό ουρανό:
Εικόνα

13mm στο Γκάζι, 16mm στα Πατήσια, 18mm στους Αμπελόκηπους
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό vits » Τρί 28 Ιουν 2016, 22:47

Εικόνα

Από τον ηλεκτρικό , ανάμεσα Ειρήνη και Νερατζιώτισσα
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Τετ 29 Ιουν 2016, 10:19

Είχα κατέβει στο σπίτι μέχρι που μυρίστηκα πως κάτι προσπαθούσε να έρθει και προς τα εδώ... Τελικά δεν έκανα λάθος, καθώς αυτό που ήρθε ήταν κάτι απόκοσμο...
Συνεχόμενα μπουμπουνητά και λάμψεις από τα ΒΔκά, σε συνδυασμό με ένα απίστευτα γρήγορα wannabe wall cloud και πράσινα χρώματα μέσα του. Στο Αιγάλεω κατέβαιναν ταχύτατα βροχοκουρτίνες οι οποίες προχωρούσαν σε κύματα λόγω του ανέμου. Έβγαιναν από παντού κομμάτια νεφώσεων που ξεκινούσαν από περίπου 200-300 μέτρα ύψος. Εδώ άρχισε το πανηγύρι ξαφνικά, με δυνατό θόρυβο από τη βροχή και το χαλάζι που πλησίαζε.
Το χαλάζι δεν ήταν από την αρχή ως το τέλος όπως στο Κέντρο σύμφωνα με την αναφορά του Κώστα, αλλά ξεκίνησε με δυνατό ανεμοβρόχι και σταδιακά έμπαινε στο παιχνίδι και το χαλάζι. Σε μια φάση έριχνε τόσο έντονα που κοιτούσα αν θα σπάσει κανένας ηλιακός! Μέχρι 3 εκατοστά η διάμετρος.
Τα έχω όλα σε βίντεο από τις 2 κάμερές μου, αλλά έχει χαλάσει ο υπολογιστής μου και δεν μπορώ να τα φτιάξω... :cry:
Μόνο φωτογραφίες μπορώ να περάσω ασύρματα από τη φωτογραφική μηχανή στο κινητό. Έχω λοιπόν ανεβασμένα 1 βίντεο και 3 φωτογραφίες.

Αρχικά, μια λεπτομέρεια του Cumulonimbus όταν ήταν ακόμα στην Πάρνηθα. Η όψη του με έκανε να πω με σιγουριά πως θα ρίξει πολύ χαλάζι σε όσες περιοχές περάσει:
Εικόνα

Σιγά σιγά το Cb ετοιμαζόταν να μπει στο λεκανοπέδιο, θέα προς Αιγάλεω όρος:
Εικόνα

Την ώρα της καταιγίδας, σε μια σκεπή διπλανού σπιτιού φαινόταν το χαλάζι (ήταν μικρότερο την ώρα που το τράβηξα φωτογραφία) και τις σταγόνες στον αέρα να είναι ένας αχταρμάς λόγω του σφοδρού ανέμου (έφτασε τα 66km/h) :
Εικόνα

Τράβηξα κι ένα βιντεάκι με το κινητό την ώρα της μπούκας, με χαρακτηριστικά τις βροχοκουρτίνες, τον δυνατό αέρα και τα πράσινα χρώματα:
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό vkyriak » Τετ 29 Ιουν 2016, 11:20

Η αναφορά μου για τον Πειραιά είναι για την περιοχή των Καμινίων. Η καταιγίδα έφτασε με τον τρόπο που περιγράφεται και για τις άλλες περιοχές. Ξαφνικός δυνατός άνεμος που κράτησε πολύ ώρα και πήρε τα πάντα στο πέρασμα του. Πολύ ισχυρή βροχή, αλλά μάλλον απουσία χαλαζιού. Όλα αυτά ήρθαν από το Βορρά...
vkyriak

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης