Αναφορές Ιουλίου 2016

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουλίου 2016

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 22 Ιούλ 2016, 18:59

Το ιδιο μοτιβο ο καιρος στην Αρτα να δροσιζει τα βραδια με την θερμοκρασια να πεφτει απο νωρις κατω απο 24 βαθμους και με την χαμηλη υγρασια να κανει ωραια την κατασταση. Σημερα ομως η υγρασια αν και ο σταθμος στην βλαχερνα εγραφε 35 με 40% εδω Αρτα ηταν λιγο παραπανω και υπηρχε μια καποπια δυσφορια το μεσημερι στην Αρτα. Γενικα αυτη η βδομαδα περασε καλα και ευχαριστα με την θερμοκρασια να ανεβαινει μεχρι 33 η μεγιστη ενω σημερα εφτασε μεχρι 34.5
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Κυρ 24 Ιούλ 2016, 10:49

Συμπληρώνοντας τον Νίκο Γκίκα να πω ότι:

1. Την Κυριακή που ήρθες Λουτράκι είχε "πέσει" λίγο ο μαΐστρος. Την προηγούμενη (Σάββατο) μας έδειξε με μεγαλύτερη έμφαση τη δύναμή του.
Όπως έχω ξαναπεί είναι μακράν ο πιο δροσερός καλοκαιρινός άνεμος εδώ (και όχι το μελτέμι -ΒΑ !!) καθώς συμβαίνει το παράδοξο να είμαστε από τις λίγες περιοχές της ανατολικής Ελλάδας που ΔΕΝ είναι καταβάτης γιατί βρίσκει το δρόμο του από το Ιόνιο μέσω θαλάσσης (Πατραϊκός και μετά Κορινθιακός) χωρίς να χρειάζεται να υπερπηδάει τα βουνά της Πίνδου.

2. Το μελτέμι το καλοκαίρι (ΒΑ) είναι ακόμα πιο ισχυρό και πιάνει απίστευτες εντάσεις Μυκόνου ή Κάβο-Ντόρο!!! Απλώς ΔΕΝ είναι πλέον δροσερό για 2 λόγους:
i) Είναι καταβατικό από τα Γεράνεια και
ii) Από το 2000 και μετά η "μόδα" του ΚΑΥΤΟΥ μελτεμιού έχει επικρατήσει και εδώ... :(

Τα έχω ξαναπεί αυτά και μάλλον γίνομαι κουραστικός. Ο λόγος που τα επαναλαμβάνω είναι ότι θα πρέπει να μπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στην πόλη μας ένας Davis του ΕΑΑ.
Οι εντάσεις ανέμου που θα καταγραφούν ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ θα εκπλήξουν τον μετεό-κοσμο...
Αν διαβάζει ο κύριος Λαγουβάρδος τοποθεσία-χώρο φιλοξενείας θα βρούμε άμεσα!!! :mrgreen:
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 26 Ιούλ 2016, 13:32

Απο την Κυριακη και μετα η κατασταση στην Αρτα εχει γινει ανηποφορη με την υγρασια πρωταγονιστη καθε μερα. Την κυριακη το μεσημερι ειχαμε 36.2 με 42% υγρασια και δεικτη δυσφοριας 41 βαθμους. Χες το πρωι ο καιρος εκανε κατι περιεργα με νεφωσεις στα δυτικα που εδωσαν καποιους τοπικους ομβρους και ευτυχως που δεν ηρθαν αρτα γιατι θα ηταν ακομα χειροτερα τα πραγματα απο οτι ηταν να εχει 32.5 βαθμους με 58% υγρασια δεν ειναι και οτι καλυτερο ενω το βραδυ ανετα φτανει μεχρι το 90%
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Κυρ 31 Ιούλ 2016, 20:32

Η τελυταια μερα του Ιουλιου ηταν αρκετα ζεστη με 37.5 μεγιστη ενω τωρα εχουμε 29 βαθμους με 71% υγρασια.

το χθεσινο βραδυ ηταν αποπνικτικο με θερμοκρασια στους 27 και την υγρασια στο 83%
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Κυρ 31 Ιούλ 2016, 21:10

Καλησπέρες.
Τη ζέστη του την έχει και με το παραπάνω, αυτό είναι σίγουρο...
Από ψες το απόγευμα βρίσκομαι στους Αγίους Θεοδώρους Κορινθίας. Τα μεσημέρια πολλή ζέστη, το βράδυ δροσίζει και έχει και ένα ελαφρύ αεράκι. Το κακό είναι πως όλη η κάπνα από τη μεγάλη φωτιά της Εύβοιας έρχεται έρχεται κατά δω ανάλογα με τη φορά του ανέμου, με αποτέλεσμα να κρύβει εντελώς τον ήλιο ώρες ώρες και κατά περιόδους να έχουμε και μέτριας εντάσεως σταχτόπτωση... Σε μια φάση με έπιασε και το κεφάλι μου. Από τις 20:30-21:00 άρχισε να καθαρίζει κάπως, ο καπνός νομίζω έφυγε δυτικότερα.
Σημερινή δορυφορική φωτογραφία, περίπου στις 1 το μεσημέρι τραβηγμένη:
Εικόνα
Εκτός από την κάπνα έχει και μια γενικότερη θολούρα... Με όλα αυτά η ορατότητα το απόγευμα μειωνόταν αισθητά από τα 200 μέτρα απόσταση και πάνω.
Και ο Αύγουστος ζεστός μπαίνει βλέπω. Όχι κάτι ακραίο ευτυχώς. Καμιά ασταθειούλα θα έχουμε αραγε;

Άντε καλό υπόλοιπο καλοκαιριού :)
Άγιοι Θεόδωροι Κορινθίας 28,8°C - 36% - 1 bf ΒΒΔ - Ξαστεριά, ελαφριά κάπνα
http://penteli.meteo.gr/stations/agioitheodoroi/
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τετ 10 Αύγ 2016, 7:46

PanosRadio έγραψε:Καλησπέρες.
Τη ζέστη του την έχει και με το παραπάνω, αυτό είναι σίγουρο...
Από ψες το απόγευμα βρίσκομαι στους Αγίους Θεοδώρους Κορινθίας. Τα μεσημέρια πολλή ζέστη, το βράδυ δροσίζει και έχει και ένα ελαφρύ αεράκι. Το κακό είναι πως όλη η κάπνα από τη μεγάλη φωτιά της Εύβοιας έρχεται έρχεται κατά δω ανάλογα με τη φορά του ανέμου, με αποτέλεσμα να κρύβει εντελώς τον ήλιο ώρες ώρες και κατά περιόδους να έχουμε και μέτριας εντάσεως σταχτόπτωση... Σε μια φάση με έπιασε και το κεφάλι μου. Από τις 20:30-21:00 άρχισε να καθαρίζει κάπως, ο καπνός νομίζω έφυγε δυτικότερα.
Σημερινή δορυφορική φωτογραφία, περίπου στις 1 το μεσημέρι τραβηγμένη:
Εικόνα
Εκτός από την κάπνα έχει και μια γενικότερη θολούρα... Με όλα αυτά η ορατότητα το απόγευμα μειωνόταν αισθητά από τα 200 μέτρα απόσταση και πάνω.
Και ο Αύγουστος ζεστός μπαίνει βλέπω. Όχι κάτι ακραίο ευτυχώς. Καμιά ασταθειούλα θα έχουμε αραγε;

Άντε καλό υπόλοιπο καλοκαιριού :)
Άγιοι Θεόδωροι Κορινθίας 28,8°C - 36% - 1 bf ΒΒΔ - Ξαστεριά, ελαφριά κάπνα
http://penteli.meteo.gr/stations/agioitheodoroi/

Φωτιές ... Είναι κρίμα που όλο τον Ιούλιο, η μοναδική εικόνα ουρανού με αισθητικό ενδιαφέρον ήταν αυτή της κάπνας.
(Αθήνα, 30 Ιουλίου 2016).
Εικόνα
https://goo.gl/photos/tVkEXQ4Nmz5PCpSW8
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης