Αναφορές Σεπτεμβρίου 2016

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Σεπτεμβρίου 2016

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τετ 21 Σεπ 2016, 20:11

Καλησπέρα σας από τους Ζάρακες,

Η μεγάλη ανομβρία συνεχίζεται στην περιοχή...
Δυστυχώς, κανονική βροχή έχει να πέσει από τον Απρίλιο και η δεύτερη Φθινοπωρινή διαταραχή που μας επηρεάζει, δεν έχει καταφέρει να δώσει τίποτα σοβαρό παρά μόνο μή καταγράψιμο υετό.
Βέβαια οι ουρανοί είναι εντυπωσιακοί, καθώς έχουμε όλα τα χρώματα, τα σχέδια και τα σχήματα του δυτικού καιρού, όμως αυτός ο καιρός είναι ο πλέον άνομβρος για τη νότια Εύβοια, αλλά ακόμη περισσότερο για το συγκεκριμένο σημείο που βρίσκεται το χωριό. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός οτι σήμερα, οργανώθηκαν δύο καταιγίδες: Η πρώτη, πέρασε νοτιότερα και έβρεξε νοτιότερα από την περιοχή των Στύρων, ενώ η δεύτερη πέρασε βορειότερα και έβρεξε στην περιοχή των Κριεζών και τριγύρω. Παρ'όλα αυτά, ούτε εκεί μιλάμε για σοβαρές βροχές.
Εδώ, έβρεξε προχθές Δευτέρα, για περίπου μισή ώρα και ποτιστικά. Ίσα, για να μου χαλάσει το μπάνιο δηλαδή.

Μερικές φωτογραφίες:

Αφιξη στο χωριό την Κυριακή 18/9. Κλασικός καιρός "κουφόβραση" όπως είθισται να λέγεται. Υψηλή θερμοκρασία, ξεκάθαρο γενικευμένο φοένιασμα στην ανατολική χώρα και cirrus νέφη. Πολύ άσχημη και άρρωστη αίσθηση:
Εικόνα

Αργότερα όμως έδωσαν ένα ενδιαφέρον, πύρινο ηλιοβασίλεμα:
Εικόνα

Η Δευτέρα ξημέρωσε καλύτερη, με πολύ ενισχυμένο (7 μποφώρ), ΝΔ άνεμο. Γρήγορα συννέφιασε από τα δυτικά, προκαλώντας μια μεσημεριανή/απογευματινή βροχή. Η θερμοκρασία, πρίν τη βροχή στους 30 βαθμούς, μετά τη βροχή, πέσαμε στους 25. Ο άνεμος ενισχύθηκε εκ νέου και στράφηκε πλέον σε Δ.

Λαμπρή μέρα η Τρίτη, χαρακτηριστική του καιρού Δ ρεύματος. Αρκετά παιχνιδιάρικα νέφη, φοβερή ορατότητα (έμοιαζε σαν να μπορούσες να φτάσεις στη Σκύρο κολυμπώντας). Cumulus, TCumulus, St, Altocumulus, Altostratus αλλά και Cirrus το μενού των νεφών.
Το περίεργο αυτής της ημέρας, ήταν η ξαφνική στροφή των ανέμων σε ΒΑ μετά το μεσημέρι. Εμοιαζε με ξεχασμένο μελτέμι.

Φωτογραφίες:
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Το ηλιοβασίλεμα ήταν κάπως έτσι:
Εικόνα

Σήμερα, ξημερώσαμε με μουντάδα. Ο καιρός προσπαθούσε, αλλά δεν τα κατάφερνε. Η πρώτη καταιγίδα, με κυρίως CC ηλεκτρική δραστηριότητα, ήταν γεγονός στη βορειοανατολική Αττική και κινήθηκε προς τα Στύρα, ακολουθώντας το Δ ρεύμα στα ψηλά. Φωτογραφία από το σπίτι μου, όπου θεωρητικά βρίσκεται η Πεντέλη (και φαίνεται με αίθριο καιρό):
Εικόνα

Αργότερα - όπως σας είπα - δεύτερη οργάνωση των νεφών βορειότερά μας, έδωσε βροχή στα χωριά, βορειότερα του Δύστου.
Οι Ζάρακες, μείναμε μπουκάλα δυστυχώς....

Αυτή τη στιγμή, πολύ έντονη ηλεκτρική δραστηριότητα διακρίνεται προς την Αθήνα. Μαθαίνω οτι ήδη έχει συννεφιάσει σε μεγάλο κομμάτι του λεκανοπεδίου και στα δυτικά της Αθήνας γίνεται ένας χαμούλης....
Στείλτε καμμια αναφορά παίδες....

Τα λέμε...

ΥΓ. Είναι η πρώτη φορά που παρακαλάω για βροχή, όχι για την προσωπική μου ευχαρίστηση. Δυστυχώς, το έδαφος είναι απίστευτα ξερό και σκληρό από την παραεταμένη ανομβρία που οχι μόνο δεν μπορώ να δουλέψω, αλλά καλά καλά τρυπάνι δεν μπορεί να μπει μέσα!
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό christosz » Τετ 21 Σεπ 2016, 21:09

Nick Gkikas έγραψε:
Αυτή τη στιγμή, πολύ έντονη ηλεκτρική δραστηριότητα διακρίνεται προς την Αθήνα. Μαθαίνω οτι ήδη έχει συννεφιάσει σε μεγάλο κομμάτι του λεκανοπεδίου και στα δυτικά της Αθήνας γίνεται ένας χαμούλης....
Στείλτε καμμια αναφορά παίδες....

Τα λέμε...

ΥΓ. Είναι η πρώτη φορά που παρακαλάω για βροχή, όχι για την προσωπική μου ευχαρίστηση. Δυστυχώς, το έδαφος είναι απίστευτα ξερό και σκληρό από την παραεταμένη ανομβρία που οχι μόνο δεν μπορώ να δουλέψω, αλλά καλά καλά τρυπάνι δεν μπορεί να μπει μέσα!

Ετσι είναι η εικόνα Νίκο και στους Αγίους Αναργύρους όπου από την αρχή του μήνα έχει ρίξει 3mm μόνο και όχι μαζεμένα, αλλά και στην ΒΑ αττική (απέναντι από τους Ζάρακες).
Η σημερινή καταιγίδα που φαίνεται να τίμησε κυρίως τα νότια προάστια άφησε εδώ 5mm περίπου οπότε οριακά λέμε ότι εδω έσπασε η ανομβρία αλλά ελπίζω να πάρουμε και αυριο κάτι ακόμα έτσι ώστε να ποτιστεί για τα καλά το έδαφος.
Από το υπερθέαμα των κεραυνών κατάφερα να πάρω μόνο αυτή την απογοητευτική λήψη... :(
ΕικόναIMG_8933 by ChristosZ, on Flickr

21,5οC
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Τετ 21 Σεπ 2016, 21:45

Ωραία καταιγιδούλα η αποψινή, με τα όλα της. Πολλά φωτορυθμικά, αξιόλογο νερό που δεν έδωσε ευτυχώς πλημμύρες και καλούλα διάρκεια.
Το βροχόμετρό μου πρέπει να έχει θέμα. Έγραψα 3,8mm. Μάλλον φταίει το ότι δεν τον έχω καθαρίσει ποτέ τα 3 χρόνια που τον έχω... :mrgreen: Δεν έχω κοιτάξει metar ακόμα. Με το που έπιασα το κινητό ήρθα εδώ να αναφέρω, μιας και έχω να το κάνω καιρό.
Καταφέραμε επίσης και πέσαμε στους 19,7°C, τώρα που κόπασαν τα φαινόμενα (αν και άρχισε πάλι να ψιλοβρέχει εδώ στον Ταύρο) ανεβαίνει με πολύ αργούς ρυθμούς.
Για το πότε ξεφύτρωσε αυτή η καταιγίδα ούτε που το κατάλαβα. Έλεγχα τον ουρανό νοτιοδυτικά μου κάθε 10 λεπτά, αλλά το πρώτο μπουμπουνητό κάπου προς Πειραιά-Σαλαμίνα ήταν αυτό που με έκανε να πεταχτώ από την καρέκλα και να τρέξω σαν υστερικό στο μπαλκόνι με την φωτογραφική και το τρίποδο.
Για άλλη μια φορά η γκαντεμιά μου έδωσε ρεσιτάλ. Την ώρα που έστηνα την κάμερα για να τραβήξει προς το σχετικά περιορισμένο οπτικό πεδίο του νότιου μπαλκονιού, με τα μάτια μου είδα με μικρή χρονική διαφορά τρεις υπέροχους κεραυνούς με καταπληκτικά σχήματα ο καθένας. Οι 2 τους σίγουρα CG. Μακάρι να μπορούσα να τους ζωγραφίσω και να σας τους στείλω. Κατά τ'άλλα, οι υπόλοιποι καλοί κεραυνοί έπεφταν πριν πατήσω το κλικ (είχα ενεργοποιήσει τον τηλεχειρισμό με το κινητό γιατί διάβαζα) και όταν τραβούσε, τίποτα ή απλά μια λάμψη. Το έχω συνηθίσει πλέον αυτό το πράγμα...
Δεν έχω κάτι αξιόλογο να ανεβάσω εδώ από το σημερινό. Μόνο κάποιες αστραπές κάπως καλύτερες από του Χρήστου νομίζω. (Καλή προσπάθεια πάντως Χρήστο) Δε θα μπω στον κόπο να ανεβάσω εκτός αν δω κάτι που πραγματικά αξίζει και μου ξέφυγε.

Επί τη ευκαιρία, ας βάλω κι εδώ κάποιες φωτογραφίες από την καταιγίδα που είχε ακριβώς έξω από την Αθήνα πριν λίγες μέρες και αρνιόταν πεισματικά να κάνει κάτι της προκοπής μέσα στην Αθήνα, πλην Νοτίων-ΝΔκών προαστίων. Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί. Σα να υπήρχε ένα νοητό τείχος γύρω από την μουφοΑθήνα μας...
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Η επεξεργασία δεν είναι τόσο καλή επειδή έγινε από κινητό και με έλλειψη χρόνου. Γενικά όλα πλέον από κινητό τα κάνω, όπως και το να γράφω αυτό το post :roll:

Καληνυχτίζω.
Ταύρος ψιχάλες, 19,9°C - 84% - 1014,4hPa - 1bf ΔΒΔ (μεταβλητός)

ΥΓ: Όντως έχουμε χαθεί τον τελευταίο καιρό. Μια συναντησούλα είναι καλή ιδέα. Ελπίζω αν οργανωθεί κάτι να μπορώ να έρθω (αν με θέλετε βέβαια :D ) Τα λέμε.
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό teometeo » Τετ 21 Σεπ 2016, 22:13

Eπίτελους μετά απο καιρό συγκίνησε ο ουράνιος θόλος της Νίκαιας: Kαι ενώ είπα μετά απο καιρό να ασχοληθώ με τον καιρό και να κάνω καμιά πρόγνωση και αφού πριν ειχα κανει ένα τσεκάρισμα στο παράθυρο,απλά δυτικά μου φόρτωνε κάποιες αναπτύξεις χωρίς να δώσω πολυ βάση μια που οι δορυφορικές ήταν καθαρές.Ξαφνικά φλάσαρε το παραθυρό μου δεν έδωσα καμία σημασία,λέω κάποιος παιζει με τα φώτα η είναι ιδέα μου την δέυτερη παρε να χεις,πάλι δεν έδωσα βάση ,πάρε όμως μια τρίτη και ένα μπαμ ,και ξαφνικά πανικόβλητος ανεβηκα ταράτσα και είδα μια νεογέννητη καταιγίδα γεμάτο κέφι τα υπόλοιπα τα είδατε επι της βεράντας! Καλή χειμερινή σεζόν να έχουμε!
teometeo

Δημοσίευσηαπό thomas » Τετ 21 Σεπ 2016, 22:51

καλησπερα σας ... δεν εχω κατι να πω ..ανομβρια ...
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
https://www.flickr.com/photos/56957663@N08/29805182156/in/dateposted-public/
καλο φθινοπωρο...
Nature is a book that is always open, and it is the wind that turns the pages.
Άνω Λιόσια
Μεσοχώρια Κάμερα
Φωτογραφίες
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
thomas

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Παρ 23 Σεπ 2016, 12:23

Καλησπέρες φίλοι,

Θωμά, Πάνο και Χρήστο μπράβο για την φωτογράφιση!!! Χρήστο, κάθε φωτογραφία κεραυνού είναι πολύτιμη. Μπορεί να κυκλοφορούν διάφορες που θα μπορούσαν να κοσμούν εξώφυλλα περιοδικών, αλλά όταν επιχειρεί κανείς για κεραυνούς, αυτό που μετράει περισσότερο είναι να μαζέψει οτιδήποτε κι ας είναι και ρώγες! Ούτως ή άλλως, το νόημα μιας τέτοιας διαδικασίας είναι, να μοιραζόμαστε τη στιγμή! Μπράβο λοιπόν και ευχαριστώ για αυτό! Εκτός των κεραυνών βέβαια, να μην ξεχάσω να αναφερθω και στα εκπληκτικά χρώματα της Μαρίας.

Από χθες λοιπόν, εισήλθαμε σταδιακά εδώ στους Ζάρακες, σε καιρό βορείου ρεύματος. Τις απογευματινές ώρες, σημειώθηκαν μερικές ξεγυρισμένες μπόρες στην ευρύτερη περιοχή της Κύμης, οι οποίες ήταν τα τελειώματα του δυτικού ρεύματος και λίγο λίγο, ενισχύθηκαν οι άνεμοι από τα βόρεια και έκλεισε ο καιρός πρώτα στα κλασικά σημεία της περιοχής. Κατά διαστήματα, ο ήλιος φώτιζε από τα δυτικά, αλλά ήδη στ'ανατολικά και στα βόρεια ο καιρός είχε κλεισει φέρνοντας ψιλόβροχα.

Μια χαρακτηριστική εικόνα, με ΔΙΠΛΟ ουράνιο τόξο στ'ανατολικά, είναι αυτή:
Εικόνα

Λίγο αργότερα, τα νέφη χαμήλωσαν κι άλλο, και σέρνονταν στα "βουνα" τριγύρω, μιλάμε για υψόμετρο 300-350μ
Εικόνα

Ο καιρός συνεχίστηκε κάπως έτσι όλο το βράδυ, αν και έπεσε ο πολύς αέρας. Υπήρχαν διαστήματα ξαστεριάς αλλά και σύντομων όμβρων.
Σήμερα ξημερώσαμε μουντά και ήταν εμφανές πως ο καιρός έχει κολλήσει από πάνω μας.
Χαρακτηριστική η εικόνα του ανοίγματος προς την Αθήνα κατά τις 11 το πρωί:
Εικόνα

Και πιο ανταριασμένος ο καιρός κοιτώντας προς τα βορειοανατολικά:
Εικόνα

Πάντως μην φανταστείτε οτι έχει βρέξει αρκετά...
παραμένουμε μια υετική τρύπα, με σύνολο βροχής τα 0.6mm χθες και σήμερα. Τα περισσότερα ψιλόβροχα που ρίχνει είναι μή καταγράψιμα από το βροχόμετρο...Η ανομβρία συνεχίζεται κανονικότατα!!

Όμως, και μόνο αυτός ο μοναδικός καιρός βορείου ρεύματος που έχουμε (ξέροντας οτι βρίσκομαι στη μοναδική περιοχή με ολική νεφοκάλυψη), είναι μια κάποια αποζημίωση για την τρύπα ..και θέλω να ελπιζω μια υπόσχεση για τις πιο σοβαρές κακοκαιρίες που θα ακολουθήσουν!

Εικόνα

Κλείνω με ένα βιντεάκι από πρόπερσι....ήταν το τελείωμα (με βόρειο ρεύμα) της κακοκαιρίας "Gonzalo"...
Τη θυμάστε;
Είναι ανάλογος καιρός τώρα, αν και με πολύ λιγότερη βροχή και πλέον λιγότερο αέρα..έτσι για να σας δώσω την αισθηση:

ΥΓ. Προσδωκούσα περισσότερα χιλιοστά και για να μιλάω σωστά, μια βροχερή νύχτα από το βόρειο ρεύμα...Ήταν σκέτη απογοήτευση απ'αυτήν την άποψη, αλλά θα μείνω απλώς στην ωραία αισθηση....Δεν είναι οι αριθμοί το παν....ούτε η διασκέδαση.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Re: Ουρανός Σεπτεμβρίου 2016

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 26 Σεπ 2016, 21:33

Φθινοπωρινή ψύχρα αυτές τις μέρες και λίγες νεφώσεις.

Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2016

Ηλιοβασίλεμα με βοριά και ψύχρα αλλά και χρώματα δυτικού ρεύματος πάνω από τη νότια Αθήνα

Εικόνα

Περισσότερες εικόνες, εδώ.

Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2016

Ανατολή με λίγη υψισυννεφιά και χρώματα:

Εικόνα

Εικόνα
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 27 Σεπ 2016, 17:17

kai oi ανοιξιατικες μερες συνεχιζονται στην Αρτα. μετα τις βροχερες μερες που περασαν ο καιρος εχει σταθεροποιηθει με ηλιο και εναλλαγες με νεφωσεις αλλε φορες ποιο πυκνες αλλες ποιο αραιες. η θερμοκρασια παιζει απο 16-27
nektarios 1451

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης