Αναφορές Νοεμβρίου 2016

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: 27 & 28 Νοεμβρίου 2016

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 28 Νοέμ 2016, 22:44

Ευχαριστηθήκαμε βροχή, δεν έχω παράπονο, αν και την ισχυρή καταιγίδα του σαββάτου την έχασα μια και ήμουν εκτός Αθηνών. Το μεσημέρι της Κυριακής όμως, έφαγα τουλούμια νερό στο Βύρωνα και στον Καρέα, παρά την ομπρέλα. Να μη βλέπεις μπροστά σου! Το μπουφάν ζύγιζε το τριπλάσιο από το νερό που είχε μαζέψει!

Εικόνα

Εικόνα

Τα ξημερώματα της Δευτέρας, μια ακόμη καταιγίδα πέρασε από την Αργυρούπολη με μπόλικο νερό και αρκετά ηλεκτρικά.

Όμορφος άστατος ουρανός και παροδική βροχή στη συνέχεια της μέρας:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Με τη βραδινή καταιγίδα μάλλον έκλεισε ο κύκλος της βροχής πριν πάρει τη σκυτάλη το κρύο

Μια μικρή γεύση με τον ήχο της βροχής και ηλεκρικά στο Σαρωνικό

και έμφαση σε ένα φανταχτερούλη κεραυνό που κατόρθωσα να ψαρέψω!

Καλό βράδυ!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: Αναφορές Νοεμβρίου 2016

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 29 Νοέμ 2016, 19:08

40.4mm το στορμ τοταλ στην Αρτα ενω ηδη η θερμοκρασια σε πτωση με τον βορια να φυσαει εξω

Στα Θεοδωριανα 1 βαθμο η θερμοκρασια τωρα
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Dimitris » Τετ 30 Νοέμ 2016, 4:40

Καλημέρα σε όλους από Ορεστιάδα και Λαγκαδά.
Όπως κάθε χρόνο εμφανίζομαι στην λίστα τον χειμώνα.
Δεν βλέπω αναφορές και δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι το τελευταίο 9μηνο που έχω να εμφανιστώ
Αν κάνω κάτι λάθος σε ότι αφορα την λιστα ενημερώστε με αν είναι εύκολο. Φυσιολογικά όταν υπάρχει χιονιάς γίνεται πανικός απο αναφορές στην λίστα. σήμερα και χθες απόλυτη ηρεμία. Γιατι?
Ο καιρος σε Ορεστιάδα και Λαγκαδά παρόμοιος σήμερα με χιονόνερο από το πρωί ως τις 5:00 μμ και μετα χιόνι με +0,7 η χαμηλότερη. Καμία χιονόστρωση.

Ευχαριστώ
Δημήτρης Ορεστιάδα
Άβαταρ μέλους
Dimitris

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Τετ 30 Νοέμ 2016, 16:11

Καλησπέρα και καλό χειμώνα, όπως και ο Δημήτρης, έτσι κι εγώ εμφανίζομαι μετά από ένα σχεδόν χρόνο.
Μεγαλώσαμε, οι υποχρεώσεις της ζωής μεγάλωσαν με γεωμετρική πρόοδο, με αποτέλεσμα ο χρόνος να είναι ελάχιστος για χόμπι και λοιπά. Βέβαια, για να τα λέμε κι όλα, η τεχνολογία προχωράει, νομίζω ότι ο χώρος έχει μείνει λίγο πίσω σε σχέση με άλλους χώρους κι αν ο χρόνος που έχει κάποιος είναι ελάχιστος, ίσως η λίστα να μην είναι ο πιο γρήγορος τρόπος. Δεν μου πέφτει λόγος βέβαια, η παρουσία μου είναι σποραδική πλέον, όμως τον αγαπάω αυτό τον χώρο γιατί με έφερε πριν 13 χρόνια σε επαφή με άλλους ανθρώπους που είχαν την ίδια τρέλλα και στενοχωριέμαι λιγάκι με τη στασιμότητα που έχει πλέον.

Εύχομαι ο φετινός χειμώνας να πάει καλά και η νυν κακοκαιρία να είναι τα προεόρτια για κάτι καλύτερο. Στα της Αττικής ως ψυχρή εισβολή δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο,μην τρελλαθούμε. Χιόνισε Πάρνηθα, Πεντέλη με τίποτα τουλάχιστον ως τώρα, ε δεν είναι και τόσο απίθανο να πέσει χιονάκι στην Πάρνηθα 30/11. Το μόνο αξιοσημείωτο είναι ο ισχυρός βοριάς. Η προηγηθείσα κακοκαιρία με τις βροχές έως και τη Δευτέρα ήταν πιο ενδιαφέρουσα για μένα τουλάχιστον, έστω κι αν τα βόρεια προάστια δεν είδαν κάτι φοβερό σε σχέση με νότια ή δυτικά προάστια ή ακόμα και κέντρο απ' ό,τι πήρα χαμπάρι.

Πάντως, έχω ένα καλό προαίσθημα και νομίζω ότι αυτός ο Δεκέμβρης είναι μια καλή ευκαιρία φέτος. Οι αποθήκες ψύχους στην ανατολική Ευρώπη/Ασία είναι γεμάτες από πολύ νωρίς φέτος, θέλουμε να μας κάτσει μια καλή διάταξη για να δούμε έναν καλό χιονιά. Προσωπικά, θα τον ήθελα σύντομα, και γιατί οι μέρες είναι μικρές αλλά κυρίως γιατί τώρα είναι οι συγκυρίες καλές για εμάς. Σε ένα μήνα μπορεί το ψύχος να έχει ξεψυχίσει, να έχουμε μπει σε ζωνικές κλπ. Άρα τώρα, που έχει ψύχος θέλουμε μια καλή κατεβασιά από τα παλιά :)

Καλό απόγευμα,

Βαγγέλης
Πολιτεία, 360 μέτρα)
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό christosz » Τετ 30 Νοέμ 2016, 16:59

Καλησπέρα!
συνεχίστηκαν χτες οι βροχές με χειμερινό προφίλ όμως πλέον. Ποτιστικές το πρωί που απο το απογευμα μέχρι και σημερα μετατράπηκαν στις κλασσικές ψεκάδες που συνοδεύουν τον τρελό βοριά. Η θερμοκρασία έπεσε αισθητά και κυμαίνεται σήμερα κάτω από 10οC.

Στα Τρίκαλα χιόνισε χτές το βράδυ ενώ το έστρωσε μέχρι και στον κάμπο κοντά όμως στα βουνά. Στα ορεινά το χίονι ξεπέρασε τους 20 πόντους.
http://www.elaticam.com/
Και το χωριό μου
http://e-krania.gr/krania/live-camera

7,5οC (17:00)
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Τετ 30 Νοέμ 2016, 22:07

Καλησπέρα φίλτατοι!
Ο χειμώνας πάτησε γερά το πόδι του (και) στα μέρη μας. Η πρόγευση ήρθε στις 15 Νοεμβρίου με χιονόπτωση ασθενούς έως μέτριας έντασης που έδωσε πασπάλισμα στα φυτά. Ένα μικρό βίντεο εδώ: https://www.facebook.com/asiamkouris/vi ... nref=story

Το κυρίως πιάτο ήρθε προχτές (Δευτέρα) το βράδυ με χιονόπτωση από τις 10 μ.μ., που συνεχίστηκε με ασθενή ένταση μέχρι χτες (Τρίτη) το απόγευμα, οπότε και εντάθηκε, χαρίζοντάς μας καθαρά χειμερινές εικόνες με πλήρη χιονοκάλυψη και το γνωστό "χρουτς-χρουτς" στο περπάτημα ;) .

Εικόνα

Εικόνα

Το χιόνι έπεφτε πυκνό όλη τη νύχτα κι έτσι το πρωί το ύψος του είχε ξεπεράσει τους 20 πόντους.

Εικόνα

Εικόνα

Τα φαινόμενα λίγο πριν το μεσημέρι σταμάτησαν και τώρα επικρατεί παγωνιά, με τη θερμοκρασία να κατρακυλά, φτάνοντας στις 9 μ.μ. τους -7 C.

Ας ελπίσουμε σε ανάλογη συνέχεια του χειμώνα. :)
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Re: 30 Νοεμβρίου 2016

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τετ 30 Νοέμ 2016, 22:45

Τέλος Νοέμβρη και χιονιάς. Χιονοσύννεφα αδιάκοπα (νεφοσκεπής ουρανός 8/8 ήδη από το σούρουπο). Χιόνια, όμως; Ύπνος με το ένα μάτι προσδοκώντας τις λιγοστές (;) μεταμεσονύχτιες περιπλανώμενες νιφάδες.

Καλό μας ξενύχτι! Έτσι κι αλλιώς μεγάλο μέρος της χαράς είναι η αναμονή! Ποιος να κάτσει να σκεφτεί από τώρα μια πιθανή απογοήτευση;

Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Τετ 30 Νοέμ 2016, 23:32

Καλησπέρες. Τέλος Νοέμβρη, όμορφος καιρικά τρόπος να τελειώνει ένας μήνας.
Το 3ήμερο των βροχοπτώσεων ήταν ικανοποιητικό για τον Ταύρο, όχι πως είχαν ανάγκη τα τσιμέντα από νερό :lol:
Έναρξη φαινομένων το βράδυ του Σαββάτου 26/11 με 3.8mm και χαλαρές ραγδαιότητες ως 9mm/hr στις 21:58.
Η Κυριακή 27/11 φθινοπωρινή μέρα εντελώς, με τα κύρια περάσματα καταιγίδων να εντοπίζονται αργά το βράδυ προς το ξημέρωμα και το μεσημέρι στις 12:30 περίπου. Έριξε και το βράδυ βροχούλα. 32mm με 230.4mm/hr στις 03:55 τα ξημερώματα.
Η Δευτέρα 28/11 επίσης πολύ μουντή, βροχερή και υγρή. Καταιγίδες τα ξημερώματα, νωρίς το μεσημέρι και το βράδυ το κύκνειο άσμα της κακοκαιρίας. Πιο χαλαρές ραγδαιότητες σε σχέση με την Κυριακή. 25.4mm με 37.2mm/hr στις 19:33.
Χθες Τρίτη 29/11, πτώση της θερμοκρασίας με μέγιστη 13.8°C (οι προηγούμενες μέρες είχαν 18-19°C) και εντελώς κλειστός πανέμορφος καιρός. Το πολύωρο ψιλόβροχο έδωσε συνολικά 2.6mm εδώ, με ραγδαιότητα ασθενούς βροχής. Προς τα μεσάνυχτα Τρίτης προς Τετάρτη τα υψόμετρα στην Αττική σιγά σιγά έπεφταν, ως τα μεσάνυχτα πρόλαβαν περίπου τα φαινόμενα να φτάσουν ως τα 800μ περίπου. Την ίδια στιγμή, η Θεσσαλονίκη (και γενικά η Βόρεια Ελλάδα) σταδιακά είχε μεγάλη πτώση της Τ και έπεφτε χιόνι όπου το επέτρεπαν οι συνθήκες.
Σήμερα Τετάρτη πολύ πιο ανοιχτός ο καιρός στον Ταύρο, με τρελό αέρα όλη μέρα. Αυτός ο αέρας έκανε την αίσθηση του κρύου ΠΟΛΥ πιο αισθητή, με ριπές ως και 75km/h. Ελαχιστη 6.9°C στις 18:41 με ψιλόβροχο και μέγιστη 9.2°C. Εδώ πρέπει να κάνω υπομονή μέχρι τον επόμενο χιονιά μπας και δω καμιά νιφάδα. Δε βαριέσαι.
Θα γράφω αναφορές όποτε προλαβαίνω, το Λύκειο είναι απαιτητικό και δε μου μένει και πολύς χρόνος. Οπότε αρκούμαι κυρίως στις δικές μου καταγραφές, και καμιά δορυφορική...
Καλή συνέχεια και καλά φαινόμενα σε όσους τυχερούς θα έχουν απόψε (ελπίζω).
Ταύρος Αττικής 7.6°C - 61% - 1022.6hPa - 3-4bf ΒΑ - σπαστή συννεφιά
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης