Αναφορές Νοεμβρίου 2016

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Νοεμβρίου 2016

Δημοσίευσηαπό vkyriak » Τετ 09 Νοέμ 2016, 14:40

Έναρξη δυνατής βροχής στον Κολωνό με κάποιες ριπές αέρα να συνεχίζουν....
Η ορατότητα έχει περιοριστεί αρκετά
vkyriak

Δημοσίευσηαπό christosz » Τετ 09 Νοέμ 2016, 19:14

Καλησπέρα!
Δυνατό ήταν το μπουκάρισμα της καταιγίδας καθώς το ψυχρό μέτωπο πλησίαζε την αττική. Τα 70mm/h έφτασε η ραγδαιότητα και συνοδεύονταν από δυνατές ριπές νοτιά. Ο νοτιάς που έπνεε δυνατός τις 2 προηγούμενες μέρες δεν άφηνε την θερμοκράσια να πέσει κάτω από τους 20 βαθμούς όλη μέρα και με την υγρασία η αίσθηση δυσφορίας ηταν έντονη. Με το πέρασμα του μετώπου που έδωσε ποτιστική βροχή η θερμοκρασία επανήλθε σε φυσιολογικές τιμές, γύρω στους 16οC

Με αυτό το ψυχρό μέτωπο έπεσε και το πρώτο καλό χιόνι στα ορεινά της κεντρικής και βόρειας Πίνδου. Στα Τρίκαλα τα χιόνια πρέπει να κατέβηκαν και κάτω από τα 2000μ.
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 09 Νοέμ 2016, 21:09

55.8μμ για την Αρτα σημερα ενω το στορμ τοταλ στα 77μμ

θεοδωριανα σημερα 103.6μμ και στορμ τοταλ στα 301.8μμ
nektarios 1451

Re:Χαλαζοθύελλα 9 Νοεμβρίου 2016

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 10 Νοέμ 2016, 7:49

Απότομη και σύντομη ήταν η χθεσινή μεσημβρινή χαλαζοθύελλα στην Αργυρούπολη. Άρχισε με βοή, θυελλώδεις ριπές και πυκνά σκοτάδια για να ξεσπάσει σε ένα σφυροκόπημα με παγάκια μεγέθους στραγαλιού έως φουντουκιού που μετά το πέρασμα του μετώπου εξλίχθηκε σε φθινοπωρινή βροχή. Τα φαινόμενα διήρκεσαν μέχρι το σούρουπο όπυ άρχισε η σταδιακή νεφοδιάλυση μεε απόκοσμα χρώματα δειλινού.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Πέμ 10 Νοέμ 2016, 15:41

Πήρα χαμπάρι την όλη ιστορία την ώρα που περνούσε από πάνω μου ένα φοβερό Shelf Cloud (νομίζω). Τα πάντα είχαν μαυρίσει και το απόλυτο σκοτάδι επικρατούσε προς τα ΝΔκά μου. Μαζί με τον μικρό μου αδερφό (τρελαίνεται για τέτοια) πήραμε κάμερα τρίποδο και ανεβήκαμε τρέχοντας στην ταράτσα για καταγραφές και όχι μόνο.
Με την έλευση του συννέφου έπνεαν δυνατοί άνεμοι, αλλά η βροχή ήρθε πιο μετά και έπεφτε με μεγάλη κλίση λόγω του αέρα. Οι κεραυνοί ήταν σχετικά λίγοι, πρόσεξα τους περισσότερους προς Πειραιά/Φάληρο μεριά. Μετά ηρθε φυσικά και χαλάζι, αξιολογότατη η χαλαζόπτωση. Παραθέτω φωτογραφία παρακάτω.
Απολογισμός από το μέτωπο περίπου 4mm, και αργότερα άρχισε ξανά να βρέχει ωσότου νύχτωσε, όπως ανέφερε και η Μαρία. Συνολικά 9.4mm και αν θυμάμαι καλά περίπου 90mm/hr ραγδαιότητα το μεσημέρι.
Εντυπωσιακή και η δορυφορική, με το μέτωπο να διακρίνεται ως μια υετοφόρα νοητή γραμμή που ξεκινούσε από Αργολίδα-Σαρωνικό και έφτανε σχεδόν ως τις εκβολές του Δούναβη, στη βόρεια Βουλγαρία. Στην ηπειρωτική μας χώρα δεν είχε τόσα ηλεκτρικά, αλλά μόλις έπιασε Αιγαίο τότε το μέτωπο ενώθηκε από την Χαλκιδική ως την Αθήνα με γερούς πυρήνες.
Aπό φωτογραφίες δεν έχω κάτι να δείξω (πάνω στην χαρά μου ξέχασα να τραβήξω το shelf που ήταν από πάνω μας και στροβιλιζόταν σε κάποιες ακρούλες του, παρόλο που είχα την φωτογραφική στο χέρι), έχω μόνο βίντεο που δεν έχω προλάβει καν να κοιτάξω αν αξίζει το ανέβασμα.
Εικόνα
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό panos_doctor » Πέμ 10 Νοέμ 2016, 21:43

Αυτη τη φωτογραφια την τραβηξε η γυναικα μου απο το μπαλκονι στη Βουλα στο σπιτι μου......ειναι η τριτη φορα φετος που τραβαω αντιστοιχη φωτο....θα βρω και τις αλλες και θα τις ανεβασω.
Επισης στην παραλια στης Βουλας στο Νοτος, πρεπει να εσκασε σιγουρα ανεμοστροβιλος (μαλλον υδροστροβιλος ο οποιος επιασε στερια) και εκανε πολλες ζημιες.
εδω το λινκ με φωτο:
http://www.vimaonline.gr/20/article/262 ... oulas-foto

Καλη συνεχεια σε ολους.

Εικόνα
panos_doctor

Δημοσίευσηαπό christosz » Πέμ 10 Νοέμ 2016, 22:46

panos_doctor έγραψε:Επισης στην παραλια στης Βουλας στο Νοτος, πρεπει να εσκασε σιγουρα ανεμοστροβιλος (μαλλον υδροστροβιλος ο οποιος επιασε στερια) και εκανε πολλες ζημιες.
εδω το λινκ με φωτο:
http://www.vimaonline.gr/20/article/262 ... oulas-foto

Κάπου πήρε το μάτι μου και ένα βιντεάκι στο facebook από έναν υδροστρόβιλο που προσπαθούσε να σχηματιστεί στη γλυφάδα νομίζω και τελικά κάπου εκει βγήκε στη στερια.

Αρκέτα σύννεφα είχαμε και σήμερα ειδικά το μεσημέρι και η θερμοκρασία επέστρεψε σε πιο φυσιολογικές τιμές 15-21οC

Καλό βράδυ!
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 12 Νοέμ 2016, 21:03

27mm oi σημερινες βροχες στην Αρτα, 117,4 το στορμ τοταλ και το μεσημερι κατα τις 14:40 εγιε ενας χαμος απο ενα wall cloud που μας ηρθε και ευτυχως δεν με πετυχε εξω

nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό vits » Κυρ 13 Νοέμ 2016, 14:36

[quote="christosz"
Κάπου πήρε το μάτι μου και ένα βιντεάκι στο facebook από έναν υδροστρόβιλο που προσπαθούσε να σχηματιστεί στη γλυφάδα νομίζω και τελικά κάπου εκει βγήκε στη στερια.
Καλό βράδυ![/quote]

https://www.facebook.com/liza.stefi/posts/1147164485369418
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό christosz » Κυρ 13 Νοέμ 2016, 19:35

vits έγραψε:[quote="christosz"
Καλό βράδυ!

https://www.facebook.com/liza.stefi/posts/1147164485369418[/quote]

Ναι μπράβο Κώστα αυτό έλεγα!

Γλυκιά μέρα και σήμερα με την θερμοκρασία να ξεπερνά πάλι τους 20οC. Τώρα που έπεσε ο ήλιος η αίσθηση της ψύχρας γίνετε σιγά σιγά αισθητή προαναγγέλοντας την κρύα αρχή της νέας εβδομάδας.

16,5οC
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες