Αναφορές Δεκεμβρίου 2016

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Δεκεμβρίου 2016

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Δευτ 19 Δεκ 2016, 10:44

Καλημέρα,

το Σάββατο το μεσημέρι μου ζήτησε η κόρη μου να ανέβουμε Πάρνηθα να δούμε χιόνι. Δεν μπορώ να πω ότι της πήρε ιδιαίτερο χρόνο να με πείσει... Τελικά ανεβήκαμε με τελεφερίκ αν κι έβλεπα ότι πολύ οριακά θα προλαβαίναμε να δούμε χιόνι. Η εικόνα στο βουνό μετριότατη. Εκεί γύρω στις 4 το μεσημέρι το χιόνι είχε εξαφανιστεί κάτω από τα 900 μέτρα, ουσιαστικά στο τελευταίο λεπτό πριν φθάσουμε πάνω είχε λίγο χιονάκι. Ουσιαστικά το αξιόλογο χιόνι ξεκινούσε πίσω από το καζίνο, στην αθέατη από Αθήνα πλευρά της Πάρνηθας. Και φύγαμε λέγοντας της την ευχή "άντε το επόμενο χιόνι στην αυλή μας" πιο πολύ για να το ακούσω και να χαρώ εγώ και να ξορκίσω την γκαντεμιά παρά για την κόρη μου.

Στα του καιρού, τι να πρωτοσχολιάσει κανείς. Στην απίστευτη μούφα του Σαββάτου με τον πρακτικά ηλιόλουστο καιρό με την παραφωνία των λίγων νεφών; Στην πατάτα της Παρασκευής που χιόνισε αυστηρά (μη μου πείτε για μία νιφάδα στο Διόνυσο ή στην Ιπποκράτειο) τα ορεινά της Αττικής (δηλ Πάρνηθα, Πεντέλη στα πολύ πολυ ψηλα της και Κιθαιρώνα, Υμηττός εννοείται όχι). ή μήπως στην επερχόμενη χυλόπιτα της Πέμπτης; Που από το πουθενά, έδειξε να έρχεται η καλύτερη εισβολή στην Αττική για φέτος (με σχετικό υετό, χιονοθερμοκρασίες για β.π τουλάχιστον) και λες δεν μπορεί 3 μέρες μείνανε. Κι όμως. Το ένα τρέξιμο από το άλλο είναι η ανατολή από τη δύση.

Συμπέρασμα: Αυτή την περίοδο η προγνωσιμότητα είναι της πλάκας, τα μοντέλα αδυνατούν να το διαχειριστούν όλο αυτό (την προηγούμενη εβδομάδα έδειχναν χιονιά βορείου Ελλάδος κ επιτέλους βροχές άφθονες, έπειτα έδειξαν προσήνεμο και μετά τσάμπα κρύο κλασικά όπως όλος ο Δεκέμβρης). Καμία εμπιστοσύνη στα μοντέλα λοιπόν, τουλάχιστον αυτή την περίοδο. Ίσως είναι και καλό αυτό βέβαια γιατί η φάση θυμίζει δεκαετία 80, όπου η πενιχρή πληροφόρηση από το πάλαι ποτέ 148 έκρυβε εκπλήξεις είτε θετικές είτε αρνητικές.
Συμπέρασμα 2: Η χρονιά πλάκα πλάκα κλείνει άθλια υετικά. Κάπου 350 χιλιοστά έχω γράψει όταν γράφω στην περιοχή μου μεταξύ 500-600 κάθε χρονιά. Τι να τον κάνω τον ψυχρό Δεκέμβριο; Τσίπρα θύμισε. Μπλα μπλα μπλα, υποσχέσεις αλλά στο τέλος της μέρας μνημόνιο μέχρι το μεδούλι.
Κάψαμε ένα κάρο πετρέλαιο, νερά δεν έφερε γιατί δεν είχαμε νοτιάδες, χιόνια δεν έφερε, ουσιαστικά μόνον ανούσιο κρύο είχαμε κ αρκετή παγωνιά κάθε πρωί (αυτό είχα να το δω τόσο έντονα από το Δεκέμβρη του 1991, τότε όμως χιόνισε με το παραπάνω)

Καλημέρα,

Βαγγέλης

Καλημέρα
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 20 Δεκ 2016, 11:50

Καλημέρα, Καλή εβδομάδα!

17 Δεκεμβρίου

Τα τελευταία σύννεφα της πρόσφατης ψυχρής εισβολής πάνω από το Σαρωνικό

Εικόνα
(Μερικές ακόμη φωτο εδώ.)

20 Δεκεμβρίου

Τα πρώτα σύννεφα της εκ δυσμών διαταραχής/προοίμιου της νέας ψυχρής εισβολής.

Εικόνα
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Τετ 21 Δεκ 2016, 9:03

Καλημέρα,

ο νέος ηλεκτρονικός χιονιάς είναι ήδη στις οθόνες μας. Πάω στοίχημα ότι αυτός θα βγει, δε χαλάει όπως όλοι οι άλλοι. Ο λόγος; Απλά, θα είμαι εκτός Αθηνών σε μέρος που για να χιονίσει θα πρέπει ο ήλιος να ανατείλει από τη δύση (Πάτρα).

Στα υπόλοιπα, το κρύο συνεχίζεται ακάθεκτο. Οι παγωνιές έως κ χθες ήταν ισχυρές ειδικότερα σε χαμηλά σημεία (π.χ. σπίτι μου στην πλ. πολιτείας στα 360μ ο παγετός είναι λιγότερο ισχυρός απ ότι στο Καλυφτάκη στη ΕΟ στην Κηφισιά στα 220μ που είναι όλα κάτασπρα το πρωί). Σήμερα άλλαξε ο καιρός, πάνω στα βπ είχαμε ψιλόβροχο με 5 βαθμούς, άρα σίγουρα χιόνι στην Πάρνηθα ήδη. Πιο κάτω ο καιρός είναι σαφώς πιο ανοικτός με λίγη συννεφιά και αρκετό ήλιο όπως εδώ στον Ασπρόπυργο.

Νομίζω ότι αύριο από Κηφισιά και πάνω κάποια στιγμή όλο και κάποια ξέμπαρκη νιφάδα θα δούμε, έτσι, ως προεόρτιο του μεγάλου χιονιά που φυσικά θα λείπω.

Καλημέρα,

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό christosz » Τετ 21 Δεκ 2016, 21:40

Αφήνοντας πίσω μας τις αναστροφές με τα πολύ κρύα βράδια, βρισκόμαστε από χτες το βράδυ στην άκρη της ψυχρής λίμνης που κατέβηκε στην Τουρκία. Το χαμηλό που δημιουργήθηκε ανάμεσα στην Ρόδο και την Κύπρο ενίσχυσε πάλι το βόρειο ρεύμα στο Αιγαίο. Παρόλα αυτά στην ανώτερη ατμόσφαιρα οι χαμηλότερες θερμοκρασίες δεν φτάνουν μέχρι τα μέρη μας και έτσι χωρίς αστάθεια τα σύννεφα με δυσκολία περνάν τους ορεινούς όγκους.
Σημερά λοιπόν ήταν μια κρύα μέρα με λίγα σύννεφα. Το πρωί υπήρχε συννεφιά προς το κεντρονότιο λεκανοπέδιο που δεν φαίνονταν να προέρχεται άμεσα από τα βοριότερα. Πιστεύω (χωρις να είμαι σίγουρος) ή ο αέρας εκει εξασθενούσε και επέτρεπε κάποιες ανοδικές κινήσεις ή ηταν λόγο των "κυμάτων" που προκαλούνται στον αέρα καθώς περνάν την Πάρνηθα(αν και δεν είχε την κλασσική μορφή αυτού). Κατά το σούρουπο η Πάρνηθα έκλεισε για τα καλά και με το φώς της δύσης οι χρωματισμοί ήταν υπέροχοι!! Κατα διαστήματα έφτανε μέχρι εδώ κάποια ψιχάλα τίποτα το ιδιαίτερο όμως.

6,5οC λιγα σύννεφα
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Πέμ 22 Δεκ 2016, 10:56

Καλημέρα,

το πρώτο κανονικό χιόνι της χρονιάς πέφτει τώρα στη γειτονιά μου στην πλατεία της Πολιτείας στα 360 μέτρα υψόμετρο στην Πεντέλη. Δεν είμαι εκεί να το απολαύσω αλλά χιονίζει πυκνά με ψιλές νιφάδες.
Χθες τη νύχτα πρέπει κάποια στιγμή κάτι να έριξε γιατί είχε το αμάξι την παγωμένη κρούστα που πιάνει όταν ρίχνει υγρό χιόνι. Το πρωί πάντως το χιόνι στην Πεντέλη ήταν ελάχιστο, στην Πάρνηθα η κατάσταση ήταν σεφέστατα καλύτερη. Οι χιονοκουρτίνες ήταν χαμηλά μέχρι και τους Θρακομακεδόνες ενώ η Πεντέλη πεντακάθαρη.

Καλημέρα,

Βαγγέλης (από τον απλώς συννεφιασμένο ανά διαστήματα Ασπρόπυργο).
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Πέμ 22 Δεκ 2016, 11:27

εδω στα δυτικα η αθλια κατασταση συνεχιζεται. η διαταραχη προχτες που ηταν μεσα στο ιονιο μπλοκαρε και δεν μπορεσε να περασει περα απο τα παραλια στα οποια απλα ηταν ποιο πυκνη η συννεφια. απο κρυο καλα παμε με την ελαχιστη νωρις το πρωι στους 1.8 και παμε για τον δευτερο σερι δεκεμβριο χωρις βροχη στην Αρτα με 8μμ μολις ενω περισυ ειχε 0 και το 2014 ηταν με 65μμ που κανονικα ο δεκεμβριος στη περιοχη εχει πανω απο 200μμ
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 23 Δεκ 2016, 9:09

Καλημέρα!

Ταξιδεύοντας δυτικά, χθες το μεσημέρι 22/12/2016, συνάντησα λιακάδα και κρύο και πάτησα το πρώτο χιονάκι της σεζόν μετα τη σήραγγα του Αρτεμίσιου.

Έπεται συνέχεια αναφοράς.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό dtamv » Παρ 23 Δεκ 2016, 14:22

Γεια σας, είμαι ο Δημήτρης από Γέρακα με 4 C στις 14.15...Η καλύτερη μέρα της κακοκαιρίας μέχρι στιγμής για την Αττική πρέπει να είναι η σημερινή...αφού είχαμε αρκετό υετο και ξεκολλήσαμε από το ξερόκρυο. Τα χιόνια έχουν πεσει από τα 500 μ και πάνω περίπου στη Πεντέλη, ενω ο Υμηττός φάνηκε σε καποιο άνοιγμα, στρωμένος πάνω από τα 700-800 μ. Στη Π.Πεντέλη που κινήθηκα, χιονόβροχο με 2-3 C και παρασυρόμενες νιφάδες. Καλές γιορτές και ελπίζω τη πρωτοχρονιά να δούμε κάτι καλύτερο....
dtamv

Δημοσίευσηαπό christosz » Παρ 23 Δεκ 2016, 14:58

dtamv έγραψε:Γεια σας, είμαι ο Δημήτρης από Γέρακα με 4 C στις 14.15...Η καλύτερη μέρα της κακοκαιρίας μέχρι στιγμής για την Αττική πρέπει να είναι η σημερινή...αφού είχαμε αρκετό υετο και ξεκολλήσαμε από το ξερόκρυο. Τα χιόνια έχουν πεσει από τα 500 μ και πάνω περίπου στη Πεντέλη, ενω ο Υμηττός φάνηκε σε καποιο άνοιγμα, στρωμένος πάνω από τα 700-800 μ. Στη Π.Πεντέλη που κινήθηκα, χιονόβροχο με 2-3 C και παρασυρόμενες νιφάδες. Καλές γιορτές και ελπίζω τη πρωτοχρονιά να δούμε κάτι καλύτερο....

Καλησπέρα Δημήτρη!
Έτσι είναι, σήμερα τσίμπησαν λίγο προς τα πάνω οι θερμοκρασίες όμως ο καιρός είναι σαφέστατα πιο κλειστός. Μετρήσιμο υετό εδώ δεν είχαμε όμως το πρωί ψιχάλιζε κατά διαστήματα και βρέχονταν οι δρόμοι.
Τα βουνά σήμερα σε καλύτερη μοίρα. Ο Υμηττός ξεπρόβαλε χιονισμένος για πρώτη φορά φέτος νομίζω
ΕικόναIMG_9052 by ChristosZ, on Flickr

και η Πάρνηθα λίγο καλύτερα σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες
ΕικόναIMG_9055 by ChristosZ, on Flickr

φτάσαμε τους 10 βαθμούς πλέον εδω με τον καιρό να σπάει σιγά σιγά
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Κυρ 25 Δεκ 2016, 1:19

χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα

επρεπε να κατεβω στο Ναυπλιο για να εχω την αισθηση οτι ηρθε ο χειμωνας γιατι στην Αρτα οσο κρυο και να εχει, η αναβροχια, τα καθαρα απο χιονια βουνα και οι ηλιολουστες μερες δεν μας το δειχνουν αυτο. Παρασκευη πρωι εφυγα απο Αρτα με 2 βαθμους και στην ιονια οδο εξω απο κομποτι επεσε και στο -2 οπως και σε κατι αλλα χωρια μετα την αμφιλοχια. Μεχ ρι να φτασω στην γεφυρα ριο αντιριο ανεβηκε η θερμοκρασια στους 10 και προς το αιγιο 12 αλλα ποιο περα οπως εκλεισε ο ουρανος απο συννεφα επεσε η θερμοκρασια στους 8. Μολις κατεβηκα το αυλακι (οπως λεμε εμεις στην ηπειρο οταν παμε προς πελοποννησο) ειδα χιονισμενες κορυφες. Στο Ναυπλιο τα γυρω ορεινα να εχουν χιονι συννεφια και ο κρυο βοριας να σου δειχνει οτι εκει εχουν χειμωνα με τα ολα του. Σημερα επεστρεψα παλι Αρτα και το πρι εκει ακομα η συννεφια επεμενε ενω οσο πηγαινα δυτικα τοσ καθαριζε ο ουρανος μεχρι το κιατο ο ουρανος καθαρισε ενω στην Αρτα πολυ ωραια μερα σημερα με 14 βαθμους και απνοια ενω τωρα το κρυο παλι μας κανει παρεα με 5 βαθμους χωρις ομως υγρασια να εχει τσιμπησει τα μεγαλα νουμερα.
nektarios 1451

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες