Αναφορές Ιανουαρίου 2012

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Διαδοχικές διαταραχές 20-25 Ιανουαρίου 2012

Δημοσίευσηαπό LeoP » Πέμ 26 Ιαν 2012, 8:06

Καλημέρα!

Επέστρεψαν μετά από σύντομο διάλειμμα οι χαμηλές θερμοκρασίες στη Δροσιά.
1,6°C ο υδράργυρος τώρα.

Μια σημαντική παρατήρηση που αφορά στον Ιανουαριο για τη Δροσιά. Είναι μακράν ο ψυχρότερος Ιανουάριος των τελευταίων 6 ετών. Απ' ό,τι παρατήρησα και σε άλλους σταθμούς ανά τη χώρα το ίδιο μάλλον θα ισχύει και για πολλές άλλες περιοχές της Ελλάδας.

Λεωσθένης Πασιπουλαρίδης
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό aspyriris » Πέμ 26 Ιαν 2012, 8:23

Νομίζω έχεις δίκιο Λεωσθένη.
Με μια μικρή επιφύλαξη για τον Ιανουάριο του 2006, δεν έχω τα στοιχεία μπροστά μου
αλλά νομίζω ήταν εξίσου ψυχρός.

Καλημέρα σε όλους.

Υ.Γ. Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες Μαρία, Γιώργο, Νεκτάριε.
aspyriris

Δημοσίευσηαπό dubnsnow » Πέμ 26 Ιαν 2012, 8:40

Καλημέρα από Ξάνθη,

τα φαινόμενα σχεδόν σταμάτησαν με τη θερμοκρασία να βρίσκεται στους 4c, το χιόνι έφτασε μέχρι τα 500μ το οποίο είναι αρκετό και βαρύ αφού μέσα στη νύκτα έπεσαν κοντά στα 20μμ. Τώρα υπάρχουν σπασίματα στον ουρανό και πολύ υγρασία αφού παρατηρώ στρωματόμορφα νέφη στα 300-400μ.

Εν τέλει έγινε σχεδόν ακριβώς όπως είχα αναφέρει στις 23/1,
Καθώς έγραφα το μήνυμα με πρόλαβε ο Χρίστος, όντως δεν είναι χιονιάς Β. Ελλάδος, δυστυχώς ενώ η επιφανειακή διάταξη είναι πολύ καλή, η διάταξη των ισόθερμων δε αφήνει και πολλές ελπίδες για τα πεδινά (θέλουμε ζωνικό προσανατολισμό τους). Άλλη μια ευκαιρία για φέτος φαίνεται ότι χάνεται, και πρόκειται για το 4 σύστημα με κοινά χαρακτηριστικά. Τουλάχιστον διατηρείται η κυκλοφορία από τα δυτικά, φέτος ο Αζορικός είναι απών οπότε δεν έχουμε ποτέ καλή υποστήριξη ψύχους, η άρνηση του να ανέβει σε βόρεια πλάτη μας στερεί τα χιόνια χαμηλά. Ωστόσο θα είναι ένας Βαλκανικός χιονιάς με τη Βουλγαρία μάλλον να θάβεται.

Τα μοντέλα σε γενικές γραμμές συμβαδίζουν, πάντως υποβάθμισαν το χαμηλό σε σχέση με το τρέξιμο των 12z της Κυριακής και εκμηδένισαν την όποια προοπτική για χιονόπτωση στο πέρας των φαινομένων. Πάλι καλά που είδαμε μια χιονόπτωση 45 λεπτών την προηγούμενη Δευτέρα γιατί διαφορετικά θα ήταν σπάνιο να μην έχουμε χιονόπτωση μέχρι τις 23/1.

η θερμοκρασία παρέμεινε ανεβασμένη σε όλη τη διάρκεια των φαινομένων, έτσι για 6η φορά φέτος είχαμε περίπου το ίδιο σενάριο, με χιόνι μέχρι τα ημιορεινά. Επίσης θεωρώ άκυρα τα έκτακτα της ΕΜΥ, η όλη κατάσταση ήταν μια καλή χειμωνιάτικη κακοκαιρία που για φέτος μάλλον θα την έλεγα συνήθη. Δεν ισχύει το ίδιο όμως και στα Βαλκάνια, Σόφια και Βουκουρέστι έχουν χιονόπτωση +12 και +24 ώρες αντίστοιχα. Στη Φιλιππούπολη που βρίσκεται μόλις στα 200κμ οδικώς από εδώ χιονίζει από τα μεσάνυκτα και μάλιστα κατά διαστήματα έντονα. Επομένως μπορούμε να μιλάμε για σπουδαία κακοκαιρία στα μισά Βαλκάνια. Δείτε μια live εικόνα από μια συνοριακή πόλη με την Ξάνθη στα 500μ που δέχτηκε καλό χιονάκι,
Εικόνα

Φαίνεται ότι θα έχουμε και συνέχεια με ασθενή ωστόσο φαινόμενα μέχρι το βράδυ, ελπίζω έστω και στο τέλος να δω λίγο χιονάκι διότι φτάσαμε στις 26/1 και δεν έχουμε δει ακόμη κάτι αξιοπρεπές. Με άλλα λόγια θα θύμιζε χειμώνα γιαλαντζί κάτι που δεν ισχύει, αλλά η δυσκολία να φτάσει το χιόνι στα πεδινά φέτος δεδομένου των ευκαιριών είναι παροιμιώδης. Πάντως από τα 1400 μέτρα και πάνω θα υπάρχει το χιόνι της αρκούδας μετά από αρκετά χρόνια.
Αυτό είναι που λέμε γλυκόπικρος χειμώνας.

Λεωσθένη οσον αφορά το Γενάρη ως τώρα είναι ο πιο κρύος από το 2007 αλλά όχι πιο κρύος από το 2006 για εδώ, πιο κρύος από τότε που καταγράφω στατιστικά (το 1999) είναι το 2000 με διαφορά.
dubnsnow

Δημοσίευσηαπό saroglid » Πέμ 26 Ιαν 2012, 9:58

Εικόνα

Άλλοι θάβονται και άλλοι κάνουν τα μνημόσυνα.
Θα ήθελα να δω φωτογραφίες απο τα παράλια της Μαύρης Θάλασσας. (παραλίες Βάρνας)

Εμείς το καφεδάκι του μνημόσυνου το(ν) ήπιαμε.

Η Θεσσαλονίκη αναφέρει: 2 βαθμούς συννεφιά 5/8, που σιγά σιγά το πάει για overcast.
Αν πέσει καμια νιφάδα θα πρέπει να το αναφέρουμε γιατί θα πέσει πρόστιμο απο την στατιστική υπηρεσία του κ. Ννοε. :ugeek:
Γράφουμε ιστορία γιατι να το κρύψωμεν...

ΥΓ που ειναι ρε ο αχ βαχ? Μια γκρίνια πετούσε και σε 1-2 ώρες ειχαμε 5 πόντους χιόνι. αααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ
Δημήτρης Σαρογλίδης
Stavanger, Norway
Άβαταρ μέλους
saroglid

Δημοσίευσηαπό LeoP » Πέμ 26 Ιαν 2012, 10:23

Ο Ιανουάριος του 2006, Άγγελε, ήταν αρκετά ψυχρός, άλλωστε είχε και ένα γερό αποκορύφωμα, την 3ήμερη ψυχρή εισβολή κυρίως στη βόρεια και ανατολική χώρα, με αρκετές χιονοπτώσεις. Δεν έχω όμως αριθμητικά στοιχεία για εκείνο το Γενάρη. Ο σταθμός μου καταγράφει από το Γενάρη του 2007 δηλαδή τους τελευταίους 6 Γενάρηδες. Έκτοτε πάντως (μετά το 2006) δεν είχαμε κάτι καλό. Το πολύ-πολύ ένα Γενάρη με θερμοκρασίες κοντά στο μέσο όρο.

aspyriris έγραψε:Νομίζω έχεις δίκιο Λεωσθένη.
Με μια μικρή επιφύλαξη για τον Ιανουάριο του 2006, δεν έχω τα στοιχεία μπροστά μου
αλλά νομίζω ήταν εξίσου ψυχρός.

Καλημέρα σε όλους.

Υ.Γ. Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες Μαρία, Γιώργο, Νεκτάριε.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Pavlosgrig » Πέμ 26 Ιαν 2012, 10:44

Καλημέρα σε όλους,

αναφέρω επιγραμματικά: κρύο, ξεραΐλα, και συννεφιά η οποία δεν είναι συμπαγής.

Επίσης, τεράστια αποτυχία όλων των μετεωρολόγων και προγνωστικών φορέων που βγήκαν τις τελευταίες μέρες στα κανάλια. Όχι μόνο γιατί δεν χιόνισε στη Θεσσαλονίκη (και γι' αυτό βέβαια), αλλά και γιατί δεν έκανε τίποτε το σοβαρό πουθενά στην βόρεια και κεντρική τουλάχιστον Ελλάδα, την ώρα που τα έκτακτα δελτία πήγαιναν κι έρχονταν. Αποτυχία επίσης επειδή άλλαζαν από μέρα σε μέρα και στην ίδια μέρα τις προγνώσεις τους χωρίς πάλι να το πετύχουν(!). Η "κακοκαιρία" είχε σαν αποτέλεσμα στη Θεσσαλονίκη συγκεκριμένα 2,5mm βροχής χθες. Είναι να βάζεις τα γέλια. Έχει χαθεί κάθε εμπιστοσύνη σε προβλέψεις πλέον.

Να εξαιρέσω το ΕΑΑ, το οποίο για την ξεροθεσσαλονίκη φέτος έχει πέσει και στις 3 από τις 4 "κακοκαιρίες" μέσα (χειμώνας με 4 οργανωμένα χαμηλά!), πλην της πρώτης στις 22 Δεκέμβρη που έδωσε χιόνια. Βασικά δεν δίνει ποτέ υετό για την Θεσσαλονίκη και φυσιολογικά πέφτει μέσα.

Και καμιά εμπιστοσύνη πλέον σε προγνώσεις ανεξαιρέτως στην τηλεόραση, από εμένα τουλάχιστον. Έχει πάει η κωλοτούμπα σύννεφο δυστυχώς από όλους. Πιο πολύ θα εμπιστευτώ αν βγει κανένας εδώ στη λίστα ερασιτεχνικά και δώσει καμιά πρόβλεψη, παρά αυτό το χάλι με την τηλεόραση. Ήμαρτον φέτος. Άλλα το βράδυ, άλλα το επόμενο πρωί, άλλα το επόμενο μεσημέρι και ξανά να μην πέφτουν μέσα!

Αυτά,
Καλημέρα σας
Παύλος, άνω πόλη
3C (όσα τα χθεσινά χιλιοστά και ότι άλλο πήραμε απ' αυτή την κακοκαιρία)
Α ξέχασα έχει και τον γνωστό ξεροάνεμο, σήμα κατατεθέν εδώ γύρω των νησιών, της Πάρου, της Μυκόνου, της Αμοργού, εδώ γύρω. Όχι πάντως περιοχής που μπορεί να έχει απαιτήσεις για σοβαρό υετό Τι είπατε, δεν είναι εδώ γύρω αυτά τα μέρη; Ε εντάξει στους ανέμους συναγωνιζόμαστε. Ξεροτόπια...
Pavlosgrig

Αναφορές Κρήτης 26-31 Γενάρη 2012

Δημοσίευσηαπό kipakos » Πέμ 26 Ιαν 2012, 11:17

Εικόνα

Συγκλονιστική η χιονοκαταιγίδα σήμερα το πρωί στο Κρητικό...

Εικόνα

ελπίζω να φθάσουν οι φωτος

Καλά να είμαστε! και περιμένουμε πολλά τις τελευταίες μέρες του Γενάρη και τις πρώτες του Φλεβάρη!
kipakos

Re: Αναφορές Κρήτης 26-31 Γενάρη 2012

Δημοσίευσηαπό xaris r » Πέμ 26 Ιαν 2012, 11:24

Πανέμορφες Μιχάλη ειδικά η πρώτη σκέτη ζωγραφιά. :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Χάρης ο Δωδωναίος
http://pantavrexei.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
xaris r

Δημοσίευσηαπό bsthess » Πέμ 26 Ιαν 2012, 11:43

Καλημερα και να συμπληρωσω κι εγω το παζλ της απογοητευσης για μια ακομα φορα,αφου οχι μονο δεν ειδαμε χιονιά, αλλα ουτε...νιφαδα.Ο καιρος πείσμωσε ...σαν να λεει..."μοντελα ε? οθονες με χαρτες?προγνωσεις και παραπρογνωσεις,και θαφτηκατε στο χιονι μονοι σας μπροστά στους υπολογιστές πριν αποφασισω εγω? :evil: αμ θα κάνω εγω το δικό μου και δεν βλέπετε νιφάδα ουτε για δείγμα :lol: "
...πάντως απο κρύα φέτος δεν έχουμε παράπονο,εχουμε αρκετά...ο υετός μας λείπει...ερχεται πριν η μετα...επιτελους πρεπει να συγχρονιστει καποτε...
εμφανιστηκε και ο Σιβηρικος (κι εγω δεν θυμαμαι απο ποτε εχει ) δειλα δειλα και κατεβαζει ψυχος απο πανω,για να δουμε τι θα ανεβασει ομως η...Μεσογειος,ωστε να δεσει το γλυκο.Πριν τελειωσει κι αυτος ο χειμωνας .

Μπαμπης
Θεσσαλονικη - κεντρο
Θεσσαλονικη - κεντρο
bsthess

Δημοσίευσηαπό nNoe » Πέμ 26 Ιαν 2012, 12:00

Στιγμές απο το χωριο μου .Λυσιμαχεια ,Αγρινιο.22-24 Γενάρη 2012.Στα πρωτα πλανα ,η βροχη με ξυπναει αγρια χαραματα.Παιρνω τη καμερα οπως ειμαι στο κρεβατι και γραφω...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1lkZosvFwAo[/youtube]
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης