Αναφορές Ιανουαρίου 2012

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Βαρυχειμωνιά 13-18 Ιανουαρίου 2012

Δημοσίευσηαπό manailog » Σάβ 14 Ιαν 2012, 14:56

Η πρωινή λιακάδα αντικαταστάθηκε με 7/8 νεφωκάλυψη και έναρξη πριν λίγο ελαφράς βροχόπτωσης εδώ στην Κάντζα Παλλήνης. Η θερμοκρασία από τους 16 βαθμούς βρίσκεται στους 13 C ενώ η υγρασία από 44% στο 65%. Αρχίζουνε πλέον τα όργανα και μεις απλά θα ακολουθήσουμε το ρυθμό όποιος κι αν είναι αυτός. Θέλω να πιστεύω πως Δευτέρα απόγευμα μέχρι και Τρίτη μεσημέρι θα έχουμε ευχάριστες εκπλήξεις στην Αττική. Η Εύβοια νομίζω θα είναι η μεγάλη ευνοημένη καθώς και τα νησιά του βορείου Αιγαίου. Μέχρι να τελειώσω το post η θερμοκρασία 12.4 C (ας ελπίσουμε να μην κακοποιηθεί ιδιαίτερα το χιόνι κυρίως στην Πάρνηθα μέχρι αργά το απόγευμα που θα πέσει η θερμοκρασία).
Καλή αρχή!!!
Γιώργος Μαναϊλόγλου
Κάντζα Παλλήνης Αττική και Βόλος
Meteorama http://www.meteorama.gr
Άβαταρ μέλους
manailog

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Σάβ 14 Ιαν 2012, 16:34

Έναρξη ασθενούς βροχόπτωσης και εδώ..
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Re: Mount Pentelikon - Powder Edition!

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Σάβ 14 Ιαν 2012, 17:09

Μπράβο Λεωσθένη.

Όντως έβαλε πολύ πράμα η Πεντέλη.
Ακόμα και σήμερα (πριν από τη βροχή), φαινόταν κάτασπρο το βουνό τουλάχιστον αρκετά και κάτω από τα μισά.
Εύχομαι να παίρνεις τα βουνά συχνά και να μας μεταφέρεις εικόνες. :)
Λεωσθένη, το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία, είναι αυτό που βρίσκεται στην Νέα Πεντέλη, όπως πας για το Άγιο Σίλα στα αριστέρα στο ύψωμα του λόφου; :o :shock:
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Re: Σαν σήμερα στην Κόρινθο (πριν από 15 χρόνια...)

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Σάβ 14 Ιαν 2012, 17:37

Meteojohn-Loutraki έγραψε:Συγνώμη για το άσχετο με την επικαιρότητα (χιόνια!) ποστάρισμα, αλλά σαν σήμερα... αντιγράφω από το ιστολόγιό μου: http://meteojohn71.blogspot.com/

Σαν σήμερα, πριν από 15 χρόνια, έλαβε χώρα η μεγαλύτερη καταστροφή της νεότερης ιστορίας της Κορίνθου...
Μια φοβερή πλημμύρα που άφησε πίσω της τεράστιες ζημιές στις υποδομές και τις επιχειρήσεις της πόλης.
Κάποιοι μίλησαν για 200+ mm βροχής μέσα σε λίγες ώρες...
Τα παρακάτω βίντεο του Γιάννη Στεφανή http://korinthostv.blogspot.com/δείχνουν πως δεν πρέπει να παίζουμε με τη φύση...
Όταν "τη βιάζουμε" είναι βέβαιο ότι θα ξεσπάσει με μανία επάνω μας...
Αυτά, για να θυμηθούν οι πιο παλιοί και να μάθουν οι νεότεροι...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7W98dAR_Vbc[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=87OpPuml5L8&feature=related[/youtube]

Τέλος, παραθέτω τον χάρτη βαρομετρικών συστημάτων της ημέρας εκείνης από τα αρχεία του Meteociel, απλώς και μόνο για να καταδείξω ότι ο πιο βροχοφόρος άνεμος για την περιοχή μας είναι ο Νοτιοανατολικός.

Εικόνα

Γιάννη, τη θυμάμαι εκείνη την ημέρα.
Βλέπαμε στην τηλεόραση το ποτάμι στο δρόμο να παρασέρνει τα πάντα στο διάβα του.
Είχαμε μείνει με ανοικτό το στόμα.
Αν θυμάμαι καλά, εκείνη την περίοδο πρέπει να είχε ξεχειλίσει και ο Ίναχος ποταμός στο Άργος (συχνό φαινόμενο).

Επίσης, να συγχαρώ όλους σας για τις άψογες φωτογραφίες και videos. Εύχομαι ο καιρός να μας δώσει απλόχερα καλούδια σύντομα.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό Sakis Gravvanis » Σάβ 14 Ιαν 2012, 18:22

ψιλή βροχή στα βόρεια προαστεια απο νωρίς το απόγευμα....ομίχλη/χαμηλά σύννεφα στο αστεροσκοπείο και 8C
Sakgra
Βριλήσια
Άβαταρ μέλους
Sakis Gravvanis

Δημοσίευσηαπό Kalivia_theocharis » Σάβ 14 Ιαν 2012, 19:40

Καλησπέρα από Καλύβια Αν.Αττικής.
Φάνηκε από το μεσημέρι από τις 15.30 και έπειτα οτι θα έβρεχε διότι ο καιρός άρχισε να κλείνει γρήγορα από τα ΒΔ προς τα ΝΑ.
Εδώ πέρασε ενα ψιλόβροχο αφότου βράδιασε, Κάντζα, Μαρκόπουλο και Πόρτο-Ράφτη έβρεξε περισσότερο.
Η θερμοκρασία έπεσε σχεδόν απότομα και τώρα 19.35 βρίσκεται στους 7.4 βαθμούς με ασθενείς ΒΑ ανέμους.
Πιστεύω οτι αυτό που κάνει είναι η μαγιά. Ρίχνει τη μαγιά ώστε τη Δευτέρα μόλις νυχτώσει να αρχίσει να.........
Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε.

Καλό βράδυ...
Θεοχάρης Θεοδωρής
Καλύβια Θορικού Ανατολ.Αττικής
ΥΨ.150μ

www.weatherdata.gr
www.atticaweather.gr
Άβαταρ μέλους
Kalivia_theocharis

Re: Αναφορές Λάρισας και Θεσσαλίας

Δημοσίευσηαπό Meteolarissa » Σάβ 14 Ιαν 2012, 19:51

.
Τελευταία επεξεργασία από Meteolarissa και Τρί 02 Ιούλ 2013, 19:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Meteolarissa

Δημοσίευσηαπό DIMOS TAOULAS » Σάβ 14 Ιαν 2012, 21:21

Και στην Νάουσα, μια νιφαδόπτωση ολίγων λεπτών ήταν ό,τι είχε να μας χαρίσει αυτή η "γιαλαντζί" κακοκαιρία. Τίποτε παραπάνω, εκτός από μια πτώση θερμοκρασίας. Φαίνεται ότι μετά από πολλές μέρες απόψε θα έχουμε αρνητική θερμοκρασία. Η σκυτάλη φέτος στη Δυτική Μακεδονία και στη χιονομάνα Φλώρινα.
Καληνύχτα
Δήμος - Νάουσα
DIMOS TAOULAS

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Σάβ 14 Ιαν 2012, 23:00

Καλησπέρα από Λουτράκι.
Η ημέρα ξεκίνησε με ήλιο και πολύ ήπιες θερμοκρασίες μετά από αρκετό καιρό...
Πολύ γρήγορα το μεσημέρι συννέφιασε και έβρεξε ήπια-ποτιστικά για καμμιά ωρίτσα.
Παράλληλα έγινε αισθητή και η πτώση της θερμοκρασίας που το πρωί ήταν υψηλή.
Τώρα, χαμηλή νέφωση & υψηλή υγρασία διότι ο βοριάς είναι ασθενέστατος!..

Τα Γεράνεια μετά τη βροχούλα:
Εικόνα
14-1-2012 by Meteojohn-Loutraki, on Flickr

Τώρα είδα ότι η αναφορά μου μοιάζει πολύ με αυτή του φίλου Χάρη από τα Καλύβια... ;)

Τώρα για τα επερχόμενα... Το ψοφόκρυο το έχουμε σίγουρα. Στανταράκι...
Από υετό;;; Θα "στάξει" τίποτα άραγε;;; Χλωμότατο το βλέπω για την περιοχή μου...

Υ.Γ. Από αβλεψία-βιασύνη προχθές δεν άνοιξα καινούργιο θέμα (όπως είχα κατά νου.. "Σαν Σήμερα...") στο ποστ για την επέτειο των 15 ετών από τη φοβερή πλημμύρα της Κορίνθου.
Αν μπορείς φίλε Νίκο Γκίκα κάντο για εμένα και βάλε επίσης και τις 2-3 απαντήσεις-σχόλια από τους φίλους που ακολούθησαν...
Στο ίδιο ή παρόμοιο θέμα θα μπορούσε να μπει και το "10 χρόνια μετά..." του Γιώργου Σ.-Hengeo.
Θα ήταν όμορφο να έχουμε "ανοικτό" ένα τέτοιο θέμα.
Κάθε τόπος, κάθε πόλη ή χωριό έχει το δικό του "Σαν σήμερα..." και οι καλοί φίλοι της λίστας θα είχαν να μας δείξουν πολλά από το πλούσιο αρχείο τους! Έτσι για να μην ξεχνάμε...
Το λέω γιατί κι εγώ έχω σκοπό να δώσω και άλλα "Σαν σήμερα..." που αφορούν τον τόπο μου στο μέλλον... Και σύντομα μάλιστα!

Καλό βράδυ σε όλους!
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό aeroxeimarros » Σάβ 14 Ιαν 2012, 23:16

Ενισχύθηκε σήμερα ο Βοριάς(βαρδάρης) στην Θεσσαλονίκη...νωρίς τα ξημερώματα συννέφιασε τόσο ώστε να δώσει κάποια ασθενή φαινόμενα, χιονόνερο στα πεδινά και κάποια νιφαδόπτωση στα ψηλά. Τίποτα το ιδιαίτερο...κύλησε η ημέρα συννεφιασμένη, μέχρι που το απόγευμα καθάρισε ο ουρανός, όπως αναμενόταν άλλωστε. Παρατηρώ σε διάφορους χώρους ότι περίμεναν αρκετοί κακοκαιρία για σήμερα και αύριο και δεν γνωρίζω πώς αιτιολογείται το γεγονός αυτό. Κανείς απ όσο ξέρω, δεν πρόβλεψε δημόσια, κάποια κακοκαιρία αξιόλογη για σήμερα ή αύριο(εκτός από κάποια φαινόμενα ασθενή στο Αιγαίο και στα νότια κλπ). Το μόνο που υπογραμμίσαμε όλοι ήταν η σοβαρή πτώση της θερμοκρασίας και ο παγετός, και η πιθανότητα να εξελιχθεί σε κακοκαιρία από Δευτέρα ή Τρίτη κ.α., που όπως φαίνεται μειώνεται σταδιακά και αυτή η πιθανότητα -αν και υπαρκτή- για κάποιες περιοχές του Αιγαίου.

Εγώ απολαμβάνω την μεταβολή του καιρού, σε κάθε περίπτωση, και όλα εξελίσσονται σύμφωνα με όσα "είδαν" τα μοντέλα για την σημερινή ημέρα! :D
aeroxeimarros

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες