Αναφορές Νοεμβρίου 2012

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Νοεμβρίου 2012

Δημοσίευσηαπό LeoP » Κυρ 04 Νοέμ 2012, 2:18

Μιάμιση μέρα έμεινε το χαλάζι με τέτοιες θερμοκρασίες; Πραγματικά από τα πιο εντυπωσιακά που διαβάζω τον τελευταίο καιρό.

Αλλά και το άλλο; Να αραιώσουν τα έλατα; Θα πρέπει να έγινε χαλασμός πραγματικός στο βουνό.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Re: Μεγάλη χαλαζοκαταιγίδα στον Ελικώνα την 1η Νοέμβρη...

Δημοσίευσηαπό georpap » Κυρ 04 Νοέμ 2012, 8:05

Καλημέρα Κωνσταντίνε,
η καταιγίδα ήταν σύντομη αλλά πολύ σφορδή στην περιοχή. Την έζησα από την πόλη της Λιβαδειάς. Το κύριο χαρακτηριστικό της η μεγάλη ραγδαιότητα και τα απίστευτα ηλεκτρικά. Σπάνια στην περιοχή βλέπεις να αστράφτει κάθε δευτερόλεπτο. Όσο για την χαλαζόπτωση δεν έχω να αναφέρω κάτι αντίστοιχο στην περιοχή της Λιβαδειάς. Στην Θήβα είχα μια αναφορά για χαλάζι. Ελπίζω να είναι περιορισμένη η έκταση της χαλαζόπτωσης, διότι όπως την περιέγραψες έχει κάνει μεγάλη ζημιά στον φυτικό πλούτο του βουνού. Συνήθως τέτοια φαινόμενα είναι πολύ τοπικά και ελπίζω να έχει επηρεαστεί μόνο η συγκεκριμένη κορυφή. Δώσε μια αναφορά για την κατάσταση στο βουνό. Από παλιότερη επισκεψή μου στην συγκεκριμένη κορυφή, η δυτική κατάβαση από αυτή έχει γίνει δύσκολη λόγω πολύ πυκνών νεαρών ελάτων. Αν μπορείς πες μας την δική σου αίσθηση και αν μπορείς να την συνδυάσεις με την καταστροφή από το χαλάζι.
Konstantinos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

σήμερα Σάββατο ανέβηκα στην ψηλότερη κορυφή του Ελικώνα. Το μήνυμά μου όμως δεν έχει σκοπό την ανάβαση, αλλά τα απομεινάρια σοβαρής χαλαζοκαταιγίδας που έπληξε το βουνό το βράδυ της 1ης Νοέμβρη.
Από τα 1000 μέτρα υψόμετρο και μέχρι τα 1500 μέτρα στη διαδρομή του μονοπατιού 22 που ξεκινά από την Αγία Άννα και οδηγεί προς την ψηλότερη κορυφή του βουνού, βρήκα χαλάζι και πάνω από αυτό χαλί από κλαδάκια ελάτων μέγεθος παλάμης ή και μικρότερα.
Όλη η διαδρομή αυτή για περίπου 3 χλμ μέσα στο βουνό είναι στρωμένο χαλί από τα κλαδάκι αυτά σε πολλά σημεία, από το σφυροκόπημα της καταιγίδας στο βουνό!!! Ορισμένα έλατα έχουν αραιώσει σημαντικά εξαιτίας αυτού του γεγονότος.

Ιδού 36 ώρες μετά... Αλλά και στο κατέβασμα στη θέση τους ήταν οι χαλαζόκοκκοι...
Εικόνα
36 ώρες μετά... by ndimensi, on Flickr

Ρώτησα και στην Αγία Άννα και μου είπαν ότι το βράδυ της Πέμπτης η καταιγίδα είχε ισχυρότατη ένταση...

Υ.Γ. Ήταν το συννεφάκι αυτό με τις αστραπές που βλέπαμε για μια ακόμη φορά από το λεκανοπέδιο και πρόλαβε να το φωτογραφήσει ο Χρήστος...
http://antisimvatikos.blogspot.gr/2012/11/blog-post.html
Άβαταρ μέλους
georpap

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Κυρ 04 Νοέμ 2012, 9:44

georpap έγραψε:Καλημέρα Κωνσταντίνε,
η καταιγίδα ήταν σύντομη αλλά πολύ σφορδή στην περιοχή. Την έζησα από την πόλη της Λιβαδειάς. Το κύριο χαρακτηριστικό της η μεγάλη ραγδαιότητα και τα απίστευτα ηλεκτρικά. Σπάνια στην περιοχή βλέπεις να αστράφτει κάθε δευτερόλεπτο. Όσο για την χαλαζόπτωση δεν έχω να αναφέρω κάτι αντίστοιχο στην περιοχή της Λιβαδειάς. Στην Θήβα είχα μια αναφορά για χαλάζι. Ελπίζω να είναι περιορισμένη η έκταση της χαλαζόπτωσης, διότι όπως την περιέγραψες έχει κάνει μεγάλη ζημιά στον φυτικό πλούτο του βουνού. Συνήθως τέτοια φαινόμενα είναι πολύ τοπικά και ελπίζω να έχει επηρεαστεί μόνο η συγκεκριμένη κορυφή. Δώσε μια αναφορά για την κατάσταση στο βουνό. Από παλιότερη επισκεψή μου στην συγκεκριμένη κορυφή, η δυτική κατάβαση από αυτή έχει γίνει δύσκολη λόγω πολύ πυκνών νεαρών ελάτων. Αν μπορείς πες μας την δική σου αίσθηση και αν μπορείς να την συνδυάσεις με την καταστροφή από το χαλάζι.

σήμερα Σάββατο ανέβηκα στην ψηλότερη κορυφή του Ελικώνα. Το μήνυμά μου όμως δεν έχει σκοπό την ανάβαση, αλλά τα απομεινάρια σοβαρής χαλαζοκαταιγίδας που έπληξε το βουνό το βράδυ της 1ης Νοέμβρη.
Από τα 1000 μέτρα υψόμετρο και μέχρι τα 1500 μέτρα στη διαδρομή του μονοπατιού 22 που ξεκινά από την Αγία Άννα και οδηγεί προς την ψηλότερη κορυφή του βουνού, βρήκα χαλάζι και πάνω από αυτό χαλί από κλαδάκια ελάτων μέγεθος παλάμης ή και μικρότερα.
Όλη η διαδρομή αυτή για περίπου 3 χλμ μέσα στο βουνό είναι στρωμένο χαλί από τα κλαδάκι αυτά σε πολλά σημεία, από το σφυροκόπημα της καταιγίδας στο βουνό!!! Ορισμένα έλατα έχουν αραιώσει σημαντικά εξαιτίας αυτού του γεγονότος.

Ιδού 36 ώρες μετά... Αλλά και στο κατέβασμα στη θέση τους ήταν οι χαλαζόκοκκοι...
Εικόνα

Ρώτησα και στην Αγία Άννα και μου είπαν ότι το βράδυ της Πέμπτης η καταιγίδα είχε ισχυρότατη ένταση...

Υ.Γ. Ήταν το συννεφάκι αυτό με τις αστραπές που βλέπαμε για μια ακόμη φορά από το λεκανοπέδιο και πρόλαβε να το φωτογραφήσει ο Χρήστος...

Καλήμερα στη Λιβαδειά!

έγραψα ένα πιο αναλητικό μήνυμα εδώ:
http://www.hellasweather.gr/hellasweather/viewtopic.php?f=12&t=793

Η καταιγίδα άφησε σημάδια πάνω από τα 1000 μέτρα στον Ελικώνα και στη διαδρομή που ακολουθήσαμε. Μπορεί λίγο πιο δεξία ή αριστερά το φαινόμενο να μην ήταν τόσο έντονο. Πάντως και στο χωριό που είπαν ότι έγινε χαλασμός το βράδυ της Πέμπτης...

Καλό πρωί!
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Pyrgoswreiths » Κυρ 04 Νοέμ 2012, 9:54

ΑΛΛΟΙ ΧΙΟΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟ ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΑΝΟΜΒΡΙΑ ΒΑΣΑΝΙΖΟΝΤΑΙ(ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ).. ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!

http://www.rovaniemi.fi/layouts/rovanie ... asp?sek=10

Το σημερινο πρωινο θα το περιεγραφα ως καθαρα μεσο-Σεπτεμβριατικο,κυριως μετακαλοκαιρινο,μπιχλωδες και θολωδες με τον ουρανο πασαλειμμενο με θυσανοειδη αμφιβολου ποιοτητας που προμηνυουν τι αραγε? ΤΙΠΟΤΑ θα ελεγα,περα απο μια ακομη μετρια κατασταση για την περιοχη μας με το γνωστο κυνηγι και ανιχνευση των βροχοσταγονων πλεον,την ημερα σε πιο σκοτεινο φοντο και τη νυχτα στη λαμπα! Ναι,αυτο που διαβασατε,ανιχνευση βροχοσταγονων στη λαμπα..το ζησαμε και αυτο φετος το φθινοπωρο και ας ελπισουμε οτι δεν θα δουμε και χειροτερα σεναρια στο μελλον..Ζητω συγνωμη για την πρωινη γκρινια μεσα σε μια τετοια πανεμορφη ηλιολουστη μερα της Ανοιξ...εεεε,του Νοεμβριου,με συγχωρειτε,οπου η φυση γιορταζει το τελος του χειμωνα και τα πουλακια κελαηδουν χαρουμενα στα καταπρασινα δεντρα και ολος ο κοσμος γιορταζει και χαιρεται σε πλατειες,βουνα και θαλασσες δινοντας αμετρητες αγκαλιες και φιλια στο κλιμα της Ελλαδας και προσκυναει ευλαβικα,με σεβασμο και δεος το ατελειωτο Ελληνικο καλοκαιρι...

ΚΑΛΑ ΜΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ...

Θερμοκρασια! 18,4oC υγρασια: 84% Ατμοσφαιρικη πιεση: 1018,9hPa - Ανω Νεο Χαλανδρι ~215m
A happy day is a cloudy day!!!

Σωτήρης Σαραντάκος
Pyrgoswreiths

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Κυρ 04 Νοέμ 2012, 10:51

Εικόνα

Και ναι λοιπόν!!!!!
Ήταν το Cb που για αρκετή ώρα είχε λαμπαδιάσει τον ανατολικό ορίζοντα το βράδυ της 1ης Νοέμβρη και κατάφερα να τραβήξω μία φωτογραφία όταν έφτασα στην περιοχή του Ψαθοπύργου Ρίου (ανατολικά του καρούμπαλου της Β. Πελοποννήσου....

Εικόνα
Cb !!! by meteorio_nek, on Flickr

Καλημέρα!!!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Κυρ 04 Νοέμ 2012, 14:30

Εικόνα

Καλησπέρα και καλή Κυριακή.

Φοβερό φαινόμενο Κωνσταντίνε.
Προσωπικά, αν βρισκόμουν στην περιοχή δεν ξέρω αν θα ήθελα εκείνη την ώρα να ήμουν στην εκτός οικήματος.
Ξαπλώνει άνθρωπο αυτό το χαλάζι!
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Κυρ 04 Νοέμ 2012, 14:48

αυτο το χαλαζι δεν ξαπλωνει μονο ανθρωπο καταστρεφει οτι υπαρχει εκει εξω αμαξια ηλιακους θερμοσιφωνες και αλλα πολλα αφου εκει σακατεψε τα δεντρα σιγουρα πηγε με συνοδεια ισχυρων ανεμων

αλλη μια μερα στην Αρτα με ηλιο και αραιη νεφωση αλλες στιγμες ποιο πυκνη αλλες ποιο ανοικτη θερμοκρασια στους 22 και υγρασια 65%
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό ΒαλαβανηςΚων/νος » Κυρ 04 Νοέμ 2012, 14:55

Καλησπερα απο Δραμα.Ασθενης βροχοπτωση με 18.7 βαθμους αυτην την στιγμη.
ΒαλαβανηςΚων/νος

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Κυρ 04 Νοέμ 2012, 20:50

GiorgosP έγραψε:

Εικόνα

Καλησπέρα και καλή Κυριακή.

Φοβερό φαινόμενο Κωνσταντίνε.
Προσωπικά, αν βρισκόμουν στην περιοχή δεν ξέρω αν θα ήθελα εκείνη την ώρα να ήμουν στην εκτός οικήματος.
Ξαπλώνει άνθρωπο αυτό το χαλάζι!

Γιώργο αυτό ακριβώς σκεφτόμουν όταν περπατάγαμε στο βουνό. Σκέψου να σε πιάσει μια τέτοια καταιγίδα εκεί πάνω... Θα μου πεις βέβαια έχεις το χρόνο πολλές φορές να το δεις να έρχεται και να προετοιμαστείς, αν όχι όμως;
Πάντως η συγκεκριμένη "καταιγιδούλα" είχε ξεκινήσει αθόρυβα κάπου κοντά στο Ρίο και δειλά δειλά πέρασε πάνω από Κορινθιακό και ξέσπασε με τον τρόπο που είδαμε στον Ελικώνα...
Κι επίσης σκεφτόμουν σκέψου να πέρναγε κάτι τέτοιο από το λεκανοπέδιο της Αθήνας. Αλλά το πιο πιθανό δεν θα είχε τόση ένταση γιατί μην ξεχνάμε το χαλάζι παρατηρήθηκε πάνω από τα 1000 μέτρα...
Αλλά και πάλι όμως με τον καιρό πότε δεν ξέρεις...
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Κυρ 04 Νοέμ 2012, 22:12

το πως θα εξεληχθει μια καταιγιδα ειναι και θεμα των συνθηκων που επικρατουν στην ατμοσφαιρα.

Εχει τυχει να πιανει μαι απλη βροχη στην Πρεβεζα και μεχρι να φτασει Αρτα να εξελισεται σε χαλαζι.
nektarios 1451

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Google [Bot] και 2 επισκέπτες