Αναφορές Νοεμβρίου 2012

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Νοεμβρίου 2012

Δημοσίευσηαπό gbourlis » Παρ 30 Νοέμ 2012, 18:22

LeoP έγραψε:Πάντως αν και άσχετο με τις αναφορές, μιας και ο Γιώργος αναφέρθηκε σε τεστ βροχομέτρησης να πω ότι έχω κι εγώ κατά νου να το εκτελέσω κάποια στιγμή πριν τελειώσει το έτος. Επειδή όμως ακούω γενικώς ότι οι περισσότεροι σταθμοί βγαίνει να "χάνουν" σε χιλιοστά σύμφωνα με αυτό το τεστ δεν πρόκειται να το εκτελέσω προτού το ψάξω απ' άκρη σ' άκρη για το πως πρέπει να γίνει σωστά. Μου φαίνεται υπερβολή να προκύπτει ότι όλοι οι σταθμοί (σχεδόν) χάνουν μεγάλα νούμερα υετού μετά το τεστ.

Μέχρι τώρα ελέγχω το σταθμό με μια "μπακάλικη" μέθοδο, συγκριτικά δηλαδή με τους διπλανούς σταθμούς (που δεν είναι και λίγοι) και βλέπω ότι είμαι σε νορμάλ επίπεδα. Ενίοτε γράφω λιγότερα χιλιοστά αλλά και κάποιες φορές αρκετά περισσότερα. Δεν αναμένω δηλαδή να προκύψει σοβαρό σφάλμα, εκτός κι αν όλοι οι σταθμοί εδώ πάνε κατά διαόλου στις μετρήσεις!

Αλλά και πάλι, αν ας πούμε βγει ότι χάνω κι εγώ 30% πόσο θα έπρεπε να είναι ο Νοέμβριος; Στα 300χιλιοστά; Ακούγεται μεγάλη υπερβολή αυτό.

Απαντώ εδώ αν και μάλλον πρέπει να κάνουμε και ένα θέμα για τα τεχνικά. Τον περασμένο Γενάρη έκανα το τεστ, έχοντας τσεκάρει με τη "μπακάλικη" μέθοδο που περιγράφεις Λεωσθένη, ότι ο σταθμός μου χάνει πάνω από 20%. Τελικά μου βγήκε λιγότερο, 18% αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω που να αποδώσω τόσο μεγάλη διαφορά, η οποία είχε εμφανιστεί το φθινόπωρο του 2011. Ένα κομμάτι πάντως από το πάνω από 20%, οφείλονταν στο ότι ο σταθμός είχε αποκτήσει μια πολύ μικρή κλίση. Επίσης, υποθέτω ότι κάτι παίχτηκε και με το καλοκαιρινό καθάρισμα. Σχετικά με το τεστ του φίλου Γ. Χρονόπουλου, έχει το μεγάλο ατού ότι κάνοντας τη βαθμονόμηση με μεγάλη ποσότητα νερού μειώνεται το τυχαίο σφάλμα. Ωστόσο, υπάρχει ένα θέμα το οποίο έχει να κάνει με το γεγονός ότι τα σφάλματα μέτρησης του βροχόμετρου με τα κουταλάκιου εξαρτώνται από τη ραγδαιότητα. Με τον τρόπο που γίνεται το τεστ ξεκινάς με μεγάλες ραγδαιότητες στην αρχή και καταλήγεις σε πολύ μικρές ραγδαιότητες. Υπάρχει δηλαδή συστηματικό σφάλμα που μεταβάλλεται με τη ραγδαιότητα. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό μιας και στην πραγματική ζωή έχεις επίσης μεγάλες και μικρές ραγδαιότητες, και με αυτό το τεστ υπολογίζεις ένα μέσο σφάλμα. Βέβαια, ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις αν τελικά έχεις υποεκτιμήσει ή υπερτιμήσει το πραγματικό σφάλμα. Τείνω πάντως να πιστεύω ότι μάλλον το περισσότερο νερό (στο τεστ) πέφτει με σχετικά μεγάλες ραγδαιότητες, εκεί δηλαδή που έχεις μεγαλύτερο σφάλμα και τελικά βρίσκεις ότι ο σταθμός χάνει περισσότερο απ' ότι θα έβρισκες αν έκανες ένα μικρό τεστ ή το έκανες ρίχνοντας με κάποιο τρόπο το νερό πιο αργά. Επιπλέον, υπάρχει ένα μικρό θέμα με τα υπολείμματα του νερού που μένουν στο δοχείο. Για το λόγο αυτό είχα βρει μια ζυγαριά με ακρίβεια 0.1g για να μετράω ακριβώς τι έπεσε. Αν και τελικά για το μεγάλο τεστ η διαφορά είναι αμελητέα. Για το μικρό ίσως είναι πιο σοβαρή.
Το ιδανικό θα ήταν να μπορεί να κάνει κανείς το τεστ έχοντας τη δυνατότητα νε ελέγχει τη ραγδαιότητα και να το επαναλάβει για μερικές τιμές ραγδαιότητας, ας πούμε, μικρή, μεσαία και μεγάλη. Έτσι, ξέρεις καλύτερα τι έχει πέσει στην πραγματικότητα, αλλά δεν σου λέει και πολλά για το πως πρέπει να ρυθμίσεις το σταθμό. Η ύπαρξη ενός καλού αναλογικού πάντως θα βοηθούσε πολύ. Συμπερασματικά, πάντως νομίζω το τεστ αυτό είναι μια χαρά για να εντοπίσεις σημαντικές αποκλίσεις αλλά όχι για τη λεπτομέρεια.

Στα καιρικά ηλιόλουστη μέρα με ανοιξιάτικη αίσθηση η σημερινή στην Πάτρα και μόνο τώρα το απόγευμα φάνηκαν στα δυτικά τα πρώτα σύννεφα από τις καταιγίδες του Ιονίου. Για να δούμε γιατί τα μοντέλα μας δίνουν λίγα πράγματα και φοβάμαι από τη δορυφορική ότι θα πέσουν μέσα. Φαίνεται δηλαδή πως μια ομάδα καταιγίδων θα πάει προς Ήπειρο και άλλη μία προς ΝΔ Πελοπόνησσο. Άνεμος ΝΔ χωρίς ιδιαίτερες εξάρσεις και θερμοκρασία στους 20+. Να προσθέσω ότι μια τελευταία καλή μπόρα είχαμε χθες πριν τα μεσάνυχτα που επηρέασε και πάλι περισσότερο τη βόρεια Πάτρα. Στα 66μμ ο μήνας στην Αγιά (τα 28 χθες), στα 50 (περίπου 10 χθες) στη Δροσιά στην άλλη πλευρά της Πάτρας. Ούτε στα μισά του μέσου όρου για το Νοέμβρη δηλαδή. Πάντως, τον ετήσιο μέσο όρο τον έχουμε ελαφρώς υπερβεί.

Καλό βράδυ
Γιώργος Μπ, Πάτρα
http://ozia.net/W/
gbourlis

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 30 Νοέμ 2012, 18:31

Ωραία τα έγραψες, κι εγώ μέσες-άκρες τα έχω σκεφτεί αυτά!
Καλή ιδέα αυτή με το αναλογικό βροχόμετρο για σύγκριση. Το είχα σκεφτεί πριν από αρκετό καιρό κι εγώ αλλά μου έφυγε από το μυαλό!!! Τώρα που το ξαναδιάβασα τα το σκεφτώ σοβαρά αντί για το τεστ να προμηθευτώ κάποια στιγμή ένα καλό αναλογικό που αποκλείεται να χάνει χωρίς να φαίνεται η τρύπα! ;)
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Παρ 30 Νοέμ 2012, 19:58

LeoP έγραψε:Πάντως αν και άσχετο με τις αναφορές, μιας και ο Γιώργος αναφέρθηκε σε τεστ βροχομέτρησης να πω ότι έχω κι εγώ κατά νου να το εκτελέσω κάποια στιγμή πριν τελειώσει το έτος. Επειδή όμως ακούω γενικώς ότι οι περισσότεροι σταθμοί βγαίνει να "χάνουν" σε χιλιοστά σύμφωνα με αυτό το τεστ δεν πρόκειται να το εκτελέσω προτού το ψάξω απ' άκρη σ' άκρη για το πως πρέπει να γίνει σωστά. Μου φαίνεται υπερβολή να προκύπτει ότι όλοι οι σταθμοί (σχεδόν) χάνουν μεγάλα νούμερα υετού μετά το τεστ.

Μέχρι τώρα ελέγχω το σταθμό με μια "μπακάλικη" μέθοδο, συγκριτικά δηλαδή με τους διπλανούς σταθμούς (που δεν είναι και λίγοι) και βλέπω ότι είμαι σε νορμάλ επίπεδα. Ενίοτε γράφω λιγότερα χιλιοστά αλλά και κάποιες φορές αρκετά περισσότερα. Δεν αναμένω δηλαδή να προκύψει σοβαρό σφάλμα, εκτός κι αν όλοι οι σταθμοί εδώ πάνε κατά διαόλου στις μετρήσεις!

Αλλά και πάλι, αν ας πούμε βγει ότι χάνω κι εγώ 30% πόσο θα έπρεπε να είναι ο Νοέμβριος; Στα 300χιλιοστά; Ακούγεται μεγάλη υπερβολή αυτό.

Και που ξέρεις ότι και οι γύρω σταθμοί μετράνε με ακρίβεια; Γιατί να έχει βάλει η davis τη δυνατότητα καλιμπραρίσματος αν όλοι οι σταθμοί μέτραγαν σωστά;

Τα νούμερα του Χρονόπουλου πάντως τα επαλήθευσα, μετρώντας με μεζούρα τη διάμετρο του βροχοσυλλέκτη του davis, υπολογίζοντας το εμβαδόν κλπ.

Σημειωτέον ότι εμείς βάζουμε και το εξάρτημα μετρατροπής σε mm, οπότε μπορεί να προκύπτει από εκεί η απόκλιση!

Τέσπα είμαστε off-topic, αν θέλεις συνεχίζουμε τη συζήτηση στο τεχνικό forum..

--

Τόσο η δορυφορική όσο και ο ουρανός δείχνουν ότι προσπαθεί να κλείσει, για να δούμε θα έχουμε άλλο γύρο απόψε;

Υ.Γ. Μόλις άρχισε να ψιχαλίζει!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Andreas » Παρ 30 Νοέμ 2012, 20:27

Παντως σιγουρα θα εχουμε μονο βροχη για την ωρα. καθως τα ηλεκτρικα εχουν κολλησει στο ιονιο!
Ανδρεας, Γαλατσι
Andreas

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 30 Νοέμ 2012, 20:55

Hengeo έγραψε:Και που ξέρεις ότι και οι γύρω σταθμοί μετράνε με ακρίβεια; Γιατί να έχει βάλει η davis τη δυνατότητα καλιμπραρίσματος αν όλοι οι σταθμοί μέτραγαν σωστά; Τα νούμερα του Χρονόπουλου πάντως τα επαλήθευσα, μετρώντας με μεζούρα τη διάμετρο του βροχοσυλλέκτη του davis, υπολογίζοντας το εμβαδόν κλπ.

Δεν το ξέρω ότι μετράνε με ακρίβεια οι διπλανοί σταθμοί ούτε και αμφισβητώ τα νούμερα του Χρονόπουλου, ούτε και το δικό σου τέστ. Απλά δε θέλω να ξεκινήσω να μπλέκω με μετρήσεις, το άγχος αν όλα έγιναν εντάξει, θα θέλω μετά να επαληθεύσω τα νούμερα του τεστ με άλλο τεστ, θα μου φάει δηλαδή πολύ χρόνο. Κάποια στιγμή μάλλον θα το κάνω αν και βρίσκω καλύτερη την ιδέα μιας εγκατάστασης ενός αναλογικού δίπλα στο αυτόματο. Θα είναι αφ' ενός γρήγορη δουλειά και αφ' ετέρου ωραία σύγκριση μεταξύ του παλιού συμβατικού και μιας πιο καινούργιας προσέγγισης. Έπειτα θα είναι και συνεχής σύγκριση σε διάφορες περιπτώσεις: Με ισχυρή βροχή, με ποτιστική βροχή, με ενδιάμεση κατάσταση, με χαμό, με αέρα κ.λ.π. Το βρίσκω περισσότερο ενδιαφέρον έτσι. Προς το παρόν λέω να μην τον πειράξω! Ήδη αρκετά έως πολύ ασχολούμαι με τα του καιρού και δε με παίρνει να βάλω κι άλλη εργασία από πάνω.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Re: Αργυρούπολη, 30 Νοεμβρίου 2012

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 30 Νοέμ 2012, 21:19

Καλησπέρα σας!

Γρήγορη αναφορά:

Ανεμόβροχο από τις 8 στην Αργυρούπολη και συνεχίζεται.

Καλό σαββατοκύριακο!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: Αργυρούπολη, 30 Νοεμβρίου 2012

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Παρ 30 Νοέμ 2012, 21:25

Maria K έγραψε:Καλησπέρα σας!

Γρήγορη αναφορά:

Ανεμόβροχο από τις 8 στην Αργυρούπολη και συνεχίζεται.

Καλό σαββατοκύριακο!

Και εδώ η ψιχάλα έχει μετατραπεί σε ψιλόβροχο έως ασθενή βροχή με παράλληλη ενίσχυση του ανέμου που βαράει και πάλι ριπές!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό nNoe » Παρ 30 Νοέμ 2012, 21:43

βΡΕΧΕΙ εκ νεου.Καταιγιδα πουθενα ακομα μια μερα.Νοτιας αρρωστεια και σαπιλα.Καταθλιψη.Το κεντρο θελει στoυπι βια και ηλεκτρισμο.....Δικα μου τα γκαζια.Καμια υποχωρηση κανενα ευσημο στο Νοτια καμια αναμονη για κανενα χιονι.Ειναι η εποχη τηνς καταιγιδαααααααααααααςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς..θΕΛΩΩ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΛΕΜΕΕΕΕΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4JRDUSytNaQ[/youtube]
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό gbourlis » Παρ 30 Νοέμ 2012, 21:44

LeoP έγραψε:
Hengeo έγραψε:Και που ξέρεις ότι και οι γύρω σταθμοί μετράνε με ακρίβεια; Γιατί να έχει βάλει η davis τη δυνατότητα καλιμπραρίσματος αν όλοι οι σταθμοί μέτραγαν σωστά; Τα νούμερα του Χρονόπουλου πάντως τα επαλήθευσα, μετρώντας με μεζούρα τη διάμετρο του βροχοσυλλέκτη του davis, υπολογίζοντας το εμβαδόν κλπ.

Δεν το ξέρω ότι μετράνε με ακρίβεια οι διπλανοί σταθμοί ούτε και αμφισβητώ τα νούμερα του Χρονόπουλου, ούτε και το δικό σου τέστ. Απλά δε θέλω να ξεκινήσω να μπλέκω με μετρήσεις, το άγχος αν όλα έγιναν εντάξει, θα θέλω μετά να επαληθεύσω τα νούμερα του τεστ με άλλο τεστ, θα μου φάει δηλαδή πολύ χρόνο. Κάποια στιγμή μάλλον θα το κάνω αν και βρίσκω καλύτερη την ιδέα μιας εγκατάστασης ενός αναλογικού δίπλα στο αυτόματο. Θα είναι αφ' ενός γρήγορη δουλειά και αφ' ετέρου ωραία σύγκριση μεταξύ του παλιού συμβατικού και μιας πιο καινούργιας προσέγγισης. Έπειτα θα είναι και συνεχής σύγκριση σε διάφορες περιπτώσεις: Με ισχυρή βροχή, με ποτιστική βροχή, με ενδιάμεση κατάσταση, με χαμό, με αέρα κ.λ.π. Το βρίσκω περισσότερο ενδιαφέρον έτσι. Προς το παρόν λέω να μην τον πειράξω! Ήδη αρκετά έως πολύ ασχολούμαι με τα του καιρού και δε με παίρνει να βάλω κι άλλη εργασία από πάνω.

Τα νούμερα του Χρονόπουλου για το εμβαδό είναι από την Davis, τα υπόλοιπα μπορούν να υπολογιστούν με απλές πράξεις. Δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης. Πάντως, και γω έχω καταλήξει στην ανάγκη προμήθειας ενός καλού αναλογικού. Είναι η καλύτερη λύση. Και μιας και λέμε για το πόσο βοηθάνε οι γειτονικοί σταθμοί, δείτε τα διαγράμματα θερμοκρασίας για 4 σταθμούς της Πάτρας (Καστελόκαμπος, Αγιά, Λιμάνι και Δροσιά), σε μια μέρα που φύσαγε σχετικά
Εικόνα
Όλοι οι σταθμοί ίδια θερμοκρασία και η Αγιά, που είναι χονδρικά στη μέση, σχεδόν ένα βαθμό πάνω. Πριν λίγο ανέβηκα ταράτσα και, πράγματι, το ανεμιστηράκι δεν παίζει.

Στο μεταξύ πάλι βροχές βλέπω Αθήνα. Εδώ έχει σπασμένη συννεφιά, ενώ κάπου μακριά Ν-ΝΔ φαίνονται αραιά ηλεκτρικά. Ο αέρας έχει σταματήσει τελείως. Πάντως προς ΝΔ ... Άνοιξα να τσεκάρω και ψιχαλίζει ασθενώς. Καλή συνέχεια
Γιώργος Μπ, Πάτρα
http://ozia.net/W/
gbourlis

Δημοσίευσηαπό vanzel » Παρ 30 Νοέμ 2012, 21:44

Και Ν.Πεντέλη έδω και ώρα ψιλόβροχο με δυνατές ριπλές ανέμου ανα διαστήματα....0,4mm το τελευταίο μισάωρο και πτώση της θερμοκρασία την τελευταία ώρα κατα 2 βαθμούς....
από 16,9 σε 15,0c τώρα....Για να δούμε τι επιφυλάσσει η νύχτα....
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης