Αναφορές Ιανουαρίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Αναφορές Ιανουαρίου 2013

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Δευτ 31 Δεκ 2012, 18:20

Πολλές ευχές για ένα καλύτερο και πιο αισιόδοξο νέο έτος, το 2013, με υγεία και με πολλές καιρικές εκπλήξεις!!!

Εικόνα
Γερακάρης Γιώργος
Ελεούσα Ιωαννίνων Υψόμ. 540 m

http://users.otenet.gr/~oejhtc/
Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2013 Ευχες

Δημοσίευσηαπό messos80 » Δευτ 31 Δεκ 2012, 20:22

Τις καλυτερες ευχες μου στην παρεα μας για ενα ελπιδοφορο και περισσοτερο αισιοδοξο νεο ετος οχι μονο καιρικα, αλλα κυριως με περισσοτερες προυποθεσεις αναδημιουργιας ως ατομα και ως κοινωνια.
Άβαταρ μέλους
messos80

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2013

Δημοσίευσηαπό beach-snow » Δευτ 31 Δεκ 2012, 20:51

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ, ΧΑΜΟΓΕΛΟ, ΚΑΡΤΕΡΙΑ, ΥΠΟΜΟΝΗ, ΕΥΤΥΧΙΑ...
Και πάντα αγαπημένοι με τον καιρό...
To χιόνι (και ο καιρός γενικά), είναι η σοφία της φύσης!!!
http://weatherparty.blogspot.gr/
beach-snow

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2013-Απολογισμός Άρτας 2012

Δημοσίευσηαπό Pavlosgrig » Δευτ 31 Δεκ 2012, 21:13

Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Πολλές ευχές για μια καλή χρονιά, με υγεία πάνω απ' όλα, αλλά και ευτυχία για τον καθένα και τύχη σε ό,τι κάνετε. Μακάρι το 2013 να φέρει αυτό που ο καθείς από εμάς επιθυμεί!

Κλείνει το 2012 λοιπόν με την Άρτα να αναφέρει πολύ καλό καιρό, μετά την προχθεσινή βροχερή και τη χθεσινή ανεμώδη μέρα, με ήπιες έως και υψηλές θερμοκρασίας και λίγα σύννεφα τα οποία εναλλάσσονταν με την ηλιοφάνεια. Ο βοριάς εξασθένησε και το μεσημέρι καθόσουν άνετα έξω με την υποτυπώδη υποστήριξη μιας θερμάστρας, από τις πολλές που έχουν πλέον βγάλει έξω τα μαγαζιά. Προχθές, Σάββατο πήγα βόλτα με 2 φίλους στο Μέτσοβο, όπου, όπως ανέφερε κι ο Γιώργος ο Γερακάρης η χιονόπτωση ήταν πυκνή, και είχε και χιονοθύελλα κατά διαστήματα. Έχω κάποιες φωτογραφίες, θα τις δώσω με την πρώτη ευκαιρία!

Ένα 2012, που κλείνει για την Άρτα σε εξαιρετικά επίπεδα σε θέμα υετού. Μια άκρως υετοφόρα χρονιά και μιλώ σε σχέση με τον Μ.Ο. που μας δίνεται από την ΕΜΥ ο οποίος είναι γύρω στα 1084mm αν δε λανθάνω. 1640 χιλιοστά έπεσαν στη διάρκεια της χρονιάς και μάλλον κατατάσσουν την πόλη στην πιο βροχερή πρωτεύουσα νομού της Ελλάδας. Με μια ματιά στο metar.gr μονάχα η Πρέβεζα, σε επίπεδο πόλεων και πρωτευουσών νομών δείχνει μεγαλύτερο νούμερο από την Άρτα, στα 1673,6mm, αλλά μάλλον η ένδειξη είναι λάθος καθώς σε μια κακοκαιρία του Σεπτέμβρη, αν θυμάμαι καλά τα είχε παίξει ο εκεί σταθμός και κατέγραφε ραγδαιότητες 1600 χιλιοστά/ώρα και κάτι τέτοια που έδωσαν υπερβολικό νερό στο σταθμό και επρόκειτο για λάθος. Μικρή σημασία ωστόσο έχουν οι αριθμοί, αλλά τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του 2013 μπορούν να αξιολογηθούν πολύ χοντρικά στα παρακάτω σημεία:
- Μεγάλα ποσά υετού που έπεσαν με πολλούς τρόπους, είτε ισχυρές φθινοπωρινές καταιγίδες, είτε πολύωρες ποτιστικές βροχοπτώσεις στη διάρκεια του κρύου περυσινού χειμώνα κλπ.

- Ένα θερμότατο καλοκαίρι με παροιμιώδη επιμονή στις φρικτές ζέστες, όχι σε ακραίες τιμές, αλλά πολύ υψηλότερες του κανονικού για παρατεταμένα χρονικά διαστήματα. Το καλοκαίρι αποτέλεσε το μελανό σημείο του 2012, αφού η ζέστη τόσο σε διάρκεια, όσο και σε ποιότητα (υγρασία-ελάχιστες θερμοκρασίες) ήταν μάλλον από τις εντονότερες των εποχών...

- Στο έτος υπήρξε μία ημέρα χιονόπτωσης κι αυτό είναι επίσης αξιοσημείωτο μιας και ξέρουμε τη δυσκολία της περιοχής στο να χιονιστεί. Χιόνι που προήλθε από χαμηλό στο Ιόνιο που συνάντησε την παγωμένη ατμόσφαιρα τον Φεβρουάριο, νομίζω στις 2 του μηνός, κι έδωσε και μερική χιονόστρωση σε επιρρεπείς επιφάνειες.

- Τέλος, υπήρξαν αρκετές ανεμώδεις ημέρες στην περιοχή, αν και δε φημίζεται για τον αέρα της η Άρτα, ωστόσο παρατήρησα πως σε πολλές κακοκαιρίες με νοτιά κατεγράφησαν πολύ υψηλές ριπές και ο σταθμός έδωσε και ρεκόρ ριπής ανέμου με 61 κόμμα κάτι αν θυμάμαι καλά χλμ/ω μέσα στο έτος.

Αυτά πάνω κάτω, δε θα μακρηγορήσω άλλο γιατί αυτές τις ώρες μιλάνε και τα τσίπουρα και τα κρασιά, οπότε σας αφήνω με πολλές πολλές ευχές για μια υπέροχη χρονιά που μπαίνει σε λίγες ώρες!
Καλό βράδυ σε όλους από την Άρτα
Παύλος, Άρτα
7,9C 89%
Α-ΒΑ 6,4χλμ/ω
ξαστεριά
Pavlosgrig

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τρί 01 Ιαν 2013, 2:42

Πάρτυ, Χριστούγεννα, Χιόνια και ένα κορυφαιο κομματι για τη πρωτοχρονιάτικη ο,τι να ναι κατάσταση με τα πάρτυ κτλ.
Πάντα καιροτράγουδο, από ένα συγκρότημα υμνητή της φύσης και του καιρού!

Καλωσορίζω τη χρονιά με αυτό το album (όσοι δεν το έχετε βρειτε το θα σας αρέσει) και λόγω ημέρας με αυτό το κομμάτι.
Με την ευχή, για καλύτερες μέρες σε όλους παιδιά...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xIB2-G4jQIw[/youtube]
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 01 Ιαν 2013, 5:59

Αναφορά Καλή Χρονιά σε όλους από Δροσιά Αττικής!

Ο καιρός είναι τρεχα-γύρευε και η θερμοκρασία τρέχα-ψάχνε. Οι γλάστρες είναι στη θέση τους άρα δε φυσάει μάλλον.

Επίσης η σχετική υγρασία είναι σχετικά καλά.

Να 'στε καλά.
Λεωσθένης
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τρί 01 Ιαν 2013, 9:19

όλα καλά. Και αφού οι γλάστρες στο μπαλκόνι του Λεωσθένη είναι στη θέση τους και εγώ στη δική μου...."στιγμές" απ την πρώτη ανατολή του έτους σε κάποιο μπαλκόνι του Ζωγράφου:
http://www.youtube.com/watch?v=DxNCDx00mTg
...που μείνανε στιγμές μες το πρωινό κρυο. (Γιατί έγιναν αυθόρμητα και τελείωσαν εκεί που άρχισαν).
Σας αγαπώ και σας φιλώ.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό aspa » Τρί 01 Ιαν 2013, 11:08

Καλή χρονιά με υγεία
με ήλιο με σύννεφα με βροχή
με αέρα ή απάνεμα
αρκεί να είμαστε καλά και ασφαλείς με διάθεση να τα παρακολουθούμε να τα αναλύουμε και να τα καταγράφουμε !

Την καλημέρα μου , την αγάπη μου από ένα όμορφα βροχερό Ηράκλειο με χιλιόστα ..δεν ξέρω δεν θέλω να μαθω και θερμοκρασία ...ανεκτή... στο μπαλκόνι μου !

υσ. τσίμπησα τη μελωδία σου Νικόλα μου αγαπημένε, να συνοδευσω την εικόνα
Είναι κάτι στιγμές,
σα μικρές πινελιές
ζωγραφιάς που δεν έχει τελειώσει,
λείπουν λίγα ακριβά
των χρωμάτων νερά,
για να δώσουν του τόπου τη γνώση.
Ασπα Α Λιάπη
Ηράκλειο Κρήτης
Άβαταρ μέλους
aspa

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Τρί 01 Ιαν 2013, 12:17

Καλή Χρονιά, φίλες και φίλοι μου.

Το 2013 να είναι πλημμυρισμένο, με υγεία, με αγάπη, με χαρά, με χαμόγελο.
Να στιβάξει χιόνι..... εεεεε.... αισιοδοξία και δύναμη.
Να είναι ζεστό για να ζεστάνει και την πιο κρύα καρδιά.

Καλή Χρονιά, σε όλες και όλους σας και στις οικογένειές σας.

Είδα όνειρο ότι έβρεχε, άκουγα τις ροδιές των αυτοκινήτων με το χαρακτηριστικό ήχο. Μετά είδα ότι ήμουν στο αυτοκίνητο σε κάποιο βουνό και έριχνε τρελή στούπα. Πρέπει να είχε μαζέψει πάνω από ένα μέτρο χιόνι. Μετά ξύπνησα.... :lol: :lol:

Σχετική ψύχρα, ελαφρύ αεράκι και συννεφιά η οποία αφήνει και περνάει ο ήλιος κατά διάστηματα.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Τρί 01 Ιαν 2013, 13:00

Καλή Χρονιά, φίλοι και φίλες!!!!
Μια λαμπρή και άκρως φωτεινή μέρα η σημερινή πρώτη του έτους που με βρίσκει στα Αρφαρά Μεσσηνίας με το θερμόμετρο αυτή την ώρα στους 16 C!!!

και με το time lapse video από την κάμερα του μετεωρολογικού σταθμού του Ρίου στο παρακάτω link!!

http://videomatrix.gr/Kastelokampos2.html

Ας είναι περισσότερο ελπιδοφόρα η νέα χρονιά!!!

Καλημέρα μας!!!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Επόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης